چطور یک فرد سیگاری، شما را سیگاری و یک دوست چاق، چاقتان می‌کند؟!

چطور یک فرد سیگاری، شما را سیگاری و یک دوست چاق، چاقتان می‌کند؟!

تاثیر افراد بر یکدیگر آن‌قدر زیاد است که بدون اینکه حس کنید، بر روی حس شادی و حتی تناسب اندام‌تان هم تاثیر می‌گذارد! در این مقاله، بیشتر در این باره خواهید خواند

بیشتر رفتارهایی که در طول روز شاهد آن هستید به صورت عجیبی در ناخودآگاه شما ثبت شده و چندی بعد توسط خود شما تکرار می‌شود. چاقی و لاغری، شادی و غم، پیشرفت شغلی و تحصیلی و … توسط انسان‌ها به یکدیگر منتقل می‌شود. شما بدون اینکه متوجه شوید به سرعت در حال تقلید رفتار اطرافیان خود هستید! جالب است بدانید که تاثیر افراد بر یکدیگر، آن‌قدر زیاد است که گاه حتی آن را حس نمی‌کنید! خلاصه کتاب های روابط و مهارت‌های اجتماعی به بررسی واکنش‌های ناخودآگاه ذهن به این رفتارها و دلایل تاثیرگذاری آن می‌پردازد.

سرایت باورنکردنی الگوهای رفتاری

در بین سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی، در مورد مصرف سیگار در بین جوانان آمریکایی احساس خطر شد. در همین رابطه گروهی از کارکنان حوزه سلامت شروع به تحقیقی در مورد نوجوانان آمریکایی و بررسی موضوع تاثیر افراد بر یکدیگر کردند تا کشف کنند چطور هر فرد می‌تواند روی دیگری تاثیر بگذارد.

در واقع این مطالعه و دیگر بررسی‌ها در مورد تاثیر افراد بر یکدیگر نشان داد که رفتارها و عادت‌های خوب و بد افراد همانند یک ویروس به دیگر افراد منتقل می‌شود.

اما رفتار ویروسی در موضوعاتی مانند رشد کسب و کارها و مبحث تبلیغات، می‌تواند باعث گسترش هرچه بیشتر فعالیت‌های تجاری‌تان شود. این همان موضوعی است که کتاب مسری نوشته جونا برگر، که با نام بازاریابی ویروسی هم شناخته می‌شود،به توضیح آن پرداخته است. در واقع با بررسی تاثیر افراد بر یکدیگر و سود جستن از آن در کسب‌وکار خود، می‌توانید شاهد اوج خود باشید. کتاب بازاریابی ویروسی راهنمایی است برای اینکه بتواند ایده یا نام محصول خود را بر سر زبان‌ها بیاندازید.

خلاصه کتاب مسری را می‌توانید در بوکاپو بخوانید.

خلاصه کتاب مسری
راهکارهای بازاریابی ویروسی
جونا برگر
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مسری

اما تاثیر افراد بر یکدیگر، در مقوله‌ای به نام شبکه‌های اجتماعی بیشتر خودش را نشان می‌دهد.

شبکه های اجتماعی تاثیر روابط اجتماعی

در واقع آن چیزی که از افراد سر می‌زند تنها در بعضی موارد برآمده از نیت و فکر آزادانه آن‌هاست و بیشتر حاصل تاثیر افراد بر یکدیگر است.

در سال ۲۰۰۰ مطالعه‌ای بر روی تعدادی از هم‌اتاقی‌های یک دانشگاه و بررسی تاثیر افراد بر یکدیگر انجام شد. نتایج نشان داد افرادی که رتبه پایینی داشتند، در اثر مجاورت با افرادی که در سطح تحصیلی بالاتری بودند، موفق به پیشرفت تحصیلی شدند زیرا عادات و الگوهای خواندن به آن‌ها منتقل شده و تاثیر خوب خود را گذاشته بود. می‌بینید که تاثیر افراد بر یکدیگر حتی در پیشرفت تحصیلی نیز ملموس است.

نورون‌های آیینه ای

از لحاظ علمی، تاثیر افراد بر یکدیگر کاملا ثابت شده است و نورون های آیینه ای، دلیل این تقلید رفتاری است که در همه ما انسان‌ها وجود دارد.

نورون های آیینه ای روابط اجتماعی

این نورون‌ها در بخش‌های مختلف مغز وجود دارند و در روند تاثیر افراد بر یکدیگر، تاثیر چشم‌گیری دارند؛ در واقع این اتفاق، همان چیزی است که نام آن را تقلید می‌گذاریم. تاثیر افراد بر یکدیگر در این مورد کاملا غیر ارادی است و ما بدون اینکه متوجه شویم آن رفتار را تقلید می‌کنیم.

تاثیر افراد بر یکدیگر و سرایت رفتارها و عادات دیگر افراد در زندگی شما، تنها به این موارد منتهی نمی‌شود. اگر شما دوست چاقی داشته باشید، احتمال چاق شدن شما بسیار زیاد است؛ این یک نمونه فاحش در مقوله تاثیر افراد بر یکدیگر است. یا اگر در یک رستوران در کنار کسی بنشینید که زیاد غذا می‌خورد شما نیز همانند او غذای بیشتری خواهید خورد. تاثیر افراد بر یکدیگر در مورد سیگار نیز صدق می‌کند. برای مثال اگر دوست سیگاری دارید احتمال اینکه شما هم سیگاری آتش بزنید ۳۶ درصد است؛ تاثیر افراد در زندگی، می‌تواند روی سلامت‌تان اثرات مخربی برجای بگذارد.

احساسات هم واگیر دارند

احساسات نیز به طرز عجیبی از طریق افراد مختلف به شما انتقال پیدا می‌کند. برای مثال هرچقدر بیشتر با افرادی برخورد کنید که لبخند می‌زنند و جزو افراد شاد هستند، شما هم احساس شادتری خواهید داشت؛ حتی اگر ارتباط شما با این دسته از افراد چندان عمیق و دوستانه نباشد!

شادی ناراحتی افسردگی احساسات

نکته جالب اینجاست درجه تاثیر افراد بر یکدیگر، بین گروه های مختلف با جنسیت های مختلف فرق می‌کند.

در بین کارکنان یک شرکت میزان شادی نمی‌تواند تاثیر زیادی روی بقیه افراد بگذارد. برای مثال اگر یکی از افراد ترفیع شغلی به دست آورد و به واسطه آن شاد باشد دیگر همکاران به خاطر حسادتی که بین همکاران شایع است چندان نمی‌توانند احساس شادمانی کنند. اما مطالعات نشان داد همکاران در سیگار کشیدن و یا ترک سیگار می‌توانند تاثیرات زیادی بر یکدیگر بگذارند.

در مورد جنسیت‌های متضاد تاثیر سرایت الگوهای رفتاری کمتر از جنسیت‌های مشابه بود. برای مثال نتیجه مطالعات نشان داد که چاقی زن و یا شوهر نمی‌تواند تاثیر چندانی بر روی زوج دیگری داشته باشد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *