قدرت تک وظیفگی و تمرکز بر یک کار

در هر زمان، بر روی یک کار تمرکز کنید تا بدون استرس به نتیجه دلخواهتان دست یابید

از زمانی که یادم می آید, این جمله را از پدرم شنیده ام: «نمی توانم ده تا کار را با هم انجام دهم!»

پیش از این, اصلا منظورش را درک نمی کردم؛ مگر می شود کسی نتواند هم زمان, هم جواب پیام هایش را بدهد, هم تلویزیون ببیند, هم غذا بخورد و هم برای روز بعدش برنامه ریزی کند؟! بعد از خواندن کتاب آن یک چیز و افسانه چند وظیفگی بود که تازه فهمیدم منظور پدرم چیست و من تمام عمر, راه اشتباه را پیش گرفته بودم.

تقریبا هر چیزی در زندگی دست یافتنی است؛ به شرطی که در هر زمان, تنها بر یک هدف تمرکز کنید.

کارایی این استراتژی در رشد و توسعه مهارت های فردی در طول زمان اثبات شده است و بسیاری از افراد موفق از آن استفاده می کنند. گری کلر و جی پاپاسان حتی درباره این موضوع کتابی به نام آن یک چیز نوشته اند. شما می توانید خلاصه کتاب آن یک چیز را در بوکاپو مطالعه کنید.

آن یک چیز
یک راز ساده برای دستاوردهای بزرگ
اثری از گری کلر, جی پاپاسان
23 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

این موضوع در ظاهر ساده است؛ اما نگذارید سادگی آن شما را گول بزند. پیروی از این استراتژی یکی از سخت ترین کارها در زندگی است.

تمرکز هدف

دست قدرتی نامرئی در کار است که همواره ما را گیج می کند. در نتیجه, به جای آن که در هر زمان تنها بر یک کار تمرکز کنیم, چندین هدف را هم زمان انتخاب می کنیم و گمان می کنیم که می توانیم با چند وظیفگی به همه آن ها دست یابیم!

مشکل اینجاست که ایده و عمل ما یکسان نیست و با این که می دانیم که هر لحظه باید تنها بر یک کار تمرکز کنیم, تمرکزمان را هم زمان بین همه کارها پخش می کنیم.

درباره تک وظیفگی و مزایای آن در کتاب افسانه چندوظیفگی توضیحات کاملی ارائه شده است. خلاصه کتاب افسانه چند وظیفگی را می توانید در وبسایت و اپلیکیشن بوکاپو بخوانید و بشنوید.

افسانه چندوظیفگی
چرا انجام همه کارها به انجام ندادن کارها می انجامد؟
اثری از دیو کرنشاو
16 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

 

در این مقاله, قصد داریم نشان دهیم چگونه می توانید استراتژی تک وظیفگی را در عمل به کار بگیرید و عادت چند وظیفگی را کنار بگذارید.

 

ابتدا استراتژی «یک چیز» یا تک وظیفگی را برایتان شرح می دهیم.

 

یک چیز به ازای هر جنبه زندگی

ممکن است از این جمله که «در هر زمان بر یک کار تمرکز کنید», این طور برداشت کنید که باید در کل زندگی تان تنها بر یک چیز تمرکز کنید و بس. این استراتژی چنین چیزی را از شما نمی خواهد. مهم این است که تمایلاتتان را هوشمندانه انتخاب کنید. بله شما می توانید خواسته های گوناگونی داشته باشید و به همه آن ها نیز برسید. اما نمی توانید در یک لحظه به همه آن ها دست یابید.

شما نمی توانید هم زمان هم روی یافتن شغل ایدئالتان تمرکز کنید و هم بخواهید که لاغر شوید, در دوی ماراتن شرکت کنید, کتاب بنویسید, پولتان را سرمایه گذاری کنید, بچه دار شوید و به تمام نقاط دنیا سفر کنید. اما می توانید در طول زندگی تان به همه این اهداف تحقق ببخشید.

کاری که باید انجام دهید این است که در هر جنبه از زندگی تان تنها یک هدف را انتخاب کنید.

می توانید زندگی تان را به دسته های زیر تقسیم کنید:

  • شغل
  • سلامتی
  • یادگیری
  • پول
  • و روابط

سپس برای هر یک از این جنبه ها, تنها یک پروژه مهم تعریف کنید و بر آن متمرکز شوید.

برای مثال, در زمینه کاری, تنها انجام تنها یک پروژه را به عهده بگیرید. در هر برهه تنها به یادگیری یک مهارت بپردازید. در مورد پولتان, تصمیم بگیرید که می خواهید آن را پس انداز یا سرمایه گذاری کنید. در مورد سلامتی تان ببینید می خواهید قدرت بدن تان را افزایش دهید یا استقامت آن را. همین شیوه را برای تمام جنبه های زندگی خود به کار ببرید.

موارد بالا تنها نمونه ای از دسته بندی جنبه های زندگی هستند. شما می توانید هر طور که می خواهید زندگی تان را به بخش های مختلف تقسیم کنید. توجهی نکنید که دیگران چگونه این کار را انجام می دهند. مهم این است که بدانید خودتان زندگی تان را به چه جنبه هایی تقسیم می کنید.

شما به ساختاری شخصی نیاز دارید که از آن پیروی کنید, در غیر این صورت, زندگی تان آشفته می شود, نمی توانید استراتژی «یک چیز» را پیاده کنید و هر چیزی توجه شما را به خود جلب می کند. روز از نو, روزی از نو!

 

تمایلاتتان را مدیریت کنید

اغلب افراد برای نظم بخشیدن به زندگی خود, هدف گذاری می کنند یا اولویتی برای خود تعیین می کنند تا بر روی آن تمرکز کنند. اما این کار, آن قدر که فکر می کنید آسان نیست.

تمرکز

در غیر این صورت, هدفی انتخاب می کنید, سعی می کنید بر یک کار تمرکز کنید, اما بعد از یک هفته به وضعیت پیشین خود برمی گردید!

برای تقویت تمرکزتان, اولین کاری که باید انجام دهید این است که افکار و باورهایتان را تغییر دهید. ذهنیتتان را از «من همه چیز را می خواهم» به «من از آن چه دارم راضی هستم» تغییر دهید. به بیانی دیگر, قدم اول برای پیاده سازی استراتژی «یک چیز», این است که تمایلاتتان را کنترل کنید.

برای کنترل تمایلاتتان, پیشنهاد می کنیم ذهن آگاهی را تمرین کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید بر آن چه واقعا اهمیت دارد تمرکز کنید و خواسته های بیش از حدتان را کنار بگذارید. از تمایلاتتان بگذرید تا آزادی واقعی را به دست آورید.

برای رسیدن به ذهن آگاهی و آرامش بیشتر در زندگی, می توانید خلاصه کتاب 10 درصد شادتر را مطالعه کنید.

10 درصد شادتر
داستان حقیقی در باب رسیدن به آرامش و دوری از استرس
اثری از دن هریس
20 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

غریزه اراده

مدیریت خواسته ها, گام اصلی در اجرای استراتژی «یک چیز» است. تجربه نشان داده است که هنگامی که همواره به دنبال چیزهای جدید هستید و خواسته های بیشتری دارید, نمی توانید به یک زندگی آرام و متمرکز برسید.

این مطلب به این معنی نیست که شما نباید به دنبال یک زندگی بهتر و پیشرفت و بهبود زندگی خود باشید. بر عکس, هدف اصلی زندگی, پیشرفت و گام نهادن رو به جلو است. با شجاعت, اهداف بلند پروازانه داشته باشید, اما یکی پس از دیگری به سراغ آن ها بروید.

 

تمرین تک وظیفگی

اکنون, زمان تمرین و عمل فرا رسیده است. در هفته پیش رو, در هر زمان تنها یک کار را انجام دهید. اگر شما هم مانند سایر انسان های مدرن به تکنولوژی عادت کرده اید, کار دشواری پیش رویتان است. اکنون که این مقاله را تا اینجا خوانده اید, پیشنهاد می کنیم این چالش را بپذیرید و در برابر تغییرات منعطف باشید.

سعی کنید یک یا چند مورد از موارد زیر را انجام دهید:

  • بدون گوش کردن به موسیقی, پیاده روی یا ورزش کنید.
  • یک روز کامل تلفن همراهتان را در وضعیت Do Not Disturb قرار دهید.
  • هنگامی که با کسی گفت و گو می کنید, تلفن همراهتان را جواب ندهید.
  • در محل کارتان, در هر لحظه تنها بر یک وظیفه یا پروژه تمرکز کنید.
  • در جلسات کاری, ایمیلتان را بررسی نکنید.

انجام این کارها به شما کمک می کند تا در زمان حال زندگی کنید و کمتر حواستان پرت شود.

کم کم سعی کنید در هر لحظه از روز, از وضعیت ذهنتان و کاری که انجام می دهید آگاه باشید و تنها یک کار را انجام دهید. با این کار, هم زندگی آرام و بی استرسی خواهید داشت و کارها را با دقت و کیفیت بیشتری انجام خواهید داد.

 

انتخاب یک هدف برای هر جنبه زندگی

پس از آن که توانستید تمایلاتتان را کنترل کنید, ذهن آگاهی تان را بالا ببرید و در هر لحظه تنها یک کار را انجام دهید, می توانید استراتژی «یک چیز» را در کل زندگی تان پیاده سازی کنید.

زندگی به اندازه کافی طولانی است که بتوانید به خواسته هایتان برسید؛ به شرطی که بتوانید تمایلاتی که شما را از اهداف اصلی تان باز می دارند از خود دور کنید.

این کار حسن دیگری نیز دارد؛ شما تبدیل به آدمی قابل اعتماد می شوید که گفته هایش را عملی می سازد و به اهدافش دست می یابد.

انگیزه هدف

بدین ترتیب, به خوشبختی و ثروتی می رسید که در طول زمان افزایش می یابد.

همواره هدف اصلی خود در زندگی را به یاد داشته باشید تا تمایلات بی ارزش در میانه راه شما را از حرکت بازندارند. شما به تمام خواسته هایتان می رسید, اگر آن ها را یکی پس از دیگری دنبال کنید. تحت تاثیر تمایلات یا نیروهای خارجی قرار نگیرید. شما صاحب اختیار زندگی تان هستید.

دیدگاه‌ها

پاسخ به
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها