برنی براون

برنی براون، نویسنده کتاب پرفروش «موهبت کامل نبودن»

تابه‌حال در لحظه‌ای که تصمیم گرفته‌اید برای اولین بار عشقتان را نسبت به کسی ابراز کنید، کمی احساس ترس و نگرانی داشته‌اید؟ هنگام نشان دادن نقاشی‌تان به دیگران و ارائه مقاله‌ای به استادتان که مدت‌ها روی آن کار کرده‌اید چطور؟ پیش آمده که در لحظات خوش، ناگهان دلهره‌ای به سراغتان بیاید که علتش را ندانید؟ ترس مشترک بین همه این موقعیت‌ها، موضوع اصلی الهام‌بخش برای برنی براون (Brené Brown)، پروفسور، محقق، سخنران و نویسنده کتاب‌های متعددی است که پنج بار عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌ نیویورک تایمز را به دست آورده‌اند.

بیوگرافی برنی براون

اگر سری به وبسایت برنی براون و صفحه «درباره من» بزنید، خودش را محقق و استاد دانشگاه هوستون آمریکا و همچنین استاد مدعو رشته مدیریت دانشگاه تگزاس معرفی می‌کند که بیش از دو دهه به تحقیق درباره جرئت، آسیب‌پذیری، شرم و یک‌دلی پرداخته است. او نویسنده کتاب‌های معروف و پرفروش «موهبت کامل نبودن»، «جرئت بسیار» و «با اقتدار برخاستن» است.

احتمالاً همین حالا این سؤال به ذهنتان رسیده باشد:‌ «مگر این احساسات چه چیز مبهمی دارند که یک نفر دو دهه از زندگی حرفه‌ای‌اش را به تحقیق درباره آنها صرف کند؟!» بگذارید این‌گونه به این ابهام پاسخ بدهیم؛ در تک‌تک لحظاتی که با آنچه هستید و آنچه دارید، درگیر هستید و نمی‌توانید آنها را بپذیرید، دارید با همین احساسات دست و پنجه نرم می‌کنید! به همین علت، آنها محرّک و یا مانع بسیاری از رسیدن‌ها و یا نرسیدن‌های همه ما انسان‌ها در زندگی هستند.

زندگینامه برنی براون

برنی براون (brene brown) در ۱۸ نوامبر ۱۹۶۵ در شهر san Antonio ایالت تگزاس آمریکا، به عنوان بزرگترین فرزند یک خانواده شش نفره متولد شد. او ۴ سال پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، با همسرش استیو اَلی آشنا شد.

برنی براون در زمان فارغ التحصیلی

در آن زمان، برنی به عنوان پشتیبان خدمات مشتریانْ مشغول به کار بود. آنها پس از هفت سال با یکدیگر ازدواج کردند که حاصلش دو فرزند است. حتماً می‌پرسید چرا از تحصیلاتش چیزی نمی‌گوییم؟ زیرا او یک سال پس از ازدواج و در سن سی سالگی، موفق به اخذ مدرک کارشناسی مددکاری اجتماعی از دانشگاه تگزاس شد. او در مصاحبه‌ای با Texas Exes گفته که به علت معدل پایین، درخواستش برای ورود به کالج بارها رد شده، امّا او مصمّم بود تا به رؤیای دانشجوی دانشگاه تگزاس شدن تحقق ببخشد. در آن زمان، کاری در یک رستوران دریایی محلی پیدا می‌کند و در جامعه دانشجویان کالج Austin ثبت نام می‌کند. تلاش می‌کند معدلش را ببرد و بالاخره در سن ۲۷ سالگی در مقطع لیسانس دانشگاه تگزاس پذیرش می‌گیرد. او در این باره می‌گوید: ‌«اگرچه آن شرایط، روش معمولِ طی کردن این مسیر نبود، امّا تمام تجربه‌هایی که طی آن به دست آوردم، کسی را که امروز هستم شکل داده است» و باور دارد که ۱۲ سال کار در رستوران‌ها و سفرهای اروپایی رایگان (hitchhiking) چیزهای بیشتری درباره انسان‌ها و یک‌دلی به او آموخته تا دانشگاه. او این سالها را با این یک جمله توصیف می‌کند: «هیچ چیز هدر نرفته!»

برنی براون در زمان اخذ مدرک کارشناسی در کنار همسرش استیو اَلی

سال بعد، هنگامی که همسرش بعنوان پزشک اطفال مشغول به کار شد، برنی مدرک کارشناسی ارشدش را گرفت. او با مجموعه‌ای از اعتیادها مانند اعتیاد به الکل، سیگار و پرخوری عصبی دست و پنجه نرم می‌کرد. درست فردای روز فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد، در اولین جلسه انجمن ترک الکل شرکت کرد و نوشیدن الکل و استعمال دخانیات را کنار گذاشت. برنی تحصیلاتش را در همین رشته ادامه داد؛ در ۳۷ سالگی مدرک دکتری مددکاری اجتماعی را از دانشگاه هوستون اخذ و سپس در همان دانشگاه به عنوان استاد شروع به کار کرد. دو سال بعد، اولین کتابش درباره شرم را با عنوان «زنان و شرم» نوشت، اما هیچ ناشری حاضر به چاپ آن نشد. در نتیجه، خود او با قرض گرفتن پول، کتابش را منتشر کرد.

اولین کتاب برنی براون به نام زنان و شرم

سه سال بعد، انتشارات پنگوئن کتاب را خرید و با نام جدید «فکر می‌کردم فقط من هستم» آن را منتشر کرد.

آغاز درخشش برنی براون و آثار او

سه سال بعد، برنی ۴۵ ساله، کتاب مشهور «موهبت کامل نبودن» را منتشر کرد. او حالا یک دختر ۱۱ ساله و یک پسر ۵ ساله داشت. در همین سال، برنی مشهورترین سخنرانی خود در تد را با عنوان «قدرت آسیب‌پذیری» ارائه داد که آغازی برای دیده شدن تلاش‌ها و تحقیقات او در طی سالیان گذشته شد. این ویدیو تا کنون بیش از ۵۵ میلیون بازدیدکننده داشته است و یکی از پربازدیدترین ویدیوهای تاریخ تد است.

احساس ترس و دلهره‌ای را که در ابتدای مقاله از آن صحبت کردیم به خاطر دارید؟ این ترس از پذیرفته نشدن و رد شدن شما و دستاوردهایتان از سوی دیگران است که برنی در همین سخنرانی به آن اشاره می‌کند. این ترس را تجربه می‌کنیم، چون نمی‌خواهیم بپذیریم که آسیب‌پذیر هستیم! آسیب‌پذیری در ذهن ما با ضعف برابر است و ضعف هم مقدمه شکست! و ما همه عمرمان با تمام قوا تلاش می‌کنیم آسیب‌پذیریمان را نپذیریم تا ضعیف و شکست‌خورده جلوه نکنیم! در حالیکه پذیرش آسیب‌پذیریْ مقدمه شجاعت است. شاید بهتر باشد ادامه داستان را از زبان خود برنی بشنوید:

دو سال بعد، یعنی در سال ۲۰۱۲ کتاب «جرئت بسیار» منتشر و سخنرانی معروف بعدی با عنوان «گوش دادن به شرم» ارائه شد. برنی در این سخنرانی، شرم را به عنوان «آن صدایی که می‌گوید تو به اندازه کافی خوب نیستی» معرفی می‌کند. نداشتن ارتباط، عشق و حس تعلّق باعث احساس بی‌ارزشی می‌شود. احساسی که می‌گوید: «تو لیاقتش را نداری! مگر تو که هستی؟!» و بی‌ارزشی مستقیماً شرم از کسی که هستیم و چیزهایی که داریم را برمی‌انگیزد. او اشاره می‌کند: «شرم به زنان می‌گوید که همه‌چیز را بی‌نقص انجام بده و یک انسان کامل باش. به مردان می‌گوید که هرطور شده ضعیف به نظر نیا!»

اگر با ریزبینی به گذشته خودمان نگاه کنیم، می‌بینیم که لحظات بی‌شماری را عاجزانه تلاش می‌کردیم که ضعفهایمان را از چشم دیگران پنهان کنیم! و چه ناهماهنگی آشکاری در تمام این لحظات در وجودمان فریاد می‌کشد که همه به غیر از خود ما آن را حس می‌کنند! نقطه ضعف‌هایی که بسیاری از اوقاتْ تنها به این علت موجب تمسخر و تحقیر ما از جانب دیگران می‌شود که خودمان آنها را به عنوان بخشی طبیعی از وجود انسانیمان نپذیرفته‌ایم و از وجودشان شرمنده‌ایم. برنی به خوبی این جنگ درونی را در این سخنرانی که تاکنون بیش از ۱۶ میلیون بازدیدکننده داشته است روایت می‌کند:

سال ۲۰۱۵،  کتاب «با اقتدار برخاستن» و سه سال بعد، کتاب «جرئت رهبری» منتشر شدند. سپس برنی میزبان مستندی به نام ندای جرئت (a call to courage) در نتفلیکس شد و با آغاز پاندمی کرونا در سال ۲۰۲۰ پادکست‌های «UNLOCKING US» و «DARE TO LEAD» را راه‌اندازی کرد. این پادکست‌ها را هم اکنون در پلتفرم Spotify  می‌توانید بشنوید.

کتاب های برنی براون

زنان و شرم (۲۰۰۴-Women & shame)

این کتاب با هزینه شخصی برنی براون به چاپ رسید؛ چون او نتوانست هیچ ناشری را برای چاپ آن راضی کند.

فکر کردم فقط من هستم (۲۰۰۷-I thought It was just me)

انتشارات پنگوئن حق نشر کتاب «زنان و شرم» را خرید و با نام جدید «فکر کردم فقط من هستم» آن را منتشر کرد.

موهبت کامل نبودن (۲۰۱۰-The gifts of imperfection)

برنی براون در این کتاب، درباره رها کردن کسی که فکر می‌کنید باید باشید و  پذیرفتن کسی که هستید صحبت می‌کند. فشار همر‌نگ شدن با جماعت، اصالت و جسارت را از ما می‌گیرد و به یک انسان معمولی و تکراری تبدیل می‌کند، نه نسخه منحصر به فرد خودمان. برنی در این کتاب دلایل محکمی را برای شهامت «خود بودن» به خواننده می‌دهد.

خلاصه کتاب موهبت کامل نبودن
چطور کسی را که فکر می‌کنید باید باشید، رها کنید و کسی که هستید را در آغوش بگیرید؟
برنی براون
در ۲۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب موهبت کامل نبودن

جرأت بسیار (۲۰۱۲-Daring greatly)

چرا تفریحات و غذای خوبی که در یک رستوران لوکس خورده‌ایم در شبکه های اجتماعی منتشر می‌کنیم، ولی هیچ‌وقت لحظات سختی، بی‌پولی و شکست خودمان را با دیگران به اشتراک نمی‌گذاریم؟! آن لحظات خوب، احساسی به نام رشک را در انسان‌ها نشانه می‌گیرد. دچار شدن به رشک یعنی احساس ناکافی بودن! این عکس‌ها به ما می‌گوید: «تو به اندازه دوستانت نداری! تو به اندازه کافی خوب نیستی!»

برنی در این کتاب می‌گوید: «شرمْ مانع جدی برای تلاش و رسیدن است.» او طی تحقیق و مصاحبه با افراد زیادی متوجه شد که ترس، انسان را از میدان به در می‌کند و مانع از تلاش انسان برای بهبود خود و باعث بروز رفتارهای مخرّب می‌شود. زیرا ترس از پذیرفته نشدن، شرم از آنچه هستیم را به دنبال دارد و همین مسئله پای پیشرفت ما را فلج می‌کند. وقتی احساس شرم رواج داشته باشد، هرکس تنها یک کپی از دیگران خواهد شد.

خلاصه کتاب جرات بسیار
از شهامت پذیرفتن آسیب‌پذیری، تا تغییر در زندگی، عشق و حرفه
برنی براون
در ۴۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب جرات بسیار

با اقتدار برخاستن (۲۰۱۵-Rising strong)

برای شما «آسیب‌پذیری» به چه معناست؟ برای اغلب ما معادل ضعف و شکست است! حالا یکی از انگیزه‌بخش‌ترین سخنرانان تد را تصور کنید که شجاعانه به ضعفی که از آن آگاهی دارد اعتراف می‌کند. برای دیگران از تجربه شکست‌های پی‌درپی خود تا قبل از اینکه موفق شود می‌گوید! حالا نظرتان نسبت به این شخص چیست؟ آیا او فردی ضعیف است؟! آسیب‌پذیری به این معناست که شما قادر به تجربه احساسات درونیتان هستید. یعنی قادر به تجربه عدم قطعیت، خطر کردن و برون‌فکنی احساساتتان هستید. درست مانند لحظه‌ای که تصمیم به ابراز عشقتان می‌گیرید؛ درحالی‌که ریسک رد شدنتان وجود دارد. شجاعت عمل کردن و برون‌فکنی احساسات یعنی قبول آسیب‌پذیری. نپذیرفتن آسیب پذیری یعنی رسیدن به احساس خجالت و شرم. شرم باعث گرفتار شدن در چرخه «اصلاً انجامش نمی‌دهم تا خودم و نتایجم مورد قضاوت قرار نگیرند» می‌شود.

شکست‌ها، میزان لیاقت شما برای رسیدن به آنچه می‌خواهید را می‌سنجند. اگر کم نیاورید، پاداش شما رسیدن به خواسته‌تان است. برای اینکه کم نیاورید، باید بتوانید بارها و بارها با اقتدار برخیزید و ادامه دهید.

اجازه بدهید روراست باشیم. ما ابر انسان نیستیم و می‌دانیم که در برابر بسیاری از اتفاقاتْ شکننده و آسیب‌پذیر هستیم. هرچه بیشتر تلاش کنیم این حقیقت را کتمان و پنهان کنیم، جنبه‌های ناهماهنگی بیشتری از خودمان بروز می‌دهیم. دیگران آنجا احساس شرم و آسیب‌پذیری شما را اهرمی برای تمسخر و آزارتان قرار می‌دهند که می‌دانند خودتان با آن کنار نیامده‌اید!

شما، آن مهر تأیید یا تکذیبی که دیگران به شما می‌زنند نیستید!

خلاصه کتاب با اقتدار برخاستن
با شجاعت، شکست بخورید و مقتدرانه از نو شروع کنید
برنی براون
در ۳۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب با اقتدار برخاستن

شجاعت در برهوت (۲۰۱۷-braving the wilderness)

برنه براون در این کتاب معنای «تعلق داشتن» را در دنیایی که همه چیز بحران روحی تنهایی را به ما القا می‌کند، بررسی می‌کند. او در این کتاب می‌گوید: «برای تعلق داشتن نیازی نیست کسی که هستیم را تغییر دهیم، فقط کافی است همانی که واقعا هستیم را زندگی کنیم». او به خواننده می‌گوید تعلق واقعی و شجاعت روی پا ایستادن به تنهایی چگونه به دست می‌آید.

جرئت رهبری (۲۰۱۸-dare to lead)

کتاب جرئت رهبری، آن جرئت درونی برای رهبری فوق‌العاده یک تیم را از اعماق وجودتان پیدا می‌کند. برنی در این کتاب از چهار مهارت جرئت‌ساز برای تبدیل شدن به رهبری الهام‌بخش حرف می‌زند و پذیرش آسیب‌پذیری را عامل مهمی برای موفقیت در رهبری یک تیم بیان می‌کند.

تو بهترین خودت هستی (۲۰۲۱-you are your best thing)

این کتاب با همکاری Tarana Burke نوشته است. برنه بروان در این کتاب با کمک جمعی از تاثیرگذارترین نویسندگان سیاه‌پوست و چهره‌های فرهنگی آمریکا، مفاهیم شرم و آسیب‌پذیری را به چالش کشیده‌اند.

معروف ترین جمله برنی براون

شاید بهتر باشد پایان مقاله را به صحبت کوتاهی از برنی براون اختصاص دهیم:

«وقتی مرا به مصاحبه در شبکه تلویزیونی، مجله و… دعوت می‌کنند، به من می‌گویند که خب… بیا راجع به موفقیت برق‌آسایت که مانند عبور یک شهاب‌سنگْ خیلی سریع اتفاق افتاد صحبت کنیم! و من در آن لحظه می‌گویم که بسیار خب؛ ولی من در بیست‌و‌دومین سال تلاش بی‌وقفه خود در این زمینه هستم! اگر به نظرتان این فرایند مانند عبور یک شهاب‌سنگ است، باید بگویم که شهاب‌سنگ بسیار کندی است!»

سوالات متداول
برنی بروان کیست؟

برنی براون استاد دانشگاه، محقق، سخنران و نویسنده آمریکایی است که پنج کتاب او عنوان شماره یک پرفروش‌ترین کتاب نیویورک‌ تایمز را به خود اختصاص داده‌اند.

معروف‌ترین کتاب‌های برنی براون کدامند؟

«موهبت کامل نبودن»، «جرئأت بسیار» و «با اقتدار برخاستن» از مشهورترین آثار برنی براون است که در آن‌ها به ریشه بسیاری از نرسیدن‌ها و نشدن‌های زندگی انسان مانند شرم، جرأتشجاعت و آسیب‌پذیری می‌پردازد.

چرا باید آثار برنی براون را مطالعه کنیم؟

داستان برنی براون به عنوان کسی که توانست با تلاش و ایستادگی زیاد بر موانع تحصیلی و مشکلات اعتیاد خود غلبه کند بسیار شنیدنی است. با مطالعه نتایج تحقیقات ارزشمند و تجربیات واقعی او درباره احساس شرم و آسیب‌پذیری، می‌توانید خود را از قفس این احساسات مخرّب رها کنید و مقتدرانه زندگیتان را از نو بسازید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “برنی براون، نویسنده کتاب پرفروش «موهبت کامل نبودن»

  1. احمدرضا اسعدی (پیرداد) گفته:

    با درود و احترام : بیندیش، بساز و ببخش
    الهی دلم به تو گرم است و کارم احترام و خدمت
    روزگارتان بخیر اندیشی و شادکامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *