درونگرایی چیست؟ افراد درونگرا چه ویژگی هایی دارند؟

درونگرایی چیست؟ افراد درونگرا چه ویژگی هایی دارند؟

آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید که درون گرا هستید یا خیر؟ آیا دوستان، آشنایان یا اعضای خانواده‌تان، شما را به عنوان فردی درونگرا می‌شناسند؟ یا خودتان مطمئن هستید که شخصیت درونگرایی دارید؟ پاسخ به این پرسش‌ها هرچه که باشد، اغلب افراد فکر می‌کنند که درونگراها زندگی راحتی ندارند و معمولاً منزوی هستند؛ اما ما می‌خواهیم در مقاله دیگری از مجله بوکاپو در مورد مفهوم درونگرایی، ویژگی‌های افراد درونگرا و تصورات اشتباه مردم در مورد درون گرایی صحبت کنیم.

درونگرایی چیست؟

درونگرایی (Introversion) یک اصطلاح فنی برای نوعی رفتار باطنی است. افرادی که دارای این ویژگی شخصیتی هستند، به جای توجه به خصوصیات ظاهری تمایل بیشتری برای تمرکز بر احساسات درونی خود دارند. این که شما درون گرا هستید یا برونگرا، تا حدی ژنتیکی است.

اگرچه گفته می‌شود که حدود ۲۵ درصد از همۀ افراد درون گرا هستند اما هنوز تصورات اشتباهی در مورد این نوع شخصیت وجود دارند.

رفتار درون گرا ربطی به کمرویی یا اضطراب اجتماعی ندارد. درون گرا بودن یک نقص شخصیتی یا سرنوشتی تغییر ناپذیر نیست! شما می‌توانید خودتان را از درون تغییر دهید و از درونگرایی به برونگرایی تبدیل شوید.

انواع درونگرایی

انواع درونگرایی

روانشناس معروف «جاناتان چیک» با مطالعه در مورد درون گرایی توانست این موضوع را به چهار نوع مختلف زیر تقسیم کند:

۱- نوع اجتماعی (Social Type)

نوع درون گرای اجتماعی، تجسم شخصیتی است که عموماً با واژه درون گرا مرتبط است. این افراد اغلب تنهایی را ترجیح می‌دهند. در حالی که دیگران در مهمانی‌‌ها شرکت می‌کنند، درونگرایان اجتماعی ترجیح می‌دهند که در خانه بمانند، کتاب بخوانند یا با کامپیوتر کار کنند. علت این رفتار، اضطراب یا کناره گیری اجتماعی نیست. افراد دارای درونگرایی اجتماعی ترجیح می‌دهند که تنها باشند.

۲- نوع اندیشه ورز (Thinking Type)

درونگرای اندیشه ورز با رفتاری متفکرانه، خود نگر و درون نگر مشخص می‌شود. او از مناسبت‌‌های اجتماعی و مکان‌‌هایی که افراد زیادی در آن جمع می‌شوند، اجتناب می‌کند. افراد درون گرای متفکر، اغلب در دنیای فانتزی خود زندگی می‌کنند. با این حال، آنها شخصیت‌هایی روان رنجور نیستند بلکه افرادی با ذهن خلاق هستند.

۳- نوع مضطرب (Anxious Type)

تیپ شخصیتی درونگرای مضطرب عمداً به دنبال تنهایی است و در کنار افراد غریبه، احساس ناامنی و ناراحتی می‌کند. این اضطراب اغلب حتی در زمانی که یک درونگرا مضطرب تنها است نیز وجود دارد. افرادی که دارای این ویژگی شخصیتی هستند، به مهارت‌‌های اجتماعی خود تکیه نمی‌کنند. آنها از مشکلات احتمالی می‌ترسند و بنابراین اغلب قبل از به کار انداختن برنامه‌‌های خود، روی مسائل فکر می‌کنند و هر موقعیتی را به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند.

۴- نوع محافظه کار (Reserved Type)

درونگرای محافظه کار معمولاً توسط دیگران به عنوان فردی محتاط شناخته می‌شود. گاهی اوقات افراد درون گرای محتاط برای اطرافیان خود تاحدودی تأمل برانگیز به نظر می‌رسند. اقدام قاطعانه برای آنها مفهومی ندارد و اغلب برای تصمیم گیری به زمان بیشتری نیاز دارند. غالباً، افرادی درونگرای محتاط هستند که بسیاری از چیزهای زندگی از دسترس آنها دور است. با این وجود، همۀ وظایف خود را با نهایت دقت و وظیفه شناسی انجام می‌شوند.

چگونه بفهمیم درونگرا هستیم؟

همۀ افراد دارای ویژگی‌‌های درون گرا و برونگرای هستند؛ اما اگر مطمئن نیستید که شخصیتی درون گرا یا برون گرا دارید، باید به شکلی صادقانه به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • آیا محیط‌‌های آرام و خلوت را به جمعیت زیاد ترجیح می‌دهید؟
 • آیا شما دوستی‌‌های اندک اما عمیق و طولانی مدت دارید؟
 • آیا قبل از صحبت کردن ابتدا فکر می‌کنید زیرا نمی‌خواهید خودتان را خجالت زده کنید؟

این‌‌ها رفتارهای معمولی هستند که نشان دهنده شخصیت درونگرایی افراد خواهند بود.

چگونه افراد درونگرا را تشخیص دهیم؟

در نگاه اول، افراد درون گرا هیچ تفاوتی با افراد خجالتی یا مضطرب ندارند. شما می‌توانید یک شخصیت درونگرا را با این واقعیت تشخیص دهید که آنها عمدتاً بر افکار درونی، خلق و خو و احساسات خود تمرکز می‌کنند و به سختی به دنبال تحریک خارجی هستند.

درون گرا بودن یک ویژگی مبتنی بر تمرکز درونی است. بر خلاف یک فرد برونگرا، یک شخصیت درونگرا بیشتر تحت تأثیر احساسات و فرآیندهای درونی است. از بیرون، افراد درونگرا معمولاً آرام، خجالتی و محجوب به نظر می‌رسند. از آنجا که افراد درونگرا اغلب تصور می‌کنند که در افکار خود گم شده‌اند، دیگران به سختی متوجه آنها می‌شوند یا آنها را به معنای وقاعی درک نمی کنند.

به همین دلیل، افراد درون گرا در معاشرت و ملاقات با افراد جدید با مشکل روبرو خواهند شد. با این حال، اکثر درون گراها افرادی معمولی هستند. اگرچه هر فردی دارای شخصیتی منحصر به فردی است اما مشترکاتی وجود دارند که تقریباً در همه افراد درون گرا یافت می‌شوند.

اگر به شناخت بیشتر ویژگی‌های شخصیتی افراد علاقه‌‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله انواع شخصیت در روانشناسی را مطالعه کنید.

در روانشناسی، از آزمون‌‌های شخصیتی برای تعیین ویژگی‌‌های شخصیتی افراد استفاده می‌شود. یک آزمون معمولاً شامل یک یا چند پرسشنامه است. سؤالات براساس یافته‌‌های علمی صورت می‌گیرند.

نتیجه آزمایش شخصیت می‌تواند به شما کمک کند تا در مورد شخصیت خود چیزی بیاموزید و در نتیجه رفتار خود را بهتر درک کنید. آیا می‌خواهید بدانید درون گرا هستید یا خیر؟ پس با ویژگی‌‌های درونگرایی آشنا شوید:

افراد درون گرا شنونده‌‌های خوبی هستند

شنونده خوب بودن باعث متمایز بودن افراد درون گرا می‌شود. گوش دادن فعال، نقطه قوت آنهاست. به همین دلیل است که آنها اغلب در بین دوستان و همکاران خود محبوبیت زیادی دارند زیرا افراد صبوری هستند و درک زیادی از نگرانی‌‌ها و نیازهای دیگران دارند. افراد درون گرا اطلاعات را به صورت داخلی پردازش می‌کنند. این توانایی ویژه به آنها کمک می‌کند تا دیگران را راحت‌تر بفهمند و به اطرافیان خود پاسخ بهتری بدهند.

افراد درونگرا قبل از صحبت کردن فکر می‌کنند

معمولاً افراد درون گرا هنگام صحبت کردن احساس ناامنی می‌کنند. قدرت آنها در گوش دادن با دقت است. بنابراین، آنها کلمات خود را با دقت انتخاب می‌کنند و فقط زمانی صحبت می‌کنند که واقعاً حرفی برای گفتن دارند. بنابراین کیفیت کلماتی که توسط یک فرد درون گرا بیان می‌شوند، بسیار بیشتر از بیان اشخاص برونگرا است.

ویژگی‌های شخصیتی افراد درون‌گرا

افراد درون گرا ناظران بسیار خوبی هستند

درونگراها علاوه بر مهارت‌های شنیداری عالی، قدرت مشاهده بسیار خوبی نیز دارند. آنها همچنین به مواردی توجه می‌کنند که توسط دیگران نادیده گرفته می‌شوند. اگرچه جلسات غالباً این تصور را به وجود می‌آورند که یک فرد درونگرا فقط در سکوت نشسته است اما آنها در واقع تمام اطلاعات را گرفته و به صورت انتقادی تحلیل می‌کنند.

ناظر بودن یکی از ویژگی‌‌هایی است که افراد درون گرا را قادر می‌سازد تا حالت چهره و زبان بدن دیگران را با دقت بیشتری درک کنند. بنابراین افراد درون گرا، سریع‌تر می‌دانند که یک فرد چگونه فکر می‌کند و چه احساسی دارد. این ویژگی به آنها اجازه می‌دهد تا با اطرافیان خود ارتباط بهتری برقرار کنند.

دیگر خصوصیات افراد با درونگرایی عبارتند از:

 • تخیل زیادی دارند و بسیار خلاق هستند.
 • بسیار با وجدان و با دقت کار می‌کنند.
 • می‌توانند یک نابغه باشند.
 • دوست دارند وقت خود را تنها بگذرانند.
 • اغلب به مشکلات فکر می‌کنند و همیشه سعی در این دارند که راه حلی کامل پیدا کنند.
 • دوستان کم ولی قابل اطمینان دارند.
خلاصه کتاب سکوت
قدرت درون‌گراها در دنیایی که از حرف زدن باز نمی‌ایستد!
سوزان کین
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب سکوت

نشانه‌های درونگرایی

ممکن است سؤال شود که درون گرایی چه علائمی دارد؟ در زیر ۱۰ علامت وجود دارند که نشان می‌دهند شما فردی درون گرا هستید:

 • شما توانایی تفکر تحلیلی دارید.
 • می‌توانید تمرکز خوبی داشته باشید و بسیار دقیق کار کنید.
 • ایمنی و قابلیت اطمینان برای شما بسیار مهم است.
 • شما دوست دارید اوقات فراغت خود را تنها بگذرانید و همیشه به افراد اطرافتان احتیاجی ندارید.
 • خودجوش بودن جزء خصوصیات شما نیست.
 • شما در بیشتر زمان‌ها در حال فکر کردن هستید.
 • شما فردی بسیار همدل هستید و درک زیادی از دیگران دارید.
 • شما به سمت کمال گرایش دارید.
 • شما یک شنونده عالی هستید.
 • دوست دارید از درگیری اجتناب کنید.

علل درونگرایی

دانشمندان به درستی نمی‌دانند که آیا دلیلی برای درونگرایی یا برونگرایی وجود دارد یا خیر! آنچه آنها می‌دانند این است که مغز این دو نوع شخصیت کمی ‌متفاوت از یکدیگر عمل می‌کند. محققان دریافتند جریان خون درون گراها نسبت به برون گراها در لوب پیشانی خود بیشتر است. این قسمت از مغز به شما کمک می‌کند تا مسائل را به خاطر بسپارید، مشکلات را حل کرده و آنها را از قبل برنامه ریزی کنید.

مغزهای درون گراها نیز متفاوت از مغزهای برونگراها نسبت به دوپامین واکنش نشان می‌دهند. دوپامین یک ماده شیمیایی است که بخش پاداش و لذت جویی مغز را به جریان میندازد. افراد درون گرا و برونگرا، مقدار یکسانی از این ماده شیمیایی را دارند اما برونگراها از مرکز پاداش مغز خود نتایج مثبتی را دریافت می‌کنند. چنین موضوعی در افراد درونگرا به ندرت تجربه می‌شود.

مزایای درونگرایی

گرچه افراد درون گرا اغلب خجالتی، غیردوستانه، ضداجتماعی یا تنها هستند، اغلب نادیده گرفته می‌شوند اما درون گرا بودن می‌تواند مزایای بسیاری به شرح زیر داشته باشد:

 • شما می‌توانید به تنهایی عالی کار کنید و بدون کمک افراد دیگر پروژه‌‌های خود را محقق سازید.
 • همدلی شما قدرت مهمتان است. به همین دلیل است که شما سریع‌تر از دیگران آنچه واقعاً مهم است را تشخیص می‌دهید.
 • شما به عنوان یک فرد حساس و خلاق از تخیل خود استفاده می‌کنید و راه حل‌های مطلوبی، حتی برای مسائل پیچیده دارید.
 • شما از تعاملات اجتماعی غیرضروری اجتناب کرده می‌کنید و ترجیح می‌دهید که بر موارد ضروری تمرکز کنید. به همین دلیل است که شما اغلب یک قدم از دیگران جلوتر هستید.

تفاوت درونگرا و برونگرا

درونگرایی و برونگرایی دو قطب متضاد هم هستند. در پس رفتار درونگرایی و برونگرایی، ویژگی‌‌های شخصیتی خاصی نهفته هستند که نحوۀ رفتار، فکر و احساس افراد را توصیف می‌کند. نحوۀ رفتار، کار کردن، دوست یابی و رسیدن به رویاهایمان می‌توانند تأثیر عمیقی بر زندگیمان داشته باشند. افراد درون گرا بیشتر به درون، در حالی که افراد برون گرا بیشتر به بیرون توجه دارند.

باید بدانید که ویژگی‌‌های شخصیتی افراد اغلب ذاتی و به مقدار کمی اکتسابی هستند (محیطی).

درونگرا و برونگرا بودن ژنتیکی است یا اکتسابی

با این حال، تیپ‌‌های شخصیتی کاملاً درونگرا یا کاملاً برونگرا نادر هستند. اکثر افراد نسبت مساوی از ویژگی‌‌های برونگرایی و درونگرایی را دارند.

برونگرایی چیست؟ افراد برون گرا چه ویژگی هایی دارند؟ پیشنهاد مطالعه: برونگرایی چیست؟ افراد برون گرا چه ویژگی هایی دارند؟

آیا یک فرد درون گرا می‌تواند برون‌گرا شود؟

برونگرا یا درون گرا بودن توسط ژن‌‌های شما تعیین می‌شوند اما موارد زیادی وجود دارند که می‌توانید در رفتار خود آنها را تغییر دهید. شما همیشه قادر به سازگاری با محیط خود هستید. بنابراین، همیشه این احتمال وجود دارد که یک فرد درون گرا مانند یک فرد برونگرا رفتار کند. اگر می‌خواهید رفتار خود را تغییر دهید، به نکات زیر توجه کنید:

الگوهای فکری خود را تغییر دهید

ابتدا باید الگوهای فکری خود را تغییر دهید. مدام فکر کردن دربارۀ چیزهای کوچک، به سرعت مانعی برای افراد درون گرا می‌شود. زندگی درونی شلوغ شما، نحوۀ درک و ارزیابی موقعیت‌‌های فعلیتان را شکل می‌دهد. برای تغییر از درونگرایی به برونگرایی، باید الگوهای فکری خود را آزمایش کنید.

با جنبه‌‌های مثبت خود آشنا شوید

با جنبه‌‌های مثبت خود درگیر شوید و شخصیت منحصر به فرد خود را کشف کنید. خودآگاهی ویژگی است که افراد برونگرا از آن برخوردار هستند و درون گراها اغلب فاقد آن هستند. توجه داشته باشید که شما فردی خاص و بسیار دوست داشتنی هستید. موفقیت‌‌های خود که کاملاً مدیون ویژگی‌‌های شخصی خود بوده‌اید را به خودتان یادآوری کنید. با این نگرش، توسعه ویژگی‌‌های برون گرایی برای شما آسان‌تر می‌شود.

با اطمینان بیشتر با چالش‌‌ها کنار بیایید

به ویژه در شرایط سخت، باید از این تکنیک‌های مؤثری برای به دست آوردن تجربیات مثبت و جدید استفاده کنید. اگرچه می‌توانید با رفتار درون گرا بر چالش‌‌ها غلبه کنید اما احساس می‌کنید اگر به سمت چیزهای جدیدی بروید و انعطاف پذیر و سازگار رفتار کنید، اعتماد به نفس شما به طور قابل توجهی تقویت می‌شود. برونگرا بودن می‌تواند به شما در ایجاد احساسات مثبت و دستیابی به موفقیت‌‌های جدید در زندگی حرفه‌ای و شخصی کمک کند.

تصورات اشتباه درباره درونگرایی

یکی از افسانه‌‌های رایج در مورد افراد درون گرا این است که آنها خجالتی هستند. برخی از افراد درون گرا ممکن است خجالتی باشند اما این برای همۀ افراد درون گرا صادق نیست. افسانه‌‌های دیگر عبارتند از:

افراد درون گرا دوست خوبی نیستند

درون گرا بودن بر میزان دوستانه بودن شما تأثیری نمی‌گذارد. برخی از افراد ممکن است فکر کنند که افراد درون گرا دوست و صمیمی نیستند زیرا تمایل ندارند دوستان زیادی داشته باشند و ممکن است به جای شرکت در گفتگوهای جمعی، بی‌سر و صدا به درون خود فرو بروند.

افراد درون گرا نمی‌توانند رهبران خوبی باشند

اگرچه ممکن است افراد هنگام تصور یک رهبر به شخصیتی برونگرا فکر کنند اما افراد درون گرا نیز مهارت‌‌هایی برای رئیس و رهبر بودن دارند. برخی از این ویژگی‌‌ها، آنها را به رهبران مؤثرتری تبدیل می‌کند. آنها به ایده‌‌های کارکنان خود گوش می‌دهند، می‌توانند روی اهداف بلند مدت خود تمرکز کنند و ممکن است کمتر تهدیدآمیز به نظر برسند، بنابراین مردم ممکن است آنها را در نقش خود بپذیرند.

درخلاصه کتاب مدیران درونگرا چگونگی رهبری افراد درون‌گرا و ارتباط آن با میزان موفقیت یک سازمان شرح داده می‌شود.

خلاصه کتاب مدیران درونگرا
دست‌یابی به قدرت درونگرایی
جنیفر کانوایلر
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مدیران درونگرا

شناخت افراد درونگرا سخت است

افراد درون گرا ترجیح می‌دهند دوستی عمیقی با تعداد انگشت شماری از افراد داشته باشند. آنها ممکن است به همۀ کسانی که در اطرافشان هستند، توجه ویژه‌ای نشان ندهند اما افرادی که به آنها خیلی نزدیک هستند، افراد درونگرا را به خوبی می‌شناسند و با آنها دوستی واقعی برقرار می‌کنند.

کلام آخر

درونگرایی یا برونگرایی تا حد زیادی به ژنتیکی افراد بستگی دارد. با این حال، خودتان می‌توانید تصمیم بگیرید که در موقعیت‌‌های خاص برونگرا باشید یا درون گرا. دربارۀ خود و ویژگی‌‌های شخصیتی‌تان بیاموزید تا متوجه شوید که فردی منحصر به فردی هستید.

اگر شما به گونه‌ای رفتار کنید که در درجۀ اول خود احساس راحتی بیشتری داشته باشید، دیگران نیز با شما احساس راحتی خواهند کرد. لازم نیست تظاهر کنید، فقط روی نقاط قوت خود متمرکز شوید. به زودی خواهید دید که می‌توانید به اهداف خود برسید، حتی اگر درونگرا و طبیعتی ساکت و منزوی از دیگران داشته باشید.

سوالات متداول
ویژگی‌های مثبت افراد درونگرا چه مواردی هستند؟

افراد درونگرا تخیل زیادی دارند و بسیار خلاق هستند، ناظران بسیار خوبی هستند، همواره قبل از صحبت کردن فکر می‌کنند، شنونده‌‌های خوبی نیز هستند و می‌توانند در مهارت‌های خود کاملاً نابغه باشند.

چه باورهای اشتباهی درباره درونگرایان وجود دارد؟

به طور معمول تصور می‌شود که افراد درون گرا دوست خوبی نیستند و نمی‌توانند رهبران خوبی باشند، در ضمن طبق باور عمومی شناخت افراد درونگرا سخت است، در حالی که هیچ یک از موارد مذکور درست نیستند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *