خلاصه کتاب‌ها / روانشناسی / خلاصه کتاب زندگی 3.0

خلاصه کتاب
زندگی 3.0

Life 3.0

زندگی 3.0
Life 3.0
زندگی 3.0
4.2
26 امتیاز ثبت شده
انسان بودن در عصر هوش مصنوعی چه معنایی دارد
اثری از مکس تگمارک (Max Tegmark)
زمان مطالعه 40 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب زندگی 3.0 کتابی علمی در زمینه فناوری هوش مصنوعی و تأثیرات آن بر زندگی انسان در آینده است. مکس تگمارک, نویسنده کتاب زندگی 3.0, زندگی در این دنیا را به سه مرحله تکاملی تقسیم می کند. او دستیابی انسان به یک ماشین ابرهوشمند را مرحله سوم زندگی می داند. مکس تگمارک معتقد است که فناوری هوش مصنوعی به سرعت در حال پیشرفت است و محققان به زودی می توانند ماشینی خلق کنند که از انسان باهو ش تر خواهد بود.

اما مسئله مهم این است که ساخت چنین ماشینی می تواند نتایج خوب یا بدی داشته باشد. با خواندن کتاب زندگی 3.0 با چند مورد از ماشین های ابرهوشمند احتمالی در آینده آشنا می شوید و می فهمید که محققان هوش مصنوعی برای مهار کردن ابرهوشی که خودشان خلق خواهند کرد, با چه چالش هایی مواجه خواهند بود.

بنابراین, اگر در مورد آینده هوش مصنوعی و وضعیت نسل بشر در آینده ای نزدیک کنجکاو هستید, پیشنهاد می کنیم خلاصه کتاب زندگی 3.0 نوشته مکس تگمارک را در اپلیکیشن و وبسایت بوکاپو به صورت صوتی و یا متنی مطالعه کنید.

  1. کسانی که به پیشرفت های هوش مصنوعی علاقه دارند؛
  2. افرادی که در مورد نقش پررنگ هوش مصنوعی در زندگی انسان نگران هستند؛
  3. و آن هایی که ماشین های هوشمند را تهدیدی برای شغل خود در نظر می گیرند.

مکس تگمارک (Max Tegmark) فیزیک دان, کیهان شناس, محقق یادگیری ماشینی و پروفسور سوئدی-آمریکایی مؤسسه فناوری ماساچوست یا ام آی تی آمریکا است. او دروه کارشناسی خود را در رشته فیزیک در سوئد گذراند و تحصیلات خود را در همین رشته در مقاطع ارشد و دکتری در دانشگاه کالیفرنیا, واقع در برکلی ایالات متحده با موفقیت به پایان رساند.

تحقیقات فعلی تگمارک بر روی درک فیزیکی هوش متمرکز است. او از روش هایی مرتبط با علم فیزیک استفاده می کند تا به درک بهتری از تفاوت ها و شباهت های بین هوش زیستی و هوش مصنوعی دست پیدا کند. تگمارگ کتاب ها و مقالات زیادی نوشته و در چندین مستند علمی از جمله مستند افق (Horizon) شبکه تلویزیونی بی بی سی حضور داشته است.

سوالات متداول

هوش عمومی مصنوعی چیست؟
هوش عمومی مصنوعی (artificial general intelligence) یا به اختصار ای جی آی (AGI) نوعی هوش غیرزیستی است که در همه زمینه‌ها توانایی دارد. امروزه، ماشین‌ها می‌توانند در وظایف تعریف‌شده‌ای مانند بازی شطرنج عملکرد بهتری از انسان داشته باشند. اما هدف نهایی محققان هوش مصنوعی طراحی ماشینی ابرهوشمند است، یعنی ماشینی که هوشی هم‌سطح انسان داشته باشد و از عهده انجام کارهای مختلفی بربیاید.
چه زمانی انسان به هوش عمومی مصنوعی دست پیدا می‌کند؟
نویسنده معتقد است که ما در حال وارد شدن به این مرحله تکاملی حیات هستیم. تا این لحظه، هوش مصنوعی تنها در چند زمینه خاص مانند ترجمه ماشینی و بازی‌های استراتژی به کار گرفته شده است. البته نمی‌توانیم به طور قطعی بگوییم که انسان در طول زندگی ما به فناوری اِی‌جی‌آی دست پیدا خواهد کرد. مهم این است که محققان در سراسر دنیا به‌سرعت در حال پیشرفت در این زمینه بوده و چالش‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر می‌گذارند.
برای این که هوش مصنوعی آینده انسان را تهدید نکند چه باید کرد؟
یکی از چالش‌های دانشمندان هوش مصنوعی این است که ماشین‌های هوشمند چه اهدافی را باید دنبال کنند. ولی حتی اگر بشر بتواند بر روی چند اصل اخلاقی برای هدایت اهداف این ماشین‌ها به توافق برسد، هنوز هم پیاده‌سازی اهداف انسان‌دوستانه پیچیده خواهد بود. یک هوش مصنوعی باید اهداف‌مان را یاد بگیرد، بپذیرد که از آن‌ها پیروی کند و در طول فرایند ارتقای خود، آن اهداف را تغییر ندهد.

نظرات کاربران

6 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
بابک نوجوان
کتاب جالبی بود و بحث های جالبی هم مطرح کرد ولی خب خواندن این طور کتابی حداقل الان هیچ کمکی به بهبود زندگی ما ها نخواهد کرد و دانستن و یا ندانستن اینها هم تاثیری روی زندگی مون نخواهد داشت.
یکشنبه 05 ارديبهشت 1400
فاطمه پورقاسم
واقعا زیادی از حد کلی بود!
یکشنبه 05 ارديبهشت 1400
سامان حبیب الهی
خلاصه اش کاش بیشتر بود
شنبه 11 ارديبهشت 1400
امیدصدرمقدم
در رابطه با موضوع خودش خوب بود
جمعه 07 خرداد 1400
رامیلا شاه رضایی
بسیار مفید
یکشنبه 16 خرداد 1400
آنیتاآرزومانیان
بسیار عالی
سه شنبه 18 خرداد 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها