کمال گرایی چطور مانع پیشرفت‌تان می‌شود؟

کمال گرایی چطور مانع پیشرفت‌تان می‌شود؟ (و چگونه از شرش خلاص شوید)

وقت آن است که کمال‌گرایی را رها کنید، با نکات مثبت پذیرشِ نقص و کاستی آشنا شوید و حس زیبای آرامش و زیبایی را تجربه کنید.

واژه‌ کمال‌گرایی همواره برای من واژه‌ای مثبت به نظر می‌رسید. چه چیزی می‌تواند از کمال‌گرا بودن بهتر باشد؟ نمی‌توانم موقعیتی را در نظر بگیرم که در آن چیزی کامل و بی نقص نباشد. بااین‌حال در حقیقت، کمال‌گرایی می‌تواند یک مشکل واقعی باشد. چراکه باعث می‌شود مردم چیزهای ناکامل و ناقصی را که خلق می‌کنند با دیگران به اشتراک نگذارند.

آیا در کمال‌گرایی گیر کرده‌اید؟ وقت آن است که رهایش کنید. در این مقاله با نکات مثبت پذیرشِ نقص و کاستی آشنا خواهید شد و اینکه چگونه انجام این کار به شما حسی زیبا از آزادی خواهد داد. رهایی از کمال‌گرایی به رشد و توسعه مهارت های فردی کمک شایانی می‌کند.

دست از کمال‌گرایی بکشید و فواید را برداشت کنید!

تقریباً تمام اختراعاتی که امروزه از آن‌ها بهره می‌برید طریقه‌ی آغازشان خیلی هم بی‌نقص نبوده است.
اولین گوشی iPhone، اولین موشک شرکت Space X، و اولین خودروی الکتریکی به‌گونه‌ای به بازار عرضه شدند که خیلی هم بی‌نقص نبودند.

بااین‌حال با استقبال خوبی از جانب مردم روبرو شدند. با هر تکرارِ عرضه‌ی این محصولات، آن‌ها بهتر شدند، به حدی که اگر آخرین گوشی iPhone یعنی iPhone X را با نسل اول این تلفن همراه مقایسه کنید بلافاصله خواهید گفت که اولین iPhone بسیار ناقص بوده است.

نکته‌ حائز اهمیت در مورد اولین iPhone، اولین موشک شرکت Space X، و اولین خودروی الکتریکی این است که این محصولات تنها یک گام در مراحل توسعه‌ی هدف نهایی شرکت‌ها بودند.

درست است که بی‌نقص نبودند، اما درمجموع نتیجه‌بخش بودند و مردم از آن‌ها لذت بردند. به‌محض اینکه به بازار عرضه شدند، بازخورد دریافت شد و این بازخوردها به ارتقای محصولات کمک کردند.

تصور کنید که موشک Falcon 1 متعلق به شرکت Space X پرتاب نشده بود؛ آیا شاهد پرتابِ شکوهمندِ موشک Falcon Heavy می‌بودیم؟

درس‌هایی که از پرتابِ اولین موشک Space X آموخته شد به بهبودهایی در پرتاب بعدی منجر شدند. و حالا در سال ۲۰۱۸ شاهد حرکت ماهواره Tesla Roadster حول مدار خورشید هستیم.

کمال گرایی

 

مشکل کمال‌گرایی همین‌جاست
شما را از رسیدن به خیلی از چیزهایی که توانایی دستیابی به آن‌ها را دارید باز می‌دارد. مانع به اشتراک گذاشتن ایده‌ها، کار و مهارتتان با دنیا می‌شود، به همین خاطر از بازخوردی که برای بهتر شدن لازم است بهره نمی‌برید؛ این یعنی دنیا از چیزهای فوق‌العاده‌ای که توانایی انجامش را دارید بهره نخواهد برد.

مواردی که به‌طور خلاصه در زیر آورده شده‌اند پنج نکته هستند که می‌توانید از آن‌ها برای فاصله گرفتن از کمال‌گرایی استفاده کنید تا جهان بتواند از کاری که انجام می‌دهید بهره ببرد.

تمام چیزهای بزرگ «آغازی کاستی‌دار» داشتند!

به‌احتمال خیلی زیاد اولین تلاش‌هایمان در انجام هر کاری بی‌نقص نخواهند بود.
زمان می‌برد تا فوت‌وفن و مهارت‌های لازم برای دستیابی به کمال را توسعه دهیم و حتی آن موقع هم می‌توان این مهارت‌ها را بهبود ببخشید.
این مسئله نباید ناامیدتان کند، بلکه این ایده باید به شما انگیزه دهد. در هر قدم، در هر تلاش، بهتر خواهید شد. هدف این است که نسخه‌ای بی‌نقص نداشته باشید.

هدف این است که چیزی خلق کنید که نتیجه‌بخش باشد، چیزی که مردم بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. چیزی که باگذشت زمان، صبر، و تلاش مداوم برای بهبود آن، بهتر خواهد شد.

نگران بازخورد نباشید

خیلی از اوقات مردم ایده‌ها و نظرات خود را نزد خود نگه می‌دارند چراکه فکر می‌کنند ایده یا نظرشان احمقانه است.
هیچ ایده یا نظری احمقانه نیست.

تمام ایده‌های بزرگ از یک‌جا شروع شدند. بهترین ایده‌ها در معرض عموم قرار داده شدند تا مردم بتوانند آن‌ها را مورد نقد قرار داده و بازخورد دهند.

ایده‌های بزرگ دقیقاً این‌گونه آغاز می‌شوند – از طریق بازخورد، ایده‌ها تکامل پیدا کردند و بهتر شدند. اگر ایده یا محصول خود را نزد خود نگه دارید تا زمانی که آن را به کمال برسانید این مسئله بی‌شک منجر به این خواهد شد که هرگز به کمال نرسد.

برای بهتر کردن ایده یا محصولتان به بازخورد نیاز دارید. حتی اگر احساس کنید که ایده‌تان به کمال رسیده، دانش فرد دیگری ممکن است دید شما را به روش‌هایی جدید برای بهبود ایده یا محصول‌تان باز کند. یا شاید هم انتقاد همان چیزی باشد که برای انگیزه گرفتن به آن نیاز دارید!

تد ترنر سی ان ان

کمال‌گرایی درواقع همان ترس است!

حقیقتی که در پس کمال‌گرایی وجود دارد این است که کمال‌گرایی گونه‌ای از ترس است.

به‌احتمال خیلی زیاد دلیل این ترس، انتقاد یا دوست نداشتنِ ایده‌تان است. بدترین چیزی که می‌توانید تصور کنید این است که ایده‌تان کاملاً ناموفق باشد و این‌که شکست بخورید.

نکته خوب در مورد ترس این است که حالت روانی است، نه فیزیکی. هر ترسی، به‌خصوص ترس غیرعقلانی در مورد کمال را می‌توان تغییر داد و به آن از طریق تحلیل اینکه چرا اصلاً این ترس در شما به وجود آمده است غلبه کرد.

برای مقابله با ترس ناشی از کمال‌گرایی می‌توانید به بررسی بدترین اتفاقی که ممکن است تحت شرایط کامل نبودن به وجود آید بپردازید.

وقتی‌که دیدید بدترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد این است که شخصی از کارتان انتقاد خواهد کرد، در آن صورت درک خواهید کرد که واقعاً این چیزی نیست که از آن بترسید. در حقیقت، انتقاد ابزاری فوق‌العاده برای کمک به بهتر کردن ایده‌تان هست!

این‌جاست که می‌فهمید چگونه می‌توان از نظرات دیگران برای «بهبود» استفاده کنید، تا ایده‌تان برای افراد بیشتری گیرایی داشته باشد و کشش بیشتری نزد دیگران پیدا کند.

شکست شگفت‌انگیز است!

هر شخص بزرگ و نامداری را که در تجارت در نظر بگیرید، خواهید دید که مسیر کاری او پر از شکست بوده است.

استیو جابز شکست

ایلان ماسک (مؤسس و مدیرعامل شرکت‌هایی مانند Space X و Tesla) به‌قدری شکست را تجربه کرده که اکثر افراد کل عمر خود تجربه نمی‌کنند. بااین‌حال این دو پیشتاز هرگز تسلیم نشدند. آن‌ها علیرغم شکست‌ها به خلق، تولید و حرکت به جلو ادامه دادند.

زندگی، ۹۰ درصد شکست و ۱۰ درصد موفقیت است. چیزی که اهمیت دارد همان ۱۰ درصد است. آن ۹۰ درصد برای دستیابی به موفقیت‌های آن ۱۰ درصد لازم است. به همین خاطر هر شکست را به‌عنوان بخشی از مسیر موفقیت خود پذیرا باشد.

زندگی بی‌نقص نیست

ما بی‌نقص به دنیا نیامده‌ایم و بی‌نقص هم از دنیا نخواهیم رفت.
در حقیقت می‌توان گفت، «کمال‌» افسانه‌ای بیش نیست.

چیزی که در نظر کسی ممکن است بی‌نقص باشد، کس دیگری با آن مخالفت خواهد کرد. همواره این‌طور بوده و هست. زندگی پر از شکست و موفقیت است، و این دلیل رشد و بهتر شدن ماست.

ایده هایمان نیز در پی شکست‌های مکرر رشد می‌کنند و بهتر ‌می‌شوند. زندگی می‌کنیم و مرتکب اشتباه می‌شویم و با این کار یاد می‌گیریم و بهتر می‌شویم.

هرگز به کمال نخواهیم رسید و همین‌طور هم باید باشد؛ اگر همه بی‌نقص بودند، در آن صورت دنیا خیلی خسته‌کننده می‌شد. نقایص شما را به کسی که هستید بدل می‌کنند و شما را جالب و منحصر بفرد می‌سازند. قدر شکست‌ها و نقایص خود را بدانید.

کامل هم ‌بی‌نقص نیست!

اگر احساس می‌کنید کنار آمدن با کمال‌گرایی سخت است، تنها نیستید.

هیچ شخص یا ایده‌ای بی‌نقص نیست. این را قبول داشته باشید که تلاش شما در حد توان به تنهایی کافیست و درنهایت شما را به مسیری بی‌نظیر هدایت می‌کند. اگر خصلت کمال‌گرایی دارید، به‌جای اینکه بر نتیجه نهایی متمرکز باشید، «فرآیند عرضه‌ی» ایده‌ی خود به دنیا را بپذیرید.

اگر به این بحث علاقه دارید، مطالعه کتاب موهبت کامل نبودن اثر برنی براون را به شما پیشنهاد می‌کنیم. خلاصه نکات کلیدی این کتاب مهم و کاربردی را می‌توانید در بوکاپو مطالعه کنید:

خلاصه کتاب موهبت کامل نبودن
چطور کسی را که فکر می‌کنید باید باشید، رها کنید و کسی که هستید را در آغوش بگیرید؟
برنی براون
در ۲۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب موهبت کامل نبودن

به علاوه پیشنهاد ما به دوستانی که در فضای کسب‌وکارهای نوپا مشغول به کار هستند برای رهایی از کمال‌گرایی در استارت‌آپ‌ها مطالعه کتاب نوپای ناب اثر اریک ریس است. این کتاب پرفروش با رویکردی جدید به بررسی کسب‌وکارهای نوپا می‌پردازد. ‌خلاصه این کتاب را نیز می‌توانید در بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب نوپای ناب
اصول کلیدی راه‌اندازی استارت‌‌آپ‌های موفق در دنیای پیش‌بینی‌ناپذیر امروزی
اریک ریس
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب نوپای ناب
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *