ارزش های فردی

چگونه ارزش های فردی خود را پیدا کنیم+ (بررسی ارزش‌های ۱۰گانه شوارتز)

فرض کنید صداقت یکی از ارزش های فردی شماست. حال تصور کنید در موقعیتی قرار گرفته‌اید که مجبور می‌شوید دروغ بگویید. چه موقعیت سختی! چه احساسی را بعد از این دروغ تجربه می‌کنید؟

احتمالاً احساس خوشایندی نیست. درست است؟ شاید حتی بعد از این دروغ از خودتان بدتان بیاید. حال فرض کنید که با به جان خریدن تمام سختی‌هایش حقیقت را بگویید. ممکن است این حقیقت تبعاتی برای شما داشته باشد، اما احتمالاً شما در نهایت احساس خوبی خواهید داشت؛ چراکه طبق ارزشتان عمل کرده‌اید. عجیب است نه؟

باید بگوییم که ارزش‌های فردی یا Personal Values اعمال، افکار و احساسات شما را شکل می‌دهند. آن‌ها درک شما را از درستی یا نادرستی یک کار تعیین می‌کنند.

هر کاری که شما با شغل، زندگی شخصی و حتی روابطتان انجام می‌دهید بر ارزش های شما متکی است. ارزش‌ها حتی به شما کمک می‌کنند تا به اهدافتان در زندگی برسید.

حال سؤالی که پیش می‌آید این است که این ارزش‌ها دقیقاً چه هستند که تا این اندازه در زندگی افراد اهمیت دارند؟ برای رسیدن به پاسخ این پرسش از خواندن این مقاله در مجله بوکاپو غافل نشوید.

ارزش های فردی چیست؟

ارزش‌های فردی هر چیزی هستند که از نظر شما اهمیت دارند. آن‌ها ویژگی‌هایی هستند که شما را به دنبال رویاهایتان سوق می‌دهند و نحوه برخوردتان با تصمیم‌ها را شکل می‌دهند.

این ارزش‌ها هستند که در پس هر رفتاری و آگاهی یا ادراکی، نقش نیروهای هدایت‌کننده را ایفا می‌کنند. درواقع ارزش‌های شخصی می‌توانند اهداف مطلوبی باشند که به شما انگیزه می‌دهند و شما را در طول زندگی هدایت می‌کنند. ارزش‌ها می‌توانند روی علائق شما و انتخاب‌هایتان اثر بگذارند.

ارزش‌ها در تاروپود شخصیت شما بافته می‌شوند و تعیین می‌کنند که شما چه کسی هستید. آن‌ها بخشی از وجود شما می‌شوند. ارزش ‌های فردی بین افراد مختلف، تفاوت دارد و و اغلب تحت تأثیر فرهنگ، تربیت و تجارب زندگی افراد قرار می‌گیرد.

 • خانواده
 • مدرسه
 • دوستان
 • جامعه
 • مذهب
 • کشور و…

همه در چگونگی شکل‌گیری ارزش‌های شخصی نقش دارند. ارزش‌ها همیشه برای دیگران قابل مشاهده نیستند. آن‌ها از طریق اعمال، گفتار و رفتار فرد بیان می‌شوند.

ارزش یکسان در افراد مختلف می‌تواند باعث بروز رفتارهای متفاوتی شود؛ برای مثال اگر برای یک نفر موفقیت یک ارزش محسوب شود، برای به‌دست‌آوردن آن تلاش می‌کند؛ اما شخصی دیگر ممکن است از دیگران برای بالارفتن از نردبان موفقیت استفاده کند.

همچنین شما ممکن است ارزش‌های زیادی در زندگی خود داشته باشید، اما برخی از آن‌ها برای شما اولویت بیشتری دارد.

چرا ارزش های فردی مهم هستند؟

درک ارزش‌های خود بخشی اساسی از خودشناسی است. این مسئله به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از دنیای اطرافتان داشته باشید. همچنین می‌توانید همدل‌تر باشید و مهارت‌های ارتباطی خود را بهبود ببخشید.

دلایل اهمیت ارزش های فردی

داشتن مجموعه‌ای واضح از ارزش‌های فردی از این جهت مهم است که باعث می‌شود شما بتوانید کارهایی را که باعث احساس رضایت در شما می‌شود، شناسایی کنید.

وقتی اقدامات شما در راستای ارزش‌های شما باشد، به احتمال زیاد شما احساس خوبی خواهید داشت. ما می‌توانیم یک لیست بسیار طولانی از مزایای ارزش های فردی بنویسیم؛ اما فقط به چند مورد اشاره می‌کنیم:

 • افزایش خودآگاهی
 • داشتن یک شغل رضایت‌بخش
 • افزایش کیفیت زندگی روزمره
 • گرفتن تصمیمات صحیح
 • کمک به تعیین هدف
 • افزایش اعتمادبه‌نفس
 • کاهش سطح استرس و فرسودگی شغلی
 • کمک به داشتن رفتار قاطعانه

همچنین جالب است بدانید که ارزش‌های مشترک برای انسجام اجتماعی ضروری هستند، اما می‌توانند باعث تعارض یا تبعیض نیز شوند.

در یک مطالعه نشان داده شده است که افراد با پیشینه‌های فرهنگی متنوع ممکن است با دقت ۶۵% به‌وسیله ارزش‌هایشان شناسایی شوند. برای مطالعه بیشتر در این مورد می‌توانید روی این لینک کلیک کنید.

چگونه ارزش های فردی خود را پیدا کنید؟

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی برای شما ارزش محسوب می‌شود، این است که ببینید چه چیزی باعث ایجاد حس خوب یا منفی در شما می‌شود.

البته شما ممکن است بگویید که خوردن بستنی حس خوبی به شما می‌دهد؛ اما اشتباه نکنید. این ارزش محسوب نمی‌شود.

پس چه چیزی ارزش است؟

فرض کنید برای شخصی، راستگویی یک ارزش به حساب می‌آید. این بدان معنی است که وقتی این شخص حقیقت را می‌گوید، حس خوبی دارد و زمانی که دروغ می‌گوید، دچار احساسات منفی می‌شود.

اگر دوست دارید بیشتر درباره دروغ و ارزش راستگویی بدانید و این که آیا دروغ می‌تواند در شرایطی خاصی خوب باشد یا خیر می‌توانید به خلاصه کتاب دروغ / اراده آزاد در بوکاپو مراجعه کنید.

حال برای آن که بتوانید ارزش‌های خود را پیدا کنید، سؤال‌های زیر را از خود بپرسید:

 • چه چیزی در زندگی برای شما مهم است؟
 • اگر نگران کسب درآمد و سایر محدودیت‌ها نبودید، چه شغلی داشتید؟
 • وقتی در حال خواندن اخبار هستید، چه نوع داستان یا رفتاری برای شما الهام‌بخش است؟
 • چه نوع داستان یا رفتاری شما را عصبانی می‌کند؟
 • دوست دارید چه چیزی را در مورد جهان یا در مورد خودتان تغییر دهید؟
 • از همه بیشتر به چه چیزی افتخار می‌کنید؟
 • در چه زمان‌هایی بیشتر از همه شاد بودید؟

یک برگه بگیرید و به‌سرعت به این سؤال‌ها پاسخ دهید. سپس از این پاسخ‌ها برای پی‌بردن به ارزش های فردی خود استفاده کنید.

در برخی از موارد ممکن است پیداکردن ارزش مورد نظر آسان باشد؛ برای مثال اگر در پاسخ به این سؤال که چه چیزی برای شما مهم است، نوشتید یک رابطه عاشقانه، در نتیجه عشق یک ارزش فردی مهم در زندگی شماست.

حال ممکن است شما از داستان افراد کارآفرین الهام بگیرید، بنابراین شما ممکن است برای عزم و اراده ارزش قائل باشید یا ممکن است ثروت و موفقیت برای شما ارزشمند باشد. در چنین مواردی سعی کنید بررسی دقیق‌تری انجام دهید.

انواع ارزش های فردی

هرکسی مجموعه‌ای از ارزش‌های منحصربه‌فرد خود را دارد؛ اما شناسایی ارزش‌ها کار آسانی نیست. این کار نیازمند آن است که در خود عمیقاً تأمل کنید و با خود صادق باشید که هر دو کار سختی هستند.

شناسایی ارزش ‌های فردی

اگر در تلاش برای یافتن ارزش‌های خود هستید، فهرست زیر ممکن است برای شما الهام‌بخش باشد:

 1. رفاقت
 2. عزم
 3. صداقت
 4. انصاف
 5. امنیت
 6. رهبری
 7. بردباری
 8. نوع‌دوستی
 9. قابل اعتمادبودن
 10. ثبات قدم
 11. خلاقیت
 12. استقلال
 13. تمامیت
 14. صلح
 15. و …

لیستی که در اینجا تهیه کرده‌ایم، به هیچ وجه لیستی کامل نیست. شما می‌توانید به چیزهای خیلی بیشتری فکر کنید. قرار نیست ارزش‌های خود را فقط از داخل این لیست پیدا کنید. تنها از آن به‌عنوان ایده بهره ببرید، اما خودتان را به آن محدود نکنید.

ارزش های فردی شوارتز

یکی دیگر از راه‌هایی که می‌توانید به کمک آن ارزش های فردی را اندازه‌گیری و شناسایی کنید، تست PVQ یا تست ارزش های فردی شوارتز است.

نظریه ارزش‌های اساسی شوارتز یک اصطلاح روان‌شناسی است که در نتیجه تحقیقات عمیقی است که در ادامه سلسله‌مراتب نیازهای هرم مازلو صورت گرفته است. در نظریه شوارتز ۱۰ ارزش اساسی وجود دارد.

 • خیرخواهی (Benevolence)

حفظ ارتباط با کسانی که به آن‌ها نزدیک هستید (عمدتاً خانواده). نمونه‌های دیگر آن شامل صداقت، مسئولیت‌پذیری، دوستی واقعی، بخشش و عشق بالغانه است.

 • جهان‌گرایی (Universalism)

شامل قدردانی، مراقبت و حفاظت از همه مردم و همه طبیعت می‌شود. (عدالت اجتماعی، صلح جهانی، خرد، وحدت با طبیعت، حفاظت از محیط زیست و برابری)

 • خودهدایتی (Self-direction)

مستقل فکرکردن و عمل‌کردن. (خلاقیت، کاوش، آزادی، کنجکاوی، انتخاب هدف شخصی)

 • امنیت (Security)

داشتن احساس ثبات در جامعه و در روابط؛ احساس امنیت و همچنین هماهنگی در زندگی روزمره و روابط. (امنیت ملی، احسان متقابل، امنیت خانوادگی، نظم اجتماعی و احساس تعلق)

 • انطباق (Conformity)

اقدامات بازدارنده و همچنین مهار انگیزه‌ها و تمایلاتی که به‌طور بالقوه باعث آسیب‌رساندن به دیگران و ناراحتی آن‌ها می‌شود. (انضباط نفس، ادب، تکریم پدرومادر و کسانی که از شما بزرگتر هستند، مطیع‌بودن)

 • لذت‌جویی (Hedonism)

لذت یا ارضای نفسانی برای خود (لذت‌بردن از زندگی،  راحت‌طلبی و لذت‌جویی)

 • دستاورد (Achievement)

موفقیت شخصی از طریق نشان‌دادن شایستگی براساس استانداردهای اجتماعی (موفقیت، جاه‌طلبی، تأثیرگذاری، توانایی)

 • سنت (Tradition)

احترام‌گذاشتن و پذیرفتن آداب‌و‌رسوم و آرمان‌های فرهنگ یا مذهب خود (تواضع، پذیرفتن سهم خود در زندگی، مذهبی‌بودن و احترام به سنت)

 • انگیزش (Stimulation)

شامل تغییر در زندگی، هیجان و تازگی. (داشتن زندگی هیجان‌انگیز، متنوع و جسورانه)

 • قدرت (Power)

داشتن موقعیت اجتماعی، پرستیژ و کنترل یا سلطه بر منابع و مردم. (ثروت، شناخت اجتماعی، حفظ تصویر عمومی، اقتدار و قدرت). آیا شما هم شیفته قدرت هستید؟ خلاصه کتاب ۴۸ قانون قدرت را در بوکاپو از دست ندهید.

شما با انجام پرسش‌نامه ارزش‌ های فردی شوارتز می‌توانید ارزش‌های خود را بشناسید. به این ترتیب می‌توانید آنچه را که برای شما اهمیت دارد، شناسایی کنید و آن‌ها را با کارهایی که روزانه انجام می‌دهید، هماهنگ کنید.

تست ارزش های فردی شوارتز

سخن آخر

ارزش های فردی همان باورهای اصلی شما هستند که فعالیت‌های شما را هدایت می‌کنند. این اصول روی رفتار و ویژگی‌های شخصیتی شما اثر می‌گذارد و شما را در زمان‌های چالش‌برانگیز هدایت می‌کند.

شما می‌توانید این ارزش‌ها را از اطرافیان خود یاد بگیرید یا به‌تنهایی از طریق رشد شخصی آن‌ها را توسعه دهید. کودکان اغلب بیشتر ارزش‌های خود را از اعضای خانواده در زندگی خود می‌گیرند، اما با افزایش سن شروع به ساختن سیستم‌های ارزشی خود می‌کنند.

توجه به ارزش‌ های فردی به شما کمک می‌کند تا زندگی رضایت‌بخشی داشته باشید؛ خودآگاهی خود را افزایش دهید و اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید. در نهایت به شما کمک می‌کند که زندگی باکیفیت‌تری داشته باشید.

آیا شما تاکنون به دنبال پیداکردن ارزش‌های خود رفته‌اید؟ از چه راهی اقدام کردید؟ آیا برای شما مفید بوده است؟ از مزایایی که برای شما داشته است، برایمان بنویسید.

سوالات متداول
ارزش های فردی چیست؟

ارزش‌‌ها همان چیزی هستند که برای شما اهمیت دارند. آن‌ها افکار، احساسات و اعمال شما را می‌سازند و بر تصمیمات شما اثر می‌گذارند. ارزش‌ها نقش هدایت‌کننده و انگیزه‌دهنده را در زندگی ایفا می‌کنند.

چگونه ارزش های فردی خود را پیدا کنیم؟

برای این کار می‌توانید از تست شوارتز استفاده کنید. در غیر این صورت باید سؤال‌هایی از خود بپرسید؛ مثلاً چه چیزی شما را عصبانی می‌کند یا به چه چیزی افتخار می‌کنید. برای درک بهتر، به اوایل این مقاله مراجعه کنید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *