خلاصه کتاب‌ها / رشد و توسعه مهارت‌های فردی / خلاصه کتاب راهنمای تفکر نقادانه

خلاصه کتاب
راهنمای تفکر نقادانه

A Guide To Critical Thinking

راهنمای تفکر نقادانه
A Guide To Critical Thinking
راهنمای تفکر نقادانه
4
6 امتیاز ثبت شده
پرسیدن سوال های به جا
اثری از نیل براون و استوارت ام. کیلی (Neil Browne and Stuart M. Keeley)
زمان مطالعه 51 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب راهنمای تفکر نقادانه اثر مهم نیل براون و استوارت ام. کیلی است. نویسندگان کتاب سعی کرده اند با زبانی روشن و صریح, مخاطب را با ساختمان نظرات بی شماری که ممکن است در طول روز از زبان دوستان و همکاران خود یا از تلویزیون و رادیو بشنود و یا در کتاب و روزنامه بخواند آشنا کنند.

آنها معتقدند اگر ما عناصر سازنده یک استدلال را بشناسیم, آن گاه می توانیم به شیوه ای نقادانه با آن برخورد کنیم. این همان چیزی است که یک زندگی موفق و رو به پیشرفت به آن نیاز دارد. یعنی نپذیرفتن نظراتی که پشتوانه محکم و منطقی ندارند.

در این کتاب, نویسندگان تفاوت نظر با ادعا را توضیح می دهند. همچنین شما را متوجه عقاید و پیش فرض های پنهان پشت استدلال ها می کنند.

درواقع, نویسندگان کتاب معتقدند تفکر نقادانه زمانی شکل می گیرد که ما بتوانیم در مقابل هر استدلالی که می خوانیم و یا می شنویم, سؤالات مناسبی بپرسیم. طرح سؤالات درست باعث می شوند تا دقیقا بدانیم مسئله چیست؟ نویسنده یا گویندهْ آن را چگونه بررسی کرده است؟ آیا ما با آن موافق هستیم یا نه؟ چه رویکردهای دیگری برای بررسی آن مسئله وجود دارد؟

  1. کسانی که نمی خواهند بدون دلایل منطقی تسلیم نظرات دیگران شوند؛
  2. کسانی که دوست دارند در بحث ها حضور فعال و مؤثر داشته باشند؛
  3. کسانی که به دنبال افزایش کیفیت تفکر خود هستند.

نیل براون و استوارت ام. کیلی نویسندگان کتاب راهنمای تفکر نقادانه هستند. حاصل کار این دو نویسنده, یکی از مهم ترین و بهترین کتاب های موجود در زمینه راهنمای تفکر است. نکته ای که کتاب آنها را از دیگر کتاب های این حوزه متمایز می کند ایستادن در مرز عامه پسندی و تخصص است. زیرا مطالب کتاب, مبنایی نظری و دانشگاهی دارد. اما ام. نیل براون و استوارت ام.کیلی توانسته اند این مفاهیم را با زبانی ساده و قابل فهم برای مخاطب خود توضیح دهند و آنها را به نکاتی کاربردی تبدیل کنند.

سوالات متداول

موضوع کتاب راهنمای تفکر نقادانه چیست؟
کتاب راهنمای تفکر نقادانه، ما را با مجموعه‌ای از مهارت‌های عملی آشنا می‌کند که می‌توانیم با به کارگیری آنها، با نظراتی که هرروزه می‌شنویم یا می‌خوانیم کورکورانه برخورد نکنیم، بلکه آگاهانه آنها را رد یا تأیید کنیم.
چگونه می‌توانیم از لحاظ فکری مستقل باشیم؟
استقلال فکری یکی از مهم‌ترین نشانه‌های رشد شخصیت انسان‌ها است. برای آنکه بتوانیم به این مرحله برسیم، نیازمند آشنایی با قوانین مخصوص تفکر نقادانه و تمرین کردن آنها هستیم. کتاب دیدن آنچه دیگران نمی‌بینند اثر گری کلین یکی از کتاب‌های کاربردی در این زمینه است که مثال‌های خوبی از تفکر مستقل و نقادانه در خود دارد.
تفکر نقادانه چه تأثیری روی زندگی ما دارد؟
تفکر نقادانه در وهله اول باعث می‌شود احساس خودکفایی و مفید بودن در زندگی داشته باشیم. همچنین کمک می‌کند که کمتر تحت‌تأثیر نظرات دیگران قرار بگیریم و بتوانیم نسبت خود را با آنها مشخص کنیم.

نظرات کاربران

2 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
احسان کیانی رئوف
عالی
پنج شنبه 23 دی 1400
اسلام کریمی
خوب
جمعه 24 دی 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها