سایمون سینک چگونه به یکی از الهام بخش ترین سخنرانان جهان تبدیل شد؟

سایمون سینک یک سخنران خوش صحبت و برجسته است که توانایی بالایی در جذب مخاطب دارد. به گونه ای که عنوان سومین سخنرانی محبوب مجموعه TEDTalk را به خودش اختصاص داده است. اما او دقیقا کیست و چگونه توانست به شهرت و محبوبیت برسد؟

سایمون سینک در سال 1973 در لندن متولد شد. او دانش آموخته حقوق از دانشگاه لندن سیتی و رشته انسان شناسی فرهنگی از دانشگاه برندایس (Brandeis) است. سینک قبل از اقامت در کشور آمریکا, در شهرهای مختلفی مثل هنگ کنگ, ژوهانسبورگ و لندن زندگی کرده است اما دوران دبیرستان خود را در آمریکا را به پایان رساند.

اگرچه سایمون سینک دانش آموخته حقوق است اما هرگز آن را به عنوان حرفه اصلی خود انتخاب نکرد؛ در عوض یک شغل در حوزه تبلیغات را برای خود انتخاب و فعالیت حرفه ای تبلیغات را در نیویورک شروع کرد. او با آژانس های تبلیغاتی مختلفی همچون Euro RSCG و Ogilvy Mather همکاری داشته است. سینک پس از مدتی با کسب تجربه در این حوزه, تصمیم گرفت کسب و کار خود را راه بیندازد. با وجود آنکه هیچ تجربه و پیش زمینه تحصیلی در نویسندگی نداشت اما نشان می داد که می خواهد یک نویسنده باشد. این علاقه به نویسندگی درنهایت منجر به چاپ اولین کتابش در سال 2009 شد.

هنگامی که اولین اثر سایمون سینک, یعنی کتاب با چرا شروع کنید (start with why) منتشر شد, مسیر شغلی او متحول شد. بینش های غیرمتعارف و نوآورانه ی او در مورد مدیریت و رهبری, توجه رهبران و سازمان های گسترده ای را به خود جلب کرد.

 

سایمون سینک رهبری چرایی

علاوه بر سخنرانی های انگیزشی, سایمون و همکارانش, شرکتی را با این هدف تاسیس نمودند که در آن به رهبران و سازمان ها می آموزند که چگونه برای مردم الهام بخش باشند.

سایمون سینک به نویسندگی علاقه ی زیادی دارد و در نشریات معتبر زیادی مثل The New York Times ,The Washington Post ,FastCompany ,NPR ,Wall Street Journal و وبلاگ شخصی خودش نیز می نویسد. هم چمین به دلیل تفکر خلاقانه اش یکی از اعضای برجسته ترین اتاق فکرهای جهان در شرکت RAND است.

پس از آنکه اولین کتاب او با اقبال رو به رو و به عنوان سخنرانی مطرح شناخته شد توانست ثروت قابل توجهی از اینکار به دست بیاورد. رویکردهای منحصر به فرد او موجب شد شرکت های متعددی برای ایده پردازی به او پول پرداخت کنند.

 

سایمون سینک پس از چاپ اولین کتاب خود, نویسندگی را ادامه داد به تکمیل ایده ی اولیه خود پرداخت. در این مقاله قصد داریم شما را با یک مجموعه کتاب مرتبط که شامل 3 اثر پر فروش او هستند, آشنا کنیم.

کتاب با چرا شروع کنید, در لیست پرفروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار گرفت و منتقدان و خوانندگان, آن را به خوبی پذیرفتند.

خلاصه کتاب با چرا شروع کنید را می توانید در یوکاپو مطالعه کنید.

با چرا شروع کنید
رهبران بزرگ چگونه الهام بخش دیگران می شوند؟
اثری از سایمون سینک
30 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب با چرا شروع کنید

همانطور که گفتیم سینک در صنعت تبلیغات, شغل خوبی داشت اما با آن خوشحال نبود. او زمانی از شغل خود احساس رضایت پیدا کرد که توانست چرایی خود را پیدا کند.

به عقیده ی او, زمانی یک شرکت به موفقیت دست پیدا می کند که مدیران و کارمندان هر دو, چرایی انجام کار خود را بدانند. زیرا در این حالت است که افراد با اشتیاق به اهداف مشترک شرکت فکر می کنند و برای ارتقا, دیگر نیازی به اجرای سیاست تشویق و تنبیه وجود ندارد.

او یک چرخه طلایی, که برداشتی از نسبت طلایی در ریاضی است را توضیح می دهد و در آن سه فاکتور چرا, چگونه و چه چیزی را مطرح می کند. وقتی «چرایی» انجام کاری, افراد را هیجان زده کند و به وجد آورد, محصول, دیگر به خودی خود اهمیت چندانی ندارد. مشتریان تحت تأثیر نفس آن کسب و کار قرارگرفته و هر چه را که به فروش برسد با خوشحالی می خرند.

 

کتاب رهبران آخر غذا می خورند (Leaders Eat Last) یکی دیگر از کتاب های موفق سایمون سینک است که در ادامه کتاب قبلی او نوشته شده است. این کتاب در سال 2014 نامزد دریافت جایزه بهترین کتاب در بخش تجاری شد.

سینک در کتاب خود ابتدا به ریشه به وجود آمدن سلسله مراتب اجتماعی می پردازد و تاثیر هورمون ها را در به وجود آمدن این ساختار اجتماعی توضیح می دهد. سپس به یکی از مهم ترین نیازهای غریزی بشر از گذشته تا اکنون یعنی امنیت اشاره می کند. اگر چه برداشت ما از امنیت با نیاکان مان کاملا متفاوت است اما نتیجه آن یکی است. تا وقتی که امنیت وجود نداشته باشد پیشرفتی حاصل نمی شود. او این نیازهای اولیه در انسان را به علم مدیریت گره می زند.

همچنین او معتقد است:

سایمون سینک رهبری امنیت

از نظر سینک, یک رهبر موفق باید مجموعه ای از ارزش ها را دنبال کند و به این وسیله, یک فرهنگ برای سازمان خلق کند.

نحوه برخورد کارکنان با مسائل مختلف, برخورد با مشتریان و اولویت بندی ارزش ها, بخش مهمی از اعتبار و هویت یک شرکت است.

در جامعه مدرن اغلب افراد به دنبال لذت های آنی وانجام کارهایی هستند که اثر فوری دارد. در این شرایط مدیران و رهبران, کسانی هستند که باید از این خطرات برای مجموعه شان دوری کنند. معنای حقیقی رهبری در این است که یک مسیر مشخص را پیش برد و مردم را در پیمودن آن مسیر هدایت کرد. تعیین یک هدف می تواند مشوقی برای ادامه آن باشد. در انتها نیز باید اطمینان حاصل کرد که تا آخرین نفر اعضای گروه توانسته اند به هدف برسند.

خلاصه کتاب رهبران آخر غذا می خورند را می توانید در بوکاپو مطالعه کنید.

رهبران آخر غذا می خورند
چرا برخی از تیم ها موفق می شوند و برخی دیگر نه؟
اثری از سایمون سینک
23 دقیقه
کتاب صوتی موجود است

 

و اما کتاب چرایی خود را بیابید (Find Your Why), آخرین کتاب این مجموعه, حاصل تلاش سایمون سینک و همکارانش است که بیش از 100 هزار نسخه فروش داشته است. او در این کتاب به طور مفصل چرخه طلایی (چرایی - چگونگی - چطور) خودش را توضیح می دهد.

به عقیده ی او اگر این چرخه به طور کامل رعایت شود شما برای انجام کار خود اشتیاق پیدا خواهید کرد. پیدا کردن چرایی به شما انگیزه می دهد. اما تنها این نیست؛ یافتم چرایی, باعث به وجود آمدن فرهنگ سازمانی, چشم انداز و هدایت کارمندان شما نیز می شود. آگاهی از چگونگی ها به منزله شناخت عملکردها و نشان دهنده فرصت ها است.

در انتها باید چرایی خود را به اشتراک بگذارید زیرا اینکار به شما انگیزه می دهد که به آن وفادار باشید و به حرف های خود پایبند بمانید. برای آنکه از چرخه طلایی سینک بیشتر بدانید می توانید سخنرانی تد معروف او را در این زمینه مشاهده کنید.

خلاصه کتاب چرایی خود را بیابید را نیز می توانید در بوکاپو مطالعه کنید.

چرایی خود را بیابید
راهنمای کاربردی برای یافتن هدف واقعی خود و تیم خود
اثری از سایمون سینک, دیوید مید و پیتر داکر
22 دقیقه
کتاب صوتی موجود است

 

مجموعه خلاصه کتاب های سایمون سینک, رویکرد و ایده های خلاق او در یافتن انگیزه برای شروع و ادامه مسیر و در نهایت رسیدن به یک هدف را بیان می کند. اگر در یافتن به دنبال یافتن چرایی خود در کوچکترین مسائل روزمره هستید مطالعه خلاصه کتاب های این مجموعه سایمون سینک را از دست ندهید.

دیدگاه‌ها

پویا صبرآموز
خوبه
چهارشنبه 12 آذر 1399
پاسخ دادن
پاسخ به
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها