مقدمه‌ای بر بازاریابی دیجیتال و معرفی چند مفهوم متداول آن

مقدمه‌ای بر بازاریابی دیجیتال و معرفی چند مفهوم متداول آن

به کمک بازاریابی دیجیتال می‌توانید کسب‌وکارتان را متحول کنید، اما ابتدا باید به خوبی آن را بشناسید

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و دسترسی هرچه بیشتر افراد به اینترنت، کسب و کاری که از بازاریابی دیجیتال برای دست‌یابی به اهدافش استفاده نکند، اشتباه بزرگی مرتکب می‌شود. اگر می‌خواهید در زمره این‌گونه کسب و کارها نباشید، در اولین گام باید بازاریابی دیجیتال را بشناسید.

عصر، عصر دیجیتال است. بسیاری از نیازهای ما به شیوه‌ای جدید رفع می‌شوند. صبح‌ها با صدای زنگ موبایلمان از خواب بیدار می‌شویم و شب‌ها به کمک اپلیکیشن‌‌های موجود، موسیقی ملایمی پخش می‌کنیم تا به خواب برویم. بماند که در این میان تا چه اندازه با وسایلی چون موبایل، لپتاپ و کامپیوتر سر و کار داریم و با آن‌ها فعالیت‌های گوناگونی انجام می‌دهیم.

پس تعجبی ندارد که دنیای کسب و کار و بازاریابی نیز حال و هوایی دیجیتال پیدا کند و به کمک ابزار موجود، شگردهای جدید، جایگزین قدیمی‌ها شوند. در این مقاله، سری به دنیای بی‌پایان بازاریابی دیجیتال می‌زنیم. اگر به این حوزه علاقه‌مند هستید، می‌توانید خلاصه کتاب‌ های بازاریابی و فروش در بوکاپو را نیز مطالعه کنید.

بازاریابی دیجیتال

اما اگر بخواهیم توصیفی کوتاه از بازاریابی دیجیتال ارائه کنیم، می‌توانیم چنین بیان کنیم:

بازاریابی دیجیتال، شامل روش‌های بازاریابی گوناگونی است که در آن‌ها از یک دستگاه دیجیتال یا اینترنت استفاده می‌شود. در این شیوه بازاریابی، کسب و کارها به کمک کانال‌های دیجیتال مختلف نظیر موتورهای جست و جو، رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و وب‌سایت‌های خود با مشتریان کنونی و احتمالی‌شان ارتباط برقرار می‌کنند.

حال نگاهی دقیق‌تر به بازاریابی دیجیتال می‌اندازیم و قدم به قدم با چند مفهوم متداول بازاریابی دیجیتال آشنا می‌شویم:

۱- بهینه‌سازی موتور جست‌وجو (سئو)

اگر می‌خواهید وب‌سایتتان رتبه بالاتری در صفحه نتایج موتورهای جست‌وجو داشته باشد و در نتیجه، ترافیک ارگانیک بیشتری دریافت کند، بهینه‌سازی موتور جست‌وجو دقیقاً همان چیزی است که به آن نیاز دارید. به کمک روش‌های مختلف سئو می‌توانید وب‌سایت، وبلاگ یا اینفوگرافی‎‌هایتان را در معرض دید بیشتری قرار دهید و با مخاطبان بیشتری ارتباط برقرار کنید. می‌توانید با مطالعه خلاصه کتاب سازمان محتوا مدار در بوکاپو بیشتر با موضوع سئو آشنا شوید.

خلاصه کتاب سازمان محتوا مدار
راهنمای تولید محتوای جذاب و کاربردی برای جذب مشتریان
جو پولیتزی
در ۳۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب سازمان محتوا مدار

۲- بازاریابی محتوایی

در این روش، با تولید محتوا در قالب‌های مختلف، از جمله متن، تصویر، صدا و ویدیو و تبلیغ آن‌ها، می‌توانید آگاهی از برند، ترافیک وب‌سایت، تولید لید و تعداد مشتریانتان را افزایش دهید.

کانال‌های متنوعی در این روش مورد استفاده قرار می‌گیرند:

 • پست‌های وبلاگ
 • کتاب‌های الکترونیکی و مقالات سفید
 • اینفوگرافی‌ها
 • پادکست‌ها
 • بروشورهای آنلاین

برای یادگیری بیشتر درباره بازاریابی محتوایی، می‌توانید خلاصه کتاب بازاریابی محتوایی را در بوکاپو بخوانید.

خلاصه کتاب بازاریابی محتوایی
کسب مشتریان بیشتر با بازاریابی کمتر
جو پولیتزی
در ۲۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب بازاریابی محتوایی

۳- بازاریابی رسانه‌های اجتماعی

امروزه، رسانه‌های اجتماعی بسیار فراگیر شده‌اند و هر کسی در حداقل یکی از این کانال‌های رسانه‌های اجتماعی عضو است. همین مسئله، موقعیتی عالی برای شماست تا برند و محتوایتان را در رسانه‌های اجتماعی مختلف تبلیغ کنید تا آگاهی از برند، ترافیک و تولید لیدتان را بالا ببرید. شما می‌توانید با بسیاری از مشتریان احتمالی یا وفادارتان در ارتباط باشید.

کانال‌های رسانه‌های اجتماعی مختلفی که می‌توانید در این روش استفاده کنید، از این قرارند:

 • اینستاگرام
 • فیسبوک
 • توییتر
 • لینکدین
 • پینترست
 • اسنپ‌چت

۴- پرداخت به ازای کلیک (تبلیغات کلیکی)

در این روش، شما تبلیغاتتان را در پلتفرمی قرار می‌دهید و هر بار که مخاطبی روی آن کلیک کند، هزینه آن را پرداخت می‌کنید. هدف اصلی این روش، ارسال ترافیک به وب‌سایت شماست. گوگل ادوردز (Google Adwords)، از کانال‌های مطرح در این زمینه است. با استفاده از سرویس گوگل ادوردز، زمانی که کلید واژه های خاصی جست و جو می‌شوند، سایت شما در بالای صفحه نتایج به عنوان تبلیغ نشان داده می‌شود. هر بار که بر آن کلیک شود، باید هزینه آن را به گوگل بپردازید.

از این روش در کانال‌های زیر نیز می‌توانید استفاده کنید:

 • تبلیغات پولی در فیسبوک
 • توییت‌های تبلیغاتی در توییتر
 • پیام‌های دارای اسپانسر در لینکدین

۵- همکاری در فروش

در این روش بازاریابی، شما با کسب و کار دیگری قرارداد همکاری می‌بندید و با تبلیغ محصول یا خدمات آن‌ها در وب‌سایتتان کمیسیون دریافت می‌کنید. برای مثال، اگر شما یک وب‌سایت معرفی کتاب دارید، می‌توانید لینک خرید کتاب‌های معرفی شده از یک فروشگاه اینترنتی فروش کتاب را نیز در وب‌سایتتان قرار دهید. هر بار که مخاطبانتان بر یک لینکِ خرید کلیک کنند، شما کمیسیون می‌گیرید.

۶- بازاریابی ایمیلی

بازاریابی ایمیلی، راهی عالی برای برقراری ارتباط با مخاطبان است.

هم‌چنین می‌توانید افراد را به بازدید از وب‌سایتتان دعوت کنید.

انواع ایمیلی که می‌توانید برای مخاطبان خود بفرستید، عبارتند از:

 • خبرنامه‌های مخصوص مشترکان وبلاگ
 • ایمیل فالو آپ (Follow Up) به بازدیدکنندگانی که از وب‌سایتتان چیزی دانلود کرده‌اند
 • ایمیل خوشامدگویی به مشتریان جدید
 • ایمیل حراجی‌های فصلی
 • ایمیل‌های آموزشی

۷- روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی آنلاین شبیه روابط عمومی سنتی است، با این تفاوت که روابط عمومی آنلاین همان‌طور که از اسمش پیداست، در فضای آنلاین انجام می‌شود. در این روش، شما به کمک ناشران دیجیتال، وبلاگ‌ها و دیگر وب‌سایت‌های محتوا محور، اطمینان حاصل می‌کنید که در فضای آنلاین دیده و شناخته می‌شوید. نظراتی که در وب‌سایت یا وبلاگ شما می‌گذارند یا حرف‌هایی که درباره کسب‌وکارتان در فضای آنلاین می‌زنند، در روابط عمومی آنلاین شما نقشی اساسی دارند.

۸- بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing) یا کششی نوعی بازاریابی دیجیتال است که در مقابل بازاریابی برونگرا (Outbound Marketing) یا فشاری قرار دارد.

تفاوت اصلی بازاریابی درونگرا و برونگرا در این است که بازاریابی درونگرا به طور خاص بر جذب مشتریان به منظور کمک به آن‌ها و ارزش‌آفرینی برای آن‌ها متمرکز است، اما تمرکز بازاریابی برونگرا تنها روی فروش محصول یا خدمات است بدون آن‌که خواسته‌ها و نیازهای مشتری در نظر گرفته شود.

نمی‌توان حد و مرزی برای بازاریابی دیجیتال متصور شد. با توجه به این حجم انبوه از تاکتیک‌ها، کانال‌ها و ابزارهای بازاریابی دیجیتال، اگر ندانید کدام یک از این‌ها برای کسب و کار شما مناسب است و برنامه‌ای مدون و مشخص برای استفاده از آن‌ها در راستای رسیدن به اهداف بازاریابی‌تان نداشته باشید، تمامی زحمات و هزینه‌هایی که در این راه صرف می‌کنید، بی‌نتیجه می‌ماند. بنابراین برای این‌که بدانید در چه موقعیتی قرار دارید، می‌خواهید به کجا برسید و باید چه مسیری را طی کنید، نیاز به یک استراتژی بازاریابی دیجیتال قوی دارید.

به طور خلاصه، استراتژی بازاریابی دیجیتال مجموعه‌ای از اقداماتی است که باید برای رسیدن به اهداف کسب‌وکارتان انجام دهید و در این راه می‌توانید از شیوه‌ها، ابزارها و کانال‌های مختلف بازاریابی دیجیتال که برخی از آن‌ها در این مقاله معرفی شدند استفاده کنید. در تدوین استراتژی بازاریابی خود، علاوه بر کارهایی که باید انجام دهید، به کارهایی که نباید انجام دهید نیز توجه ویژه‌ای نشان دهید. (در قسمت بعدی این، ۷ گام اساسی برای تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال را ارائه می‌کنیم، پس اگر می‌خواهید استراتژی کارآمدی برای کسب‌وکار خود تدوین کنید، مجله بوکاپو را دنبال کنید.)

در این مقاله سعی کردیم دریچه‌ای رو به دنیای بی حد و مرز بازاریابی دیجیتال باز کنیم و شما را با مفاهیم پایه و متداول آن آشنا سازیم. اما این تنها گام اول است. برای موفقیت در این راه باید به مطالعه و یادگیری ادامه دهید و اطلاعاتتان را درباره جدیدترین روش‌های بازاریابی و فروش به‌روز نگه دارید.

کتاب بازاریابی ۳.۰ نوشته فیلیپ کاتلر، مرجعی عالی برای آشنایی با علم بازاریابی نوین است. می‌توانید خلاصه کتاب بازاریابی ۳.۰ را در بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب بازاریابی ۳.۰
از محصول به مشتری و از مشتری به روح بشر
فیلیپ کاتلر
در ۲۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب بازاریابی ۳.۰
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *