عزت نفس و راه های افزایش آن

خلاصه کتاب های رشد و توسعه مهارت‌های فردی بوکاپو نیز می‌تواند به شما کمک کند تا این قدرت درونی خود را تقویت کنید و خود اصلی‌تان باشید

">

تعریف دقیق عزت نفس چیست؟ چرا برای تقویت اعتماد به نفس، باید برای خودتان وقت بگذارید؟ چرا نباید خود را با دیگران مقایسه کنید؟ چرا بدون عزت نفس نمی توان زندگی راحتی داشت؟ در این مقاله با عزت نفس و راه های افزایش آن آشنا می شوید؛ همینطور می آموزید که از طریق عزت نفس می توان توانایی های خود را بالا برد و زندگی آبرومندانه ای ساخت. مطالعه خلاصه کتاب های رشد و توسعه مهارت های فردی بوکاپو نیز می تواند به شما کمک کند تا این قدرت درونی خود را تقویت کنید و خود اصلی تان باشید

خیلی ها دو واژه اعتماد به نفس و عزت نفس را با یکدیگر اشتباه می گیرند.

  • اعتماد به نفس یعنی اینکه شما به توانایی هایی که در حوزه ای خاص دارید, کاملا ایمان دارید. ممکن است کسی حتی در زمینه ای توانایی نداشته باشد اما با داشتن اعتماد به نفس, قدم در راه یادگیری آن مهارت می گذارد و موفق هم می شود.
  • اما عزت نفس به برداشت کلی هر فرد از شخصیت وجودی خودش مربوط است, اینکه چقدر خودش را دوست دارد و به خود توجه می کند.

 

مقایسه ممنوع!

مفهوم عزت نفس به معنای دوست داشتن و احترام گذاشتن به خودتان است. تصور کنید شخصی را به شدت دوست دارید و نهایت احترام را در حق او می کنید؛ عزت نفس یعنی به همین اندازه به خودتان توجه کنید و خودتان را ببینید.

عزت نفس,اعتماد به نفس, مقایسه

برای مثال اگر لکنت زبان دارید هرگز خود را با دیگران که این مشکل را ندارند, مقایسه نکنید. در عوض برای تقویت عزت نفس, تنها بر روی رشد و توسعه مهارت های فردی خود تکیه کرده و اهدافی که خاص خودتان است را دنبال کنید. در واقع پذریش خود, یکی از ستون های قوی عزت نفس است.

ناتانیل براندن در کتاب شش ستون عزت نفس, علاوه بر پذیرش خود, به عامل دیگری نیز تاکید می کند که آن, مسئولیت پذیری نسبت به خود است. مسئولیت پذیری نسبت به خود به معنای این است که سرنوشت خودتان را در دست خود بگیرید و فرمانروای زندگی تان باشید. ناتانیل براندن, در مبحث عزت نفس فردی, خبره و صاحب سبک است. او در کتاب شش ستون عزت نفس, نکات و مطالب باارزشی را درباره طرز برخورد, انگیزش و عزت نفس, بیان کرده است. خلاصه کتاب شش ستون عزت نفس به همراه صدها خلاصه کتاب دیگر را می توانید در وبسایت و اپلیکیشن بوکاپو مطالعه کنید.

شش ستون عزت نفس
راهکارهای عملی برای افزایش و تقویت عزت نفس
اثری از ناتانیل براندن
20 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

 

تحرک داشته باشید.

یکی از راه های تقویت عزت نفس, تحرک بیشتر و ورزش است. در هنگام ورزش ترشح هورمون اندورفین که هورمون شادی است, باعث افزایش عزت نفس در شما خواهد شد. جدا از این, هرگز فراموش نکنید که هیچ کس در دنیا کامل نیست.

کمال,کامل,بی عیب

به جای اینکه تمرکز خود را بر روی چیزهایی بگذارید که قدرت تغییر آن را ندارید, بر روی چیزهایی وقت بگذارید که توان تغییر و کنترل آن را دارید؛ این راه تقویت اعتماد به نفس تان است.

در اینجا توصیه می کنیم تا خلاصه کتاب موهبت کامل نبودن اثر برنی براون را مطالعه کنید تا بتوانید خودتان را همانطور که هستید در آغوش بکشید و دوست داشته باشید.

موهبت کامل نبودن
چطور کسی را که فکر می کنید باید باشید, رها کنید و کسی که هستید را در آغوش بگیرید؟
اثری از برنی براون
24 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

 

سرزنش کردن, دشمن عزت نفس

همه انسان ها در زندگی خود مرتکب اشتباه می شوند, اما لازمه موفقیت, کسب تجربه از شکست ها و اشتباهات است. سرزنش کردن خود, جز پایین آوردن عزت نفس, نتیجه دیگری ندارد؛ بنابراین به جای اینکه خود را تحت فشار بگذارید, راه را برای اصلاح اشتباهات و درس گرفتن از آن, باز کنید. به جای اینکه به کارهایی که در گذشته انجام نداده اید فکر کنید, بهتر است به کارهایی فکر کنید که همین الان می توانید انجام دهید تا باعث تغییر زندگی تان شوید.

عزت نفس,حسرت,افسوس

 

از چه چیزی خوشحال می شوید؟

عزت نفس یعنی ساعاتی از روز را به خودتان اختصاص دهید و در آن لحظات تنها به کارهایی بپردازید که باعث شادی و آرامش شما شود. اگر به پیروزی های کوچکی دست یافتید, حتما آن را جشن بگیرید؛ خود را به یک نوشیدنی یا غذای خوب مهمان کنید, به طبیعت بروید و هر کاری که فکر می کنید شادتان می کند را انجام دهید. علاوه بر این سعی کنید اطراف خود را با افرادی احاطه کنید که باعث آرامش تان می شود نه اینکه هرازگاهی سبب پایین آوردن عزت نفس تان شوند!

 

به دیگران کمک کنید

عزت نفس تنها از طریق توجه به خود به دست نمی آید بلکه با کمک کردن به دیگران نیز می توانید حس عزت نفس را در خود تقویت کنید. وقتی به دیگران کمک می کنید احساس مفید بودن خواهید کرد و این حس, باعث تقویت عزت نفس شما خواهد شد.

دیدگاه‌ها

محمدهادی عرب پور
بسیارعالی
سه شنبه 08 مرداد 1398
پاسخ دادن
پاسخ به
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها