علم پولسازی و کسب ثروت

علم پول سازی و آشنایی با بهترین روش های کسب ثروت

پول؛ چیزی که بسیاری آن را عامل اصلی خوشبختی، و برخی آن را مایه‌ی دردسر می‌دانند. اما بگذارید یک مسئله را روشن کنیم، پول اگر باعث خوشبختی نباشد، حداقل بسیاری از فلاکت‌های ناشی از فقر را از بین می‌برد!

به هر حال، فارغ از اینکه چقدر پول و کسب ثروت را دوست داشته باشید، احتمالا یکی از اصلی‌ترین اهداف زندگیتان پولسازی برای رسیدن به آرزوهای مختلف محسوب می‌شود. چیزی که بسیاری معتقدند فقط با کسب علم پول سازی قابل دستیابی است.

اگر به زندگی افراد موفق و تاثیرگذار نگاهی بیاندازید، یک وجه اشتراک به سرعت نظرتان را جلب می‌کند؛ آن هم چیزی نیست جز میزان ثروتشان! مثلا همه ما بیل‌ گیتس را تا مدت‌ها به عنوان پولدارترین فرد جهان می‌شناختیم.

اگر از کسی می‎پرسیدید ثروتمندترین آدم روی زمین کیست، بلافاصله می‌‎گفت بیل گیتس. اما اگر از او می‌پرسیدید بیل گیتس چه کاره است؟ شاید برای جوابش کمی فکر می‌کرد. پس می‌توان گفت انسان‌ها پول و پول سازی را نه تنها راهی برای رسیدن به اهداف می‌دانند، بلکه در مواردی شهرت افراد به میزان داراییشان وابسته است.

سوال اینجاست که چطور فردی عنوان پولدارترین فرد جهان را به خود اختصاص می‌دهد، و دیگری برای خرید مایحتاج روزانه‌اش دچار مشکل می‌شود؟ شاید بگویید شرایط زندگی و موقعیت جغرافیایی فاکتور اساسی ثروتمند شدن است، اما بد نیست بدانید که بررسی داستان بسیاری از ثروتمندان، این ایده را نقض خواهد کرد.

زیرا از شرایطی سخت توانستند به ثروت برسند. فقر توان تمرکز و تفکر را از انسان می‌گیرد. همانطور که سندهیل مولاینتن در کتاب فقر احمق می‌کند به خوبی توضیح می‌دهد که چرا کمبود پول، ما را در یک چرخه معیوب تصمیمات اشتباه گرفتار می‌کند. شاید به همین علت باشد که فقرا، فقیرتر می‌شوند.

خلاصه کتاب فقر احمق می‌کند
چرا بسیار کم داشتن این‌قدر مهم است!
الدار شفیر و سندهیل مولاینیتن
در ۴۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب فقر احمق می‌کند

چیزی که بیش از همه توجه شما را به خود جلب کرده، احتمالا درک مفهوم دقیق علم پولسازی است. آیا این علم مثل ریاضی و فیزیک یادگرفتنی است؟ آیا نیاز به محاسبات پیچیده دارد؟ یا چند تمرین و تکنیک ساده است؟ اصلا از کجا باید آن را یاد بگیریم؟ در دانشگاه یا کتاب‌ها یا دوره‌های آموزشی؟

بیایید کمی موضوع را بشکافیم:

علم پولسازی یعنی مجموعه قوانین و مهارت‌های کسب شده که برای بدست آوردن هر چه بیشتر پول یا سرمایه، پیاده سازی می‌کنید.

همین تعریف مشخص کرد که خبری از محاسبات پیچیده و ساعت‌ها تمرکز برای رسیدن به پول، این رویای همیشه همراه ما، نیست. از سوی دیگر، باید گفت علم پول سازی، یک علم قابل اجرا برای همه است. در نتیجه داشتن درامد بالا در ابتدای راه، الزامی نخواهد بود.

آنچه بیشتر از هر چیز ارزشمند است، رفتار شما با پولی که بدست می‌آورید بوده و نحوه خرج کردن آن اهمیت بالایی دارد.

روش های درست سرمایه گذاریاگر انتخابتان گزینه اول است، شاید بد نباشد کمی بیشتر درباره تصمیمتان فکر کرده و ببینید آیا واقعا این لباس برند چیزی است که به آن نیاز دارید؟ و اگر انتخابتان گزینه دوم است، شما تا حدی با علم پولسازی آشنایی دارید.

اما سرمایه‌گذاری از جمله کارهایی است که بهتر است بدون آگاهی از اصول و قواعدش آن را شروع نکنید. زیرا ممکن است همان میزان پس‌اندازی که موفق به نگهداری آن شده‌اید را نیز از دست بدهید. مطالعه کتاب‌هایی که اصول و تکنیک‌های مربوط به سرمایه‌گذاری را آموزش می‌دهند بهترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای شروع است.

به عنوان مثال رابرت هگستروم در کتاب روش سرمایه گذاری وارن بافت به بررسی استراتژی‌های سرمایه‌گذاری وارن بافت پرداخته و خواننده را با روش‌های سرمایه‌گذاری او آشنا می‌کند. احتمالا می‌دانید که وارن بافت در این عرصه بسیار شناخته‌شده است. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم حتما مطالعه این کتاب را در الویت لیستتان قرار دهید.

خلاصه کتاب روش سرمایه گذاری وارن بافت
راهنمای جامع سرمایه‌گذاری در بازار بورس و خرید سهام به روش وارن بافت
رابرت هگستروم
در ۵۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب روش سرمایه گذاری وارن بافت

درک علم پول سازی دقیقا پیدا کردن نقاط عطف افزایش سرمایه است. برای این کار باید با راه های پولسازی آشنایی بیشتری داشته باشید تا بدانید کی و کجا هزینه کنید تا سرمایه‌تان دو برابر شود.

اگر بازار داغ ارزهای دیجیتال برایتان سودآور است، وارد آن شوید و اگر راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک پرسود را ترجیح می‌دهید، آن را زودتر پایه‌گذاری کنید. همه و همه بسته به شرایط شما و تعریفتان از علم پولسازی خواهد بود.

راه های پول سازی

همانطور که گفتیم، علم پول سازی چیزی جز دانش اینکه پولتان را چطور و کجا خرج کنید و چه زمانی سرمایه‌گذاری کنید نیست. راه‌ های پول سازی زمانی جوابگو هستند که شما جوانب کافی را بسنجید.

یعنی اگر می‌دانید ریسک بزرگی برای رسیدن به سرمایه در یک حوزه خاص وجود دارد، به جای اینکه تمام تمرکزتان را روی همین یک راه پرخطر بگذارید، چند راه پولسازی جانبی کم‌خطر و کم‌حاصل‎تر را دنبال کنید.

بهره‌ گیری از قوانین نانوشته

احتمالا تا بحال مطالبی درباره قدرت انعکاس افکار در تحقق خواسته‌هایمان خوانده یا شنیده‌اید. رسیدن به این باور به صورت عمقی و واقعی زمانبر است و شاید خیلی از اعتقادات اشتباهمان را باید بازبینی کنیم؛ اما نتیجه ارزشش را دارد. می‌توانید این جستجوی درونی را به کمک مطالعه کتاب‌های مرتبط شروع کنید.

کتاب ابر جاذب، به بیان راه‌کارهایی در جهت تحقق اهداف‌تان می‌پردازد تا با کمک آن به چیزهایی که تصورش را هم نمی‌کنید، دست یابید. گابریل برنستین نویسنده کتاب ابر جاذب، تجربیات خود را در این کتاب با خواننده به اشتراک گذاشته و از روشی صحبت می‌کند که اعتقاد دارد هر شخصی را به یک ابر جاذب تبدیل خواهد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم نکات مهم آن را در وبسایت بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب ابر جاذب
روش‌هایی برای تجلی زندگی‌ای فراتر از رویاهایتان
گابریل برنستین
در ۵۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ابر جاذب

برنامه‌ ریزی، هدف‌ گذاری، رسیدن به هدف، تکرار مجدد

فکر کنید یک هفته فرصت دارید تا ۵۰۰ هزار تومان را به ۷۰۰ هزار تومان تبدیل کنید. قدم اول، برنامه‌ریزی و پیدا کردن روش‌های افزایش سرمایه است. سپس اهداف خود را مشخص می‌کنید و بالاخره یکی از ‌آن‌هایی که عملی‌تر به نظر می‌آید را انتخاب خواهید کرد.

پس از رسیدن به هدف که تبدیل سرمایه به ۷۰۰ هزار تومان بود، ماموریت جدیدی با عنوان رسیدن به ۱ میلیون در هفته بعدی است. (مبالغ مثال زده شده، صرفا برای درک بهتر موضوع است!)

هفته‌ها می‌آیند و اهداف جدید با خود می‌آورند و سرمایه شما را دستخوش تغییر می‌کنند. در این میان شاید هفته‌هایی بدون سود یا حتی با ضرر همراه باشد، اما اصلا مهم نیست. چون شما هدفمند هستید! پس از گذشت مدتی، بد نیست که اهداف خود را بزرگتر تعیین کنید تا چالش و افزایش سرمایه، بیشتر شود.

راه های پول سازی

مطالعه، مطالعه و مطالعه

اینکه بدانید دور و برتان چه خبر است خود یکی از شاخه‌های علم پول سازی است. هشیاری بیشتر راجع به اقتصاد روز، فقط و فقط با مطالعه میسر می‌شود. وقتی می‌گوییم مطالعه صرفا منظورمان خواندن کتاب‌های افزایش سرمایه نیست؛ بلکه درک نیاز جامعه، روش‌های پولسازی و نحوه اجرای درست آن نیازمند مطالعه زندگی افراد، مطالعه اقتصاد دنیا، مطالعه سبک‌ زندگی پولساز و… است.

از جمله کتاب‌هایی که می‌توانند در این راه به شما کمک کنند عبارتند از:

کِی، روی چه چیزی و چقدر سرمایه‌ گذاری کنم؟

پاسخ این سوال زمانی برایتان مشخص می‌شود که مرحله قبل یعنی مطالعه را به درستی و با موفقیت پشت سر گذاشته باشید. بعد از آن، با اینکه ممکن است یک یا دو بار در پول سازی شکست بخورید، در مدت کوتاهی تجربه و علم پول سازی شما با هم آمیخته شده و از شما یک ثروتمند تمام و کمال می‌سازد.

البته لازمه سرمایه‌گذاری برخورداری از یک دید کلی نسبت به مسائل اقتصادی است. خوب است که درباره نحوه شکل‌گیری تورم، تاثیر افزایش و کاهش عرضه و تقاضا در رشد یا رکود اقتصادی، تاثیر دخالت‌های دولت برای کنترل بازار و مباحثی از این دست اطلاعاتی کسب کنید و سپس برای اینکه با پولتان چه کاری انجام دهید تصمیم بگیرید.

اگر علاقه‌مندید درباره این مفاهیم مطالعه کنید، کتاب دید اقتصادی اثر پیتر شیف را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خلاصه کتاب دید اقتصادی
یک داستان جذاب برمبنای حقایق موجود در اقتصاد آمریکا
پیتر شیف
در ۴۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب دید اقتصادی

پس‌انداز؛ خوب است یا بد؟

همیشه به گوشمان خوانده‌اند که پولی را برای روز مبادا پس‌انداز کنید. افرادی که علم پولسازی دارند می‌دانند که پس‌انداز به تنهایی روشی برای کسب ثروت نیست. بنابراین به جای اینکه پس‌انداز خود را در بالش خود پنهان کنند، در یک کسب و کار امن، سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در این روش نه تنها اصل پولی که برای پس‌انداز مدنظر داشته‌اند سرجایش باقی مانده، بلکه روز به روز به ارزش آن افزوده می‌شود. چه بسا در آینده‌ای نزدیک این پول، سرمایه‌ای برای راه‌اندازی یک کسب و کار بزرگ باشد!

جورج کلاوسون در کتاب ثروتمندترین مرد بابل دیدتان را نسبت به فرصت‌های اقتصادی باز می‌کند و به خوبی توضیح می‌دهد که چگونه باید کاری کنید تا پول برای شما کار کند نه شما برای پول. پیشنهاد می‌کنیم حتما نکات مهم این کتاب را یک مرتبه مرور کنید.

خلاصه کتاب ثروتمندترین مرد بابل
رازهای موفقیت مردان باستان
جورج کلاسون
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ثروتمندترین مرد بابل

در نظر گرفتن ریسک

هر زمان اسم سرمایه‌گذاری و پول سازی به گوشتان خورد، حتما بدانید که درصد ریسکی پشت آن پنهان شده است. حال گاهی اوقات این درصد کم و امن و گاهی اوقات زیاد و پرخطر است.

برای اینکه مطمئن شوید روش پول سازی که انتخاب کرده‌اید چقدر ریسک دارد، یا به اصطلاح، شانس موفقیتتان در پول سازی چقدر است، باید کسانی که با همان روش اقدام به پولسازی کرده‌اند را آنالیز کنید. این موضوع یکی دیگر از زیرمجموعه‌های علم پولسازی به حساب می‌آید.

ریسک پذیری چیست؟ آیا فرد ریسک پذیری در تصمیم گیری ها باشیم؟ پیشنهاد مطالعه: ریسک پذیری چیست؟ آیا فرد ریسک پذیری در تصمیم گیری ها باشیم؟

روش های پول سازی

مهم‌ترین روش پول سازی در زندگی هر فرد، داشتن شغلی متناسب با روحیات، علایق، تخصص و البته نیازهای مالی فرد است. من نوعی، اگر به عنوان فردی که در زندگی‌ ماهانه‌اش به ۵ میلیون تومان پول نیاز داشته باشد، درامدی که برای پولسازی نیاز دارد، چیزی حدود دو برابر این عدد است (البته هر چه بیشتر بهتر).

در نتیجه زمانی که افراد خرج و دخلشان با هم نمی‌خواند، طبیعتا در راستای پولسازی نیز کار زیادی از دستشان بر نمی‌آید، مگر با قرض یا سختی کشیدن.

روش های درست پول سازی

روش بهتری که می‌توان از طریق آن بدون اینکه از بابت کاهش هزینه‌های زندگیتان سختی بکشید یا از کسی پول قرض بگیرید تا علم پولسازی خود را روی آن پیاده کرده و سرمایه را دو چندان کنید، پیدا کردن روش های نوین پول سازی است.

مثلا، به شغل دوم بپردازید. این شغل دوم می‌تواند هر چیزی که متناسب با شخصیت شماست باشد. از این رو می‌توان روش های پولسازی را به موارد زیر خلاصه کرد:

 • راه‌ اندازی کسب و کارهای کوچک پر سود که سرمایه اندکی می‌خواهد اما در پولسازی یکه‌تاز میدان خواهد بود.
 • داشتن شغلی خانگی در کنار شغل بیرون از خانه (یا حتی تمرکز کامل بر روی شغل خانگی).
 • سرمایه‌گذاری اندک در استارت‌آپ‌هایی که آینده درخشانی دارند.
 • اقدام به راه‌اندازی یک کسب و کار بزرگ با اعضای زیاد برای کاهش هزینه‌های اولیه.
 • سرمایه‌گذاری در حوزه املاک و مستغلات، حوزه‌ای که این روزها دیوانه‌وار سودآور است.
 • افزایش آگاهی فردی نسبت به بازار موجود، تحلیل و آنالیز فرصت‌های کسب سود و در نتیجه ورود به دنیای بیزینس.
 • خرید و فروش رمزارزها به شرط آنکه دانش کافی در این زمینه داشته باشید.

ایده های پول سازی

اگر کتاب ۲۱ روز تا ایده بزرگ را خوانده باشید، درمی‌یابید که امروزه یکی از بهترین راه‌های کسب درآمد، فروش ایده است نه محصول! برای همین اگر می‌خواهید علم پول سازی را در زندگی خود بگنجانید، باید ایده‌های زیادی را در مسیر پولسازی ادغام کنید. به عبارت ساده‌تر، بهترین روش های کسب ثروت ایجاد ایده‌های خلاقانه در یک کسب و کار رایج خواهد بود.

خلاصه کتاب ۲۱ روز تا ایده بزرگ
خلق ایده‌های ناب در کسب‌وکار
برایان ماتیمور
در ۲۱ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ۲۱ روز تا ایده بزرگ

این موضوع در استراتژی‌های کسب و کاری نیز به چشم می‌خورد. مثلا اگر با استراتژی اقیانوس آبی و قرمز آشنایی داشته باشید، می‌دانید که ظهور یک ایده، کسب و کار را از شکست حتمی، به رتبه یک شدن در حوزه خود تبدیل کرده و به نوعی روش سریع پولدار شدن با همان کسب و کار ساده می‌شود.

شما برای روانه کردن قایق کسب و کارتان از اقیانوس قرمز بدون مشتری به اقیانوس آبی مملو از مشتری، فقط و فقط به پارو احتیاج دارید. ایده‌ها همان پارویی هستند که به کمک آن بتوانید قایق خود را هدایت کنید.

خلاصه کتاب انتقال به اقیانوس آبی
فراتر از رقابت: راهکار اثبات‌شده برای رشد و توسعه کسب‌وکار
چان کیم
در ۲۷ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب انتقال به اقیانوس آبی

اینکه چطور ایده‌پردازی کنید، به تقویت خلاقیت ذهنتان بستگی دارد که می‌توانید با مطالعه و تمرین آن را نهادینه کنید. اما اینکه ایده‎ های پولساز چه مواردی هستند، کاملا بسته به انتخاب مسیر شما در رسیدن به هدف نهایی یعنی پول سازی دارد. با این حال در ادامه چند ایده که شما را به سرعت پولدار می‌کند ذکر شده است.

 1. یک کسب و کار نو به بازار معرفی کنید.
 2. کسب و کارهای موجود در بازار را با اضافه کردن چاشنی‌ ایده بکر، ارتقا داده و مشتریان را جذب خود کنید.
 3. سرمایه‌گذاری را جدی بگیرید.
 4. زبان‌های برنامه نویسی یاد بگیرید، این روزها بازار بسیار داغ و پول سازی دارد.
 5. زبان‌های خارجی یاد بگیرید. این کار به شما کمک می‌کند امکان فعالیت کاری با سایر کشورها داشته و درامد ارزی داشته باشید.
 6. خسیس نباشید اما صرفه‌جو چرا! به جای هدر دادن پول خود با خرید چیزهایی که لازم ندارید، مبلغ سرمایه‌گذاریتان را بیشتر کنید.
 7. با آدم‌هایی که علم پول سازی دارند، بیشتر معاشرت کنید. این کار به‌شدت به شما انگیزه و آموزش می‌دهد.
 8. قانون جذب را دست کم نگیرید و سعی کنید اکثر مواقع به موفقیت و ثروتمند شدن فکر کنید.
 9. سعی کنید دیسیپلین داشته باشید. داشتن نظم در زندگی ذهنی آرام و در نتیجه مملو از ایده برایتان فراهم می‌کند.
 10. از کاریزماتیک بودن غافل نشوید. با اینکه این موضوع در بسیاری از موارد به شخصیتتان بستگی دارد، اما کاریزماتیک بودن به شما کمک خواهد کرد ثروتمند بودن به شما بیاید! همین موضوع تلاش شما را ناخودآگاه بیشتر می‌کند.

سخن آخر

با همه این تفاسیر، چه باور کنید چه نکنید، پول سازی فقط و فقط به یک روش انجام می‌شود. آن هم چیزی نیست جز دانش کافی از علم پولسازی و شناخت بهترین روش پولسازی با کمترین ریسک ممکن.

راهی که شاید غیرممکن به نظر بیاید اما در حقیقت، بسیار قابل دسترس برای همه ماست. تنها کافیست کمی عمیق‌تر به آن فکر کنیم.

در نهایت اگر دوست دارید بدانید برای رسیدن به آن مقدار پولی که در ذهنتان هست، چقدر و چگونه باید تلاش کنید، گرنت کاردون، نویسنده‌ی مطرح، مشاور، متخصص بازاریابی و فروش و بنیان‌گذار ۳ کسب‌و‌کار موفق، بهتر از هرکسی جواب آن‌ را می‌داند.

به همین دلیل مطالعه کتاب قاعده ۱۰ برابر اثر گرنت کاردون را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

خلاصه کتاب قاعده ۱۰ برابر
تنها تفاوت موفقیت و شکست
گرنت کاردون
در ۱۸ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب قاعده ۱۰ برابر
سوالات متداول
علم پول سازی چیست؟

علم پول سازی چیزی جز دانش و مهارت کافی برای سرمایه‌گذاری و افزایش دارایی‌تان نیست. در این راه قوانینی هستند که می‌توانند شما را به معنای واقعی کلمه، از صفر به صد برسانند. بنابراین از رعایت قوانین در این مسیر غافل نشوید.

چگونه پول سازی کنیم؟

برای اینکه بتوانید پول سازی اصولی انجام دهید، لازم است قوانین، مراحل و دانش آن را به درستی درک کرده و در جای لازم از آن‌ها بهره ببرید. مطالعه یکی از اساسی‌ترین روش‎های کسب علم پول سازی بوده که بدون شک زندگی بسیاری از ثروتمندان را دستخوش تغییر کرده است.

بهترین ایده های پول سازی کدامند؟

درک نیاز فعلی جامعه و پیدا کردن به اصطلاح گپ‌های شغلی یکی از بهترین روش‌های پیدا کردن بهترین ایده‌های پول سازی است. راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک پر سود، که بتواند نیاز جامعه مورد نظر را به خوبی پاسخ دهد، بهترین ایده پول سازی خواهد بود.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “علم پول سازی و آشنایی با بهترین روش های کسب ثروت

 1. تهرانی گفته:

  با سلام
  پیشنهاد می کنم با کتاب های زوج نویسنده ی ایرانی(دکتر حمید رضائی و دکتر فرشته مرزبان) در موضوع موفقیت که انتشار کتاب های خود را از سال ۱۴۰۱ شروع کرده اند هم آشنا شوید.
  برخی از ویژگی های کتاب های ایشان عبارت است از:
  – خلاصه گویی
  – جامعیت مطالب به طوری که به جنبه ها و ابعاد مختلف در موضوع موفقیت پرداخته اند
  – رعایت اصل انگیزش در کنار آموزش
  – جذابیت آثار به خاطر رعایت جنبه های خلاقانه در ارائه ی مطالب
  – قابلیت فهم و پذیرش مفاهیم برای افراد با سطح تحصیلات و سلیقه های مختلف.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *