زندگینامه مت هیگ

زندگینامه مت هیگ؛ روایت قهرمانی که قرار را به فرار ترجیح داد!

زندگینامه مت هیگ را می‌توان روایتی از جرقه‌‌های امید و نشاط در سیاه‌ترین روزهای زندگی یک انسان دانست؛ آن هم انسانی که روزی به چیزی جز مرگ نمی‌اندیشید. حالا راوی داستان ما که از چنگال افسردگی و خودکشی جان سالم به‌دربرده، یکی از محبوب‌ترین نویسندگان جهان شده است.

انگار افسردگی فرصتی بود که مت با آن توانست استعداد درخشان نویسندگی را در خود کشف و شکوفا کند. قطعا خواندن نوشته‌های هیگ که برآمده از نبردهای جانانه او با سگ سیاه افسردگی است، خواندن دارد. شما نیز اگر این روزها افسردگی را محکم در آغوش گرفته‌اید، با مجله بوکاپو همراه شوید تا پس از آشنایی با مت هیگ، راه نجات را در میان نوشته‌های او پیدا کنید.

مت هیگ کیست؟

مت هیگ روزنامه‌نگار و نویسنده‌ای بریتانیایی است که اغلب افراد او را با کتاب‌هایش می‌شناسند. اما زندگینامه مت هیگ شاید از آثارش هم جالب‌تر باشد.

وی در اولین اثر خود، به دنیای جذاب کودکان پا گذاشت؛ رمان جنگل سایه که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. بعد از آن نخستین اثر موفق خودش را تحت عنوان «پدر کریسمس و من» روانه بازار کرد. جذابیت این داستان آنقدر زیاد بود که برخی کارگردانان ترغیب شدند تا فیلمی بر اساس آن بسازند.

او نویسندگی برای بزرگسالان را با حوزه تجارت الکترونیک آغاز کرد. اما انگار این کار نمی‌توانست روح خسته و پر رمز و رازش را غنا ببخشد و خلاء احساسی او را پر کند.

چگونه خلاء احساسی خود را پر کنیم؟ پیشنهاد مطالعه: چگونه خلاء احساسی خود را پر کنیم؟

تصمیم گرفت تا ژانر داستانی را وارد نوشته‌های خود کند. اولین اثر داستانی او برای بزرگسالان، یک کمدی سیاه تحت عنوان «آخرین خانواده انگلستان» است که در آن یک سگ، راوی داستان‌های شنیدنی برای مخاطب می‌شود.

اوج هنرنمایی قلم شیوا و دلنشین مت هیگ را می‌توان در آثار بعدی او نظیر «دلایلی برای زنده ماندن» و «کتابخانه نیمه شب» مشاهده کرد. این دو اثر آن‌قدر به جان‌ودل هیگ (و مخاطبانش) نشست که او را واداشت تا برای همیشه در دنیای ادبیات داستانی باقی بماند.

خلاصه کتاب مغازه خودکشی
یک فانتزی سیاه درباره مرگ و زندگی
ژان تولی
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مغازه خودکشی

اگر یک یا چند اثر از کتاب‌های او را خوانده و پسندیده‌اید، احتمالاً از مطالعه خلاصه کتاب پرفروش و جذاب مغازه خودکشی هم لذت خواهید برد.

هیگ مضامین نوشته‌های خود را با الهام از تجربه تلخی که در جوانی پشت‌سر گذاشته، انتخاب می‌کند. به همین دلیل تمام کتاب‌های او علی‌رغم داشتن داستان‌های متفاوت و عناوین خلاقانه، نگرش و خمیرمایه‌ای مشابه دارند.

آشنایی مختصری با زندگینامه مت هیگ از کودکی تا بزرگسالی

مت هیگ در سوم جولای سال ۱۹۷۵ در انگلستان متولد شد. در دهکده‌ای در حوالی شفیلد زندگی شاد و کودکانه را تجربه کرد؛ اما بعد از هفت سالگی به‌واسطه شغل پدر سر از شهر دیگری درآورد.

قسمت غم‌انگیز زندگینامه مت هیگ درست از همین جا آغاز می‌شود؛ وقتی که او وارد فضای خشک و بی‌روح مدرسه جدید شد و زیر دست معلمانی نامهربان و سخت‌گیر سال‌های شیرین کودکی را یکی پس از دیگری سپری کرد. زندگی در چنین فضایی کم‌کم ریشه شادی و نشاط را در وجود مت خشکاند.

زندگینامه مت هیگ در کودکی

تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته تاریخ و زبان انگلیسی در دانشگاه هال انگلستان ادامه داد و بعد از آن وارد یک شرکت بازاریابی اینترنتی شد. در همین سال‌ها بود که از شدت افسردگی و ملال که روحش را به غل و زنجیر بسته بود، تصمیم گرفت تا با پایین پریدن از یک صخره برای همیشه به زندگی‌اش خاتمه دهد.

اما وقتی درست در یک قدمی مرگ ایستاده بود، سروکله‌ی امید از لایه‌های عمیق و تاریک ذهنش پیدا شد…

این بحران نفس‌گیر بهانه‌ای شد تا در زندگینامه مت هیگ جای تلخی و اندوه با شور و شعف زندگی عوض شود. به‌همین دلیل او سعی می‌کند در کتاب‌هایش با حل‌کردن چالش‌ها و بحران‌های این چنینی، مخاطبین را به زندگی برگرداند.

یکی از تصمیمات جالب او در زندگی شخصی، آموزش‌دادن به بچه‌هایش در خانه (به‌جای مدرسه) است. این انتخاب را شاید بتوان یک ترکش از خاطرات تلخ دوران مدرسه خودش دانست.

خلاصه کتاب چرا بچه‌ها مدرسه را دوست ندارند؟
ذهن ما برای تفکر ساخته نشده است
دانیل تی ویلینگهام
در ۵۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چرا بچه‌ها مدرسه را دوست ندارند؟

او در حال حاضر به همراه همسرش آندرا سمپل و دو فرزندشان در برایتون زندگی می‌کند و به‌صورت تمام وقت، به نویسندگی مشغول است.

بهترین کتاب های مت هیگ

برای ما که زندگینامه مت هیگ را زیرورو کرده‌ایم و اندیشه ناب نهفته در نوشته‌هایش را خوب می‌شناسیم، گلچین‌کردن بهترین کتاب‌هایش قدری دشوار است. بااین‌حال اگر بخواهیم تنها چند اثر معروف و پرطرفدارش را به‌شما معرفی کنیم بدون شک از موارد زیر نام خواهیم برد:

کتابخانه نیمه شب

فکر می‌کنید اگر می‌توانستید انتخاب‌های دیگری داشته باشید، حال‌وروز زندگی‌تان چگونه میشد؟ صاحب چه شغلی بودید؟ در چه شهر یا کشوری زندگی می‌کردید؟ متاهل بودید یا مجرد؟ فکرکردن به زندگی‌های نزیسته‌ در جهان موازی همیشه جذابیت‌های خاص خودش را داشته است.

مت هیگ فرصت خیال‌پردازی و تجربه این رویا را در کتاب کتابخانه نیمه شب در اختیار مخاطب قرار می‌دهد.

قهرمان این کتاب زنی است به‌نام نورا که درست جایی میان زندگی و مرگ قدم به کتابخانه‌ نیمه شب می‌گذارد و در کتاب‌های آنجا تصویری از زندگی‌هایی با انتخاب‌های متفاوت می‌بیند. نورا لابه‌لای سطرهای هر کتاب، حسرت‌ها، امیدها و ناکامی‌های خود را جست‌وجو می‌کند. اما در نهایت قرار است با بستن هر کتاب معنای خوشبختی را در زندگی واقعی خود بیابد.

این کتاب در سال ۲۰۲۰ منتشر شد و هنوز هم صدرنشین پرفروش‌ترین کتاب‌های داستانی است. با مطالعه این کتاب شانس این را خواهید داشت که زندگی‌های نزیسته خود را تجربه کنید. برای داشتن تصمیم‌های سنجیده و عاقلانه هم می‌توانید به خلاصه ۴ کتاب که قبل از هر تصمیم باید بخوانید، در بوکاپو نگاهی بیاندازید.

انسان‌ها

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که موجودات فرازمینی چه نگاه و تصویری از ما انسان‌ها در ذهن دارند؟ آن هم درست وقتی که بر سر کوچک‌ترین مسائل زندگی در حال نزاع و درگیری با هم هستیم؟ کتاب انسان‌ها شاید بهترین مرجع برای یافتن پاسخ این سوال باشد.

این کتاب که در سال ۲۰۱۳ منتشر شده است، با روایتی از عشق و مفهوم خانواده در زندگی انسان‌ها، تصاویر ناامیدکننده آدمی را در ذهن موجودات فرازمینی دستخوش تغییر و دگرگونی می‌کند.

یادداشت‌هایی برای سیاره پراسترس

«دنیا جوری طراحی شده که روز به روز ما رو افسرده‌تر می‌کنه؛ انگار شادی برای اقتصاد خوب نیست.» این جمله‌ای معروف از مت هیگ است که درون‌مایه اصلی کتاب «یادداشت‌هایی برای سیاره پراسترس» را تشکیل می‌دهد. به اعتقاد مت هیگ این زندگی در عصر تکنولوژی و فناوری است که ما را هر روز افسرده‌تر می‌کند.

شاید اگر پدیده‌هایی که روی سلامت روان‌مان اثر منفی به‌جا می‌گذارند را بشناسیم، بهتر بتوانیم از دل طوفان‌ها گذر کنیم. به‌همین‌منظور هم زندگینامه مت هیگ و تجربیات او از این موضوع چراغ راه مخاطبان این کتاب می‌شود تا خود را از چنگال فروپاشی روانی و ناکامی نجات دهند.

چگونه سلامت روان داشته باشیم؟ پیشنهاد مطالعه: چگونه سلامت روان داشته باشیم؟

دلایلی برای زنده ماندن

چرا زندگی؟ چرا مرگ نه؟ چگونه می‌توان خوب زندگی کرد؟ یا خوب عشق ورزید؟ اصلا زندگی واقعی را چگونه می‌توان تجربه کرد؟ ما ایرانی‌ها با این قسم سوالات بیگانه نیستیم و شاید روزی هزار مرتبه آن را از خودمان در ترافیک، سرکار، در جمع دوستان و حتی در خلوت و تنهایی‌ از خود بپرسیم. مت هیگ به تمام این سوالات در کتاب دلایلی برای زنده‌ماندن پاسخ داده است.

او که تجربه سخت دست‌به‌یقه‌بودن با غول بی‌شاخ‌ودم افسردگی را پشت‌سر گذاشته است، حالا در این کتاب از زندگی و آرامش بعد از طوفان سخن می‌گوید. در این کتاب تصویری شسته‌رفته از زندگینامه مت هیگ بعد از ۱۵ سال سکوت روایت می‌شود. کتاب دلایلی برای زنده‌ماندن در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و عنوان پرفروش‌ترین کتاب روزنامه‌ی ساندی‌تایمز را از آن خود کرد.

زندگینامه مت هیگ و روایت افسردگی

چگونه زمان را متوقف کنیم؟

کتاب چگونه زمان را متوقف کنیم یکی از کتاب‌های پررمزوراز مت هیگ است. در این کتاب مردی به ظاهر ۴۰ ساله اما با عمری به درازای چند قرن قرار است معلم تاریخ یکی از دبیرستان‌های لندن شود.

هیچ‌کسی نمی‌داند که تام، قهرمان این کتاب، در تمام تاریخ زیسته و با اشخاصی همچون شکسپیر نشست‌وبرخاست داشته است. تا اینکه روزی عشق ناغافل در خانه تام را می‌کوبد و او با دیدنش پرده از این راز کهنه برمی‌دارد.

اگر حوصله یا تمرکز لازم برای مطالعه این آثار را ندارید، خلاصه کتاب راهبی که فراری‌اش را فروخت هم ممکن است برای شما جالب باشد:

خلاصه کتاب راهبی که فراری اش را فروخت
روشی معنوی برای رسیدن به شادی و آرامش و داشتن عمری طولانی
رابین شارما
در ۴۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب راهبی که فراری اش را فروخت

سخن آخر

خاصیت کتاب‌هایی که حال آدم را خوب می‌کنند، این است که همیشه درهای جدیدی از این جهان را به‌روی ما می‌گشایند. درست وقتی که فکر می‌کنیم دیگر کار از کار گذشته و فرصتی برای جبران و ساختن دوباره نمانده است، یک کتاب می‌تواند راه روشنایی را به ما نشان دهد. کتاب‌های مت هیگ از این حیث ساختاری بسیار غنی و بی‌نظیر دارند.

هر نوشته‌ای از او را که ورق بزنید با مفهومی عمیق از زندگی و عشق مواجه می‌شوید. این نگاه ژرف‌اندیش را هم بایستی مرهون فرزاونشیب‌های بسیار در زندگینامه مت هیگ دانست که از او یک رنج‌کشیده عاشق ساخت.

اگر به شناخت معنای زندگی و عواطف انسانی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنیم خلاصه کتاب‌های هنر شاد زیستن، آثار روانشناسی یا کتاب‌های فلسفه و معنویت را در وبسایت و اپلیکیشن بوکاپو از دست ندهید.

سوالات متداول
مت هیگ کیست؟

مت هیگ نویسنده بریتانیایی است که زندگی خود را وقف نوشتن آثار داستانی و غیرداستانی در حوزه سلامت روان کرده است.

بهترین آثار مت هیگ چه هستند؟

از بهترین آثار مت هیگ می‌توان به کتابخانه نیمه شب، دلایلی برای زنده ماندن، انسان‌ها، چگونه زمان را متوقف کنیم و یادداشت‌هایی برای سیاره پراسترس اشاره کرد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *