تکنیک های بازاریابی، افزایش آمار فروش و جذب هوشمندانه مشتری

تکنیک های بازاریابی، افزایش آمار فروش و جذب هوشمندانه مشتری

با تغییر روش‌های بازاریابی خود، می‌توانید مشتریان بیشتری جذب کرده و کسب و کار خود را متحول کنید.

دو نفر را در نظر بگیرید که یک بحث مفصل در مورد نام کسب ‌‌و کار جدیدشان راه انداخته‌اند. یکی از این دو نفر اعتقاد دارد با انتخاب یک اسم جدید و کمی عجیب، ذهن مشتریان را می‌شود به راحتی جذب حرفه جدیدشان کرد اما دیگری بر این باور است که همان اسم ساده اما قدیمی بیشتر از هر چیز دیگر روی جذب مشتریان تاثیر می‌گذارد. به نظر شما حق با کدام‌ یک است؟ نفر اول یا دوم؟!

    ۱. هوشمندانه مشتری جذب کنید

روش های موثر جذب مشتری، هیچ ارتباطی با نام کسب ‌و کارتان ندارد بلکه برای جذب مشتری باید مجهز به تکنیک‌های جدید و نوین برای تحت‌تاثیر قرار دادن مشتری‌های تان باشید. برای مثال در عین‌حال که به دنبال بازاریابی و فروش اجناس یا ارائه خدمات تان هستید چقدر خوب است مشتریان را نیز شامل سود یا منفعتی متقابل کنید.

بگذارید یک مثال جالب برای‌تان بزنیم تا در خلال این داستان با یکی از روش‌های نوین جذب مشتری بیشتر آشنا شوید. یک بوتیک زنانه که به تازگی کسب ‌و کار خود را راه انداخته بود از ابتکار جالبی استفاده کرد. او به مشتریانی که از شرکت BMW فاکتور خرید اتومبیل داشتند یک دست کیمونوی ابریشمی و اعلاء هدیه می‌داد. شاید با خودتان بگویید این کار چه ارتباطی با روش‌های موثر جذب مشتری دارد. نکته اینجا بود که این خریداران ثروتمند وقتی برای دریافت کیمونوی ابریشمی‌شان به داخل مغازه می‌آمدند خریدهای دیگری نیز انجام می‌دادند که قیمت آن خیلی بیشتر از قیمت کیمونوی ابریشمی بود.

نکته داستان را دریافتید؟!

اشتراک منافع با مشتری

    ۲. جزئیات را دقیق مشخص کنید

مشتریان شما چه ویژگی‌هایی دارند؟ بین ۲۰ تا ۳۵ سال؟ اما این اطلاعات اصلا کافی نیست و باید به صورت دقیق و واضح از نیازهای مشتریان‌تان آگاهی داشته باشید. در مثالی که در مورد بوتیک لباس زنانه برای‌تان زدیم، صاحب آن کسب ‌و کار جدید، به‌خوبی می‌دانست که مشتریان انتخابی او که از خریداران محصولات BMW بودند چه نوع نیازهایی داشتند؛ یعنی از چه نوع کالاها یا چه نوع برندی استفاده می‌کردند. با شناخت همین آگاهی جزئی، این فرد توانست انبوهی از اجناس مورد علاقه مشتریان را فراهم کند و به این وسیله سود خوبی هم شاملش شد.

روش جذب مشتری

    ۳. شریکان خود را متفاوت انتخاب کنید

یکی از روش‌های خلاقانه و در عین حال موثر برای جذب مشتری، ایجاد تعامل با دیگر اصناف است.

فرض کنید شما صاحب یک جواهر فروشی هستید و می خواهید تعداد مشتریان‌تان را اضافه کنید. در این مورد می‌توانید با یک سالن آرایشی زنانه وارد یک همکاری دو سویه شوید. بدین صورت که با هر مشتری، یک خدمات رایگان مو و یا آرایش رایگان به آن‌ها دهید تا از این طریق آن سالن خاص را معرفی کنید. در عوض مشتریان آن سالن آرایشی به مشتریانی که هیچ آشنایی با فروشگاه شما ندارند از طرف شما یک تخفیف در خرید و یا خدمات رایگان تمیز کردن جواهرات را خواهند داد.

تعامل دو سویه با کسب و کارهای متفاوت

    ۴. در درازمدت برندسازی کنید

روش‌های جذب مشتری و تلاش برای برندسازی، اتفاقی یک‌شبه نیست بلکه به مدت زمان طولانی نیاز دارد.

برای جذب موثر مشتری باید کمی صبور باشید و بر روی کیفیت محصول و خدمت خود بیشتر از همیشه متمرکز شوید. همانطور که برای‌تان توضیح دادیم کسب ‌و کارهایی که در کنار فروش محصول، مشتریان را نیز درگیر یک بُرد و منفعت کنند، سریع‌تر می توانند مشتریان را جذب خدمات خود کنند. اما برای اینکه این مشتریان تصادفی را تبدیل به مشتریان وفادار و همیشگی‌تان کنید باید زمان مشخصی را پشت‌سر بگذرانید.

قنادی که در ازای خرید ۳ کاپ‌کیک یک برش کیک شکلاتی به مشتریانش هدیه می‌دهد، نباید انتظار داشته باشد که به سرعت توسط مشتریان شناخته شود بلکه متمایز شدن این قنادی از دیگر قنادی‌ها نیاز به زمان و البته تلاش برای بالا بردن کیفیت شیرینی‌ها دارد.

در این مورد پیشنهاد می‌کنیم خلاصه کتاب جایگاه سازی برند اثر اَل ریس و جک تروت که از مشهورترین فعالان عرصه‌ بازاریابی هستند را مطالعه کنید. در این کتاب می‌‌آموزید که چگونه جایگاه برند خود را در ذهن مشتری ثبت کنید و کسب و کار خود را در مدتی کوتاه پرآوازه کنید.

خلاصه کتاب جایگاه سازی برند
تکنیک‌های کاربردی تسخیر ذهن مشتری
ال ریس و جک تروت
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب جایگاه سازی برند

همچنین توصیه می‌کنیم خلاصه کتاب اصول برندسازی در کسب و کارهای بزرگ را نیز مطالعه کنید تا با موثرترین عوامل موفقیت برندهای مطرح دنیا آشنا شوید.

خلاصه کتاب اصول برندسازی در کسب‌وکارهای بزرگ
هفت اصل برندساز، برای موفقیت کسب‌وکار شما
دنیس لی یون
در ۲۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب اصول برندسازی در کسب‌وکارهای بزرگ
برای جذب مشتری و تغییر نگاه او که از میان صدها برند به سمت محصول یا خدمات شما جذب شود، باید تکنیک‌های موثر جذب مشتری را بیاموزید و آن را در کسب‌ و کارتان به‌کار بگیرید.
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *