خلاصه کتاب‌ها / روانشناسی / خلاصه کتاب اثر سایه

خلاصه کتاب
اثر سایه

The Shadow Effect

اثر سایه
The Shadow Effect
اثر سایه
4.1
24 امتیاز ثبت شده
کشف قدرت پنهان درون
اثری از دبی فورد (Debbie Ford)
زمان مطالعه 41 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
درباره کتاب
مناسب چه کسانی است
درباره نویسنده

کتاب اثر سایه بر اساس ایده محوری «سایه» نوشته شده است. یونگ معتقد بود همه آدم ها یک بخش تاریک در وجود خود دارند که تمام عقده ها, سرکوب ها و بازداری ها در آن جمع شده است. اگر می خواهید بدانید واقعا چه کسی هستید, باید پا به این محوطه تاریک بگذارید.

در این کتاب می خوانید که چگونه سایه باعث شده است افراد نقاب به چهره بزنند, خود واقعی شان نباشند, خودشان را برتر از دیگران ببینند, دیگران را قضاوت و تحقیر کنند و دست به فرافکنی بزنند.

دیپاک چوپرا معتقد است همه ما درون هاله ای از توهماتمان زندگی می کنیم. این هاله بسیار دل فریب و جذاب است, امّا واقعیت ندارد. بیشتر مردم دوست دارند در همین هاله باقی بمانند و از روبه رو شدن با واقعیت می ترسند. امّا هرکسی دیر یا زود باید از شر توهمات خود خلاص شود و خودش باشد.

پس اگر مشتاقید سایه خود را ملاقات کنید, می توانید خلاصه کتاب اثر سایه را در سایت و اپلیکیشن بوکاپو به صورت صوتی یا متنی مطالعه کنید.

  1. کسانی که به دنبال خود واقعیشان می گردند؛
  2. کسانی که همیشه خودشان را سرزنش می کنند؛
  3. کسانی که فکر می کنند دیگران همیشه مقصر هستند.

دبی فورد (Debbie Ford) نمونه کامل از انسانی با مجموعه تناقضات درونی و بیرونی است؛ آنچه کار او را در میان انبوهی از روان شناسانْ برجسته کرده و اعتماد عده زیادی را به دوره ها و سمینارهایش جلب کرده است آن وجه دردکشیده و درگیر اوست که باعث شده نگاهی بالا به پایین به مخاطب خود نداشته باشد. درحقیقت, کار اصلی دبی فورد کار کردن روی خودش است. او که زندگی پرماجرایی داشته, روان شناسی و کار کردن روی خود را به عنوان تنها راه نجات زندگی اش یافته است؛ تصور کنید آخرین فرزند خانواده ای هستید که کسی از به دنیا آمدن شما خوشحال نیست, درون هجمه ای از بی تفاوتی ها زندگی می کنید و درست در بحبوحه نوجوانی است که باخبر می شوید پدرتان خانواده را ترک گفته و حالا شما طلاق را هم تجربه می کنید. سعی می کنید با مصرف انواع مواد مخدر و مشروبات الکلی خود را از تمام فکر و خیال هایتان رها کنید. در همین وضعیت, تن به رابطه ای می دهید که درنهایت به نفع شما نیست و در ازدواج بعدیتان نیز شکست می خورید.

دبی فورد با پشت سر گذاشتن چنین پیشامدهایی, تبدیل می شود به کسی که نه تنها از دیگران و زندگی اش, که حتی از خودش نیز بدش می آید. امّا نقطه طلایی زندگی او شاید همان جایی باشد که متوجه می شود با چنین نفرتی هیچ کاری از پیش نخواهد برد. پس هم زمان با شرکت در دوره های روان شناسی مختلف و نیز تحصیل در این رشته, تصمیم جدی می گیرد تا با خودش مواجه شود: چرا از دیگران بدش می آید؟ چرا جهان را جایی چنین نفرت انگیز می داند؟ چرا خودش را دوست ندارد؟ او به تنهایی قادر به پیدا کردن پاسخ تمام این سوالات نبود, پس دوره هایی با محوریت سایه و نیمه تاریک وجود برگزار می کند تا مجالی باشد برای دیدن خود در دیگران و پیش آوردن این فرایند برای دیگران.

حاصل تلاش های چند ساله دبی فورد, کتاب اثر سایه و کتاب نیمه تاریک وجود است. دبی فورد این کتاب را نتیجه روبه رو شدن با سایه خود می داند. او با این کار نه تنها به خودش, که به عده زیادی در سراسر جهان کمک کرد. دیپاک چوپرا و مارین ویلیامسون از دیگر روان شناسان مطرحی هستند که در حوزه سایه دست به مطالعه و برگزاری سمینارهای موفق زده اند.

سوالات متداول

اثر سایه چیست؟
منظور از اثر سایه، تاثیری است که بخش‌های پنهان وجودی هرکسی در زندگی او دارد. اگر سایه را تحت کنترل خود درنیاوریم، بر تمام زندگی ما اثر می‌گذارد و سرنوشتمان را تغییر می‌دهد.
چگونه می‌توانیم سایه خود را بشناسیم؟
دبی فورد راهکارهای عملی‌ای ارائه داده است که هرکسی می‌تواند طبق آن با سایه خود مواجه شود و آن را بشناسد. اگر می‌خواهید این موضوع را کامل‌تر مطالعه کنید، خوب است نگاهی به کتاب نیمه تاریک وجود، از همین نویسنده بیندازید.
چگونه می‌توانیم از قدرت پنهان درون خود استفاده کنیم؟
همه ما بخش‌های تاریکی در وجود خود داریم که از آن دوری می‌کنیم. امّا دبی فورد نشان می‌دهد که این بخش‌های تاریک منبع اصلی شکوفایی هرکسی هستند. اگر می‌خواهید ذهنی قدرتمند داشته باشید، باید با ضعف‌های خودتان روبه‌رو شوید.

نظرات کاربران

10 نظر در مورد این خلاصه کتاب ثبت شده است.
امید تقوائی
عالی بود پیشنهاد مطالعه
چهارشنبه 20 مرداد 1400
عرفان خراشادیزاده
خوب بود
تقریبا همون نیمه تاریک وجود بود
چهارشنبه 20 مرداد 1400
مریم
مطالعه گردد.
پنج شنبه 21 مرداد 1400
محمدعلی پاشاه
کتاب فوق‌العاده بی نظیری بود
پنج شنبه 21 مرداد 1400
ساکایا
منظور کتاب واضح منتقل نشده بود شاید باید بیشتر از مثال استفاده می شد
دوشنبه 25 مرداد 1400
سیاوش شرافتی
مثلدنیمه تاریک وجود پر از نکته هست که باید مجددا گوش کنم
سه شنبه 26 مرداد 1400
الهام عباس زاده
عالی بود و تصمیم گرفتم کتاب کامل مطالعه کنم سپاسگزارم بابت خلاصه کتاب و تست پایانی
چهارشنبه 27 مرداد 1400
محمد نهاردانی
عالی
چهارشنبه 27 مرداد 1400
حمیدرضاعراقی
3 بار خوندم ولی فکر میکنم برای منکه نمره تستم شد 57 نیاز هست بیشتر مطالعه کنم
پنج شنبه 28 مرداد 1400
آ ابراهیمی
سرعت خوندن تو فایل صوتی خیلی خیلی زیاده. اینطورکتابها باید با سرعت آهسته تری خونده بشن تا آدم درست متوجه بشه
جمعه 29 مرداد 1400
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها