Friendship

دوستی و تأثیر آن بر سلامت روان (مروری بر روش‌ های دوست‌ یابی و نحوه تقویت آن)

سمیرا به هانیه پیام می‌دهد و از این که نمی‌تواند در مهمانی آخر هفته او حضور داشته باشد، عذرخواهی می‌کند. او می‌گوید فعلاً اوضاع روانی خوبی ندارد. هانیه پیام را خوانده و نخوانده، شال‌وکلاه می‌کند و به خانه سمیرا می‌رود. او سعی می‌کند بدون قضاوت حرف‌های سمیرا را بشنود و تا جایی که بلد است به او کمک کند. این یعنی دوستی.

همه آدم‌ها در زندگی به یک هانیه نیاز دارند تا در مواقع اینچنینی در کنارشان باشند. اما وجود دوستانی مثل هانیه مزایای دیگری نیز برای افراد دارد. این مقاله از مجله بوکاپو را مطالعه کنید تا هم با این مزایا آشنا شوید؛ هم یاد بگیرید چطور دوست پیدا کنید و هم بدانید چطور می‌توانید دوستانتان را حفظ کنید.

چرا انسان به دوستی با دیگران نیاز دارد؟

داشتن دوست فواید زیادی دارد؛ مثل تنهایی و انزوای اجتماعی کمتر، افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت نفس، افزایش شادی، حمایت عاطفی، توسعه شخصی، احساس تعلق، تشویق به انجام کارهای مثبت و اجتناب از سبک زندگی ناسالم، احساس امنیت، ایده‌های جدید برای مقابله با مشکلات و… .

البته این نکته را نیز به خاطر بسپارید که کیفیت رابطه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال یک دوستی سطحی نمی‌تواند باعث ایجاد حمایت عاطفی شود. یا یک رابطه دوستانه سمی می‌تواند حتی باعث ایجاد استرس شود.

اما یک رابطه دوستانه سالم و نزدیک می‌تواند به سلامت روان کمک می‌کند که شامل مزایای زیر می‌شود:

تقویت خلق‌وخو با دوستی

وقتی در کنار دوستانتان می‌خندید، خلق شما تقویت و باعث ترشح اندورفین می‌شود. این هورمون مسئول احساسات خوب در بدن است.

کنارآمدن با چالش‌های زندگی

حوادثی مثل مرگ یک عزیز، طلاق، بیکاری و… همگی می‌توانند پیامدهای منفی زیادی روی سلامت روان بگذارند. اما داشتن دوستی‌های قوی به تاب‌آوری شما کمک زیادی می‌کند.

گوش شنوا

صحبت درباره عدم سلامت روان با خانواده کار دشواری است. اما یک رابطه دوستانه سالم می‌تواند جایگزین خوبی باشد. یک دوست خوب به شما گوش می‌دهد و شما را قضاوت نمی‌کند.

از آنجایی که رابطه دوستانه یک جاده دوطرفه است، شما نیز باید بتوانید به دوستتان گوش کنید. اگر در این زمینه مشکل دارید، می‌توانید از خلاصه کتاب چرا به دیگران گوش نمی‌کنیم، استفاده کنید تا این مهارت را در خود تقویت کنید.

خلاصه کتاب چرا به دیگران گوش نمی‌کنیم
گوش‌کردن به دیگران ما را در شناخت صحیح افراد یاری می‌کند
کیت مورفی
در ۳۸ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چرا به دیگران گوش نمی‌کنیم

کاهش استرس و افسردگی

دوستان می‌توانند با حمایت و ایجاد آرامش در لحظات سخت به شما کمک کنند تا از شرایط استرس‌زا عبور کنید. یک زندگی اجتماعی فعال می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند و همچنین باعث کاهش انزوا ‌شود که عامل اصلی افسردگی است. در مطالعات نشان داده شده است، افرادی که در دوران نوجوانی خود دوستی‌های صمیمانه برقرار می‌کنند، در آینده کمتر دچار اضطراب یا افسردگی می‌شوند.

سلامت شناختی

در یک تحقیق مربوط‌ به زنان مسن ثابت شده است که داشتن یک شبکه اجتماعی بزرگ می‌تواند روی کاهش خطر ابتلا به زوال عقل مؤثر باشد. البته تحقیقات بیشتری نیاز است.

افزایش حس ارزشمندی

دوستانتان با افزایش اعتمادبه‌نفس و عزت نفس باعث می‌شوند احساس خوبی نسبت‌به خود داشته باشید. وقتی آن‌ها از شما تعریف می‌کنند، شما خود را بیشتر از قبل دوست خواهید داشت.

افزایش حس ارزشمندی به کمک دوستان

تمرکز روی اهداف و افزایش انگیزه

تعیین اهداف، یادگیری چیزهای جدید و مسلط‌شدن بر آن‌ها، همگی برای سلامت روان مفید هستند. یک دوست خوب می‌تواند به شما کمک کند تا روی اهداف خود متمرکز شوید و آن‌ها‌ را رها نکنید.

انواع دوستی

یک رابطه دوستانه می‌تواند طیف وسیعی از ارتباطات را دربربگیرد. دوستان نزدیک، دوستان مادام‌العمر، دوستانی که با آن‌ها معاشرت می‌کنید اما با آن‌ها صمیمی نیستید، دوستانی که با آن‌ها در فعالیت‌های خاصی مثل باشگاه یا یک کلاس هنری شرکت می‌کنید، دوستانی که به‌دلیل نزدیکی با افراد ایجاد می‌شود مثل همسایه‌ها، دوستانی که فقط آشنا هستند مثل افرادی که هر روز در پیاده‌روی عصرانه خود می‌بینید و… .

قرار نیست همه این دوستان مانند هانیه داستان ما رفتار کنند و هر موقع که شما به مشکلی برخوردید، پیش شما باشند. اما باید بدانید که داشتن این شبکه وسیع از روابط اجتماعی در نهایت باعث ایجاد رضایت از زندگی می‌شود. داشتن یک شبکه چندوجهی از دوستان مختلف به شما کمک می‌کند دیدگاه‌های جدیدی کسب کنید و روش‌های مختلف زندگی‌کردن را بیاموزید.

خلاصه کتاب فلسفه دوستی
دوست، من دیگر است
الکساندر نهاماس
در ۴۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب فلسفه دوستی

روش های دوست پیدا کردن برای از آدم به دورها

اگر می‌خواهید دوستانی جدید پیدا کنید، کارهای زیر می‌تواند به شما کمک کند:

 • از چه کارهایی لذت می‌برید؟ باشگاه‌رفتن؟ کلاس نقاشی؟ از این فرصت‌ها برای پیداکردن دوست استفاده کنید. اگر سرگرمی‌هایی که می‌پسندید، نیازی به حضور در اجتماع ندارد، سعی کنید، سرگرمی‌های جدید پیدا کنید؛
 • کسانی را که در گذشته با آن‌ها در ارتباط بوده‌اید، به یاد آورید. با آن‌ها می‌توانید یک رابطه دوستی جدید برقرار کنید.
 • کارهای داوطلبانه انجام دهید؛
 • وقتی به یک اجتماع دعوت می‌شوید، پاسخ مثبت دهید؛
 • بیرون بروید و قدم بزنید. با همسایه‌ها و افرادی که در پارک محل خود می‌بینید، سر صحبت را باز کنید؛
 • صبور باشید. قرار نیست همه افرادی که با آن‌ها ملاقات کردید، خیلی زود به صمیمی‌ترین دوست شما تبدیل شوند؛
 • اگر اضطراب اجتماعی دارید، به‌دنبال درمان آن باشید.

برای آن که بتوانید دوستان جدیدی پیدا کنید، باید بتوانید روی آن‌ها تأثیر بگذارید. در کتاب چگونه دیگران را شیفته خود کنید، یاد می‌گیرید که در کمتر از ۹۰ ثانیه افراد را به خود جذب کنید.

همدلی با دوستی

راهکارهایی برای اینکه با دوستانتان روابط بهتری را تجربه کنید

حال که دوستان خود را پیدا کردید، نباید آن‌ها را به حال خود رها کنید. دوستی مثل یک گل است که برای زنده‌ماندن نیاز به آبیاری دارد. با انجام چند کار ساده زیر رابطه بهتری با دوستانتان تجربه کنید.

 • به طور منظم با او ارتباط برقرار کنید؛
 • گوش شنوا باشید؛
 • اعتماد ایجاد کنید. با او صادق باشید و از طرف دیگر راز او را جایی برملا نکنید؛
 • اگر سر موضوعی بینتان شکرآب شد، در اسرع وقت به آن رسیدگی کنید؛
 • اگر اشتباهی مرتکب شدید؛ از عذرخواهی دریغ نکنید؛
 • اگر دوستتان از شما عذرخواهی کرد، بپذیرید؛
 • مهربان باشید؛
 • انتظارات واقع‌بینانه از او داشته باشید؛
 • دوستتان را همانگونه که هست، با تمام خوبی‌ها و بدی‌هایش بپذیرید؛
 • خود واقعی‌تان باشید؛
 • با هم سفر بروید؛
 • علایق مشترک را پیدا کنید و آن را با هم انجام دهید؛
 • از علائق دوستتان حمایت کنید و اگر می‌خواهد دنبال کاری که دوست دارد، برود، او را تشویق کنید؛
 • تاریخ تولدها را به خاطر بسپارید؛
 • در زمان ناراحتی کنارشان باشید.

در خلاصه کتاب آیین دوستیابی می‌توانید مطالب بیشتری در این باره بخوانید. این کتاب از تأثیر زبان بدن، گوش شنواداشتن، انتقادکردن، قدردانی و… در داشتن یک ارتباط مؤثر صحبت می‌کند.

خلاصه کتاب آیین دوستیابی
روش‌ دوس‍ت‌ی‍اب‍ی‌ و ف‍ن‌ ن‍ف‍وذ در دی‍گ‍ران
دیل کارنگی
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب آیین دوستیابی

سخن آخر

اگر از مشکلات سلامت روان رنج می‌برید، ممکن است دوست داشته باشید خودتان را در هفت پستو پنهان کنید و حتی از دوستانتان به‌عمد دوری کنید. اما چیزی که نباید فراموش کنید این است که همین دوستان می‌توانند به شما کمک کنند تا سلامت روان خود را بهبود ببخشید و از پیله‌ای که دور خود بسته‌اید، خارج شوید.

البته نه هر دوستی! بلکه کسی مثل هانیه که در کنارتان باشد؛ به حال خوبتان کمک کند و حامی شما باشد. این نکته را هم به خاطر بسپارید که برای درمان سلامت روان پیش از هر چیز به یک درمانگر نیاز دارید و حتی بهترین دوستان نیز جایگزین مناسبی برای یک درمانگر نیستند.

آیا شما دوستی مثل هانیه در کنارتان دارید که به قول سهراب بهتر از آب روان باشند؟ اگر ندارید، آیا برای پیداکردن چنین دوستانی کاری انجام داده‌اید؟ چه قدمی در این راه برداشته‌اید؟ برای حفظ روابط فعلی خود چطور؟ چه اقدامی کرده‌اید؟

سوالات متداول
دوستی چه تعریفی دارد؟

دوستی به پیوند بین دو یا چند نفر گفته می‌شود که می‌خواهند با یکدیگر رابطه برقرار کنند. یک رابطه دوستانه براساس اعتماد متقابل، احترام، تحسین و حمایت عاطفی کار می‌کند.

انواع دوستی چه هستند؟

دوستان نزدیک، دوستان مادام‌العمر، دوستانی که با آن‌ها معاشرت می‌کنید اما با آن‌ها صمیمی نیستید، دوستانی که با آن‌ها در فعالیت‌های خاصی مثل باشگاه مشارکت می‌‌کنید، دوستانی که به‌دلیل نزدیکی جغرافیایی با آن‌ها ارتباط دارید مثل همسایه‌ها، آشنایان و... برخی از انواع رابطه‌های دوستانه است.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *