مدیریت پول

۵ شیوهٔ مهم مدیریت پول که باید بدانید

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که حقوقتان را در چند روز خرج می‌کنید و اصلا حتی یادتان نمی‌آید آن پول‌‌ها را کجا و چگونه خرج کرده‌اید، باید آب دستتان است زمین بگذارید و مدیریت پول را یاد بگیرید.

همهٔ ما دوست داریم بدانیم چگونه می‌توانیم هم پول خرج کنیم و خریدهای موردعلاقه‌مان را انجام دهیم و هم مقداری پول پس‌انداز و حتی سرمایه‌گذاری کنیم.

هرچند این کار برای ما که در ایران زندگی می‌کنیم بسیار دشوار است،‌ اما راه‌هایی برای مدیریت مالی وجود دارد که می‌تواند به شما در درست‌تر خرج‌کردن کمک کند.

این مقاله از مجله بوکاپو به همین منظور نوشته شده است؛ در این مقاله راه‌های مدیریت درست پول، برنامه‌ریزی مالی، درست خرج‌کردن و پس‌اندازکردن را با هم مرور می‌کنیم.

مدیریت پول چیست؟

خرج‌کردن، پس‌انداز، بودجه، سرمایه‌گذاری و … همه بخشی از مدیریت پول هستند. اگر ما ندانیم که چه موقع و چگونه باید پولمان را سرمایه‌گذاری کنیم، چه موقع وقت پس‌انداز و…، احتمالا همیشه دلهره و اضطراب بی‌پولی را خواهیم کشید.

پس یافتن راه‌هایی برای مدیریت و برنامه‌ریزی مالی، می‌تواند کمک بزرگی در امنیت مالی ما داشته باشد. در ادامه برخی از این راه‌ها را با هم بررسی می‌کنیم و مرور می‌کنیم که چگونه پول خرج کنیم و چگونه پول پس‌ انداز کنیم.

چگونه پول خود را مدیریت کنیم؟

۵ روشی که در ادامه می‌گوییم از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای مدیریت مالی شخصی هستند. با استفاده از این روش‌ها شما می‌توانید برنامه ریزی مالی ماهانه داشته باشید و کمی از نگرانی‌هایتان بابت خرج‌های پیش‌بینی‌نشده کم می‌شود.

اما قبل از آن و در ابتدای این بخش می‌خواهیم کتاب مدیریت پول را به شما معرفی کنیم؛ این کتاب ارزشمند راه‌های مفید و در عین حال بسیار ساده را در اختیار شما می‌گذارد تا پول خود را به بهترین شکل مدیریت کنید. شما می‌توانید همین حالا خلاصه‌ای از مهم‌ترین نکته‌های این کتاب را در بوکاپو مرور کنید.

1.  برای خودتان بودجه شخصی بسازید

بودجه، تخمینی از درآمد و هزینه در طول یک بازه زمانی مشخص در آینده است. اگر شما بتوانید یک بودجه شخصی برای خود در نظر بگیرید و درآمد و هزینه‌های خود را تخمین بزنید، یک قدم عالی در مدیریت اقتصادی خود برداشته‌اید.

اهمیت بودجه شخصی

برای بودجه‌بندی می‌توانید از یک کاربرگ بودجه‌بندی و مراحلی مانند مراحل زیر استفاده کنید:

  • درآمد ماهانه خود را جمع کنید

برای بودجه‌بندی و مدیریت پول خود ابتدا درآمد ماهانه را که شامل حقوق شما در محل کارتان و سایر منابع درآمدتان مانند پاداش، درآمد کار جانبی و … می‌شود جمع کنید.

  •  هزینه‌های ماهانه خود را جمع کنید

هزینه‌های ماهانه می‌تواند شامل هزینه‌هایی مثل:

  • اجاره
  • پرداخت قبوض
  • وام دانشجویی،
  • غذا و …

باشد. برای خرج‌های ماهانه‌ای که همیشه یکسان نیستند، مانند غذا و قبض آب و برق، می‌توانید از میانگین ماه‌های گذشته استفاده کنید.

  • هزینه‌های خود را از درآمدتان کم کنید

این مبلغ محل شروع بودجه شما است. هرچیزی که باقی می‌ماند، همان چیزی است که هنگام پرداخت بدهی و ایجاد پس‌انداز به کمک شما می‌آید.

2.  هزینه‌های خود را پیگیری کنید

احتمالا برای همه ما پیش آمده که به حسابمان نگاه کردیم و متوجه شدیم پولمان ته کشیده، درحالی که حتی یادمان نمی‌آمده که پول‌ها را کجا خرج کرده‌ایم.

بنابراین پیگیری هزینه‌ها می‌تواند عادت بسیار خوبی باشد که به شما کمک کند تا از هزینه‌های بیش از حد جلوگیری کنید، پولتان را بی‌حساب و کتاب خرج نکنید و مدیریت پول خود را به عهده بگیرید.

برای آنکه بتوانید راحت‌تر هزینه‌هایی که کرده‌اید را پیگیری کنید و مدیریت پول خود را به دست بگیرید،‌ می‌توانید از برنامه‌های آنلاین موجود کمک بگیرید.

همچنین اگر کاغذ را ترجیح می‌دهید، داشتن یک دفترچه که همه هزینه‌های خود را در آن بنویسید هم بسیار خوب است.

راه های پولدار شدن – پنج نکته برای قرارگیری در ریل ثروت پیشنهاد مطالعه: راه های پولدار شدن – پنج نکته برای قرارگیری در ریل ثروت

3.  اول پس‌انداز کنید بعد خرج کنید

اگر هنگامی که حقوقتان را می‌گیرید ابتدا مقدار کمی از آن را پس‌انداز کنید،‌ مطمئن هستید که برای یک رویداد غیرمنتظره در آینده آماده هستید.

هرچند چنین کاری در ایران با حقوق‌های کم و هزینه بالای زندگی غیرممکن به‌نظر می‌رسد؛ اما اگر حقوقتان به‌قدری است که می‌توانید مقداری از آن را پس‌انداز کنید، پیشنهاد می‌کنیم این کار را انجام دهید.

آنتونی رابینز در کتاب پول که از معروف‌ترین کتاب‌های اوست، درباره، اهمیت پس‌انداز صحبت می‌کند. او معتقد است اگر پس‌انداز نکنیم وضعیت ما بهبود پیدا نمی‌کند و پس‌انداز از مهم‌ترین روش‌های مدیریت پول است.

4.  برای خودتان اهداف مالی تعیین کنید

داشتن یک هدف مالی به شما این امکان را می‌دهد که متمرکز بمانید و از خرج‌کردن بیش‌از حد خودداری کنید. بنابراین بهتر است برای چگونگی خرج‌کردن پولتان در درازمدت و کوتاه‌مدت برنامه‌ریزی کنید.

تعیین اهداف مالی

اگر در این راه به کمک احتیاج دارید بنجامین گراهام با کتاب سرمایه‌گذار هوشمند کنار شماست. این کتاب که خلاصهٔ آن در بوکاپو موجود است، یک مشاوره عملی در باب سرمایه‌گذاری به شما می‌دهد.

5.  ذهنیت مالی خود را بهبود دهید

در بحث مدیریت پول، کاری که با پول خود انجام می‌دهید مهم است؛ اما نحوه فکر شما درباره پول هم می‌تواند مهم و تاثیرگذار باشد.

داشتن یک ذهنیت مالی مثبت در هنگام مدیریت پول می‌تواند به معنای اتخاذ رویکرد راه‌حل‌محور و تمرکز بر چیزهایی باشد که می‌توانید کنترل کنید؛ مانند بازپرداخت بدهی‌ها و عادت‌های خرج‌کردن.

اگر این کار برای شما دشوار است و فکر می‌کنید نمی‌توانید ذهن ثروتمندی داشته باشید، کتاب اسرار ذهن ثروتمند برای شما نوشته شده است. می‌توانید خلاصه این کتاب را در بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب اسرار ذهن ثروتمند
افراد ثروتمند چگونه می‌اندیشند و چه استراتژی‌هایی را دنبال می‌کنند؟
هارو اکر
در ۲۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب اسرار ذهن ثروتمند

نتیجه‌گیری

اگر در مورد نحوه مدیریت امور مالی شخصی یا رسیدن به اهداف پس‌انداز خود استرس دارید، تنها نیستید. اما حالا درباره استراتژی‌های مدیریت پول، تنظیم بودجه ماهانه، بازپرداخت بدهی‌ها و … اطلاعات بیشتری دارید.

اگر به این نوع مدیریت مالی ادامه دهید، ممکن است در نهایت به عادت تبدیل شود. این عادت می‌تواند شما را برای موفقیت مالی در هر مرحله از زندگی‌تان آماده کند.

تجربه شما از مدیریت پول موفقی که داشتید چیست؟ آیا اصلا می‌توانید پول پس‌انداز کنید با از آن دسته آدم‌هایی هستید که وسط ماه به خودشان می‌آیند و می‌بینند حسابشان خالی است؟

سوالات متداول
مدیریت پول چیست؟

خرج‌کردن، پس‌انداز، بودجه، سرمایه‌گذاری و ... همه بخشی از مدیریت پول هستند.

چگونه پول خود را پس انداز کنیم؟

اگر هنگامی که حقوقتان را می‌گیرید ابتدا مقدار کمی از آن را پس‌انداز کنید،‌ مطمئن هستید که برای یک رویداد غیرمنتظره در آینده آماده هستید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *