خلاصه کتابدروغ / اراده آزاد

Lying

دروغ / اراده آزاد
دروغ / اراده آزاد
Lying
۴
۵۴ امتیاز ثبت شده است
چرا دروغ می‌گوییم؟
اثری از سام هریس (Sam Harris)
مطالعه خلاصه کتاب
زمان مطالعه ۴۰ دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

سام هریس، نویسنده کتاب دروغ / اراده آزاد در دوره دانشجویی به طور اتفاقی در سمیناری با عنوان «آنالیست اخلاقی» شرکت کرد. این دوره را استاد بزرگی به نام رانالد ای.هاوارد اداره می‌کرد. کل سمینار حول محور یک سوال اخلاقی شکل گرفته بود: آیا دروغ گفتن نادرست است؟

سام هریس اذعان می‌کند پس از شرکت در این سمینار زندگی‌اش به طور کلی تغییر یافته و بسیار بهتر از قبل شده است. آنچه که این سمینار را این‌همه جذاب و افسون‌کننده می‌کرد این بود که چقدر دشوار می‌شد مثال‌هایی از دروغ‌های فضیلت‌مندانه پیدا کرد؛ در تمام طول سمینار هیچ مثالی از دروغ گفتن در مقابل موشکافی‌های استاد هاوارد جان سالم به در نبرد و کاملاً آشکار می‌شد که تمام دروغ‌ها منجر به یک فاجعه و آسیب می‌شوند.

کتاب دروغ / اراده آزاد از دو بخش تشکیل شده است: در بخش اول می‌آموزیم که اساساً دروغ چیست و چه تعاریفی دارد؟ سپس با انواع دروغ آشنا می‌شویم و با مثال‌های نویسنده برای تبیین اشتباه بودن دروغ همراه می‌شویم.

هرچند که این کتاب فلسفه دروغ گفتن را بررسی می‌کند، اما زبان ساده و صریحی دارد و متن آن به هیچ عنوان تبدیل به گفته‌هایی انتزاعی نمی‌شود. بلکه تمام تلاش نویسنده بر آن است تا خیلی ساده شما را متوجه  غیراخلاقی بودن دروغ بکند. از نظر او، دروغ گفتن تعرض به آزادی انسان‌ها و حقی است که برای دانستن حقیقت دارند.

در بخش دوم کتاب، نویسنده قصد دارد دروغ گفتن را به عنوان یک عمل ارادی که در حوزه اخلاق می‌گنجد بررسی کند. در این بخش با یک سوال اصلی مواجهیم: آیا ما صاحب اراده آزاد- یعنی اختیار- هستیم؟ در این صورت آیا تمام اعمال ناخوشایندی که از ما سر می‌زند، همچون دروغگویی، کاملاً آگاهانه و با قصد قبلی است یا عوامل تأثیرگذاری وجود دارند که خارج از کنترل ما هستند؟

برای دانستن تمام این موارد و بیشتر، مطالعه کتاب دروغ/ اراده آزاد اثر سام هریس را از دست ندهید. اگر به هر دلیلی فرصت مطالعه کامل این کتاب را ندارید، می‌توانید به راحتی خلاصه کتاب دروغ / اراده آزاد را به صورت صوتی و متنی از سایت و اپلیکیشن بوکاپو دریافت کنید.

نظرات کاربران

۱۰ نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.