خلاصه کتاب‌ها / مدیریت و رهبری / خلاصه کتاب کج رفتاری

خلاصه کتاب
کج رفتاری

Misbehaving

کج رفتاری
Misbehaving
کج رفتاری
4.2
32 امتیاز ثبت شده
چگونه بررسی کج رفتاری های انسان ها باعث شکل گیری اقتصاد رفتاری شد
اثری از ریچار تیلر (Richard Thaler)
زمان مطالعه 39 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب کج رفتاری در مورد اقتصاد رفتاری, چگونگی پیدایش آن و نقش رفتارهای غیرعقلانی در تعاملات اقتصادی است. ریچارد تیلر, نویسنده این کتاب, با بررسی موشکافانه تصمیم گیری های اقتصادی افراد در موقعیت های مختلف, باورهای اقتصاددان های سنتی را به چالش کشیده و تصویر واقعی تری از تعاملات اقتصادی انسان ها به ما نشان می دهد. او مثال هایی ملموس و واقعی از رفتارهای غیرعقلانی افراد یا به اصطلاح کج رفتاری های آن ها ارائه می دهد و نظریه های اصلی اقتصاد رفتاری را به خوبی بیان می کند.

اقتصاددان های سنتی به انسان به عنوان موجودی نگاه می کنند که همیشه کاملا عاقلانه رفتار می کند, اما این در مورد بسیاری از تصمیم های اقتصادی افراد در زندگی واقعی صادق نیست. با خواندن کتاب کج رفتاری می آموزید که چه عواملی بر انتخاب های ما تأثیر گذاشته و به رفتار اقتصادی ما جهت می دهند. تیلر معتقد است که ما با آگاهی از مفاهیم اقتصاد سنتی می توانیم در آینده بهتر تصمیم گیری کنیم.

بنابراین, اگر می خواهید اقتصاد رفتاری و نقش رفتارهای غیرعقلانی در تعاملات اقتصادی را درک کنید خلاصه کتاب کج رفتاری نوشته ریچارد تیلر را در اپلیکیشن یا وبسایت بوکاپو به صورت صوتی یا متنی مطالعه کنید.

  1. کسانی که به بحث های اقتصادی علاقه دارند؛
  2. افرادی که به خاطر انتخاب های نادرست ضرر مالی دیده اند؛
  3. و آن هایی که می خواهند تصمیم های اقتصادی بهتری در آینده بگیرند.

ریچار تیلر (Richard Thaler), نویسنده کتاب کج رفتاری, یکی از پیشگامان رشته اقتصاد رفتاری است. او در سال 2017 به خاطر کمک هایش به پیشرفت علم اقتصاد, جایزه یادبود نوبل در علوم اقتصادی را به دست آورد. علاوه بر کتاب کج رفتاری, تیلر دو کتاب دیگر نیز با عنوان های نفرین برنده (The Winner’s Curse) و سقلمه (Nudge) نوشته است. کتاب سقلمه از کتاب های پرفروش اوست که با همکاری سیاست مدار آمریکایی, کس سانستاین (Cass Sunstein) نوشته شده. در حال حاضر, تیلر استاد علوم رفتاری و اقتصادی در دانشگاه شیکاگو در ایالات متحده است.

سوالات متداول

منظور از کج رفتاری در اقتصاد رفتاری چیست؟
کج رفتاری رفتار غیرعقلانی یک فرد در هنگام تصمیم‌گیری است، که از روی تعصب یا احساس است. نخستین تجربه کاری تیلر به عنوان معلم، توجه او را به یکی از این رفتارهای غیرعقلانی جلب کرد. دانش‌آموزان تیلر از او و امتحان‌های سختش متنفر بودند. با این که تیلر می‌خواست دانش‌آموزان او را دوست داشته باشند، حاضر نبود سؤال‌های راحت‌تری طرح کند. در نهایت، او نمره کل امتحان بعدی را از 100 به 137 افزایش داد. با این کار، برای مثال، دانش‌آموزی که قبلاً از 100 نمره 70 را کسب می‌کرد، اکنون نمره 97 از 137 را می‌گرفت. با این که درصد نمره‌ها تغییری نکرده بود، دانش‌آموزان خیلی خوشحال‌تر بودند. این یکی از نمونه‌های کج‌رفتاری است.
مفاهیم اقتصاد رفتاری چه تضادی با مفاهیم اقتصاد سنتی دارد؟
فرضیه اصلی اقتصاد سنتی این است که همه فعالیت‌های اقتصادی بر اساس رفتار عقلانی هستند. امّا اقتصاددان‌‌های رفتاری بر این باورند که این مسئله تقریباً غیرممکن است و به خاطر محدودیت در زمان و ظرفیت ذهن، بیشتر قضاوت‌های افراد بر اساس تجربیات شخصی خودشان است، نه تفکر عقلانی.
چگونه اقتصاد رفتاری ‌به بهتر شدن تصمیم‌گیری‌های ما کمک می‌کند؟
تیلر طرحی را پیشنهاد کرد تا کارکنان شرکت‌ها را به افزایش نرخ پس‌انداز بازنشستگی‌شان ترغیب کند. او فهمید که سه مانع اصلی در بی‌میلی افراد به این کار نقش دارد؛ لَختی، زیان‌گریزی و سوگیری زمان حال. برای غلبه بر این مشکلات، تیلر می‌گوید به افراد اجازه بدهیم خودشان تصمیم بگیرند که پس‌انداز خود را الان اضافه کنند یا هم‌زمان با افزایش حقوق بعدی. ربط دادن پس‌انداز بیشتر به حقوق بیشتر می‌تواند احساس زیان‌گریزی افراد را کاهش دهد. در ضمن، وقتی افزایش پس‌انداز نه در لحظه حال، بلکه در زمانی در آینده شروع می‌شود، افراد کمتر به سوگیری زمان حال فکر می‌کنند.

نظرات کاربران

12 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
صبا حیاتی
نکات جالبی رو گفته بود که به کار همه میاد
دوشنبه 10 خرداد 1400
Mahdy
در خلاصه این کتاب مفهوم اقتصاد رفتاری با خلاصه های متنوع و قابل درک خیلی خوبی بیان شده است. خلاصه کتاب بسیار عالی بود و همچنین کتاب خیلی خوبی انتخاب شده بود. دانستن این بعد از مفهوم اقتصاد برای همه انسان ها لازم است. خداقوت و خسته نباشید خدمت تیم بوکاپو عزیز عرض میکنم
چهارشنبه 12 خرداد 1400
اسلام کریمی
بسیار جالب بود
چهارشنبه 12 خرداد 1400
ناصر شهروش
این خلاصه کتاب اشاره به علم نوظهور "اقتصاد رفتار" دارد. مطالب خیلی جالب و جدیدی رو یاد گرفتم و به هموطنان عزیزم که به علم اقتصاد علاقه مند هستند توصیه میکنم از این فرصت بی‌نظیری که بوکاپو عزیز در اختیارمون قرار داده استفاده کرده و این خلاصه کتاب رو مطالعه بفرمایند.
شنبه 15 خرداد 1400
مجید
عالی بود سپاس
دوشنبه 17 خرداد 1400
منیژه
به به‌ چه چیرهای خوبی یاد گرفتم. ممنونم. بوکاپو
شنبه 29 خرداد 1400
محمدرضا
اگر کسی در مورد اقتصاد رفتادی اطلاعات کی دارد این کتاب می تواند برای شروا مناسب باشد
سه شنبه 01 تیر 1400
سعید خدابخشی
عالی بود ولی سخت توضیح میداد
شنبه 12 تیر 1400
محمد امين عباسيان
كتاب فوق العاده ايه
كاشكى از اين دست كتاب ها بيشتر منتشر بشه
جمعه 18 تیر 1400
امید سفال منش
بهترین کتابی که خوندم
چهارشنبه 30 تیر 1400
سید محمد غیبی حیات
عالی بود
پنج شنبه 28 مرداد 1400
علی شاکری
کتاب عالی بود درباره دو دید اقتصاد سنتی و اقتصاد رفتاری صحبت می کنه که به نظرم فوق العاده جذاب و پربار بود مرسی
سه شنبه 11 آبان 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها