بهترین کتاب های مدیریت زمان و افزایش بهره وری

معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان

همین لحظه که شما در حال خواندن این مقاله هستید دیگر هرگز برنمی‌گردد! اهمیت معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان را کسانی متوجه می‌شوند که اعتقاد دارند وقت طلا است. هرچند که طلا نیز نمی‌تواند جای زمان‌های از دست رفته را برای انسان بگیرد!

به نظر می‌رسد هیچ دوره‌ای از تاریخ مانند امروز بشر دغدغه زمان از دست رفته را نداشته است.  سونامی تغییرات در دنیا هر روز باقدرت بیشتری روبه‌جلو می‌تازد و انسان در کشاکش وفق پیداکردن با آن به مدیریت زمان نیاز دارد.

ما نیز با درک اهمیت نقش آموزش و یادگیری در افزایش کیفیت زندگی انسان، در این مقاله از مجله بوکاپو به معرفی کتاب‌هایی برای افزایش این دو مهارت پرداخته‌ایم تا با آگاهی بیشتری افسار زمان خود را به دست بگیرید!

معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان

بعضی از افراد به‌غلط این تصور را دارند که هر کتابی حداقل ارزش یک‌بار خواندن را دارد، اما ما به شما می‌گوییم آدمی آنقدر عمر نمی‌کند که بتواند تمام کتاب‌های خوب چاپ شده را بخواند، چه برسد به اینکه وقت خود را صرف کتاب‌هایی کند که تأثیر چندانی بر زندگی او نخواهند گذاشت!

در بخش خلاصه کتاب های افزایش بهره وری و مدیریت زمان در بوکاپو سعی شده گلچینی از بهترین و معروف‌ترین کتاب‌های این زمینه در اختیار کاربران قرار داده شود. معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان نیز به این بهانه است که شما با بهترین کتاب‌های این حوزه آشنا شوید.

آثار معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان

۱ – کتاب باشگاه پنج صبحی ها

سحر خیز باش تا کامروا شوی! رابین شارما در کتاب باشگاه پنج صبحی ها بار دیگر بر اهمیت سحرخیزی تاکید می‌کند. اگر می‌خواهید در باشگاه پنج صبحی ها عضو شوید، باید این ضرب‌المثل را همیشه سرلوحه زندگی خود قرار دهید.

این کتاب شامل دستورالعمل‌هایی برای مدیریت زمان و افزایش بهره وری در زندگی شخصی و کاری انسان است. نویسنده در قالب یک داستان ذهن مخاطب خود را درگیر می‌کند و به او اهمیت استفاده بهینه از اولین ساعت‌های روز را نشان می‌دهد.

شاید بتوان همذات‌پنداری با شخصیت‌های اصلی کتاب را عامل محرک بیشتری برای تأثیرگذاری بیشتر بر ذهن مخاطب دانست. علاوه بر این، یکی از راز‌های مرد میلیاردر در این کتاب فاش می‌شود! اگر اسم قانون ۲۰/۲۰/۲۰ را شنیده‌اید، اما با آن آشنایی ندارید، این کتاب برای شماست! تغییری آسان و تأثیرگذار که می‌تواند صبح‌های شما را متحول کند.

کتاب باشگاه پنج صبحی ها: معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان

این کتاب را برای کسانی توصیه می‌کنیم که همیشه می‌گویند من هیچ‌وقت آدم سحر خیزی نمی‌شوم! داستان هیجان‌انگیز این کتاب انگیزه لازم را به افراد برای سحر خیزی می‌دهد و به آنها قدرتی می‌دهد که یک‌بار دیگر از جا برخیزند و ریسمان سرنوشت خود را به دست گیرند.

خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها
خالق صبحتان باشید و زندگیتان را به بالاترین سطح کیفی برسانید
رابین شارما
در ۴۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب باشگاه پنج صبحی ها

۲ – کتاب عادت های اتمی

آیا انسان چیزی بیشتر از عادت‌هایش است؟ شما ساعت چند به خواب می‌روید؟ ساعت چند از خواب بیدار می‌شوید؟ شمرده صحبت می‌کنید یا به تند صحبت‌کردن عادت دارید؟ صبحانه می‌خورید یا به صبحانه نخوردن عادت دارید؟ عادت دارید کار‌هایتان را طبق برنامه پیش ببرید یا با فرمول «هرچه پیش آید خوش آید» در زندگی پیش می‌روید؟

به نظرم نمی‌توان درباره نوع زندگی آدم‌ها صحبت کرد و عادت‌های آنها را نادیده گرفت. هرچند که انتظار نداریم خودتان متوجه تمام عادت‌هایتان باشید! صحبت‌کردن درباره عادت‌ها آسان است، اما تغییر آنها به نظر به همین راحتی هم نیست! چند بار تصمیم گرفته‌اید که صبح را برخلاف هر روز زود بیدار شوید، اما باز هم خواب مانده‌اید؟

معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان: کتاب عادت های اتمی

شما صبح دیر بیدار می‌شوید، در نتیجه دیر به سر کار می‌روید و کار‌هایتان مثل هر روز عقب می‌ماند! جیمز کلییر، نویسنده کتاب عادت های اتمی، نشان می‌دهد که چگونه عادت‌های کوچک روزمره می‌توانند اثرات بزرگی بر کیفیت زندگی شما بگذارند.

به سؤال قبل برمی‌گردیم. اگر صبح زود بیدار شوید چه تغییری در زندگیتان ایجاد می‌شود؟ خب معلوم است که به‌موقع سرکار حاضر می‌شوید و کار‌هایتان به‌موقع پیش می‌رود. هدف این کتاب نیز تاکید بر اهمیت همین موضوع است. نویسنده راهکار‌های کاربردی برای تغییر عادت‌ها بیان می‌کند.

خلاصه کتاب عادت های اتمی
روشی ساده و اثبات شده برای خلق عادت خوب و ریشه کن کردن عادات بد
جیمز کلیر
در ۳۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب عادت های اتمی

۳ – کتاب اثر مرکب

از قدیم گفته‌اند: «سنگ بزرگ نشانه نزدن است». انسان‌ها می‌خواهند دنیا را تغییر دهند، اما پس از مدتی متوجه می‌شوند که از ایجاد تغییرات کوچک در زندگی روزمره خودشان نیز عاجزند! دارن هاردی در این کتاب معجزه موفقیت را تغییرات کوچک در برنامه‌های روزانه فرد می‌داند.

او می‌گوید تا زمانی که یک فرد تغییری را در امور روزانه‌ خود اعمال نکند؛ قادر به تغییر زندگی خود نیست. نویسنده مهمترین عامل موفقیت افراد را به عادت‌های روزمره آنها مربوط می‌داند و به شما یاد می‌دهد که چگونه با انجام مستمر و روزانه تغییرات کوچک به‌سوی اهداف بزرگ قدم بردارید.

خواندن کتاب اثر مرکب بر کسانی واجب است که به دنبال ایجاد تغییرات ماندگار و مؤثر در زندگی خود هستند (مثل شما که به سراغ مقاله معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان آمده‌اید) یا کسانی که می‌خواهند عادت‌های بد خود را با عادت‌های خوب جایگزین کنند.

این کتاب حسابی سر و صدا به پا کرده است و افرادی که به دنبال موفقیت در زندگی حرفه‌ای خود هستند حتما اسم این کتاب را حداقل یک بار شنیده‌اند.

خلاصه کتاب اثر مرکب
آغاز جهشی در زندگی، موفقیت و درآمد شما
دارن هاردی
در ۱۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب اثر مرکب

۴ – کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

یادداشت کردن به شما نشان می‌دهد که در انتهای روز چه‌کارهایی را انجام داده‌اید و چه‌کارهایی را به دلایل واقعی یا واهی به تأخیر انداخته‌اید. رایدر کارول در کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال معتقد است که نوشتن روی کاغذ در این دنیایی که با انواع ابزار‌های دیجیتال محاصره شده‌ایم مانند معجزه عمل می‌کند.

این کتاب برای کسانی مناسب است که هنوز یاد نگرفته‌اند که چگونه با مدیریت بهتر زمان خودشان را اسیر کوهی از کار‌های عقب‌افتاده نکنند. به میزانی که شما از زمان خود استفاده بهتری کنید، می‌توان گفت شما در زمینه مدیریت زمان و افزایش بهره وری موفق بوده‌اید.

رایدر کارول اعتقاد به مکتوب کردن برنامه‌های روزانه دارد و در آخر به فرمولی رسیده‌است که شما با خواندن این کتاب می‌توانید یاد بگیرید که چگونه کنترل زمان خود را به دست بگیرید؛ بنابراین اگر از شرایط خود ناراضی هستید و مدام در به انجام رساندن کار‌های خود با شکست مواجه می‌شوید، این کتاب برای شما نوشته شده است!

خلاصه کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال
ردیابی گذشته، ساماندهی حال، طراحی آینده
رایدر کارول
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

۵ – کتاب قانون ۵ ثانیه

همین حالا مناسب‌ترین زمان برای انجام کاری است که همیشه می‌خواستید انجام دهید. انسان‌ها روز‌های زیادی را در انتظار فرا‌رسیدن لحظه مناسب می‌سوزانند، غافل از اینکه آن لحظه مناسب هیچ‌وقت نمی‌آید. کافی است یک‌بار بدون فکر‌های همیشگی به دل ماجرا بزنید تا ببینید که چگونه موج‌ها خودشان شما را به سرمنزل مقصود می‌رسانند.

حتماً برایتان پیش‌آمده که در یک دورهمی دوستانه یا خانوادگی بعد از کش مکش‌های فراوان تصمیمی بگیرید، اما به‌محض خارج‌شدن از جمع همه قول و قرارها به دست فراموشی سپرده شوند. مغز انسان برای حفظ بقا برنامه‌ریزی‌شده است و در لحظاتی که از نتیجه کاری اطمینان ندارد هر کاری می‌کند که او را از انجام کاری منصرف کند.

در این شرایط انسان نباید به مغز اجازه گفت‌وگوهای درونی را بدهد و سریع کار خودش را کنید. اگر کار واجبی دارید، حتی مقاله معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان را نیز کنار بگذارید و آن را انجام دهید!

خواندن خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه در بوکاپو به شما یاد می‌دهد که چگونه به‌سرعت ۵ ثانیه تصمیم خود را عملی کنید و گرفتار افکار منفی و مزاحم ذهن نشوید. این کتاب برای کسانی مناسب است که اهمال ‌کاری کیفیت زندگی آنها را تغییر داده و می‌خواهند به هر طریقی شده تغییر مثبتی در زندگی‌شان اعمال کنند.

خلاصه کتاب قانون ۵ ثانیه
گذر از شک و تردید و رسیدن به تعالی
مل رابینز
در ۲۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب قانون ۵ ثانیه

سخن آخر

مدیریت زمان با افزایش بهره وری رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل است که کتاب‌های بهره وری و مدیریت زمان در یک دسته‌بندی قرار می‌گیرند. معرفی ۵ کتاب برای افزایش بهره وری و مدیریت زمان تمامی راهکار‌هایی که یک فرد برای استفاده بهتر از زمان نیاز دارد را به او نشان می‌دهند.

گاهی تغییر بعضی از عادت‌ها غیرممکن به نظر می‌رسد، کافی است همین امروز قانون ۵ ثانیه را اعمال کنید تا در درازمدت نتیجه این تغییرات آهسته و پیوسته را ببینید.

سوالات متداول
بهترین کتاب برای مدیریت زمان چیست؟

انتخاب بهترین کتاب برای مدیریت زمان یک کار آنی نیست و شما با انبوهی از تیتر‌های مختلف مواجه هستید. کتاب باشگاه پنج صبحی‌ها و عادت های اتمی به شما کمک می‌کنند تا زمان خود را بهتر مدیریت کنید.

معروف ترین کتاب ها برای مدیریت زمان چیستند؟

کتاب‌های دسته‌بندی‌شده در بخش افزایش بهره وری و مدیریت سایت بوکاپو بهترین و معروف‌ترین کتاب‌ها برای مدیریت زمان هستند. کتاب باشگاه پنج صبحی ها، کتاب عادت های اتمی و کتاب اثر مرکب از معروف‌ترین کتاب‌ها برای مدیریت زمان هستند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *