خلاصه کتاب
زنان نامرئی

Invisible Women

زنان نامرئی
Invisible Women
زنان نامرئی
4
35 امتیاز ثبت شده
آشنایی با شکاف جنسیتی موجود و خطرات آن در جهان امروز
اثری از کرولاین کریادو پرز (Caroline Criado-Perez)
زمان مطالعه 39 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب زنان نامرئی, به شما نشان می دهد تاریخ بشریت یک لایه پنهان و یک حفره بسیار بزرگ دارد. زنان در تکامل بشریت, چه فرهنگی و چه بیولوژیکی, همیشه در پشت پرده قرار داشته اند و به ندرت نامی از آن ها برده شده است. در عوض, زندگی مردان به نمایندگی از زندگی کل بشر در نظر گرفته شده است.
وقتی صحبت از زندگی نیمه دیگر بشریت می شود غالبا چیزی جز سکوت وجود ندارد؛ این سکوت در همه جا وجود دارد. کل فرهنگ ما مملو از یک سکوت مرگبار است. فیلم ها, اخبار, ادبیات, علوم, برنامه ریزی شهر, اقتصاد و حتی داستان ها و قهرمان هایی که از قدیم تا کنون می شناسیم.

کتاب زنان نامرئی, شما را با مفهومی به نام شکاف داده های جنسیتی آشنا می کند. حفره ای بزرگ که هر روز بر زندگی زنان تأثیر می گذارند. این تأثیر گاهی می تواند جزئی باشد. مثل لرزیدن در مطب هایی که مطابق با درجه حرارت مردانه تنظیم شده اند یا تلاش برای رسیدن به قفسه های بالایی که با میانگین قد مردانه تنظیم شده اند. و گاهی می تواند بسیار خطرناک باشد. مثل تصادف در اتومبیلی که ایمنی زنان در آن اندازه گیری نشده است. اگر یک زن باشید حمله قلبی شما ممکن است به راحتی تشخیص داده نشود زیرا علائم شما غیرمعمول تلقّی می شوند. کتاب زنان نامرئی نشان می دهد که عواقب زندگی در دنیای ساخته شده بر اساس داده های مردانه می تواند کشنده باشد.

زنان نامرئی به سادگی ثابت می کند جهان هنوز با برابری جنسیتی فاصله زیادی دارد و عصر مدرن یک آرمان شهر فمینیستی نیست. بر خلاف نظر بسیاری از سیاست گذاران این موضوع کاملا مخرب و عمدی است. با مطالعه کتاب زنان نامرئی درمی یابید که واقعیت موجود در جهان, تنها نیمی از واقعیت است.

کتاب زنان نامرئی به ما نشان می دهد که حضور بانوان تا چه حد در طراحی جهانی که هدف آن کار کردن برای همه است, ضرورت دارد. جهان به زنان بیشتری احتیاج دارد. زنانی که بتوانند نگرانی های خاص جنس مؤنث را در دامنه وسیعی پوشش دهند. بدن زن, کار بدون حقوق و خشونت علیه زنان, این ها مواردی هستند که تقریبا همه قسمت های زندگی یک زن را لمس می کنند و بر تجربه های او از حمل ونقل عمومی گرفته تا سیاست, محل کار و جراحی دکتر تأثیر می گذارند. امّا مردان آن ها را فراموش می کنند. همان طور که در خلاصه کتاب زنان نامرئی خواهیم دید, آن ها فقط کسری از کارهای بدون حقوق زنان را انجام می دهند و گرچه زنان مجبورند با خشونت مردان مبارزه کنند, امّا در نهایت, جهان دید منفی تری به جنس مؤنث دارد.

اگر فرصت مطالعه کامل این کتاب را ندارید, می توانید خلاصه کتاب زنان نامرئی نوشته کرولاین کریادو پرز را در اپلیکیشن بوکاپو بخوانید و یا به پادکست صوتی آن گوش دهید.

  1. افرادی که با کلیشه های جنسی مشکل دارند؛
  2. زنانی که از حضور در جامعه می ترسند؛
  3. زنانی که مورد خشونت واقع شده اند؛
  4. مدیران و افرادی که دوست دارند محیط کاری سالم و برابر داشته باشند؛
  5. فعالان حقوق زنان؛
  6. افرادی که جهت گیری منفی نسبت به جنبش های فمینیستی دارند.

کرولاین کریادو پرز (Caroline Criado-Perez) نویسنده 38 ساله بریتانیایی و از روزنامه نگاران فعال در حوزه زنان است. کریادو پرز را بیشتر به دلیل فعالیت های مدنی جنجالی و تأثیرگذارش می شناسند. اولین اقدام تأثیرگذار او به نام «پروژه اتاق زنان» شناخته می شود و هدفش از این پروژه, افزایش حضور متخصصان زن در رسانه ها بود.

یکی دیگر از فعالیت های جنجالی او اعتراض به حذف تصویر تنها زنی بود که روی اسکناس های انگلیسی وجود داشت. پس از اعتراضات گسترده این روزنامه نگار, بانک های انگلستان تصمیم گرفتند تصویر جین آستین همچنان روی اسکناس های ده پوندی قرار بگیرد. البته کمپین بزرگی که کرولاین برای اعتراض به این اقدام به راه انداخته بود باعث شد کاربران فضای مجازی, او و بسیاری از زنان معترض را مورد آزار و اذیت های مداوم قرار بدهند. کرولاین امّا از این ماجرا به عنوان سلاحی برای دفاع از حقوق بانوان استفاده کرد و به شدّت نسبت به آزارهای آنلاین در فضای مجازی واکنش نشان داد. پس از فعالیت های او, توییتر اعلام کرد که قصد دارد مراحل شکایت از مجرمان مجازی را بهبود بخشد.

از آخرین فعالیت های کرولاین کریادو پرز می توان به ساخت مجسمه ای از یک زن در میدان پارلمان اشاره کرد. از این مجسمه در جشن صدسالگی حق رأی زنان در سال 2018 رونمایی شد. کتابی که اکنون خلاصه آن را می خوانید پرفروش ترین کتاب این نویسنده فمینیست و کتاب برگزیده ساندی تایمز است. زنان نامرئی تاکنون به بسیاری از زبان های دنیا ترجمه شده و جوایز زیادی را برای کریادو پرز به ارمغان آورده است.

سوالات متداول

فمینیسم چیست؟
نهضت و اندیشه‌ فمینیستی در حقیقت، خواستار برابری حقوق زنان و مردان در همه‌ عرصه‌های اجتماعی است. این نهضت همواره تلاش می‌کند تا از حقوق برابر جنسیتی در مسائل سیاسی، اقتصادی، فردی و اجتماعی دفاع کند.
ریشه تاریخی فمینیسم کجاست؟
مکتب فمینیسم اولین بار در غرب و در سال 1829، با هدف منع خشونت علیه زنان شکل گرفت. این جنبش به مصرف بیش‌ازحد مشروبات الکلی توسط مردان و آزار و اذیتی که بر اثر مصرفشان به زنان می‌رساندند اعتراض داشت و معتقد بود که مردان با زنان رابطه‌ای ارباب و رعیتی دارند.
بهترین کتاب‌ها در رابطه با حقوق و مسائل زنان؟
تاکنون کتاب‌های بسیاری در رابطه با تبعیض جنسی و برابری حقوق زن و مرد نوشته شده است؛ امّا از بین معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به جنس ضعیف نوشته اوریانا فالاچی، زن در برابر زن نوشته فیلیس چسلر، کتاب دست از عذرخواهی بردار دختر نوشته ریچل هالیس و کتاب زن در تفکر نیچه نوشته نوشین شاهنده اشاره کرد.

نظرات کاربران

14 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
علیا طالبی
عالی بود
چهارشنبه 05 خرداد 1400
اسلام کریمی
جالب بود
پنج شنبه 06 خرداد 1400
س زکی زاده
خیلی عالی بود. بنظرم بیشتر از خوندنش باید تفکر کرد در مورد وقایعی که اطرافمون رخ میده
سه شنبه 11 خرداد 1400
ناصر شهروش
چه نکات ظریف و مهمی در این خلاصه کتاب نهفته بود که از دید جامعه بشری مخفی مانده.
شنبه 15 خرداد 1400
فاطمه عسگری پور
عالی
یکشنبه 16 خرداد 1400
عيسي نيا
متاسفم ! اين تنها چيزى كه به ذهنم ميرسه . هميشه و همه جا حتى در مدرنترين كشورها زنها كم ارزش تلقى ميشن در صورتى كه نبود زن در جامعه به معناى فروپاشى اون جامعه ست ...
پنج شنبه 27 خرداد 1400
باران
تمامی خانمها حتما بخوانند
یکشنبه 06 تیر 1400
یکتا قدوسی
کتاب جالبی بود
یکشنبه 06 تیر 1400
یکتا قدوسی
حتی در قرآن هم از جنس بشر از افعال و صفات واسامی مردانه استفاده کرده، آیا همه ی اینها یکپارچگی نظام مردانه‌ی حاکم نیست؟؟؟؟
یکشنبه 06 تیر 1400
akhtaryosefi
بسیار بسیار عالی و مفید بود
یکشنبه 13 تیر 1400
سارا مهدوی
عالی بود
چهارشنبه 23 تیر 1400
هانيه
عاااااااااااااااااااااااااااالی
سه شنبه 12 مرداد 1400
لیدا شهبازی
یکی از بهترین کتاب هایی بود که تابحال خوندم
شنبه 20 شهریور 1400
رها موسوی
تحلیل خیلی خوبی بود. به امید روزی که زن و مرد مثل یک انسان در کنار هم زندگی کنن با قوانین متناسب ..
جمعه 28 آبان 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها