مدیریت درآمد

مدیریت درآمد چیست؟ راهکارهای ساده اما نتیجه‌بخش برای مدیریت درآمد و هزینه

تا به حال برایتان پیش آمده که با وجود درآمد کافی باز هم آخر ماه پول کم بیاورید؟ یا به اواسط ماه نرسیده شاهد حساب خالی‌تان باشید؟ احتمالا بیشتر ما چنین شرایطی را در اوضاع نابسامان اقتصادی یا حتی در شرایط نسبتاً عادی، تجربه کرده‌ایم. اما چرا از عهده مدیریت درآمد خود برنمی‌آییم؟

چه چیزی باعث می‌شود که دخل و خرج ما با هم نخواند؟ در دنیای امروز، یادگیری این کار و تبدیل آن به عادت، امری ضروری است. در این مقاله از مجله بوکاپو، به این دغدغه رایج دنیای مدرن می‌پردازیم.

مدیریت درآمد چیست؟

اگر بخواهیم خیلی خلاصه و مفید به این سوال جواب بدهیم، باید بگوییم که مدیریت درآمد به‌ معنای داشتن یک برنامه منظم برای کنترل ورودی و خروجی ما در همه سطوح زندگی است. داشتن چنین برنامه‌ای به ما کمک می‌کند تا نسبت معقولی بین درآمد و هزینه‌هایمان برقرار کنیم.

علاوه بر آن، به بخش مالی زندگی ما نظم می‌بخشد و به ما کمک می‌کند تا علاوه بر کاهش فشارهای اقتصادی و کنترل استرس مالی که در مقاطع خاصی با آن‌ها مواجه می‌شویم، پس‌انداز هم داشته باشیم.

بهترین شیوه که برای همه افراد کاربردی و نتیجه‌بخش خواهد بود، شناخت هزینه‌ها، کسر هزینه‌های غیرضروری، پس‌انداز و در نهایت درآمد خالص باقی‌مانده است. در ادامه، با ارائه راهکارهایی به شما خواهیم گفت که چطور قرار است این مهارت را یاد بگیریم.

پیشنهاد می‌کنیم برای درک بهتر مدیریت هزینه‌ها و درآمدها، خلاصه کتاب مدیریت پول را در بوکاپو از دست ندهید.

خلاصه کتاب مدیریت پول
روشی اثبات شده برای افزایش امنیت مالی و ایجاد رفاه بیشتر
دیو رمزی
در ۳۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مدیریت پول

مدیریت هزینه و درآمد

مدیریت موثر، زمانی امکان‌پذیر است که ما نگاهی واقع‌گرایانه نسبت به آن‌ها داشته باشیم. برای داشتن نگاه واقع‌گرایانه هم باید میزان درآمد و هزینه را در یک برنامه ماهانه، سالانه یا هر مدل برنامه دیگری که متناسب با زندگی شخصی ما است، روی کاغذ بیاوریم.

نوشتن روی کاغذ یا استفاده از اپلیکیشن‌های مدیریت دخل و خرج به ما کمک می‌کند تا نگاهی عینی و واقعی نسبت به درآمد خود داشته باشیم. در ادامه به ارائه راهکارهای ساده‌ای برای مدیریت هزینه و درآمد و یادگیری آن اشاره کرده‌ایم.

یادگیری مدیریت درآمد

در ادامه ۳ راهکار اساسی برای این کار را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

۱. همه‌چیز را روی کاغذ بنویسید

اصلی‌ترین و مهم‌ترین قدم در مدیریت هزینه و درآمد، نوشتن همه جزئیات درآمد و هزینه‌ها روی کاغذ، در نُت موبایل یا اپلیکیشن‌های مدیریت مالی است. برای این کار اول لازم است هر ماه یا هر زمانی که درآمد یا سودی از سرمایه به دست‌مان می‌رسد، برای هزینه کردن آن برنامه‌ریزی کنیم.

در کتاب چک لیست می‌خوانید که چطور تهیه یک چک لیست ساده، می‌تواند در امور مالی شما تغییراتی چشمگیر ایجاد کند.

نوشتن جزئیات دخل و خرج

پس در قدم اول باید تمام هزینه‌ها و مخارج زندگی‌مان را در یک جدول، به‌دقت بنویسیم. در این جدول باید هزینه‌های ضروری زندگی (مثلا اجاره خانه، اقساط و…) هزینه‌های غیرضروری (مثلا تفریح، سفر و…) و مقدار پس‌انداز (حداقل ده درصد از کل مبلغ درآمد) را در جدول موردنظر فهرست کنیم.

با داشتن چنین برنامه‌ای، از هزینه‌های غیرضروری پرهیز می‌کنیم و پیش از هر خرجی، حواس‌مان به هزینه‌های ضروری خواهد بود. ناگفته نماند که باید بخشی از درآمد را هم برای هزینه‌های پیشامدی یا غیرمنتظره مثل هزینه درمان، تعمیر لوازم خانه و… درنظر بگیریم.

۲. اهل عمل باشید

ممکن است تا امروز که مشغول خواندن این نوشته هستید، بارها و بارها میزان درآمد و هزینه‌هایتان را روی کاغذ نوشته باشید. اما نکته مهم این است که اگر قرار باشد این فهرست نوشته‌شده روی کاغذ، در میز کشوی شما خاک بخورد یا سراغ اپلیکیشن‌های مدیریت درآمد خود نروید، پس فایده آن چیست؟

بنابراین، لازم است که خودتان را ملزم به برنامه ریزی درست و انجام آن کنید. تمام مخارج خود را جزء به جزء بنویسید و قبل از پرداختن هزینه‌های ضروری‌تان، هیچ هزینه‌ خارج از برنامه‌ای نکنید. برای عملی کردن برنامه بودجه خود باید درک درستی از درآمد و هزینه‌ها داشته باشید.

چگونه با برنامه ریزی درست، زندگی خود را متحول کنیم؟ پیشنهاد مطالعه: چگونه با برنامه ریزی درست، زندگی خود را متحول کنیم؟

۳. حواس‌تان به هزینه‌های غیرضروری و ناچیز باشد

شاید برایتان پیش آمده باشد که خیلی اتفاقی چیزی چشم‌تان را گرفته و سریع اقدام به خریدش کرده باشید. حواس‌تان به خریدها و هزینه‌های خارج از برنامه‌ریزی باشد. این هزینه‌ها اگرچه در ظاهر کم به‌نظر می‌رسند، اما در آخر ماه می‌توانند شما را متحمل هزینه‌های چشمگیری کنند.

در نتیجه، شما با مشکل کمبود درآمد یا بودجه درنظرگرفته‌شده مواجه می‌شوید. جورج کلاسون نویسنده کتاب ثروتمندترین مرد بابل معتقد است راز ثروتمند شدن در پس‌انداز کردن عاقلانه است.

خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل
رازهای موفقیت مردان باستان
جرج کلاسون
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ثروتمندترین مرد بابل

برای پس‌انداز عاقلانه و مدیریت هزینه‌های غیرضروری، پیشنهاد می‌شود که در زمان خرید مایحتاج خود، لیستی داشته باشید. خود را ملزم کنید که خارج از لیست هیچ خریدی نکنید.

همچنین اگر بتوانید به‌جای استفاده از وسایل نقلیه دربست و تاکسی‌های اینترنتی، از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، آخر ماه متوجه تفاوت چشمگیر هزینه‌های خود حین رفت‌وآمد خواهید شد.

لیست خرید برای پرهیز از هزینه های غیر ضروری

 قوانین مدیریت درآمد

اگرچه در بالا به برخی از راهکارهای ضروری و مهم برای مدیریت هزینه‌ها و درآمدها اشاره کردیم، اما بررسی زندگی برخی از ثروتمندان مطرح دنیا، سرمایه‌داران، کارآفرینان و… نشان می‌دهد که همگی آن‌ها به قوانین ثابتی پایبند بوده‌اند که موجب موفقیت‌های مالی آن‌ها ‌شده است.

برای آشنایی با قوانین این کار شاید کتاب دید اقتصادی با زیرعنوان یک داستان جذاب بر مبنای حقایق موجود در آمریکا برای شما جالب‌توجه و خواندنی باشد.

خلاصه کتاب دید اقتصادی
یک داستان جذاب برمبنای حقایق موجود در اقتصاد آمریکا
پیتر شیف
در ۴۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب دید اقتصادی

در ادامه به برخی از از مهم‌ترین قوانین مدیریت درآمد اشاره می‌کنیم:

  • از روی احساس تصمیم نگیرید

تا به حال چندبار برایتان پیش آمده که از روی احساس و بدون برنامه‌ریزی قبلی اقدام به خرید، سرمایه‌گذاری و حتی فروش کرده‌ باشید؟ طبیعتاً زیاد پیش آمده است. اما باید بدانید که افراد موفق در زمینه‌های مالی، هیچ‌وقت تصمیمات لحظه‌ای و از روی احساس نمی‌گیرند.

آن‌ها همیشه برنامه‌های بلندمدت را درنظر می‌گیرند و این هدف را فدای تصمیمات کوچک لحظه‌ای نمی‌کنند. البته ذکر این نکته ضروری است که نباید از مزایای سرمایه‌گذاری غافل شد، اما باید به روش درست در زمینه‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرد.

کتاب روش سرمایه‌‌گذاری وارن بافت یک راهنمای جامع برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس و خرید سهام است. همچنین کتاب اصول سرمایه گذاری از زبان وارن بافت هم کمک بسیاری در زمینه سرمایه‌گذاری به شما خواهد کرد.

خلاصه کتاب اصول سرمایه گذاری از زبان وارن بافت
موفقیت در سرمایه گذاری به کمک آموزه های وارن بافت
جرمی میلر
در ۲۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب اصول سرمایه گذاری از زبان وارن بافت
  • به دنبال منابع درآمدی مختلف باشید

اگر به‌واسطه شغل یا سرمایه‌گذاری‌های مطمئن، منبع درآمد مطئنی دارید که امنیت مالی شما را تأمین می‌کند، خوب است که به‌دنبال منابع درآمدی بیشتری باشید. برای مثال یادگرفتن مهارتی که منجر به درآمد شود یا پیدا کردن ایده‌ های پول درآوردن از فضای مجازی می‌تواند منبع درآمد متنوعی برای شما باشد.

برای مدیریت مالی مطلوب نباید فقط به یک منبع درآمد متکی بود. در یک کلام، باید به دنبال راه‌ های پولدار شدن بود.

کسب درآمد اینترنتی

  • پس‌انداز کنید

احتمالا این عادت ما باشد که برای تمام درآمد خود برنامه‌ریزی می‌کنیم و به‌قول معروف، تا قِران آخر آن را خرج می‌کنیم. حتی گاهی مخارج ما بیشتر از درآمد ما است.

اما باید بدانیم که برای موفقیت‌های مالی و مدیریت درآمد خود، باید همیشه بخشی از آن را به‌عنوان پس‌انداز یا برای پیش‌بینی برخی از هزینه‌های اتفاقی در نظر بگیریم. بنابراین اگر تا به حال هزینه‌های شما با درآمدتان برابر بوده، شیوه خود را عوض کنید و ترس از تغییر را کنار بگذارید.

چگونه تغییر کنیم؟ راهکارهایی برای آنکه از تغییر کردن نترسیم پیشنهاد مطالعه: چگونه تغییر کنیم؟ راهکارهایی برای آنکه از تغییر کردن نترسیم
  • تفاوت بین خواسته‌ها و نیازهای خود را بدانید

شاید بتوان گفت که آگاهی از خواسته‌ها و نیازهایمان به ما کمک می‌کند که تصمیم‌های احساسی نگیریم. برای مثال ممکن است شما با وجود این‌که موبایل‌تان هیچ مشکلی ندارد و کارتان را راه می‌اندازد، به‌صرافت خرید موبایل جدیدی بیفتید. موبایل تازه نیاز شما نیست؛ بلکه خواسته شماست. برای موفقیت، لازم است که تسلیم خواسته‌هایمان نشویم.

مدیریت درآمد برای سازمان ها

همان‌قدر که مدیریت دخل و خرج برای زندگی شخصی ما لازم و ضروری است، شاید در سازمان‌ها این ضرورت و اهمیت ۲ برابر باشد. چرا که در سازمان‌ها میزان درآمد و هزینه‌ها خیلی بیشتر از درآمد و مخارج ما در زندگی شخصی است.

از این رو، مدیران موفق، آن کسانی هستند که مدیریت درآمدهای سازمان‌شان و میزان هزینه‌ها برای آن‌ها امری جدی و مهم است. مدیریت موثر درآمدها به مدیران کمک می کند که امنیت کار خود را بالا ببرند. برای این کار باید همیشه به ۳ نکته توجه داشته باشید.

  • سرعت در استخراج اطلاعات
  • دقت در اطلاعات استخراج شده
  • تحلیل داده‌ها و اطلاعات

مدیر درآمد سازمان ها

نکته مهم دیگر در مدیریت مالی سازمان‌ها این است که برای جلوگیری از خطای انسانی به‌دلیل بالا بودن مبالغ، باید از نرم‌افزارهای حسابداری و مدیریتی استفاده کرد تا نابسامانی مالی پیش نیاید.

سخن آخر

مدیریت درآمد یکی از آن مهارت‌های اقتصادی در زمینه توسعه فردی است. هر کس باید نسخه مطلوب و مناسب خود را پیدا کند. اگرچه ایده‌ها و راهکارها به ما کمک می‌کنند تا در مسیر درستی قدم برداریم و ریسک کمتری کنیم، اما در نهایت این ما هستیم که باید متناسب با درآمد و هزینه‌های خود، از عهده مدیریت مالی خود بربیاییم.

اگرچه یک روش کلی برای مدیریت هزینه‌ها و درآمدها وجود دارد، اما به تعداد آدم‌های روی کره زمین، می‌توان برنامه‌ریزی مالی کرد. اگر جزو افرادی هستید که به‌تازگی وارد بازار کار شده و صاحب درآمدی شده‌اید، خلاصه  کتاب حرفهایی با دخترم درباره اقتصاد می‌تواند نگاه واقع‌بینانه‌ای به شما درباره مسئله اقتصاد، بازار جهانی و… بدهد.

سوالات متداول
مدیریت درآمد چیست؟

مدیریت درآمد به‌معنی داشتن یک برنامه منظم برای درآمد و هزینه‌ها و مدیریت استرس ناشی از ناهماهنگی بین درآمد و مخارج است. مدیریت درآمد باعث امنیت مالی و خاطرجمعی ما می‌شود. همچنین به ما کمک می‌کند تا ذهنیتی واقعی نسبت به درآمد و مخارج خود داشته باشیم.

چگونه درآمد و هزینه هایمان را مدیریت کنیم؟

برای مدیریت درآمد و هزینه‌های خود، علاوه بر داشتن برنامه شخصی مثل مکتوب کردن میزان درآمد و هزینه‌ها، باید از روش‌های نتیجه‌بخشی که افراد موفق هم از آن‌ها بهره گرفته‌اند استفاده کنیم تا به نتیجه مطلوبی برسیم.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *