با شناخت خلق و خوی خود، می‌توانید زندگی شادتری را تجربه کنید

با شناخت خلق و خوی خود، می‌توانید زندگی شادتری را تجربه کنید

چگونه شاد زندگی کنیم و بهترین استفاده را در حالات مختلف روحی و روانی خود ببریم؟

با مطالعه این مقاله خواهیم فهمید:

  • در هنگام خستگی چگونه شادی را وارد لحظه‌های زندگی‌تان کنید؛
  • خلق و خوی «طلایی» چیست و به چه درد می‌خورد؛
  • چگونه شاد زندگی کنیم و از «باحال نبودن» نترسیم؟

در جهانی که همه چیز به سرعت در حال پیشرفت است، انسان نیز سراسیمه به دنبال این است که خود را هر روز بهتر از دیروز کند؛ اما راز شاد زیستن، پذیرفتن این حقیقت است که هیچ کدام از ما کامل نیستیم و گاهی بهتر است دست از تکاپو برای بهتر شدن برداریم. همه ما در شرایط مختلف دارای مود یا خلق و خویی هستیم که با آگاهی از آن می‌توانیم به رشد و توسعه مهارت های فردی خود کمک کنیم و بهترین استفاده از هر لحظه را ببریم و شادتر زندگی کنیم.

خلق و خوی بهبود

مواقعی وجود دارند که جسم و روح ما دراثر کار زیاد و وظایف طاقت‌فرسا خسته و درمانده است؛ این مواقعی است که با شادی، فاصله زیادی احساس می‌کنیم. وقتی احساس کردید حوصله و توان کاری را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم توقف کنید. برای اینکه شادی را بار دیگر وارد این لحظات کنید حتما خودتان را با استراحت، غذای خوب، ورزش کردن، قدم زدن با دوستان، خواندن کتاب‌های انگیزشی و هر کار دیگری که باعث شادی و بالا رفتن انرژی‌تان می‌شود، مشغول کنید.

شادی خوشبختی رضایت از زندگی

اگر نیاز دارید که بلند بخندید، همین کار را انجام دهید!

برنی براون در کتاب موهبت کامل نبودن ، به همین موضوع اشاره می‌کند. به نظر او کنار گذاشتن چهره‌های مصنوعی و سنگین می‌تواند پلی برای داشتن یک زندگی شاد باشد. مفاهیمی که براون در این کتاب به توضیح آن پرداخته، از لحاظ روانشناسی، موضوعاتی قابل درک هستند و رعایت هر کدام از آن اصول، ما را به زندگی شادتری هدایت خواهد کرد. پیشنهاد می‌کنیم خلاصه کتاب موهبت کامل نبودن را در وبسایت یا اپلیکیشن بوکاپو یه صورتی متنی یا صوتی مطالعه کرده و یا گوش کنید.

خلاصه کتاب موهبت کامل نبودن
چطور کسی را که فکر می‌کنید باید باشید، رها کنید و کسی که هستید را در آغوش بگیرید؟
برنی براون
در ۲۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب موهبت کامل نبودن

خلق و خوی نوخواهی

این مرحله‌ای است که ما نیاز به استراحت نداریم چون نسبت به حالت قبل انرژی بیشتری حس می‌کنیم، اما باز هم کافی نیست. برای اینکه زندگی شادتری داشته باشیم، شناخت این لحظات بسیار اهمیت دارد.

ذهن شما در این لحظات، تنها با چیزهای جدید یا افراد جدید آرام گرفته و به احساس رضایت و شادی درونی می‌رسد.

به مکان‌های جدید بروید، رستوران‌های جدید و غذاهای متفاوت را امتحان کنید، با افراد جدید آشنا شوید و به دنبال سرگرمی‌های جدیدی که تابه‌حال انجامش نداده‌اید، بروید؛ با این کار، روح شادی را مجددا وارد زندگی‌تان کرده‌اید.

خلق و خوی مشغول بودن

انرژی و توانی که در این لحظات دارید شبیه لحظات نوآوری است؛ با این تفاوت که در این لحظات، ذهن شما توسط کارهایی که باید انجام شوند، درگیر شده است. این درگیری باعث می‌شود چندان شاد و راضی نباشید. برای اینکه شادی را در این لحظات جاری کنید، لازم است که حتما لیست کارهای ناتمام خود را نوشته و اصطلاحا به رتق و فتق امور بپردازید.

بهره وری

خلق و خوی متمرکز

توجه به خود و متمرکز شدن بر روی اهداف می‌تواند رمز یک زندگی شاد باشد. در لحظاتی که آرام هستید و کاری ندارید، بهتر است با خودتان خلوت کنید و مجددا اهداف و خواسته‌های‌تان را مرور کنید. تفکر عمیق در مورد خود و خواسته‌های‌تان، تمامی ابهامات را برطرف کرده و شادی را وارد زندگی‌تان می‌کند.

خلق و خوی رونده

لحظاتی وجود دارند که در آن احساس انرژی و شادی زیادی می‌کنیم؛ همچون جویی روان می‌خواهیم پیش برویم و به کارهای‌مان سر و سامان دهیم. برای اینکه زندگی شادی داشته باشیم، شناختن این لحظات ناب، بسیار حیاتی است.

رضایت درونی

خلق و خوی مردمی

حتما برای همه شما اتفاق افتاده که در لحظاتی خاص، دوست داشته باشید ارتباط خود را با دیگران بیشتر کنید، به ملاقات دوست یا آشنایی بروید و یا دیدارها را با افراد خانواده و اقوام از سر گیرید. این لحظه‌ای که حس ارتباط با دوستان بیش از هر زمان دیگری حس می‌شود. با برطرف کردن این خواسته روح‌تان، شادی واقعی را تجربه خواهید کرد.

خلق و خوی طلایی

لحظات خاص و بسیار نابی در زندگی‌مان وجود دارند که گویی تمام خلق و خوهای قبلی که برای‌تان نام برده‌ایم را همانند یک زنجیر ناگسستنی در کنار هم قرار داده و ما را به شادی و رضایت بی‌نظیری می‌رساند.

اگر توانسته باشید در همه لحظاتی که نام برده شد درست عمل کنید و رضایت درونی خود را عملی سازید، این لحظه را هم تجربه خواهید کرد؛ لحظه‌ای که آن‌قدر به مقام تسلیم و رضایت رسیده‌اید که جز شادی هیچ حس دیگری را در قلبت‌تان راه نخواهید داد.
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *