قانون پارتو

قانون پارتو یا قانون ۸۰ ۲۰ چیست و چگونه به موفقیت ما کمک می‌کند؟

چه چیزی بهتر از این‌که بتوانید با کاهش میزان تلاش و سطح انرژی خود، نتایج بهتری در جنبه‌های مختلف زندگی به دست آورید و بهره‌وری خود را بالا ببرید؟ اگر فکر می‌کنید چنین چیزی غیرممکن است، احتمالا با قانون پارتو (pareto principle) یا همان قانون ۸۰ ۲۰ آشنایی ندارید.

استفاده از این قانون به شما کمک می‌کند تا با تمرکز بر مسائلی که اولویت بالاتری دارند، به نتایج مطلوب‌تری دست پیدا کنید و زندگی خود را متحول کنید. اگر هنوز هم فکر می‌کنید چنین چیزی ممکن نیست، حتما این مقاله از مجله بوکاپو را بخوانید و با استفاده از این اصل، موفقیت را تجربه کنید.

قانون ۸۰/۲۰ چیست ؟

۸۰% از نتایج تنها از ۲۰% از عمل حاصل می شود. اما این جمله به چه معناست؟ قانون ۲۰ ۸۰ یا قانون پارتو یکی از مفیدترین مفاهیم برای مدیریت زندگی و زمان است. قانون ۸۰ ۲۰ می‌گوید ۲۰ درصد از فعالیت‌های شما، ۸۰ درصد نتایج را تشکیل می‌دهد. درواقع ۸۰ درصد پیامدها (خروجی‌ها) از ۲۰ درصد ورودی‌ها ناشی می‌شوند.

مطمئنا آشنایی با این اصل می‌تواند زندگی ما را تحت تاثیر پیامدهای مثبتی قرار دهد. یکی از کتاب‌های مهم در این‌باره کتاب اصل ۸۰-۲۰ است. ما این کتاب را در بوکاپو برای شما خلاصه کرده‌ایم و شما می‌توانید تنها در ۳۵ دقیقه با مفاهیم اصلی قانون ۸۰ ۲۰ آشنا شوید.

قانون پارتو به زبان ساده

این اصل را اولین بار ویلفردو فدریکو داماسو پارتو مطرح کرد. به همین دلیل هم به نام قانون پارتو معروف است. او که یک فیلسوف و اقتصاددان مهم بود یک روز متوجه شد که ۲۰ درصد از گیاهان نخود در باغش ۸۰ درصد از نخودهای سالم را تولید می‌کنند.

این مشاهده باعث شد که او به توزیع ناهموار فکر کند. پارتو به ثروت فکر کرد و متوجه شد که ۸۰ درصد زمین‌ها در ایتالیا، تنها در اختیار ۲۰ درصد از جمعیت است. او صنایع مختلف را مورد بررسی قرار داد و دریافت که ۸۰ درصد از تولیدات، معمولاً از ۲۰ درصد شرکت‌ها تامین می‌شود.

تعریف قانون پارتو

همین مشاهده سبب پایه‌گذاری قانون ۸۰ ۲۰ شد. قانونی که به ما ثابت می‌کند ۲۰ درصد از فعالیت‌های ما می‌تواند ۸۰ درصد نتایج را به دنبال داشته باشد و به این ترتیب تاثیر بسزایی در مدیریت زمان و انرژی ما می‌گذارد. گرگ مک کیون نویسنده کتاب اصل گرایی معتقد است بهتر است زمان ارزشمند خود را با انجام کارهای فرعی تلف نکنید. بلکه با تمرکز بر مسئولیت‌های ضروری زندگی، کیفیت کارتان را بالا ببرید.

مثال برای قانون پارتو

اجازه بدهید برای روشن‌تر شدن موضوع چند مثال را که مجله فوربز تعریف کرده برای شما بازگو کنیم:

  • ۲۰ درصد از مشتریان ۸۰ درصد از کل سود یک کسب‌وکار را تامین می‌کنند.
  • ۲۰ درصد از نمایندگان فروش، ۸۰ درصد از کل فروش را تشکیل می‌دهند.
  • ۲۰ درصد از بیشترین باگ‌های نرم‌افزاری گزارش شده، باعث ۸۰ درصد خرابی‌های نرم‌افزار می‌شوند.
  • ۲۰ درصد از بیماران، ۸۰ درصد از هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی را تشکیل می‌دهند.

این مثال‌ها را می‌توانیم بسیار شخصی‌تر هم بکنیم. مثلا بسیاری از ما ممکن است ۱۰ جفت کفش داشته باشیم، اما واقعا از همه این ۱۰ جفت به یک میزان استفاده می‌کنیم؟ احتمالا پاسخ اکثر ما منفی است و از این ۱۰ جفت شاید ۲ یا ۳ جفت آن را به‌طور روازنه استفاده می‌کنیم.

یا مثلا بسیاری از ما ممکن است حدود ۵۰ اپلیکیشن در موبایل خود داشته باشیم. اما اپلیکیشن‌هایی که به‌طور مرتب و روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم شاید از ۸ برنامه هم کم‌تر باشد.

کاربرد اصل پارتو

احتمالا نام کتاب قورباغه ات را قورت بده را شنیده‌اید. یکی از مباحثی که این کتاب به آن می‌پردازد اهمیت اولویت‌بندی کارها برای بازده بالاتر است. این مهم‌ترین کاربرد قانون ۸۰ ۲۰ است. اولویت‌بندی کاربردهای زیادی در جنبه‌های مختلف زندگی دارد. از زندگی شخصی گرفته تا کسب‌وکار. این قانون می‌تواند در موفقیت، مدیریت زمان، در فروش، بازاریابی، کنکور و … به کمک ما بیاید. در ادامه این مقاله قصد داریم کاربردهای مهم نظریه پارتو را با شما به اشتراک بگذاریم.

خلاصه کتاب قورباغه ات را قورت بده
۲۱ راهکار فوق‌العاده برای افزایش بهره‌وری و مدیریت بهتر زمان
برایان تریسی
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب قورباغه ات را قورت بده

تاثیر قانون ۸۰ ۲۰ در موفقیت

موفقیت در کار و زندگی سبب بالا رفتن کیفیت زندگی و به تبع آن شادی و خوشبختی بیشتر فرد می‌شود. قانون پارتو در این زمینه هم به کمک شما می‌آید. اگر کتاب آن یک چیز را مطالعه کنید به‌خوبی درمی‌یابید که این قانون تا چه حد می‌تواند در اولویت‌بندی کارهایتان به شما کمک کند. هنگامی‌که شما بتوانید کارهای خود را اولویت‌بندی کنید و کارهای مهم‌تر را انجام دهید، ناخودآگاه ذهن شما از آشفتگی نجات پیدا می‌کند و زمان و انرژی شما حفظ می‌شود.

همچنین کارهای شما به بهترین شکل ممکن پیش می‌رود و پیشرفت را به‌طور محسوسی حس می‌کنید. این نجات از آشفتگی و احساس پیشرفت مدام، سبب احساس موفقیت شده و احساس موفقیت هم شادی و خوشبختی به همراه دارد. همچنین زمان و انرژی‌ای که برای شما مانده را می‌توانید صرف یادگیری کارهایی که دوست دارید بکنید. این عامل هم در موفقیت تاثیر زیادی دارد.

قانون پارتو در مدیریت زمان

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که سرعت و پیچیدگی کارها به‌طور چشمگیری بالا است. گاهی این سرعت بالا سبب می‌شود نتوانیم به کارهای خود برسیم و لیست کارهای روزانه‌مان تیک نخورد. اما استفاده از قانون ۸۰ ۲۰ تاثیر بزرگی در مدیریت زمان دارد.

شما با استفاده از این اصل می‌توانید به‌جای تلاش زیاد و صرف زمان برای انجام کارهایی که در انتها بازدهی چندانی هم برای شما نداشته باشد، تمرکز خود را روی پروژه‌های مهم که می‌دانید نتیجه‌ای در کار دارند بگذارید.

قانون پارتو در مدیریت زمان

با انجام این کار شما می‌توانید زمان خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید و بهترین نتایج را بگیرید. کافی است وظایف خود را بر اساس اولویت‌شان تقسیم‌بندی کنید و ابتدا به انجام کارهای مهم‌تر بپردازید. احتمالا متوجه می‌شوید که تنها ۲۰ درصد از کارهایتان هستند که اولویت بالایی دارند.

برای انجام آن‌ها برنامه‌ریزی کنید و تاثیر آن را در مدیریت زمان خود ببینید. نویسنده کتاب ۱۵ راز مدیریت زمان معتقد است که یکی از رازهایی که به شما در مدیریت وقتتان کمک می‌کند همین اصل ۲۰ ۸۰ است. اگر تمایل دارید با ۱۴ راز دیگر آشنا شوید، می‌توانید خلاصه این کتاب را در بوکاپو مطالعه کنید.

قانون پارتو در فروش

قانون۲۰ ۸۰ می‌تواند کمک بزرگی در موفقیت و روش های جذب مشتری برای فروش بیشتر کسب‌وکارتان به شما بکند. احتمالا شرکت شما محصولات متنوعی را به بازار ارائه می‌کند. اما آیا همه این محصولات سودآوری یکسانی دارند؟ بر اساس قانون پارتو باید بگوییم که احتمالا این‌طور نیست و شما ۸۰ درصد از فروش خود را از ۲۰ درصد از محصولاتتان دارید.

پس مهم‌ترین کار این است که این محصولات را شناسایی کنید و تمرکز خود را بیشتر روی آن‌ها بگذارید. این کار سوددهی کسب‌وکار شما را به‌طور چشمگیری بالا می‌برد. پس استفاده از اصل پارتو می‌تواند فروش شما را از این رو به آن رو کند.

قانون پارتو در بازاریابی

قانون ۸۰ ۲۰ در بازاریابی هم کاربرد دارد. به مثال‌های زیر توجه کنید:

  • ۸۰ درصد از فروش محصولات از ۲۰ درصد ار محصولات است.
  • ۸۰ درصد از فروش محصول حاصل ۲۰ درصد از تبلیغات است.
  • ۸۰ درصد سود از ۲۰ درصد مشتریان حاصل می‌شود.

ممکن است برخی از این عددها کمی بالا و پایین شوند؛ اما این موضوع در قانون پارتو تفاوتی ایجاد نمی‌کند و معمولا بیشترین خروجی‌ها از ۲۰ درصد ورودی‌ها ناشی می‌شوند. با توجه به این موضوع اصل پارتو در مدیریت بازاریابی مفید است تا ما را به تمرکز بر جای درست ترغیب کند. این اصل به ما کمک می‌کند تا زمان خود را روی بخش‌های اصلی مشتری، محبوب‌ترین محصولات و دلایل اصلی نارضایتی مشتری متمرکز کنیم.

کاربرد قانون پارتو در بازاریابی

چگونه مراحل بازاریابی را مثل یک حرفه ای اجرا کنیم؟ پیشنهاد مطالعه: چگونه مراحل بازاریابی را مثل یک حرفه ای اجرا کنیم؟

قانون پارتو در انجام وظایف روزانه

فکر کنید که تمامی عواملی را که تنها سبب اتلاف وقت شما می‌شوند شناسایی کرده‌اید و برنامه روزانه خود را طوری تنظیم کرده‌اید که از این دست کارها دوری کنید. این کار سبب می‌شود بهره‌‌وری شما در انجام وظایف روزانه‌تان بسیار بالا برود. بخشی از این وظایف روزانه به کار مربوط می‌شود.

اما بخش دیگری از این وظایف هم می‌تواند به اموری مانند مطالعه، دیدن فیلم، آشپزی، معاشرت با دوستان و … باشد. شما می‌توانید از قانون ۸۰ ۲۰ در انجام این امور هم استفاده کنید و کیفیت زندگی خود را به‌طرز محسوسی بالا ببرید. علاوه‌بر این، برای مدیریت امور و وظایف روزانه خود می‌توانید از راهکارهایی که در کتاب مدیریت امور روزانه آمده است هم بهره ببرید.

قانون پارتو در کنکور

اگر در حال حاضر کنکوری هستید، برایتان آرزوی موفقیت می‌کنیم. اما مطلبمان را تنها با آرزوی موفقیت ادامه نمی‌دهیم؛ بلکه می‌خواهیم یک راهکار بسیار کاربردی برای موفقیت شما در کنکور ارائه دهیم. قانون پارتو در کنکور هم به کمک شما می‌آید. اما چگونه؟

شما برای کنکور ۱۰ها کتاب باید بخوانید که خواندن ۱۰۰ درصد همه این کتاب‌ها عملا کاری غیرممکن است. اگر بنا را بر این بگذارید که تمامی کتاب‌ها را تمام کنید، استرسی بر شما غالب می‌شود که احتمال دارد همه زحمات شما را بر باد دهد.

استفاده از قانون پارتو در کنکور

پس به‌جای این کار از قانون ۲۰ ۸۰ استفاده کنید. مطالب و موضوعاتی را که در آن‌ها مهارت و استعداد بیشتری دارید انتخاب کنید و تمرکز خود را بر آن مطالب بگذارید. پس یکی از کارهایی که برای نتیجه بهتر در کنکور می‌توانید انجام دهید، حذف ۸۰ درصد فعالیت‌های بدون بازده و تمرکز بر ۲۰ درصد فعالیت‌های سودآور است. از این اصل برای امتحان‌های دیگر هم می‌توانید استفاده کنید.

قانون پارتو در رفتار سازمانی

مدیران سازمان‌ها ممکن است با چالش‌های مدیریتی پیچیده‌ای دست‌وپنجه نرم کنند. پیچیده بودن ساختار و فعالیت‌های یک شرکت و سازمان ممکن است مانعی بر سر مدیریت موفق و در نتیجه عدم موفقیت سازمان باشد. ساده‌سازی سازمان می‌تواند کمک بزرگی به سازمان‌ها کند.

قانون پارتو همان‌طور که گفتیم در مدیریت زمان تاثیر بسزایی دارد. مدیریت زمان هم کمک بزرگی به سازمان‌ها می‌کند. همچنین شما می‌توانید از این اصل برای کارکنان خود نیز استفاده کنید و از ۲۰ درصد کارکنان خود که بازده بیشتری دارند، استفاده مفیدتری داشته باشید.

۷ مهارت مدیریت ارتباط سازمانی موثر پیشنهاد مطالعه: ۷ مهارت مدیریت ارتباط سازمانی موثر

در پایان

اگر از آن دسته افرادی بودید که در ابتدای مقاله پیش خود فکر کردید امکان ندارد با صرف تلاش و انرژی کم‌تر به نتایج بهتری رسید، احتمالا با خواندن مقاله و آشنایی با قانون پارتو از نظر خود برگشته باشید. حالا احتمالا با ما هم‌نظر هستید که استفاده از این قانون می‌تواند سطح کیفیت زندگی ما را بالاتر ببرد.

خوشحال می‌شویم تجربیات خود را در استفاده از قانون ۸۰ ۲۰ با ما درمیان بگذارید. همچنین برای بالا رفتن کیفیت زندگی و مدیریت بهتر زمان پیشنهاد می‌کنیم خلاصه کتاب های افزایش بهره‌وری و مدیریت زمان در بوکاپو را از دست ندهید.

سوالات متداول
قانون ۸۰/۲۰ چیست ؟

قانون پارتو بیان می‌کند که ۸۰ درصد پیامدها (خروجی‌ها) از ۲۰ درصد ورودی‌ها ناشی می‌شوند. پس بهتر است برای رسیدن به موفقیت و بهره‌وری بیشتر، تمرکز اصلی خود را روی آن ۲۰ درصد بگذاریم.

قانون پارتو چه تاثیری در موفقیت دارد؟

قانون پارتو در اولویت‌بندی کارهای شما به کمکتان می‌آید. این اولویت‌بندی در مدیریت زمان، صرف انرژی کم‌تر، نتیجه بهتر و در نهایت موفقیت بالاتر به کمک شما می‌آید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *