دایره طلایی سایمون سینک

دایره طلایی سایمون سینک و مزایای آن: راهی برای جذب مشتریانی وفادار

اگر می‌خواهید یک کسب‌وکار موفق با تعداد زیادی مشتری وفادار داشته باشید، قبل از هر چیز به‌دنبال چرایی کسب‌وکار خود باشید. مفهوم دایره طلایی سایمون سینک (The Golden Circle) دقیقاً به همین موضوع می‌پردازد و می‌تواند به کمک شما بیاید.

سایمون سینک، مبدع این مفهوم، معتقد است بسیاری از کسب‌وکارها به جای آن که اول به چرایی، بعد به چگونگی و بعد به چیستی کسب‌وکار خود بپردزاند، این روند را وارونه طی می‌کنند. همین مسئله عامل شکست آن‌ها می‌شود.

با این مقاله از مجله بوکاپو همراه باشید تا بیشتر با این مفهوم آشنا شوید.

آشنایی با سایمون سینک

سایمون سینک نویسنده و سخنران انگیزشی سرشناس است. او در ویمبلدون بریتانیا به دنیا آمد. اما در طول دوران کودکی‌اش در شهرهای مختلفی مثل ژوهانسبورگ، لندن و هنگ‌کنگ زندگی کرد تا این که بالاخره در آمریکا مستقر شد.

او مدرک لیسانس خود را در رشته انسان‌شناسی فرهنگی دریافت کرد و در ادامه تصمیم گرفت با تحصیل در رشته حقوق به یک وکیل تبدیل شود. ولی سرنوشت چیز دیگری برای او رقم زده بود؛ چراکه او در نهایت به سمت تبلیغات کشیده شد.

او در ابتدا با آژانس‌های تبلیغاتی معتبری شروع به کار کرد. اما کمی بعد شرکت خود را به نام Sinek Partners راه‌اندازی کرد. او کم‌کم به یک سخنران انگیزشی و مربی رهبری تبدیل شد.

شما می‌توانید سایمون سینک را از طریق لینک‌های زیر در فضای آنلاین دنبال کنید:

سایمون سینک

دایره طلایی سایمون سینک چیست؟

مفهوم دایره طلایی سایمون سینک، یکی از مفاهیم مشهور در دنیای بازاریابی است که او در کتابش به نام «با چرا شروع کنید»، مطرح کرده است. سینک بعد از مطرح‌کردن این مفهوم، در یک تدتاک حضور پیدا کرد تا آن را توضیح دهد. این تدتاک به یکی از پربیننده‌ترین ویدئوها در تمام اینترنت تبدیل شد.

سایمون سینک در این کتاب می‌گوید، شما تا زمانی که چرایی خود را کشف نکنید، نمی‌توانید از کارتان لذت ببرید. اما وقتی این چرایی را کشف می‌کنید، می‌توانید با انگیزه و علاقه بیشتری کار کنید. حال تصور کنید که رهبر یا رئیس یک سازمان هستید.

سایمون معتقد است شما به‌عنوان رئیس یک سازمان باید به کارمندانتان کمک کنید تا چرایی خود را کشف کنند و این چرایی باید در اهداف سازمان باشد. این گونه کارمندان شما بدون نیاز به پاداش با انگیزه کافی در شرکت شما کار خواهند کرد.

او در این کتاب از چندین نمونه و مثال نام می‌برد که با دانستن همین چرایی توانستند در مسیر کسب‌وکار خود موفق شوند. این مثال‌ها به شما کمک می‌کند تا بیشتر با ایده سایمون آشنا شوید.

خلاصه کتاب با چرا شروع کنید
رهبران بزرگ چگونه الهام‌بخش دیگران می‌شوند؟
سایمون سینک
در ۳۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب با چرا شروع کنید

نویسنده در ادامه کتابش به مفهوم دایره طلایی اشاره می‌کند. دایره طلایی سایمون سینک شامل سه حلقه تودرتو است. داخلی‌ترین دایره، چرایی است. دایره بعدی چگونگی است و بیرونی‌ترین دایره چیستی است. سایمون معتقد است بسیاری از کسب‌وکارها از چیستی و چگونگی خود باخبرند اما چرایی آن را نمی‌دانند.

همچنین او می‌گوید کسب‌وکارها به جای آن که از داخل این دایره شروع به حرکت کنند، از بیرون شروع به حرکت می‌کنند و همین حرکت دلیل عدم موفقیت آن‌هاست.

چرایی

اصلی‌ترین سؤالی که باید به‌عنوان یک کسب‌وکار از خود بپرسید، این است که چرا در این تجارت هستید؟ این چرا باید بتواند به کارمندان و مشتریان شما یک دلیل معنادار ارائه دهد تا از کسب‌وکار شما حمایت کنند.

سایمون سینک در کتاب دیگرش به نام رهبران آخر غذا می‌خورند معتقد است یک گروه باید یک هدف مشخص و واحد داشته باشد. این هدف از آرمان رهبر ناشی می‌شود. این آرمان خود را در بیانیه‌های شرکت، نشان می‌دهد. بیانیه شرکت تسلا مثال خوبی از این مفهوم است:

«جهان هرچه سریع‌تر از سوخت‌های فسیلی دست بردارد و به سمت آینده‌ای بدون آلودگی برود، بهتر است». تسلا با این بیانیه صرفاً خودروی الکتریکی یا پنل خورشیدی خود را نمی‌فروشد، بلکه چرایی کار خود را می‌فروشد. ایلان ماسک با دست‌گذاشتن روی احساسات مردم، آن‌ها را به سمت خرید از محصول خود هدایت می‌کند.

خلاصه کتاب رهبران آخر غذا می‌خورند
چرا برخی از تیم‌ها موفق می‌شوند و برخی دیگر نه؟
سایمون سینک
در ۲۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب رهبران آخر غذا می‌خورند

چگونگی

در مرحله دوم از دایره طلایی سایمون سینک، بعد از این که چرایی خود را کشف کردید، باید به‌دنبال جواب این سؤال باشید که چگونه می‌خواهید به این چرایی، جامه عمل بپوشانید؟ فرض کنید شما می‌خواهید محصولاتی چرمی بفروشید که به خاطر آن هیچ حیوانی کشته نشود (چرایی). برای رسیدن به این چرایی باید از چرم گیاهی استفاده کنید (چگونگی).

چیستی

در آخرین مرحله از دایره طلایی سایمون سینک، بحث چیستی وجود دارد. همان‌طور که گفتیم بسیاری از کسب‌وکارها کارشان را از این مرحله شروع می‌کنند.

برگردیم به همان مثال تولید محصولات چرمی. فرض کنید شما به‌عنوان یک کسب‌وکار اعلام می‌کنید که کیف و کفش‌هایی با چرم گیاهی تولید می‌کنید. این چیستی شماست. حال سؤالی که پیش می‌آید این است که چرا مشتری باید از شما خرید کند؟

احتمالاً او پیش خودش می‌گوید: “خوب که چه؟ گیاهی باشد که باشد. اصلاً چرا وقتی چرم حیوانی ارزان‌تر است، من باید هزینه بیشتری برای چرم گیاهی بپردازدم؟» اینجاست که پای چرایی شما وسط می‌آید. چرایی شما کمک به کشته‌نشدن حیوانات است. همین چرایی می‌تواند با برانگیختن احساسات، به فروش محصول شما کمک کند.

ناگفته نماند، سایمون سینک تنها کسی نبود که به اهمیت این چرایی پرداخت. جیمز کالینز در کتاب ساختن برای ماندن به نحو دیگری به این مسئله می‌پردازد که می‌توانید خلاصه کتاب او را در بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب ساختن برای ماندن
چرا شرکت‌های موفق و دوراندیش به دنبال مدیران متواضع هستند؟
جیمز کالینز
در ۳۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ساختن برای ماندن

دایره طلایی سایمون سینک چگونه به کسب و کارها کمک می‌ کند؟

شما وقتی از دایره طلایی استفاده می‌کنید، درواقع در محصول یا خدمت خود یک ارزش ایجاد می‌کنید. با این کار شما فقط یک مصرف‌کننده نخواهید داشت، بلکه یک طرفدار یا هوادار خواهید داشت. استفاده از دایره طلایی سایمون سینک همچنین مزایای زیر را برای شما دارد:

روشن‌شدن هدف

با استفاده از دایره طلایی هدف شما مشخص می‌شود، شما را متمرکز می‌کند و به شما جهت می‌دهد. با مشخص‌شدن هدفی که در پشت اعمالتان است، می‌توانید تصمیمات بهتری بگیرید.

برقراری رابطه عاطفی

همان‌طور که چندین بار هم در این مقاله گفتیم، با ایجاد هدف می‌توانید روی احساسات مردم تأثیر بگذارید و با این کار یک پیوند قوی با مخاطبان و مشتریان خود برقرار کنید.

ایجاد وفاداری

وقتی این پیوند قوی را با مشتریان خود ایجاد کردید، آن‌ها به مشتریانی وفادار تبدیل می‌شوند.

کاربرد دایره طلایی سایمون سینک در کمپانی اپل

ایجاد تمایز از رقبا

زمانی که فقط روی محصول یا خدمت خود تمرکز ندارید و روی یک هدف خاص مانور می‌دهید، می‌توانید از رقبا متمایز شوید.

چگونه چرایی خود را بیابید؟

حال که از مزایای استفاده از دایره طلایی و پیداکردن چرایی خود آگاه شدید، وقت آن رسیده است که نحوه پیداکردن این چرایی را نیز بیابید.

سایمون سینک به‌همراه چند نویسنده دیگر سعی کرده است در کتاب چرایی خود را بیابید، به این سؤال پاسخ دهد. خلاصه این کتاب را در بوکاپو بخوانید و بشنوید.

خلاصه کتاب چرایی خود را بیابید
راهنمای کاربردی برای یافتن هدف واقعی خود و تیم خود
سایمون سینک، دیوید مید و پیتر داکر
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چرایی خود را بیابید

سخن آخر

زمانی که از دایره طلایی استفاده می‌کنید، به‌مرور زمان یک آگاهی از برند برای کسب‌وکار شما ایجاد می‌شود که کمک می‌کند پیام خود را در انبوه صداهای دیگر به مخاطب خود برسانید. بنابراین مهم است که حتماً به آن توجه داشته باشید.

حال زمان آن رسیده است که نگاهی به کسب‌وکار خود بیندازید. آیا چرایی کسب‌وکار خود را می‌دانید؟ فکر می‌کنید با دانستن این چرایی چه تحولی در بیزنس شما ایجاد می‌شود؟ اصلاً به نظر شما استفاده از دایره طلایی سایمون سینک می‌تواند در بهبود کسب‌وکار شما مؤثر باشد یا خیر؟

سوالات متداول
سایمون سینک کیست؟

سایمون سینک، نویسنده، سخنران انگیزشی است و مربی رهبری است. سه تا از کتاب‌های او شامل بازی بی‌نهایت، با چرا شروع کنید و رهبران آخر غذا می‌خورند، است.

دایره طلایی سایمون سینک چیست؟

دایره طلایی مفهومی است که سایمون سینک در یکی از کتاب‌هایش به آن اشاره کرده است. این دایره شامل سه دایره تودرتو است. (چیستی، چگونگی و چرایی). سینک معتقد است، کسب‌وکارها برای کسب موفقیت باید از درون این دایره شروع کنند و ابتدا چرایی خود را کشف کنند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

2 دیدگاه برای “دایره طلایی سایمون سینک و مزایای آن: راهی برای جذب مشتریانی وفادار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *