خلاصه کتاب‌ها / مدیریت و رهبری / خلاصه کتاب اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی

خلاصه کتاب
اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی

Freakonomics

اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی
Freakonomics
اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی
4.3
21 امتیاز ثبت شده
باورهای متعارف را با بررسی داده ها به چالش بکشید
اثری از استفان جی. دابنر و استیون دی. لویت (Stephen J. Dubner & Steven D. Levitt)
زمان مطالعه 34 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی کتابی در زمینه علم اقتصاد است؛ امّا به مسائلی می پردازد که در دیگر کتاب های اقتصادی به آن ها توجه نمی شود.

کدام یک خطرناک تر است, یک اسلحه یا یک استخر شنا؟ معلمان مدارس و کشتی گیران سومو چه وجه اشتراکی دارند؟ نقش والدین در فرزندپروری چه قدر مهم است؟ این ها سؤالاتی هستند که استیون دی. لویت تلاش می کند در کتاب اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی پاسخی منطقی برای آن ها ارائه بدهد.

لویت اقتصاد را علم مطالعه مشوق ها می داند. او تأکید می کند که به باورهای عمومی و پاسخ های در دسترس اکتفا نکنیم, بلکه آن ها را به چالش بکشیم. با خواندن کتاب اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی یاد می گیرید که با استفاده از داده های دنیای اطراف و توجه به مشوق های مختلف, نگاهی دقیق تر به مسائل داشته باشید و عوامل پنهان و دور از انتظار را آشکار کنید.

بنابراین, اگر می خواهید باورهای متعارف را به چالش کشیده و به حقیقت تعاملات انسان ها پی ببرید, پیشنهاد می کنیم خلاصه کتاب اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی نوشته استیون دی. لویت را در اپلیکیشن یا وبسایت بوکاپو به صورت صوتی یا متنی مطالعه کنید.

  1. کسانی که دوست دارند نگاهی نو به ناهنجاری های اجتماعی داشته باشند؛
  2. افرادی که علاقه دارند عوامل واقعی این ناهنجاری ها را کشف کنند؛
  3. و آن هایی که می خواهند از گزند سوء استفاده های متخصصان در امان بمانند.

استفن جی. دابنر (Stephen J. Dubner) نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی است. او تحصیلات خود را در دانشگاه هنر کلمبیا به اتمام رسانده و اکنون در آنجا تدریس می کند. او علاوه بر این, میزبان چند برنامه رادیویی و یکی از نویسندگان کتاب پرفروش اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی است. 

استیون دی. لویت (Steven Levitt) یکی از محبوب ترین اقتصاددان های معاصر است. او تاکنون تحقیقات و نظریه های جالبی در رابطه با کاهش جرائم و بسیاری از زمینه های اقتصادی ارائه داده است. لویت, در سال 2003, برنده مدال جان بیتس کلارک (John Bates Clark Medal) شد که نوعی جایزه نوبل برای اقتصاددان های جوان به شمار می آید. همچنین, زمانی بیل کلیتون, سیاست مدار آمریکایی, از لویت خواست تا به اتاق فکر او بپیوندد. در سال 2006, مجله تایمز, استیون دی. لوییت را یکی از صد چهره تأثیرگذار جهان معرفی کرد. 

سوالات متداول

منظور نویسنده کتاب اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی از عبارت مشوق‌ها چیست؟
مشوق‌ها محرک‌هایی درونی یا بیرونی‌ هستند که به ما انگیزه می‌دهند کارهای خوب را بیشتر و کارهای بد را کمتر انجام دهیم. به طور کلی، مشوق‌ها به سه گروه اقتصادی، اجتماعی و اخلاقی تقسیم می‌شوند. مشوق‌های تأثیرگذار ترکیبی از هر سه نوع نام‌برده هستند.
چرا توزیع اطلاعات بین افراد می‌تواند به تعاملی بهتر منتهی شود؟
متخصصان به گنجینه‌ای از اطلاعات دسترسی دارند که افراد عادی از آن محروم‌اند. این به این معنی است که یک عدم تقارن اطلاعاتی وجود دارد. با اینکه متخصصان معمولاً برای تخصص خود هزینه یا کارمزد دریافت می‌کنند، از مزیت اطلاعاتی خود و ترس‌های شما به عنوان اهرمی استفاده می‌کنند تا منافع مالی بیشتری کسب کنند.
آیا همبستگی بین دو چیز نشان‌دهنده رابطه علت و معلولی بین آن دو است؟
ما وقتی می‌بینیم که افزایش عامل X با افزایش عامل Y مطابق است، فکر می‌کنیم یک رابطه علّی وجود دارد؛ یعنی افزایش X موجب افزایش Y شده است. این تمایلی رایج در انسان است. امّا کتاب اقتصاد ناهنجاری های پنهان اجتماعی ثابت می‌کند که همیشه این‌ ایده درست نیست.

نظرات کاربران

4 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
مریم احمدی
عالی بود ، مثالها ، تحقیقات عنوان شده بی نظیر بود 👌🏻👌🏻👌🏻👌🏻
شنبه 20 شهریور 1400
فرخنده هاشمی
یکی از بهترین کتاب ها بود😍
چهارشنبه 31 شهریور 1400
محمدرحیم دهواری
ارزش خوندان داشت عالی بود
چهارشنبه 28 مهر 1400
ژیوان عزتی
یه سری ایده مطرح میکنه که جالب هستند. هر چند که من نتونستم باهاش ارتباط برقرار کنم.
پنج شنبه 06 آبان 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها