خلاصه کتاب‌ها / روانشناسی / خلاصه کتاب خطای دکارت

خلاصه کتاب
خطای دکارت

Descartes' Error

خطای دکارت
Descartes' Error
خطای دکارت
4.1
21 امتیاز ثبت شده
خرد، احساس و مغز انسان پیوندی نزدیک با هم دارند
اثری از آنتونیو داماسیو (Antonio Damasio)
زمان مطالعه 33 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب خطای دکارت کتابی علمی در مورد جایگاه هیجانات در مغز, ارتباط آنها با خرد و نقش آنها در فرایند تصمیم گیری و به خصوص تعاملات اجتماعی است. آنتونیو داماسیو, نویسنده کتاب خطای دکارت, بر روی بیماران دارای اختلالات عصبی تحقیق می کند. بر اساس این که برخی از بیماران او به طور همزمان در تصمیم گیری و بیان احساسات دچار اختلال بودند, او این فرضیه را مطرح کرد که احساسات نقش مهمی در فرایند منطقی تصمیم گیری دارند.

برخلاف این باور سنتی که احساسات فرایندهای منطقی را مختل می کنند, او معتقد است که احساسات می توانند در تصمیم گیری به ما کمک کنند. با خواندن خلاصه کتاب خطای دکارت درک می کنید که چرا نمی توان ذهن را بدون ارتباط با احساسات و واکنش های عصبی و شیمیایی بدن بررسی کرد.

بنابراین, اگر می خواهید ماهیت ذهن و نقش احساسات در فرایندهای منطقی انسان را درک کنید, خلاصه کتاب خطای دکارت نوشته آنتونیو داماسیو را در اپلیکیشن یا وبسایت بوکاپو به صورت صوتی یا متنی مطالعه کنید.

  1. کسانی که به بحث های مرتبط با مغز و ذهن علاقه دارند؛
  2. افرادی که بیش از حد به عقل و منطق تکیه می کنند؛
  3. و آنهایی که احساسات را فقط مانعی بر سر راه تصمیم های خود می دانند.

آنتونیو داماسیو (Antonio Damasio) عصب شناس برجسته پرتغالی-آمریکایی است. در حال حاضر, او استاد روان شناسی, فلسفه و عصب شناسی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و رئیس مؤسسه مغز و خلاقیت در همان دانشگاه است. کتاب ها و مقاله های متعددی از او به چاپ رسیده است. اولین کتاب او خطای دکارت نام دارد که در سال 1994 منتشر شد. جدید ترین کتاب او نیز با عنوان ترتیب عجیب چیزها در سال 2010 به چاپ رسید. تحقیقات داماسیو در زمینه علوم اعصاب نشان داده است که احساسات و هیجانات نقشی اساسی در تصمیم گیری ها و رفتارهای اجتماعی دارند.

سوالات متداول

دکارت و پیروان او چه اشتباهی مرتکب شده‌اند؟
اشتباه دکارت این بود که تفکر را چیزی کاملاً جدا از بدن در نظر می‌گرفت. او اعتقاد داشت که استدلال و قضاوت‌های اخلاقی از دردهای فیزیکی و آشفتگی‌های احساسی بدن کاملاً جداست. اعتقاد به جدایی ذهن از بدن موجب شده است که بسیاری از دانشمندان علوم شناختی بدون توجه به سیستم عصبی و واکنش‌های شیمیایی بدن به بررسی ذهن بپردازد.
احساسات چه نقشی در تصمیم‌گیری دارند؟
احساسات می‌توانند در موقعیت‌هایی مشخص جایگزین خرد شوند. برای مثال، رفتار هیجانی‌ای به نام ترس می‌تواند بسیاری از ما را در زمانی کوتاه از خطر نجات بدهد، بدون آنکه عقل یا خرد در این کار نقشی داشته باشد. البته، منظور ما این نیست که نقش احساسات در تصمیم‌گیری مهم‌تر است یا اینکه انسان موجودی منطقی نیست. مسئله این است که احساسات مسیر درست را به ما نشان می‌دهند و ما را به جایی هدایت می‌کنند که بتوانیم از ابزارهای منطقی‌مان بهتر استفاده کنیم.
نشان‌گرهای بدنی چه هستند؟
نشان‌گرهای بدنی نوع خاصی از هیجانات ثانویه هستند که نقشی کلیدی در فرایندهای تصمیم‌گیری ما دارند. در واقع، وقتی همه گزینه‌های خود و پیامدهای احتمالی آنها را بررسی می‌کنید، نسبت به هر یک از آنها هیجان خاصی را تجربه می‌کنید. هیجانات کمک می‌کنند که گزینه‌های خود را نشانه‌گذاری کنید.

نظرات کاربران

5 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
robab. rostami
سلام وقت بخیر ممنون بخاطر کتاب، کتاب عالی هست
شنبه 08 آبان 1400
احسان کیانی رئوف
بسیار خوب
سه شنبه 11 آبان 1400
پان
انقدر صدا کم بود که اصلا نمیشنیدم و از گوش دادن منصرف شدم
سه شنبه 11 آبان 1400
احمدرضاقاسم
صدای گرم و زیبایی بود.اما کاش سرعت گفتار گوینده ها کمتر باشه تا فرصت فکر کردن روی جملات وجود داشته باشه
دوشنبه 17 آبان 1400
عرفان خراشادیزاده
محشر بود
دوشنبه 17 آبان 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها