خلاصه کتاب
سقلمه

Nudge

سقلمه
Nudge
سقلمه
4.3
23 امتیاز ثبت شده
بهبود تصمیمات مربوط به سلامتی، ثروت و شادی
اثری از ریچارد تالر و کاس سانستین (Richard Thaler and Cass Sunstein)
زمان مطالعه 24 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

در کتاب سقلمه از دیدگاه های مختلف در مورد محدودیت های استدلال انسانی در هنگام تصمیم گیری صحبت می شود. ریچارد تالر و کاس سانستین, نویسندگان کتاب سقلمه تاکید می کنند که افراد بیشتر اوقات از یک سیستم خودکار برای تصمیم گیری استفاده می کنند که متاسفانه در برخی مواقع باعث تصمیم گیری اشتباه می شود. هرچند سیستم خودکار بیشتر اوقات نتیجه مطلوبی به همراه دارد اما این نتیجه مطلوب باعث می شود که افراد در تمام موقعیت ها آن را تعمیم دهند. برای مثال اگر هیچ کدام از اطرافیان شما تجربه سکته را نداشته باشد, شما به صورت خودکار به این نتیجه گیری می رسید که احتمال بروز سکته در شما صفر است. این طرز تفکر مانع تصمیم درست یعنی اقدامات پیشگیرانه در مقابل بروز سکته می شود.

در کتاب سقلمه, متوجه خواهید شد که اغلب افراد از طریق سیستم خودکار که باعث تصمیم های لحظه ای و آنی می شود, تصمیم های اشتباه و نامناسبی اتخاذ می کنند. اما این کتاب راه های رهایی از این اشتباهات را نیز بیان کرده است؛ سیستم گوشزد ها و پیش فرض ها!

به عنوان مثال, گوشزد در سیستم خودکار یک اتومبیل باعث می شود که در صورت نبستن کمربند ایمنی, علامت هشدار به صدا در بیاید و یا وجود پیش فرض در یک سازمان باعث می شود که افراد به صورت اجباری در برنامه بیمه سلامت شرکت کنند. بنابراین در کتاب سقلمه درمی یابید که چگونه با جهت دهی درست المان ها و استفاده از ابزارهای مناسب, می توان افراد را به سمت تصمیم گیری درست هدایت کرد.

بدین ترتیب اگر از آن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی فرصت مطالعه نسخه کامل کتاب «سقلمه» اثر ریچارد تالر و کاس سانستین را ندارید, می‮ توانید این خلاصه کتاب مفید را در بوکاپو مطالعه کرده و خود را از تصمیم گیری های اشتباه حفظ کنید.‬‬‬‬

  1. افرادی که در تصمیم گیری های روزانه خود مشکل دارند؛
  2. افرادی که از هیجانات آنی جهت تصمیم گیری شان تبعیت می کنند؛
  3. اشخاصی که در تصمیم گیری, عواقب طولانی مدت آن را در نظر نمی گیرند.

ریچارد تالر (Richard Thaler), استاد اقتصاد و علوم رفتاری در دانشکده فارغ التحصیلی دانشگاه شیکاگو و مدیر مرکز تحقیقات تصمیم گیری است. او همچنین یکی از همکاران پژوهشی در اداره ملی تحقیقات اقتصادی است.

تالر, نویسنده مقالات متعدد و کتابهای مشهوری از جمله ایجاد اقتصاد رفتاری (The Making of Behavioral Economics), سقلمه: بهبود تصمیمات مربوط به سلامتی, ثروت و شادی (Nudge: Improving Decisions about Health, Wealth and Happiness), نفرین برنده (The Winner's Curse) و همچنین سردبیر مجموعه پیشرفت در امور مالی رفتاری (Advances in Behavioral Finance) بوده است.

کاس سانستین (Cass Sunstein), استاد دانشگاه والمسلی (Walmsley) در دانشکده حقوق هاروارد است, جایی که او بنیانگذار و مدیر برنامه اقتصاد و سیاست های رفتاری است. از سال 2009 تا 2012 در دولت اوباما به عنوان مدیر دفتر کاخ سفید و امور تنظیم مقرراتی مشغول به کار بود.

در تلویزیون ملی و رادیو نشان داده شده است که او در فعالیتهای اصلاحات قانون اساسی و اصلاحات تعدادی از کشورها دخیل بوده است و بسیاری از مقالات و کتاب ها از جمله ساده سازی (Simpler: The Future of Government) و دانا (Wiser: Getting Ahead) جهت ترغیب گروه ها به هوشمند سازی را نوشته است.

نظرات کاربران

1 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
رضا نصرزاده
خوب بود
یکشنبه 03 شهریور 1398
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها