خلاء احساسی

چگونه خلاء احساسی خود را پر کنیم؟

«انگار یک حفره بزرگ در درونم ایجاد شده است؛ احساس خلاء می‌کنم. ظرف محبتم خالی است؛ خیلی تنها هستم؛ اصلاً نمی‌دانم چه‌ام شده است؟» اگر این احساسات را تجربه می‌کنید، احتمالاً از خلاء احساسی رنج می‌برید.

این کمبود تأثیر منفی قابل توجهی بر کیفیت زندگی ما می‌گذارد و می‌تواند جنبه‌های مختلفی از حیات روزمره ما را تحت‌الشعاع قرار دهد. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از مجله بوکاپو را مطالعه کنید تا با چند راهکار متفاوت برای پر کردن این فضای خالی و بهبود این خلاء آشنا شوید.

خلاء احساسی به چه معناست؟

گاهی اوقات ممکن است احساس کنید، درون شما یک جای خالی وجود دارد و هیچ چیز نمی‌تواند این حفره را پر کند. در این حالت شما تمام احساساتتان را از دست می‌دهید و نسبت به همه‌چیز دچار دلسردی می‌شوید.

خلاء احساسی با تنهایی در ارتباط است.

خلاء عاطفی گاهی اوقات با احساس تنهایی در ارتباط است. ما انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستیم و نیاز داریم در یک جامعه زندگی کنیم تا با دیگران ارتباط برقرار کنیم و از آن‌ها الهام بگیریم.

خلاصه‌کتاب تئوری عشق نیز به این موضوع اشاره می‌کند و می‌گوید حتی انسان‌های بالغ نیز به دیگران وابسته هستند. این خلاصه‌کتاب همچنین به مباحثی مثل تاریخچه تکامل مغز و ارتباط آن با روابط انسانی، رابطه جاذب‌ها با احساس دلبستگی و موارد دیگر می‌پردازد.

خلاصه کتاب تئوری عشق
چرا عاشق می‌شویم؟
توماس لوئیس، ریچارد لانون و فَری امینی
در ۲۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب تئوری عشق

گاهی اوقات نیز این احساس خلاء به دلیل عدم انطباق است. شما مدام به آینده نگاه می‌کنید و برای آنچه اکنون دارید، ارزشی قائل نیستید. علاقه خود را نسبت‌به همه چیز از دست می‌دهید و همه چیز برایتان خسته‌کننده به نظر می‌رسد.

در یک مطالعه نشان داده شده است، یکی از دلایل اصلی این موضوع در جوانان، قدرت تحمل کم ناکامی (Low Frustration Tolerance) است.

نشانه های خلاء احساسی چه هستند؟

با تمام مشکلاتی که خلاء عاطفی برای شما به وجود می‌آورد، ممکن است شما هیچ کاری برای تغییر وضع موجود نکنید؛ چراکه هیچ میلی برای انجام این کار در شما وجود ندارد. هر فردی که در چنین موقعیتی قرار بگیرد، احتمالاً چنین واکنشی خواهد داشت.

این وضعیت در نهایت باعث ایجاد سرخوردگی، نارضایتی و بی‌اهمیتی می‌شود. حتی می‌تواند در درازمدت باعث از بین‌رفتن عزت نفس شود. افسردگی یکی دیگر از پیامدهایی است که می‌تواند در طولانی‌مدت گریبان شما را بگیرد.

با افزایش عزت نفس، دنیای خود را دگرگون کنید! (راهکارهای کاربردی افزایش عزت نفس) پیشنهاد مطالعه: با افزایش عزت نفس، دنیای خود را دگرگون کنید! (راهکارهای کاربردی افزایش عزت نفس)

تأثیرات خلاء احساسی در روابط دوستانه و عاشقانه

همچنین به‌دلیل نوع تربیتی که اکثر مردم در کودکی دارند، برخی از افراد انتظارات رویاگونه‌ای از شریک عاطفی خود دارند. آن‌ها گمان می‌کنند که قرار است پارتنر خود را مانند انیمیشن‌های دوران کودکی، در هیئت شاهزاده‌ای سوار بر اسب سفید بیابند.

این باور باعث شده است که برخی از مردم احساس کنند، برای کامل‌شدن حتماً به یک فرد دیگر نیاز دارند. این باور فقط وابستگی عاطفی افراد را افزایش می‌دهد و آن‌ها را وادار می‌کند تا به‌طور مداوم در جستجوی یک دیگریِ مهم باشند؛ کسی که نمی‌تواند خلاء‌های آن‌ها را پر کند.

چگونه می توانیم این جای خالی را پر کنیم؟

برای پرکردن این خلاء عاطفی، ۳ راهکار زیر می‌تواند به شما کمک کند:

خودتان را دوست داشته باشید

قبل از این که وارد یک رابطه شوید، ابتدا خودتان را دوست داشته باشید و با خودتان به‌خوبی رفتار کنید. اگر به این موضوع باور داشته باشید که در زندگی حتماً به یک نیمه دیگر احتیاج دارید، خودتان را از اولویت خارج می‌کنید. در عوض این اولویت را به کسی می‌دهید که گمان می‌کنید، می‌تواند، شما را کامل کند.

عشق ورزیدن به خود برای پر کردن خلاء احساسی

طبق یک مطالعه، عزت نفس یک عامل اساسی برای شادبودن است. اگر با داشتن عزت نفس پایین در یک رابطه شکست بخورید، برای پرکردن حفره‌ای که درونتان ایجاد می‌شود، به هیچ کس دیگری نیاز ندارید. بلکه تمام آن چیزی که نیاز دارید، این است که روی خودتان متمرکز شوید.

خلاصه کتاب دلشکستگی
چرا ترکمان می‌کنند؟ چرا دلمان می‌شکند؟ و چرا این پایان راه نیست؟
آلن دو باتن
در ۲۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب دلشکستگی

اگر به‌تازگی در رابطه‌ای شکست خورده‌اید، خلاصه‌کتاب دلشکستگی به شما پیشنهاد می‌شود. همچنین اگر می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید یک رابطه خوب را شروع کنید و آن را ادامه دهید، خلاصه‌کتاب اهداف رابطه را مطالعه کنید.

باور خود را تغییر دهید

این باور را در خود ایجاد کنید که برای تبدیل‌شدن به یک شخص کامل نیازی ندارید، حتماً یک شریک عاطفی داشته باشید یا صاحب فرزندی شوید. در دنیا راه‌های زیادی برای تجربه‌کردن، دیدن و در کل زندگی‌کردن وجود دارد. قرار نیست شما به همان روشی زندگی کنید که همه زندگی می‌کنند.

درست است که دیگران، از عمه و خاله گرفته تا همسایه‌ها، مدام به شما یادآوری می‌کنند که تنها یک روش برای زندگی وجود دارد. اما این را به یاد داشته باشید که همیشه حق با دیگران نیست. از متفاوت‌بودن و تنهابودن نترسید و سعی کنید، برخی از باورهایی که همه می‌گویند، درست است را زیر سؤال ببرید.

وقت خود را برای یادگیری صرف کنید

سعی کنید، هر روز چیزهای جدیدی یاد بگیرید. خودتان را کامل بشناسید و بیاموزید، چطور می‌توانید نیازهای خود را تشخیص دهید. این که یک خلاء احساسی در شما ایجاد شده است، می‌تواند، مثل تلنگری برای شما عمل کند تا بیشتر به پیشرفت شخصی خود اهمیت دهید. زندگی را به چشم یک تجربه ببینید و تا می‌توانید از آن بهره ببرید.

اگر به دنبال رشد فردی هستید، مطالعه خلاصه کتاب درجا زدن ممنوع را از دست ندهید.

خلاصه کتاب درجا زدن ممنوع
۱۵ قانون مطرح شده را به کار ببرید و همچون رودی خروشان در مسیر زندگی پیش بروید
جان سی مکسول
در ۳۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب درجا زدن ممنوع

سخن آخر

آیا تاکنون دچار خلاء احساسی شده‌اید؟ برای برطرف‌کردن آن چه راه‌هایی را در پیش گرفته‌اید؟ اگر راهکاری برای شما عملی بود، لطفاً آن را با ما نیز در میان بگذارید.

آیا می‌دانستید که می‌توانید در بوکاپو، به خلاصه پرفروش‌ترین کتاب‌های ایران و جهان در کمتر از ۳۰ دقیقه گوش کنید؟ اگر وقت کافی برای مطالعه کتاب ندارید اما عاشق کتاب‌خواندن هستید، همین الان در سایت بوکاپو ثبت نام یا اپلیکیشن آن را دانلود کنید. برای دانلود اپلیکیشن بوکاپو، اینجا کلیک کنید.

سوالات متداول
خلاء احساسی چیست؟

خلاء احساسی با کمبود عاطفه در ارتباط است. این احساس شبیه به ایجاد یک حفره در درون بدن است که با هیچ چیز پر نمی‌شود.

چرا دچار خلاء احساسی می‌شویم؟

یکی از دلایلی که می‌تواند به ایجاد خلاء احساسی منجر شود، احساس تنهایی است.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *