بیزینس پلن چیست

بیزینس پلن چیست و چطور نقشه واقعیت را می‌سازد؟

تعریف بیزینس پلن چیست و چه اهمیتی دارد؟ یک بیزینس پلن شامل چه بخش‌هایی است و قالب آن کدام است؟ درباره این مرحله مهم کسب و کار در بوکاپو بخوانید.

چرا مهم است که بدانیم بیزینس پلن چیست؟ بیایید از خورخه لوئیس بورخس پیر بپرسیم. او در داستان کوتاهی که اسمش رویا است می‌نویسد: در سرزمین بیابانی در ایران، برجی است بس بلند از سنگ؛ بدون سری و پنجره‌ای. در تنها اتاق آن که کف‌اش خاک است و شکل دایره دارد، میزی است چوبین و نیمکتی. در این سلول مدور، مردی به نظرم می‌آید که به حروفی که نمی‌شناسم شعری بلند برای مردی می‌سراید که در سلول مدوری دیگر شعری می‌سراید برای مردی در سلول مدوری دیگر. این سِیر پایانی ندارد و هیچ‌کس نمی‌تواند آنچه را که این زندانیان می‌نویسند بخواند.

برج بلند سنگی بی‌پنجره، جایی است که کسب و کار های بی‌نقشه در آن گیر خواهند افتاد. صاحبان بیزینس ها هم می‌شوند همان آدم‌ سلول مدور که نه ما و نه هیچکس دیگر، حتی رفقایشان، حرفشان را نمی‌فهمد. حرف‌های بی‌سرانجام آنها، فقط سوخت چرخیدن به دور خودشان و سلول را فراهم می‌کند؛ آنها در هزارتوی بی‌برنامگی گیر افتاده‌اند. راه نجاتشان چیست؟ شما می‌دانید: بیزینس‌ پلن! بوکاپو قرار است در این نوشته از اهمیت، تعریف، بخش‌ها و قالب بیزینس پلن بگوید و در آخر هم راه نوشتن طرح را به ما آموزش بدهد.

همچنین اگر به این موضوعات علاقه دارید توصیه می‌کنیم تا خلاصه کتاب های بازاریابی و فروش را در وبسایت خلاصه کتاب بوکاپو ببینید.

بیزینس پلن چیست

اهمیت بیزینس پلن؛ چطور کسب و کارمان را از بیابان نمی‌توانم نجات دهیم؟

همه ما ایده‌های درخشانی که مثل شهاب سنگ در آسمان ذهنمان درخشیده‌اند را می‌شناسیم. در همان لحظه، کلی رویاپردازی کرده‌ایم و وقتی دوستمان آن را شنیده، گفته «وای! خیلی خفنه!». اما خب چرا به هدفمان نرسیده‌ایم؟ چرا اصلا راه نیفتاده‌ایم؟ و چرا سقوط این رویا ما را سرخورده کرده و صدای نمی‌توانم، نمی‌توانم، نمی‌توانم، … در کاسه سرمان چرخیده است؟ بله! چون بیزینس پلن ما مشخص نشده است.

یادمان باشد رویاها مثل اسب‌های وحشی هستند، اگر رامشان نکنیم، کلکمان کنده است. اگر هم آنها را قدم‌به‌قدم به یک راه درست هدایت کنیم، آن موقع است که رقص آنها در میانه میدان، تمام لذت دنیا را به ما می‌بخشد. رویاها، تا زمانی که فقط رویا باشند، سر راهمان قرار می‌گیرند اما وقتی با یک نقشه یا طرح به آنها واقعیت ببخشیم، راهِ رفتن را جلوی ما قرار می‌دهند؛ این است اهمیت بیزینس پلن! بیزینس پلن، ما را از نمی‌توانم‌ها رها می‌کند و رویاهایمان را در سرزمین کسب و کار می‌سازد و به ما می‌گوید:

باید کی، کجا و چگونه شروع کنی.

 • باید ایده‌هایت را معنادار و ارزشمند کنی و ببینی کاربردی هستند یا هنوز جای کار دارند.
 • باید سرمایه اولیه داشته باشی یا این‌که هدفت باید جذب سرمایه‌گذار باشد.
 • راه توسعه کسب و کار چه چیز هست و چه چیزهایی نیست.
 • کی باید برای رسیدن به هدف سرسخت باشی و کی باید انعطاف داشته باشی.

پس به حرفش گوش بدهیم؛ بیزینس پلن، دوست واقع‌بین ماست و ما را قدم‌به‌قدم همراهی می‌کند تا از دره‌های نتوانستن به قله‌های اجرا برسیم.

تعریف بیزینس پلن

تعریف ساده و کاربردی بیزینس پلن

بیزینس پلن (Business Plan) اسم‌هایی مثل طرح کسب و کار یا طرح تجاری دارد. البته بعضی‌ها هم ترجیح می‌دهند به جای طرح از کلمه نقشه استفاده کنند تا این اصطلاح مهم را برای خودشان واضح کنند. اولین چیزی که برای تعریف بیزینس پلن به آن اشاره می‌شود این جمله است: بیزینس پلن، یک سند مکتوب است که …. یعنی چه؟ وقتی کلمه سند را می‌شنوید چه چیز به ذهنتان می‌رسد؟ احتمالا کلمه‌های مدرک، معیار، ملاک و شاهد اولین کلمات باشند. طرح کسب و کار هم دقیقا اینطور چیزی است؛ یعنی یک مدرک برای اثبات هدف‌داشتن شماست، یک معیار برای تایید صلاحیت شما و مسیرتان است، یک ملاک است برای فهمیدن این‌که دارید چه کار می‌کنید و همان چیزی است که هر روز به موفقیت شما شهادت می‌دهد. اما نکته مهم دیگر درباره این سند، مکتوب بودن آن است و این یعنی باید نوشته‌شده، پیاده‌شده، قابل اشاره، واضح و جلوی چشم باشد، درست مثل یک کتاب راهنما. پس همه چیز را باید نوشت و نباید کمر حافظه شفاهی را با کوه کلمات شکست.

حالا ادامه تعریف بیزینس پلن را ببینیم: سندی مکتوب است که به تفصیل شرح می‌دهد چگونه یک کسب و کار اهداف خود را تعریف می‌کند و دستیابی به اهداف خود را چگونه انجام می‌دهد. یک طرح تجاری از تمام جنبه‌های بازاریابی، مالی و عملیاتی، نقشه راهی مکتوب را برای شرکت ترسیم می‌کند. با این قطعه از چیست به چگونه سفر می‌کنیم تا سمفونی تعریف بیزینس پلن را کامل کنیم. پس با طرح تجاری چگونگی تعریف اهداف و چگونگی رسیدن به اهداف مشخص می‌شود. البته که باید این دو مورد را مفصل، با جزئیات دقیق و پله‌پله برای خودمان روشن کنیم تا هیولای کلی‌گویی آرزوهای ما را نبلعد. همه گوشه‌های کار هم از بخش بازایابی و مالی تا بخش اجرا باید به دقت در نظر گرفته شود تا در بعضی از بخش‌ها لنگ نزنیم. طرح ما باید مثل ساعت کار کند و تیک‌تاک آن به موسیقی لذت‌بردن از کار تبدیل شود.

بخش های بیزینس پلن

بخش های بیزینس پلن

یک نقشه برای این‌که بتواند عمل کند و فایده داشته باشد باید تمام بخش‌ها و انواع راهنماهایش، شناخته شود. حالا به آن مرحله‌ای رسیدیم که به ما می‌گوید بخش‌های مختلف بیزینس پلن کدام است و به ترتیب باید چه مراحلی را در نظر بگیریم و اجرا کنیم.

بخش اول؛ کسب و کار، بازار و محصول تان را مثل یک رمان‌نویس توصیف کنید

شناخت کسب و کار، فهم ایده‌هایی که برای آن دارید و تعیین جایگاه آن در بازاری که می‌خواهید به آن وارد شوید مهم‌ترین مرحله است. برای این کار هم باید موارد زیر را قدم به قدم انجام دهید:

 1. شناخت بازار: بازاری که می‌خواهید در آن کار کنید چه ویژگی‌هایی دارد؟ قوت‌ها و ضعف‌هایش چیست؟
 2. تحقیق درباره جایگاه احتمالی کسب و کار: فهمیدن این‌که با ورود به بازار، جایگاه کار شما کجا قرار می‌گیرد و قرار است چه جایی برای خودتان دست‌و‌پا کنید، فقط با یک تحقیق جامع ممکن می‌شود. یادتان باشد که دانش، قدرت است پس قوی باشید.
 3. مطالعه درباره سایر داده‌ها و اطلاعات: اطلاعات موجود را نسبت به تحقیقات خودتان در نظر بگیرید تا بفهمید چه نیازهایی شناسایی شده و به کدام نیازها پاسخی داده نشده است. تجربه‌ها و داده‌های دیگران مثل رد پاهایی در مسیر به شما کمک می‌کند.
 4. توصیف دقیق ویژگی‌های محصول: محصول شما دقیقا چیست و چه کاری می‌کند؟ می‌تواند تا کجا پیش برود؟ در بازار چه تغییراتی ایجاد می‌کند و واکنش مخاطبان به آن چیست؟ جواب این سوال‌ها می‌تواند شما را تیزبین و دقیق کند.
 5. بیان مشکل و راه‌حل: مشکلی که محصول یا خدمات شما می‌تواند آن را رفع کند را باید مشخص کنید و راه‌حل دقیق آن را ارائه دهید.
 6. هدف‌های بیزینس: هدف مثل یک میدان مغناطیسی شما را روی مدارهای موفقیت قرار می‌دهد پس خیلی واضح آن را مشخص کنید.

با این کار می‌توانید بفهمید در قسمت‌های مختلف مسیر چه چالش‌هایی دارید و باید در هر قسمت با چه سرعتی حرکت کنید.

بخش دوم؛ مشخص کنید اندازه کسب و کار چقدر بزرگ یا کوچک است؟

مشخص‌کردن اندازه کسب و کار همان چیزی است که استراتژیست‌های بازار، همیشه درباره‌اش حرف می‌زنند. دقت کنید که بزرگی کسب و کار و وسعت مشتریان، لزوما موفقیت نمی‌آورد و کوچکی آن هم لزوما باعث کاهش درآمد نمی‌شود. نکته مهم این است که کسب و کاری موفق است که بداند دقیقا ویژگی‌های محصولش چه ارتباطی با گروه مشتریان و اندازه آن برقرار می‌کند. برای مثال اگر قرار است گلدان‌هایی خاص برای طبقات بالادستی جامعه تهیه کنید، لازم نیست همه را مورد خطاب قرار بدهید بلکه باید افراد همان جامعه و ارزش‌ها، سبک زندگی و رفتار اقتصادی آنها را مدنظر قرار بدهید. این یعنی هدف‌گذاری دقیق گروه مشتریان. این هدف‌گذاری حتی نوع بازاریابی شما را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد چه بخواهید بازاریابی مشتری محور داشته باشید چه بازاریابی محتوایی. با این کار ممکن است شما با کمترین زمان برای توزیع یک محصول خاص به یک مشتری خاص، سود بیشتری از فروش صدها محصول به صدها فرد متفاوت، داشته باشید. پس مشخص‌کردن اندازه کسب و کار، نه تنها راه شما بلکه اندازه قدم‌هایتان را نیز تعیین می‌کند.

بعد از شناخت بازار هدف و تحلیل مشتریان، نوبت به تحلیل رقبا می‌رسد. آنها را بشناسید، راه‌هایشان را ببینید و تجربه‌هایشان را بسنجید اما از آنها تقلید نکنید. نسبت طرح تجاری خودتان با رقبا را در نظر بگیرید و بدانید که در کدام میدان‌ها باید با آنها ملاقات و رقابت کنید.

بخش سوم؛ دستتان را با ارائه نمونه محصول و شناسایی منابع پر کنید

برای مشتریان فقط طرح و برنامه کافی نیست! آنها باید نتیجه کار شما را ببینند پس حتما نمونه محصول یا خدمات را تهیه کنید و تمایزهای کارتان را با نتایج نهایی آن توضیح دهید. قدم بعدی شناسایی منابع برای توسعه کارتان است. تولید انبوه محصول یا توسعه خدمات ممکن است به یک مکان، میزانی هزینه و یا حتی حضور سرمایه‌گذار نیاز داشته باشد. در مورد همه این موارد به نتیجه برسید.

بخش چهارم؛ مشخص کردن ساختار کسب و کار

این بخش مثل کاری است که موسیقی‌دان با صداها و سازها انجام می‌دهد. اگر بخش‌های قبلی را شناسایی انواع صدا و ابزارها در نظر بگیریم، این قسمت به ما می‌گوید ترتیب، نظم یا ساختار همه این موارد چطور است. برای مشخص‌کردن ساختار، نیاز به چهار مورد زیر داریم:

 1. تعیین نوع کسب و کار: شاید این کار فقط مشخص‌کردن حیطه کاری با یک اسم باشد اما این اسم به دیگران می‌گوید چه‌کاره‌اید و با چه کسانی کار دارید.
 2. تعیین استراتژی: نوع استراتژی از مزیت رقابتی، هویت بصری و برندینگ تا نوع بازاریابی، تبلیغات و حتی شکل توزیع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 3. تعیین برنامه بازاریابی: نحوه دسترسی به مشتریان و معرفی محصول به آنها از طریق برنامه بازاریابی مشخص می‌شود.
 4. تعیین نوع توزیع و فروش: نوع توزیع محصول یا خدمات می‌تواند حتی یکی از ویژگی‌های رقابتی کار شما را بشود.

در نهایت همه این‌ موارد نه‌تنها باید هماهنگ با همدیگر عمل کنند بلکه باید در جهت یک برنامه عملی باشند تا فعالیت شرکت شما بتواند تداوم داشته باشد. علاوه بر همه این‌ها باید بدانید برای راه اندازی این کارها به چه منابع انسانی نیاز دارید و قرار است ساختار شرکت و نوع تعامل با کارکنان به چه شکل باشد. بعد از تمام این‌ها نوبت می‌رسد به بخش آخر یعنی نوشتن و پیاده‌سازی بیزینس پلن که در قسمت بعدی آن را توضیح خواهیم داد.

نوشتن بیزینس پلن

چگونه یک طرح بنویسیم؟

بله نوشتن کار سختی است اما نه وقتی که قلم‌تان به خودش ایمان داشته باشد! برای نوشتن طرح باید قدم‌به‌قدم شروع کنید و ترتیب متن‌ها را طوری در نظر بگیرید که انگار از چشم مخاطب به کارتان نگاه می‌کنید. مراحل زیر پیشنهاد بوکاپو است:

 1. انتخاب یک عنوان و حتی زیرعنوان گویا
 2. تنظیم دقیق و جزئی فهرست
 3. قراردادن چکیده اجرایی به‌عنوان مشخص‌کننده اهداف شرکت
 4. ارائه تاریخچه مختصر، ماهیت کار تجاری، بیان اهداف، توانایی‌ها و نگرش
 5. ارائه جزئیات درباره محصولات یا خدمات
 6. شرح برنامه بازاریابی
 7. شرح برنامه روزانه کاری
 8. مشخص‌کردن ساختار شرکت یا گروه
 9. ارائه الگوی مالی کار تجاری همراه با اطلاعات مالی

چکیده اجرایی شاید سرسخت‌ترین مرحله این کارها باشد. اما نگران نباشید، می‌شود مثل بسیاری از دانشجویان که چکیده پایان‌نامه را آخر کار می‌نویسند، شما هم همین کار را کنید. در ادامه یک قالب کلی به شما ارائه داده‌ایم تا دید واضح‌تری از بیزینس پلن داشته باشید.

قالب بیزینس پلن

قالب بیزینس پلن

همیشه قالب‌های متنوعی برای بیزینس پلن پیشنهاد می‌شود. نکته مهم این است که وظیفه ما فقط پیروی از یک قالب خشک نیست بلکه گاهی اوقات نیاز هست که به خلاقیت خودمان و صد البته نوع کسب و کار، محصول و استراتژی هم توجه داشته باشیم. قالب زیر پیشنهاد بوکاپو است:

بخش اول: شناخت کسب و کار

 • شناخت بازار
 • جایگاه کسب و کار
 • داده‌های تحقیقاتی مربوط به کسب و کار
 • ویژگی‌های محصول
 • بیان مشکل و راه‌حل
 • اهداف

بخش دوم: اندازه کسب و کار

 • مشخص‌کردن اندازه کسب و کار
 • هدف‌گذاری گروه مشتریان
 • تحلیل رقبا

بخش سوم: شناسایی منابع

 • ارائه نمای کلی از نمونه محصول یا خدمات
 • برآورد میزان هزینه
 • تخمین سرمایه لازم

بخش چهارم: ساختار کسب و کار

 • نوع کسب و کار
 • استراتژی کلی
 • برنامه بازاریابی
 • برنامه توزیع و فروش
 • منابع انسانی

اگر در حین نوشتن متوجه شدید که باید بخش‌هایی به این قالب اضافه شود، با در نظر گرفتن اصل هماهنگی بین بخش‌های مختلف، آن را اضافه کنید. همچنین اگر به راه اندازی کسب و کار علاقه‌مندید، حتما خلاصه کتاب های کارآفرینی بوکاپو را ببینید.

تهیه یک بیزینس پلن نیاز به صبر و البته پیگیری دارد. باید بدانید که ممکن است در هر مرحله ناامید و خسته شوید و بعد هم یک پچ‌پچ دائمی به شما بگوید: ولش کن! اینا همش حرفه! اما این صدا را باید پس بزنید و به یاد بیاورید که در دنیای امروز از یک فرمانده و کارگاه تا یک مربی فوتبال برای رسیدن به موفقیت نیاز به نقشه دارند. شما باید آنقدر به ایده‌هایتان ایمان داشته باشید که اگر زمانی از شما پرسیدند بیزینس پلن چیست؟ و چه اهمیتی دارد، تجربه خودتان را به‌عنوان یک نمونه موفق به همه ارائه دهید.

پیشنهاد می‌کنیم حالا که با پاسخ سوال بیزینس پلن چیست آشنا شدید، مطلب اصول بازاریابی را هم مطالعه کنید.
سوالات متداول
بیزینس پلن چیست؟

بیزینس پلن، یک سند مکتوب است که به دقت و با جزئیات مفصل، توضیح می‌دهد که شما چگونه باید اهداف کسب و کار را تعریف و دستیابی به اهداف را چگونه باید اجرا کنید. طرح تجاری مثل یک نقشه راه جامع یا یک کتاب راهنما، تمام جنبه‌های بازاریابی، مالی و عملیاتی را در نظر می‌گیرد و کسب و کارتان را از لحظه تولد تا رسیدن به اهدافش رشد می‌دهد.

اهمیت بیزینس پلن چیست؟

بیزینس پلن یا طرح کسب و کار به ما می‌گوید: باید از کی، کجا و چگونه شروع کنی. باید ایده‌هایت را معنادار و ارزشمند کنی و ببینی کاربردی هستند یا هنوز جای کار دارند. باید سرمایه اولیه داشته باشی یا این‌که هدفت باید جذب سرمایه‌گذار باشد.

مهم‌ترین دلیل برای داشتن طرح تجاری چیست؟

حرکت دائمی به سمت اهداف تجاری مهم‌ترین دلیل وجود طرح تجاری است. تبدیل ایده‌های کاری به واقعیت‌ نیاز دارد؛ به یک نقشه واضح واقع‌بینانه که تمام خطرها و فرصت‌های مسیر را به ما نشان دهد. یک طرح تجاری قوی، می‌تواند باعث خلق مدل کسب و کار شود و برای افراد، ذهنی نوآور بسازد.

چگونه یک بیزینس پلن بنویسیم؟

این کار شامل ۹ مرحله است: انتخاب عنوان، تنظیم دقیق فهرست، قراردادن چکیده ، ارائه تاریخچه مختصر، ماهیت کار تجاری، بیان اهداف، توانایی‌ها و نگرش، شرح برنامه بازاریابی، مشخص‌کردن ساختار، ارائه الگو. بیزینس پلن یک تجربه همه‌جانبه است که می‌توان در طی آن برای مثال هم اصول سرمایه گذاری را فهمید و هم اهمیت استراتژی خوب یا بد را.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *