خلاصه کتاب‌ها / مدیریت و رهبری / خلاصه کتاب انقلاب امید

خلاصه کتاب
انقلاب امید

The Revolution of Hope

انقلاب امید
The Revolution of Hope
انقلاب امید
4.2
23 امتیاز ثبت شده
چگونه جامعه صنعتی انسان را فراموش کرد
اثری از اریک فروم (Erich Fromm)
زمان مطالعه 49 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب انقلاب امید, شرحیست بر جایگاه انسان در جامعه صنعتی. نویسنده برای توضیح این جایگاه, ابتدا انسان و ویژگی های ذاتی او را بررسی می کند, سپس امکانات بالقوه ای که در همه ما قرار دارد را یادآوری می کند. درنهایت هدف اریک فروم, بررسی نقش انسان در جامعه ماشینی و صنعتی است.

این کتاب به ما نشان می دهد که چگونه وضعیت کنونی انسان در جهت مخالف ارزش های ذاتی او درحال رشد است. اگر این مسیر در جایی مسدود نشود, وضعیت فاجعه باری پیش خواهد آمد.  براساس گفته اریک فروم در کتاب انقلاب امید, می توان نسبت به تغییر و اصلاح اوضاع امیدوار بود. او با توضیح اینکه امید دقیقا چیست, چگونه به دست می آید و چگونه اثر خود را می گذارد, نشان می دهد که امید واقعی با امید خوش بینانه فرق دارد؛ تنها امیدی می تواند انسان را نجات دهد که بر اساس امکانات واقعی زندگی شکل گرفته است. امید واقعی کمک می کند تا ساز و کارهایی که به نفع انسان نیستند, از نو تنظیم شوند.

  1. کسانی که علاقه مند به آگاهی از سیر تاریخی جوامع هستند؛
  2. کسانی که فکر می کنند زندگی انسان در عصر حاضر, نیازمند اصلاح است؛
  3. کسانی که تکنولوژی و صنعت را ضامن خوشبختی انسان می دانند.

اریک فروم, یکی از معروف ترین روانشناسان اجتماعی آلمان است. البته دانش فروم را نمی توان به حوزه روانشناسی خلاصه کرد, او یک فیلسوف, نویسنده و ایده پرداز بی مانند است. تمام آثار فروم, تلاشی برای زیباتر کردن جهان و نشان دادن چهره واقعی انسانیت است. او اعتقاد دارد اگر انسان روانشناسی و فلسفه را به معنای واقعی در جامعه پیاده سازی کند به آرمان شهر رؤیایی خود می رسد.

اریک فروم تحصیلات خود را در رشته روان شناسی, جامعه شناسی و فلسفه ادامه داد. او شاگرد و پیرو زیگموند فروید بود و پس از دریافت مدرک دکترا در مؤسسه روانکاوی برلین مشغول به کار شد. اریک فروم در ۱۸ مارس ۱۹۸۰ میلادی و در هشتاد سالگی بر اثر حمله قلبی در سوئیس از دنیا رفت.

از اریک فروم کتاب های زیادی به فارسی ترجمه شده که از میان آن ها می توان به کتاب انقلاب امید, انسان برای خویشتن, داشتن یا بودن, سرشت راستین انسان, بحران روانکاوی و کتاب هنر عشق ورزیدن اشاره کرد.

سوالات متداول

آیا می‌توان نسبت به تغییر و اصلاح جامعه امیدوار بود؟
نویسنده کتاب انقلاب امید می‌گوید که امید به تغییر و اصلاح، امید بیهوده‌ای نیست و می‌توان براساس امکاناتی واقعی، اقداماتی انجام داد. برای آنکه با ویژگی‌ها و امکانات تمدن‌ساز انسان در طول تاریخ آشنا شوید، می‌توانید به کتاب انسان خردمند نوشته یووال نوح هراری رجوع کنید.
منظور از ریشه‌های اومانیستی و غیراومانیستی چیست؟
اومانیسم به معنای انسان‌گرایی، اصطلاحی در نظریات فلسفی و فرهنگی است که از دوره رنسانس مطرح شده است. در این گرایش، انسان مرکزیت دارد و هرچیزی در نسبت با او سنجیده شده و برای خدمت به او در نظر گرفته می‌شود. اریک فروم در کتاب انقلاب امید، عواملی که جوامع صنعتی را ضد انسان کرده بررسی می‌کند.
آیا اریک فروم در کتاب خود راهکار و پیشنهادی هم ارائه داده است؟
دو فصل پایانی کتاب اختصاص دارد به شناسایی جایگاه کنونی انسان و این پرسش که حالا چه باید کرد؟ اریک فروم برای اصلاح جامعه پیشنهاداتی ارائه کرده که در طولانی‌مدت نتیجه‌بخش خواهند بود.

نظرات کاربران

9 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
امیر ارسلان شفیعی
فوقالعاده جذاب. کاربردی بود برام 👌
سه شنبه 08 تیر 1400
سجاد قاضی
با مطالعه این کتاب سوالهای بسیاری در ذهن آدم شکل میگیره و آدمی رو به فکر می‌بره. خلاصه کتاب ارزشمندی بود. سپاس از بوکاپو🌹🙏
جمعه 11 تیر 1400
اسلام کریمی
🙏
شنبه 12 تیر 1400
محمد چاوشیان
👌👌
دوشنبه 14 تیر 1400
مریم
خوب بود
سه شنبه 22 تیر 1400
ناصر شهروش
نسخه چاپی این خلاصه کتاب را قبلا مطالعه کرده بودم. بقدری خلاصه آن پر بار هست که چیزی از کیفیت آن کم نشده. مرسی بوکاپو، رسالت و هدف ارزشمندی را مد نظر ‌گرفته‌اید. به امید روزهای طلایی
سه شنبه 05 مرداد 1400
حسین سرافراز اردکانی
کتاب بدی نیست ولی توالی منطقی بین مباحث کتاب ندیدم
پنج شنبه 07 مرداد 1400
امید تقوائی
عالی بود پیشنهاد مطالعه
پنج شنبه 23 دی 1400
احسان کیانی رئوف
عالی
چهارشنبه 29 دی 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها