4 مرز مهمی که تمام رهبران موفق در زندگی خود دارند.

برای هر رهبری، کمبود مرزهای شفاف و مشخص باعث به وجود آمدن مشکلات مهم شخصی و حرفه ای می شود. اگر می خواهید به عنوان یک رهبر مفید و مؤثر رشد پیدا کنید، باید 4 مرز مهم را در نظر بگیرید.

فرقی نمی کند چند کتاب و مقاله در مورد مدیریت و رهبری خوانده باشید, یکی از اصول مشترکی که همه رهبران جهان به آن پایبند هستند, داشتن مرزهایی شفاف است.

ما در جهانی به روز زندگی می کنیم که در آن رهبران با عملکرد بالا, اغلب نمی دانند چه زمانی باید اقدام به ایجاد مرز هایی شفاف کنند که به واسطه آن بتوانند به پیشرفتشان ادامه دهند.

سال ها پیش آریانا هافینگتون (کارآفرین و روزنامه نگار) طی سخنرانی خود در یک کنفرانس بیان کرد که کار کردن بیش از حد او و از هوش رفتن او در دفتر کارش ناشی از کمبود مرزها بود. او پس از این اتفاق مرزهایی را برای استراحت خود تعیین کرد, که در نهایت منجر به پیشرفت وی شد. این صحبت وی زنگ هشداری برای بسیاری از شرکت کنندگان آن کنفرانس بود.

جک دورسی, بنیان گذار و مدیر عامل Twitter و Square, نیز دارای برنامه روزانه صبحگاهی است که ارتباط خود با جهان را به مدت یک ساعت قطع کرده و در این مدت مسافتی 5 مایلی را تا دفتر خود پیاده روی می کند. این کار او باعث می شود که بتواند برای روز کاری پیش روی خود از کیفیت و تمرکز لازم برخوردار باشد.

پرورش شرکت می تواند برای یک رهبر بلندپرواز کسب وکار که دائما در حال تلاش برای شناسایی و اولویت بندی وظایفی که هر روز به او محول می شوند چالش برانگیز باشد.

هر رهبری در نهایت با این موضوع روبه رو می شود که کمبود مرزهای شفاف و مشخص باعث به وجود آمدن مشکلات مهم شخصی و حرفه ای می شود. در صورتی که می خواهید به عنوان یک رهبر مفید و مؤثر رشد پیدا کنید, باید آموزه های خود را در زمینه رهبری تقویت کنید. در این مسیر بوکاپو همراه شماست تا با مجموعه ای بی نظیر از خلاصه کتاب های مدیریت و رهبری, در این مسیر به شما یاری رساند.

و اما برای رهبری تاثیرگذار این 4 مرز را مورد نظر قرار دهید.

1- مرزهای زمانی

برخی افراد عادت دارند که به تمام تماس ها و ایمیل هایشان پاسخ دهند و در هر رویداد شبکه ای شرکت کنند. اما با کمی فکر و دقت در زندگی این افراد که به همه امور پاسخ مثبت می دهند, به این موضوع پی می بریم که این افراد اصلا از خود مراقبت نمی کنند.

مرزهای زمانی

زمانی که کنترل زمان در اختیار شما قرار دارد, وظایف را بر اساس اهمیت اولویت بندی می کنید. ایجاد مرزهای زمانی جهت محافظت از زمان شخصی خودتان ضروری هستند. همه وظایف و درخواست ها به عنوان اولویت شما محسوب نمی شوند.

برای مطالعه بیشتر در زمینه مدیریت زمان و برنامه ریزی وظایف روزانه, می توانید کتاب ارزشمند افسانه چندوظیفگی اثر دیو کرنشاو را مطالعه کنید. خلاصه این کتاب ارزشمند در بوکاپو در دسترس است.

افسانه چندوظیفگی
چرا انجام همه کارها به انجام ندادن کارها می انجامد؟
اثری از دیو کرنشاو
16 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

2- مرزهای مالی

همه افراد به دنبال بهترین معامله میگردند, ولی شرکت شما باید همیشه بر تبدیل شدن به بهترین راه حل تمرکز کند, که ممکن است گاهی گران تر از حالت معمول باشد. یکی از مرزهایی که باید از آغاز کار ایجاد کنید مرزهای مالی هستند.

ممکن است هر هفته صدها متن در پلتفرم های متفاوت رسانه های اجتماعی دریافت کنیم که که شامل پیشنهاد, انتقاد یا پاسخ دادن به پرسشی در مورد نحوه انجام کاری هستند.

اما قادر به پاسخ گویی به اکثر این پیام ها نیستیم و در این مورد نیز عذاب وجدان یا تعهدی نداریم. این گونه می توان ارزش زمان خود و همچنین سرمایه گذاری سایر ذی نفعانی که بر ما سرمایه گذاری کرده اند را ارج نهیم. ایجاد مرز مالی در جهت احترام به مرزهای زمانی شماست.

3- مرزهای رسانه های اجتماعی

آیا نوتیفیکیشن های بسیار زیادی در تلفن خود دریافت می کنید؟ چند مرتبه در روز به رسانه های اجتماعی سر می زنید؟ در طی روز چند ویدئوی زنده (Live) در اینستاگرام یا فیسبوک تماشا می کنید؟

زمان آن رسیده که نوتیفیکیشن ها را خاموش کنید.

پستی را بارگذاری کرده و به کار خود برگردید. به جای اینکه دائما و به محض دریافت نوتیفیکیشن, به شبکه های اجتماعی خود سر بزنید, زمان های مشخصی را برای چک کردن آن ها اختصاص دهید.

مثال از یک قانون ساده در این ارتباط: هر روز صبح, ظهر و شب برای 15 الی 20 دقیقه. این مثال حدودا یک ساعت در روز, برای چک کردن شبکه های اجتماعی (روزانه 3 مرتبه) فراهم می کند.

مرزهای شبکه اجتماعی

4- مرزهای زمان شخصی و شارژ کردن خود

زمان شخصی و استراحت خود را به عنوان یک اولویت شفاف و حیاتی تعیین کنید. این اولویت هفتگی را برای خود تعیین کنید, چه برای سپری کردن زمان با خانواده, یا یک قرار شام با دوستان. جهت حفظ مؤثر بودن خود, به زمانی برای استراحت و کسب انرژی احتیاج دارید.

هر فردی که به کارش اعتیاد دارد, گاهی نیازمند تفریح بوده و کنار گذاشتن زمان برای در اولویت قرار دادن دیگران بخشی از فرایند رشد محسوب می شود.

زمان خود را صرف تفریح و خنده ناب کنید, و مطمئن شوید تیم شما می داند در دسترس نیستید, مگر برای موردی اضطراری!

دیدگاه‌ها

پاسخ به
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها