5 کتاب برای شروع کار آفرینی

۵ کتاب برای شروع کار آفرینی که باید بخوانید

ویترین کتاب‌فروشی‌های سراسر کشور پر از کتاب‌ های کارآفرینی است؛ اما پیداکردن کتابی کاربردی از بین آن‌ها واقعاً سخت است. در واقع اکثر این کتاب‌ها یک‌مشت نوشته‌های انگیزشی هستند که به شما می‌گویند باید کارآفرین شوید و کارمند نباشید و… .

اگر هم شانس بیاورید و از این کتاب‌ها نصیبتان نشود حتماً با کتاب‌هایی مواجه می‌شوید که اکثراً ملغمه‌ای از کتاب‌های مدیریتی هستند و نویسنده آن‌ها را در یک کتاب جمع‌ کرده است تا مبادا چندین کتاب بخوانید!

اما واقعاً چه کتابی می‌تواند به شما در راه‌اندازی کسب‌وکارتان کمک کند؟ در پاسخ به این پرسش ما در این مقاله از مجله بوکاپو ۵ کتاب برای شروع کار آفرینی را معرفی کردیم. این کتاب‌ها از بین کتاب‌های زیادی انتخاب شده‌اند و سعی کردیم کتاب‌هایی باشند که شما را از تلاطم طوفان‌های کسب‌وکارتان نجات دهند و به ساحل امن موفقیت برسانند.

۵ کتاب برای شروع کار آفرینی

مهم‌ترین کتاب‌هایی که باید برای شروع کارآفرینی بخوانید کتاب‌هایی هستند که به شما راه‌‌وروش استادی در کسب‌وکار را آموزش می‌دهند. لیستی که در این بخش مشاهده می‌کنید شامل کتاب‌هایی است که به شما از پیداکردن ایده مناسب تا خلق طرح کسب‌وکار و حتی اجرای آن کمک می‌کنند.

کتاب صفر تا یک

اولین کتاب از لیست ۵ کتاب برای شروع کار آفرینی کتاب صفر تا یک اثر پیتر تیل (Peter Thiel) است. پیتر تیل یکی از مؤسسین پی‌پل (PayPal) و اولین سرمایه‌گذار خارجی و حرفه‌ای فیس‌بوک است. او در سال ۲۰۱۶ توانست در لیست ثروتمندان فوربز ۴۰۰ هم قرار بگیرد.

کتاب صفر تا یک یکی از 5 کتاب مهم برای شروع کار آفرینی محسوب می‌ شود

در توضیح روی جلد این کتاب اشاره شده است که کتاب صفر تا یک برای استارتاپ‌هایی است که می‌خواهند آینده را بسازند. پیتر تیل در این کتاب از مدل ذهنی خود یعنی حرکت عمودی و حرکت از صفر به یک توضیح می‌دهد.

او معتقد است که اکثر کسب‌وکارهای نوپا شکست می‌خورند چون نمی‌توانند از رقابت فرار کنند و همه آن‌ها در این زمینه مشابه هم هستند. خیلی از کسب‌وکارها می‌خواهند ایده‌ای که از قبل وجود داشته است را از نقطه یک به نقطه N برسانند. اما کسب‌وکاری موفق می‌شود که ایدهٔ اجرا نشده را بتواند از نقطه صفر به نقطه یک برساند.

از نظر پیتر تیل آمازون یا فیس‌بوک مثال‌هایی برای حرکت از صفر به یک هستند و می‌بینید که بعد از آمازون خیلی از افراد در جاهای مختلف دنیا سعی داشتند کسب‌وکاری مشابه آمازون را از نقطه یک به نقطه N برسانند. اگر می‌خواهید کسب‌وکاری را شروع کنید، پیشنهاد می‌کنیم کتاب صفر تا یک را که کتاب پرفروش آمازون هم است در بوکاپو مطالعه کنید.

۸ قدم مهم برای شروع کسب و کار از صفر پیشنهاد مطالعه: ۸ قدم مهم برای شروع کسب و کار از صفر

کتاب نوپای ناب

یکی از کتاب‌های مهم لیست ۵ کتاب برای شروع کار آفرینی کتاب نوپای ناب است. این کتاب توسط اریک ریس نوشته شده است که به‌عنوان مشاور کارآفرینی شناخته می‌شود.

او اعتقاد دارد که شما به‌عنوان یک کارآفرین همیشه در حال آزمایش و تجربه هستید. وقتی محصول یا قابلیت جدیدی طراحی می‌کنید، در واقع در حال آزمایش آن هستید و اگر با این دیدگاه حرکت کنید می‌توانید سریع‌تر به موفقیت برسید.

کتاب نوپای ناب جزو بهترین کتاب‌ های حوزه کار آفرینی است

این کتاب مانند یک نقشه راهی است که به شما کمک می‌کند ایده خودتان را به‌صورت حداقلی اجرا کنید و بهبود دهید تا به نتیجه دلخواهتان برسید. اریک ریس در این کتاب به یادگیری تاکید زیادی می‌کند و معتقد است که ایده عالی یا تیم خارق‌العاده نیستند که باعث موفقیت کسب‌وکار می‌شوند، بلکه کسب‌وکارهایی موفق هستند که یاد می‌گیرند.

کتاب نوپای ناب به اجرای سریع ایده و عملیاتی کردن آن تمرکز دارد و تلاش می‌کند تا ایده خودتان را سریع اجرا کنید، از آن بازخورد بگیرید و هرجایی که لازم بود مسیر خود را تغییر دهید یا اصلاح کنید.

کتاب خلق مدل کسب و کار

قبل از تولد هر کسب‌وکاری باید مدل آن کسب‌وکار متولد شود. مشکل بزرگ خیلی از کارآفرینانی که کسب‌وکارشان با شکست مواجه می‌شود نداشتن اطلاع کافی از مدل کسب‌وکار است.

خلق مدل کسب و کار کتابی ضروری برای شروع کار آفرینی است

کتاب خلق مدل کسب و کار که در لیست ۵ کتاب برای شروع کار آفرینی قرار دارد توسط الکساندر استروالدر و با کمک ایو پیگنیور نوشته شده است. ایو پیگنیور از برجسته‌ترین طراحان مدل کسب‌وکار است که در این کتاب همراه استروالدر به‌شکل ساده و قابل‌درک مفهوم بوم مدل کسب‌وکار را مطرح می‌کند.

بوم مدل کسب و کار (Business Model Canvas) شامل ۹ بخش مهم است.

 1. بخش‌بندی مشتریان
 2. ارزش پیشنهادی کسب‌وکار
 3. کانال‌های دسترسی به مشتریان
 4. نحوه ارتباط با مشتریان
 5. جریان درآمد
 6. منابع کلیدی کسب‌وکار
 7. فعالیت‌های مهم کسب‌وکار
 8. شرکای اصلی
 9. هزینه‌ها

کتاب خلق مدل کسب‌وکار همه این بخش‌ها را به‌صورت کامل توضیح می‌دهد و شما می‌توانید با پاسخ به هریک از آن‌ها، کسب‌وکارتان را مطمئن‌تر شروع کنید.

کتاب انتقال به اقیانوس آبی

کتاب انتقال به اقیانوس آبی نوشته چان کیم و رنه موبورن است که بعد از اولین کتابشان یعنی استراتژی اقیانوس آبی نوشته‌اند. آن‌ها در این کتاب سعی کردند تا اشتباهات کسب‌وکارهای مختلف را بررسی و راه‌حل‌هایش را هم ارائه کنند.

این کتاب مفهوم اقیانوس قرمز را مطرح می‌کند که در آن فضا به‌شدت رقابتی است و خیلی از کسب‌وکارها وارد این رقابت‌های به‌شدت خونین می‌شوند که در نهایت باعث شکستشان می‌شود. در حالی که می‌توانند کسب‌وکار خود را به اقیانوس آبی هدایت کنند.

چهارمین کتاب مهم برای شروع کار آفرینی کتاب انتقال به اقیانوس آبی است

مفهوم اقیانوس آبی به بازارهایی اشاره می‌کند که رقبای زیادی ندارند و ناشناخته‌اند و کسب‌وکارها می‌توانند با نوآوری به سمت این بازارها حرکت کنند. کتاب سپس چند مثال‌ از کسب‌وکارهایی می‌زند که در فضای بدون رقابت فعالیت می‌کنند.

کتاب انتقال به اقیانوس آبی از این جهت در لیست ۵ کتاب برای شروع کار آفرینی قرار گرفت که خیلی از افراد توان تشخیص اقیانوس آبی را در زمینه فعالیت خودشان ندارند. اما با مطالعه این کتاب می‌توانید کسب‌وکارتان را در اقیانوس آبی به حرکت درآورید.

کتاب استارتاپ ۱۰۰ دلاری

آخرین کتاب از لیست ۵ کتاب برای شروع کار آفرینی، کتاب استارتاپ ۱۰۰ دلاری است. این کتاب توسط کریس گیلبو نوشته شده است. کریس برای نوشتن این کتاب ۱۵۰۰ نفر را شناسایی کرد که درآمدی ۵۰ هزاردلاری و حتی بیشتر هم داشتند.

کتاب استارتاپ 100 دلاری به بررسی کسب‌ و کار های موفق می‌ پردازد

اما آن‌ها کسب‌وکار خودشان را با ۱۰۰ دلار  یا حتی کمتر از آن شروع کرده بودند! او ۵۰ مورد از بین آن ۱۵۰۰ نفر را به‌عنوان مطالعه موردی بررسی کرده است. تقریباً در همه آن‌ها افرادی که هیچ مهارتی نداشتند، توانسته بودند علاقه خود را پیدا کنند و به درآمد برسند.

در نهایت او با درس‌هایی که از این نمونه‌ها گرفته بود راهنمایی جامع و آسان را مطرح می‌کند که می‌توانید صرفاً از طریق مهارت‌ها و علایق‌تان درآمد کسب کنید. در نهایت اگر مایل هستید که کتاب استارتاپ ۱۰۰ دلاری را مطالعه کنید می‌توانید آن را از بوکاپو تهیه کنید.

آشنایی با ایده های کسب و کار خلاقانه و پولساز پیشنهاد مطالعه: آشنایی با ایده های کسب و کار خلاقانه و پولساز

برای کار آفرینی از کجا شروع کنم؟

در بخش قبل با ۵ کتاب مهم کار آفرینی آشنا شدید. در این بخش هم به‌طور خلاصه با روند شروع کارآفرینی آشنا می‌شوید که نقطه شروع کارآفرینی کجاست و از کجا باید شروع کنید. در کل شروع کارآفرینی شامل ۹ مرحله مهم است.

 • ایده‌ای سودآور پیدا کنید

یک ایده است که باعث شکل‌گیری کسب‌وکاری می‌شود. کارآفرینان خیلی وقت‌ها برای پیداکردن ایده از کمبودها یا ضعف‌ها الهام می‌گیرند. مثلاً بنیان‌گذاران اوبر هنگامی که در پیداکردن تاکسی دچار مشکل شدند ایده راه‌اندازی یک تاکسی اینترنتی به ذهنشان خطور کرد.

طوفان فکری راه دیگری است که می‌توانید ایده‌های خوب برای شروع کسب‌وکارتان پیدا کنید. همچنین در کتاب ایده عالی مستدام برادران هیث به‌خوبی راه‌هایی را برای پیداکردن ایده‌های ماندگار توضیح می‌دهند که به شما کمک زیادی خواهد کرد.

 • روی بخش در حال رشد تمرکز کنید

برای اینکه کسب‌وکارتان موفق شود باید بتوانید دسته یا بخشی از حوزه کاری‌تان را که در حال رشد است شناسایی و روی آن سرمایه‌گذاری کنید. توصیه ما این است که برای شروع، وارد دسته‌ای نشوید که چالش‌برانگیز است و رقابت زیادی در آن وجود دارد.

 • تقاضای پاسخ داده نشده را پوشش دهید

خیلی از کسب‌وکارهای موفق با مشاهده شکافی در بازار و پوشش دادن آن نیاز توانسته‌اند به موفقیت برسند. باید دقت کنید که چه نیازهای پاسخ‌ داده نشده‌ای وجود دارند. در این مرحله شما باید مزیت رقابتی کسب‌وکارتان را مشخص کنید.

 • محصولی را ارزان کنید یا بهبود دهید

شما می‌توانید محصولی موجود در بازار را انتخاب و کیفیت آن را بهبود دهید یا می‌توانید آن محصول را با قیمتی پایین‌تر تولید کنید و حتی در بهترین حالت هر دو مورد را انجام دهید.

 • با تحقیق در مورد پرسونای خریدار  ایده‌تان را تأیید کنید

در این مرحله شما ایده‌ای دارید که می‌خواهید آن را اجرا کنید. قبل از شروع به اجرا کردن ایده، ابتدا در مورد مخاطب‌های هدف خودتان تحقیق کنید. ایده شما باید بتواند نیازی را از آن‌ها رفع کند که اگر این‌گونه نباشد فارغ از اینکه هرچقدر محصولی خلاقانه یا جذاب داشته باشید باز هم شکست خواهید خورد.

با تحقیق می‌ توانید پرسونای خریدارتان را بیشتر بشناسید

 • با MVP شروع کنید

MVP  یا همان حداقل محصول قابل‌ارائه بهترین و ساده‌ترین روش برای آزمایش محصول یا خدمتتان است. از این طریق می‌توانید مشتریانتان را به خرید دعوت کنید و از آن‌ها بازخورد بگیرید تا متوجه شوید چه چیزی را باید تغییر دهید یا اصلاح کنید. فرض کنید قصد طراحی اپلیکیشنی را دارید که معلم‌ها و دانشجوها را به هم وصل کند.

در این صورت در یک نسخه خیلی ابتدایی و ساده چند معلم را دعوت می‌کنید که آنلاین شوند و از طرفی هم لینک جلسه را در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌کنید تا دانشجوها هم به آن‌ها بپیوندند. اگر استقبال زیاد بود و ثبت‌نام زیادی داشتید ادامه می‌دهید ولی اگر استقبالی صورت نگرفت می‌توانید مسیر حرکت خودتان را تغییر دهید.

 • بیزینس پلن یا طرح کسب‌وکار تهیه کنید

طرح کسب‌وکار یا بیزینس پلن سندی رسمی است که اهداف کسب‌وکارتان و مراحلی را که برای دستیابی به آن‌ها انجام خواهید داد مفصل شرح می‌دهد. این سند شامل ۶ بخش خلاصه اجرایی، محصولات و خدمات، تحلیل بازار، استراتژی بازاریابی، برنامه‌ریزی مالی، سرمایه است.

نمونه بیزینس پلن و انواع آن برای کسب و کارها پیشنهاد مطالعه: نمونه بیزینس پلن و انواع آن برای کسب و کارها
 • با توجه به بازخوردها ادامه دهید

اکنون زمان اجرا فرا رسیده است. شما با توجه به بازخوردهای MVP تغییرات لازم را انجام داده‌اید و از این به بعد باید برای محصولتان بازاریابی و فروش ایجاد کنید و سپس رضایت مشتریانتان را  از محصول بسنجید و بر اساس بازخورد آن‌ها به روند فعالیت خود ادامه دهید.

 • یک شریک تجاری پیدا کنید

کارآفرینی سخت است و به همین دلیل بهتر است که شریک تجاری داشته باشید. داشتن شریک تجاری مزایای زیادی دارد اول اینکه می‌توانید با تقسیم وظیفه هرکدام بخشی از کارها را انجام دهید.

پیدا کردن شریک تجاری در شروع کار آفرینی کمک زیادی به شما می‌ کند

از سوی دیگر می‌توانید شریکی انتخاب کنید که مکمل شما باشد مثلاً وقتی شما در فروش مهارت دارید او هم در بخش فنی ماهر باشد تا مدیریت کارها برایتان آسان‌تر شود. البته انتخاب شریک معایبی هم دارد از جمله اینکه باید سود یا سهامتان را تقسیم کنید و… که باید با دید باز و بررسی دقیق این کار را انجام دهید.

سخن آخر

در این مطلب ما ۵ کتاب برای شروع کار آفرینی را به شما معرفی کردیم که از کتاب‌های مهم این حوزه به‌شمار می‌روند و بهتر است آن‌ها را مطالعه کنید. همچنین به‌صورت خلاصه روند کارآفرینی و شروع کسب‌وکار را هم برایتان شرح دادیم.

اما برخلاف شعارهای پوچ که ممکن است از صفحه‌های اینستاگرامی یا سایت‌های مختلف بشنوید، کارآفرینی سخت است. سخت به این معنا که برای به ثمر رساندن زحمت‌هایتان و مشاهده نتیجه آن باید خیلی تلاش کنید و هم‌زمان به چند موردتوجه داشته باشید.

کسب تجربه قبل از شروع به کار، شبکه‌سازی و گسترش ارتباطات، داشتن ذهنی باز برای پذیرفتن ایده‌های جدید و همچنین آموزش و یادگیری مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. با توجه به شروع کسب‌وکار خودتان و کمبود وقت برای یادگیری،  پیشنهاد می‌کنیم خلاصه کتاب های مدیریت و رهبری را در وب‌سایت  مطالعه کنید.

سوالات متداول
چگونه کار آفرینی را شروع کنیم؟

کار آفرینی در ۹ مرحله آغاز می‌شود که شامل: پیداکردن ایده، تمرکز روی دسته درحال رشد، توجه به نیازهای پاسخ داده نشده، بهبود محصول، تحقیق در مورد پرسونای مخاطب، MVP، بیزینس پلن، بازخوردها و پیداکردن هم‌بنیان‌گذار است.

برای شروع کار آفرینی چه کتاب هایی را بخوانیم؟

 ۵ کتاب مهمی که باید برای شروع کار آفرینی بخوانید عبارت‌اند از: کتاب صفر تا یک، کتاب نوپای ناب، کتاب خلق مدل کسب و کار، کتاب انتقال به اقیانوس آبی، کتاب استارتاپ ۱۰۰ دلاری.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *