خلاصه کتاب‌ها / روانشناسی / خلاصه کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

خلاصه کتاب
عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست

It’s Ok That You’re Not Ok

عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست
It’s Ok That You’re Not Ok
عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست
4
13 امتیاز ثبت شده
مواجه شدن با اندوه و فقدان در فرهنگی که این ها را برنمی تابد
اثری از مگان دیواین (Megan Devine)
زمان مطالعه 41 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست, نوشته مگان دیواین, نگرش جدیدی برای مواجهه با سوگ معرفی می کند. این نگرش جدید را نه استاد دانشگاهی که خودش را در دفتر کارش زندانی کرده و سوگ را مورد مطالعه قرار داده است, بلکه کسی که خودش در غم و اندوه زندگی کرده ارائه می دهد. مگان می گوید: «زمانی بوده که روی زمین به خودم پیچیده ام و زوزه کشیده ام, نمی توانستم غذا بخورم یا بخوابم و بیشتر از چند دقیقه تحمل خارج شدن از خانه را نداشته ام. من با جنبه های فیزیکی سوگ (از دست دادن حافظه, تغییر شناختی و اضطراب) دست و پنجه نرم کرده ام و ابزارهایی برای تسکینشان یافته ام. با ترکیبی از مهارت های بالینی و تجربه ام, تفاوت بین «رفع درد» و «مرهم گذاشتن بر درد» را یاد گرفته ام.

این کتاب, مسیری برای بازنگری در رابطه مان با سوگ ارائه می دهد و خوانندگان را تشویق می کند سوگشان را واکنشی طبیعی به مرگ و فقدان ببینند, نه وضعیتی نابه جا که نیاز به تغییر دارد. با تغییر تمرکز از سوگ به عنوان مشکلی که باید حل شود, به تجربه ای که باید بر آن مرهم گذاشته شود, به خواننده چیزی را می دهیم که بیش از همه برای خودمان می خواهیم: درک, محبت, اعتبار و راه حلی از طریق درد. امّا این کتاب فقط برای دردمندان نیست؛ این کتاب می خواهد وضعیت را برای اطرافیان آن ها هم بهتر کند.

بنابراین, اگر به هر دلیلی فرصت مطالعه نسخه کامل این کتاب را ندارید, می توانید خلاصه کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست را در بوکاپو بخوانید یا بشنوید.

  1. افرادی که فقدانی را در زندگی خود تجربه کرده اند؛
  2. افرادی که در دوران سوگواری خود به سر می برند؛
  3. خانواده, دوستان و آشنایان افراد سوگوار.

مگان دیواین, روانشناس, نویسنده و گوینده آمریکایی است. او در یک حادثه, شریک زندگی خود, مت را از دست داد و از دورانی طولانی و تاریک با دشواری گذشت. حقیقتی که مگان به آن دست یافت این نبود که همه چیز بالاخره درست یا جبران یا فراموش می شود, بلکه این بود که همه چیز تحول می یابد و به عنوان حقیقتی تازه ریشه می گیرد. او می گوید فقدان و سوگ دیدگاهمان را تغییر می دهد و دنیای ما را برای همیشه دگرگون می سازد. هیچ راهی نیست که بخواهیم به دنیای قبلمان برگردیم. یگانه وظیفه درونی ما ایجاد نقشه ای جدید و دقیق برای دوام آوردن در این فقدان است. 

سوالات متداول

کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست درباره چه موضوعی است؟
این کتاب به مسئله فقدان و سوگ پرداخته است و آن را از زاویه جدیدی نگاه می‌کند. مگان دیواین که خود نیز روان‌درمانگری داغ‌دیده است، به شما حقایقی درباره سوگواری می‌گوید که تابه‌حال نشنیده‌اید.
آیا سوگواری مراحل خاصی دارد؟
در علم روانشناسی این دیدگاه وجود دارد که سوگواری باید چند مرحله را طی کند: انکار، خشم، چانه زدن، افسردگی، پذیرش. امّا مگان دیواین در کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست، خط بطلانی بر این دیدگاه می‌کشد و می‌گوید که سوگواری هیچ مرحله‌ای ندارد و صرفاً به تجربیات خود فرد سوگوار مرتبط است.
چه کتاب‌هایی غیر از عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست، به گذران دوره سوگواری ما کمک می‌کنند؟
علاوه‌بر این کتاب، خواندن کتاب شاید نیاز داری با یک نفر حرف بزنی، نوشته لوری گاتلیب می‌تواند در دوران سوگواری شما کمک‌کننده باشد. این کتاب درباره سلامت روان و مشکلاتی نوشته شده است که می‌توانید به کمک روان‌درمانگران برایشان راه‌حل پیدا کنید.

نظرات کاربران

4 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
امید تقوائی
بسیار عالی پیشنهاد مطالعه
یکشنبه 31 مرداد 1400
مریم
خوب بود
دوشنبه 01 شهریور 1400
جاوید کرمی
خیلی برا من مفید بود.
یکشنبه 14 شهریور 1400
حمیده ازادنیا
سوگ هیچ وقت تمام‌ نمی شود فقط روش تحملش عوض می شود.
جمعه 26 شهریور 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها