سه درس ارزشمند از ست گودین در مورد شکست، بازاریابی اجازه ای و جلب توجه کردن

نکات ارزشمندی در مورد ترس از شکست، بازاریابی اجازه ای و جلب توجه کردن کسب وکار از زبان ست گودین که حتما باید بدانید.

کشف بزرگ ترین نقطه قوت ست گودین (Seth Godin) کار ساده ای نیست. او نویسنده, سخنران, متخصص مارکتینگ و کارآفرینی بسیار برجسته است. اما او بیش از هرچیزی, از بحث های حاشیه ای پرهیز می کند و به عبارتی استاد «سر اصل مطلب رفتن» است.

تا بحال به بلاگ او سر زده اید؟ با دقت فراوان هریک از پست های خود را در قالب چندصد کلمه (حدود 400 کلمه) در بلاگ قرار می دهد. در پست های او اثری از رنگ و لعاب دادن به جملات دیده نمی شود. نوشته های او تماما عصاره و جان مطلب مورد بحث است. در قسمت خلاصه کتاب های بازاریابی و فروش بوکاپو, می توانید خلاصه کتاب های این نویسنده موفق و مشهور را مطالعه کنید.

او همواره به این شیوه ی خود مقید است, چه برای پست های بلاگ, ارائه سخنرانی, تدریس درسی در کلاس و چه در یک مصاحبه! مصاحبه اخیر او با CreativeLive هم از این ویژگی برخوردار بود.

در بخشی از سری کلاس های 30 روز با نابغه ها (Thirty Days Of Genius Series), شخصی از کمپانی CreativeLive با گودین به بحث و گفتگو از شکست و بازاریابی اجازه ای گرفته تا جلب توجه کردن, پرداخته است. در مقاله ی 3 درس ارزشمند از ست گودین در مورد شکست, بازاریابی اجازه ای و جلب توجه کردن, به این گفتگو نگاهی گذرا می اندازیم. 

3 درس ارزشمند از ست گودین

1- چگونه با ترس از شکست مقابله کنیم؟

به عنوان متخصص بازاریابی, ترس از شکست امری طبیعی است. هنگامی که پای خود را از محدوده آسایش تان فراتر می گذارید (خواه برای استفاده از یک ابزار جدید, خواه بررسی یک رسانه جدید), بسیار دشوار است که نگرانی تان معطوف به «اگر اینطور شود چه؟»ها نشود.

با گذشت زمان, طریقه زندگی با این ترس در پس ذهن خود را می آموزید. البته که مجبورید! اگر طرز رفتار با این ترس ها را فرانگیرید, ریسک و فکر کردن خارج از چارچوب برای تان تبدیل به امری غیر ممکن می شود.

ترس

گودین به صراحت بیان می کند که «اگر اجازه ی اظهار وجود به نبوغ تان دهید, ممکن است خوب پیش نرود! اما این که دیگران را قانع کنیم که این امر «ممکن است خوب پیش نرود» کار ساده ای ساده نیست!!»

گودین در ادامه توضیحاتش به بیان قدرت روانشناختی نهفته در این موضوع که چرا معمولا به خود می گوید ایده ی خلاقانه ی بعدی اش ممکن است نگیرد, می پردازد.

بجای تلاش برای متقاعد کردن دیگران که این کار می تواند فورا به ثمر بنشیند (برای مثال شروع یک کسب و کار جدید), گودین به وضوح بیان می کند که همواره احتمال شکستی وحشتناک وجود دارد. این احتمال همان هنگامی رخ می دهد که در حال تلاش برای یک ریسک در کسب وکار هستید.

او به جای اینکه ترس از شکست را در ذهن خود دفن کند, خود را به چالش رقص با ترسش دعوت می کند. او بیان می دارد, «ترس به صورت غریزی در وجود ما نهفته است. برخلاف چیزی که اکثریت فکر می کنند, این ترس یک عامل مفید و منطقی برای ما است. وقتی یک چوب بیسبال در حال پرواز به شما نزدیک می شود, دلیل واضحی برای ترس در شما وجود دارد.»

ترس به صورت غریزی در وجود ما نهفته است. برخلاف چیزی که اکثریت فکر می کنند, این ترس یک عامل مفید و منطقی برای ما است.

ترس

هنگامی که قرار است یک ریسک خلاقانه بکنید و از محدوده ی امن خود خارج شوید, در این صورت چیز زیادی را از دست نمی دهید و در واقع مساله انتخاب بین مرگ و زندگی نیست.

تضمین موفقیت

متأسفانه اغلب اوقات به ترس های اولیه مان اجازه می دهیم تأثیری منفی روی فرایند اتخاذ تصمیم مان بگذارند, حتی در مواقعی به سادگی سخن گفتن در جمع, پست گذاشتن در بلاگ و یا اعتماد کردن به غریزه در یک شرایط حساس!

در واقع این امر که به خودتان دائما یادآوری کنید تمام پاسخ های ممکن در اختیار شما نیست و شکست هم می تواند محتمل باشد, یکی از مراحل رشد و توسعه فردی است که برای ارتقای خود به یک نسخه بهتر به آن نیاز دارید.

2- بازاریابی اجازه ای چگونه تعریف می شود؟

گودین در یک تعریف بسیار ساده بازاریابی اجازه ای را توضیح می دهد:

«اگر بروید, دلشان برایتان تنگ می شود؟»

روابط اجتماعی

در ادامه می گوید, «آن افراد (کسانی که قصد تأثیر گذاشتن روی آن ها را دارید) اگر فردا حاضر نشوید, آیا دلتنگ تان می شوند؟ اگر محصول یا پروژه ی جدیدتان پا به عرصه جهان نگذارد, آیا سراغ تان را می گیرند؟»

در جهانی که تمایلی افراطی به فاکتورهایی نظیر نرخ بالای باز شدن و تعداد کلیک خوردن, مشاهده می شود, گودین از ما می خواهد با بررسی دقیق تر ارتباط مان با مشتریان  و مشترکین مان, ببینیم که آیا واقعا با آن ها در تعامل هستیم یا صرفا در حال تحمل کردن ما هستند؟!

اگر در طراحی و تعریف استراتژی های مارکتینگ خود دچار سردرگمی و مشکل هستید, از خودتان بپرسید: «آیا مشترکین مان دل تنگ ما می شوند؟ اگر یک هفته از ما ایمیلی دریافت نکنند, آیا یک, ده یا صد ایمیل از آن ها دریافت خواهیم کرد؟»

چگونگی پاسخ به این سوال, نکات زیادی در مورد عمق رابطه با مشتریان تان را نمایان می کند.

3- وقتی می گوییم جلب توجه دقیقا از چه حرف می زنیم؟

جالب توجه!

احتمالا کلمه ی بالا را زیاد شنیده اید, از مهمانی ها گرفته تا عناوین بلاگ هایی که در آن گشت وگذار می کنید. ممکن است حتی چند بار از این کلمه برای خودتان استفاده کرده اید, اما واقعا معنی آن چیست؟

گودین با این جمله آغاز می کند: «انجام دادن کاری که مورد توجه مردم باشد ساده است, اما منظور من از جالب توجه بودن این نیست.»

نگرش او نسبت به جالب توجه بودن بدین شکل است: تفاوت ظریفی میان انجام کاری که برای افراد قابل توجه جلوه کند و کاری که واقعا جالب توجه مردم باشد, وجود دارد.

هنگامی که کاری جالب توجه انجام می دهید, افراد راجع به آن با دیگران صحبت می کنند. و این جلب توجه به شکلی بسیار واقعی گسترش میابد.

جالب توجه

اما به صحبت درآوردن مردم در رابطه با شما فقط نیمی از چالش است. طبق مقایسه گودین, جلب توجه با پوشیدن لباس دلقک در مراسم خاکسپاری کار ساده ای است. اما آیا این جلب توجه واقعی است؟ مطمئنا خیر!

چالش واقعی این است که افراد درباره ی شما و کارتان صحبت کنند, البته نه به هر شیوه ای, این کار باید به شیوه ای که شما میخواهید, انجام پذیرد!

خلاقیت

اکنون, تفاوت آشکار است, وقتی قرار باشد به صورت استراتژیک عکس العمل مشتریان و شنوندگان پیام تبلیغاتی شما, دستکاری شود این تفاوت نمایان می شود.

گودین می گوید:  اگر می خواهید در موردتان اینطور بگویند: «حتما باید اینو ببینی, می تونه دنیات رو تغییر بده», «باور نکردنیه!! چه کار سخاوتمندانه ای!» و «اینم از یه ایده ی جدید!!», بروید و آن استراتژی را بچینید!

به علاوه, برای خلق فرایندی استراتژیک باید بسیار فکر کرد. بایستی این کار را طوری انجام دهید که نتیجه آن به قدری الهام بخش باشد که دیگران آن را به اشتراک گذارند و این امر در راستای رشد و ارتقای شما باشد.

جدیت

بدین منظور, گودین می گوید:

باید در مورد خلق کار بی نظیر به قدر کافی جدی و مصمم بود, که پس از اتمام به آن افتخار کنیم, و این کار را به شیوه ای انجام داده ایم که افرادی که برای مان مهم هستند, آن را به دیگران بگویند.

این تعریفی درست از یک کار تأثیرگذار است. تفاوتی که این شیوه را متمایز می سازد در این است که به شکلی ویروسی در جوامع انتشار میابد. از نظر گودین, این روش, روشی بسیار مناسب و کارامد برای بازاریابی است که می توان به آن اتکا کرد.

ست گودین در بخشی از کتاب مهره حیاتی (Linchpin) در ارتباط با جالب توجه بودن سخن به میان آورده است.
خلاصه این کتاب ارزشمند را می توانید در بوکاپو مطالعه کنید.

مهره حیاتی
آیا غیرقابل جایگزین شدن هستید؟
اثری از ست گادین
17 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب مهره حیاتی

همچنین ست گودین در رابطه با موضوع کسب وکار های جالب توجه و اینکه چگونه کسب وکارمان را در جهتی پیش ببریم که افراد در مورد آن صحبت کنند, کتاب بسیار پرفروش گاو بنفش را به رشته تحریر درآورد.
خلاصه این کتاب پرفروش را نیز می توانید در بوکاپو مطالعه کنید.

گاو بنفش
متحول کردن کسب وکارتان با یک قانون ساده
اثری از ست گادین
19 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب گاو بنفش

همچنین برای مطالعه بیشتر در زمینه برندسازی و راه اندازی یک کسب وکار موفق می توانید, کتاب اصول برندسازی در کسب وکار های بزرگ نوشته دنیس لی یون را مطالعه کنید. خلاصه این کتاب نیز در بوکاپو موجود است.

اصول برندسازی در کسب وکارهای بزرگ
هفت اصل برندساز, برای موفقیت کسب وکار شما
اثری از دنیس لی یون
23 دقیقه
کتاب صوتی موجود است

دیدگاه‌ها

پاسخ به
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها