خلاصه کتابسقلمه

Nudge

سقلمه
سقلمه
Nudge
۴
۱۷ امتیاز ثبت شده است
بهبود تصمیمات مربوط به سلامتی، ثروت و شادی
اثری از ریچارد تالر و کاس سانستین (Richard Thaler and Cass Sunstein)
مطالعه خلاصه کتاب
زمان مطالعه ۲۴ دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

در کتاب سقلمه از دیدگاه‌های مختلف در مورد محدودیت‌های استدلال انسانی در هنگام تصمیم‌گیری صحبت می‌شود. ریچارد تالر و کاس سانستین، نویسندگان کتاب سقلمه تاکید می‌کنند که افراد بیشتر اوقات از یک سیستم خودکار برای تصمیم‌گیری استفاده می‌کنند که متأسفانه در برخی مواقع باعث تصمیم‌گیری اشتباه می‌شود. هرچند سیستم خودکار بیشتر اوقات نتیجه مطلوبی به همراه دارد اما این نتیجه مطلوب باعث می‌شود که افراد در تمام موقعیت‌ها آن را تعمیم دهند. برای مثال اگر هیچ‌کدام از اطرافیان شما تجربه سکته را نداشته باشد، شما به صورت خودکار به این نتیجه‌گیری می‌رسید که احتمال بروز سکته در شما صفر است. این طرز تفکر مانع تصمیم درست یعنی اقدامات پیشگیرانه در مقابل بروز سکته می‌شود.

در کتاب سقلمه، متوجه خواهید شد که اغلب افراد از طریق سیستم خودکار که باعث تصمیم‌های لحظه‌ای و آنی می‌شود، تصمیم‌های اشتباه و نامناسبی اتخاذ می‌کنند. اما این کتاب راه‌های رهایی از این اشتباهات را نیز بیان کرده است؛ سیستم گوشزد‌ها و پیش‌فرض‌ها!

به عنوان مثال، گوشزد در سیستم خودکار یک اتومبیل باعث می‌شود که در صورت نبستن کمربند ایمنی، علامت هشدار به صدا در بیاید و یا وجود پیش‌فرض در یک سازمان باعث می‌شود که افراد به صورت اجباری در برنامه بیمه سلامت شرکت کنند. بنابراین در کتاب سقلمه درمی‌یابید که چگونه با جهت‌دهی درست المان‌ها و استفاده از ابزارهای مناسب، می‌توان افراد را به سمت تصمیم‌گیری درست هدایت کرد.

بدین ‌ترتیب اگر از آن دسته از افرادی هستید که به هر دلیلی فرصت مطالعه نسخه کامل کتاب «سقلمه» اثر ریچارد تالر و کاس سانستین را ندارید، می‮ توانید این خلاصه کتاب مفید را در بوکاپو مطالعه کرده و خود را از تصمیم‌گیری‌های اشتباه حفظ کنید.‬‬‬‬

نظرات کاربران

۲۸ نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.