راز موفقیت در زندگی

راز موفقیت چیست؟ ۱۰ عامل موفقیت در زندگی

هر کدام از ما حداقل برای یک بار هم که شده از خودمان پرسیده‌ایم راز موفقیت چیست و افراد موفق چه راهی را طی کرده‌اند. برای پیدا کردن جواب درباره زندگی آن‌ها خوانده‌ایم و بعد به خودمان گفته‌ایم: «حالا که آن‌ها توانستند در راهشان موفق شوند ما هم می‌توانیم این کار را انجام دهیم.»

همه آدم‌ها شخصیت و شرایطشان شبیه به یکدیگر نیست! امّا در همان حال، یک سری اصول کلی وجود دارد که رعایت آن‌ها شرط لازم برای موفقیت است. البته باید توجه کرد که این اصول فقط شرط لازم هستند و نه شرط کافی!

قرار است در این مطلب از مجله بوکاپو نکات اساسی موفقیت را بر اساس دید واقع‌بینانه به شما بگوید. در پایان این مقاله می‌توانید بفهمید که موفقیت به چه ابزارهایی نیاز دارد و از طرفی راز موفقیت افراد موفق در چه چیزهایی خلاصه می‌شود.

ده راز موفقیت در زندگی

برای موفقیت در زندگی می‌توان کارهای جزئی زیادی انجام داد. اما اگر این جزئیات بر اساس ساختن ساختارهای کلی برای خلق یک زندگی موفق نباشد، بعد از مدتی ما می‌مانیم و بهبودهای حداقلی.

از طرفی اگر دست بگذاریم روی این ساختارهای کلّی و بر روی آن‌ها کار کنیم، آن موقع است که جایگاه تمام رفتارهای جزئی برای موفقیت را هم خواهیم شناخت. ادامهْ بحث ما دربارهٔ این کلیت‌ها خواهد بود.

۱. افزایش بهره‌وری و مدیریت زمان

زمان بنیادی‌ترین پدیده زندگی تمام انسان‌هاست. شما نمی‌توانید آن را حذف کنید و حتی نمی‌توانید از آن خارج شوید یا تأثیر آن را از بین ببرید. این یعنی نیاز داریم که خودمان را با زمان هماهنگ کنیم. بر همین اساس باید بگوییم که هیچ موفقیتی بدون مدیریت زمان وجود ندارد.

 همیشه شنیده‌ایم که آدم‌های بزرگ زمانشان را خیلی دقیق مدیریت می‌کنند. ما حتی برنامه روزانه برخی از آن‌ها را در شبکه های اجتماعی دیده ایم.  از جمله مواردی که باید برای پا گذاشتن جای پای این افراد انجام دهید تهیه چک لیست برای کارهای روزانه، ماهانه و هفتگی است.

اگر نمی‌دانید چگونه کارهایتان را الویت‌بندی کنید، خلاصه این کتاب اهمیت و کاربرد چک لیست را به خوبی برایتان شرح می‌دهد.

خلاصه کتاب چک لیست
چگونه با استفاده از چک لیست کارهای‌تان را به بهترین نحو ممکن به سرانجامی خوش برسانید
آتول گاواند
در ۳۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چک لیست

از طرفی برای برنامه‌ریزی هم نیاز دارید که به ویژگی‌های شخصی خودتان واقف باشید. با این کار می‌توانید نقاط ضعفتان را بشناسید و بدانید که کجا در برنامه‌هایتان اختلال ایجاد می‌کنند. اینجاست که باید تکنیک‌های بهره‌وری را عملی کنید.

در واقع، مدیریت زمان برای افزایش بهره‌وری در کار هم باید عملی شود. افزایش بهره‌وری هم وابسته است به یک برنامه‌ریزی معقول، منعطف و قابل اجرا. پس نکته مهم این است که نباید خودتان را مثل یک ماشین در نظر بگیرید و از طرفی به برده زمان تبدیل شوید.

مدیریت زمان و بهره‌وری زمانی معنادار هستند و وقتی به موفقیت منجر می‌شوند که شما مجبور نباشید ابعاد انسانی خود را زیر پا بگذارید. البته که اگر این کار را بکنید آنچه اسمش را موفقیت می‌گذارید، صرفاً شیوه‌ای از فرسوده‌ ساختن خود است.

مدیریت زمان چیست و بهترین روش های تقویت این مهارت کدامند؟ پیشنهاد مطالعه: مدیریت زمان چیست و بهترین روش های تقویت این مهارت کدامند؟

۲. ایجاد روابط و یادگیری مهارت‌های اجتماعی

یکی دیگر از تجهیزاتی که برای موفقیت نیاز داریم ایجاد روابط حرفه‌ای است. ارتباط با دیگر انسان‌ها می‌تواند باعث شود که ما جهانی جز جهان خودمان را بشناسیم و از آن تجربه کسب کنیم. واقعیت این است که ما همه راه‌ها را نمی‌توانیم برویم و از همه چیز نمی‌توانیم تجربه داشته باشیم.

برای مثال، خیلی وقت‌ها یک جمله از یک دوست می‌تواند باعث شود درباره تصمیماتمان تجدید نظر کنیم. ایجاد یک شبکه ارتباطی، دنیایی از امکانات را هم به ما خواهد داد. این ارتباطات البته فقط در مورد زندگی حرفه‌ای مطرح نیستند بلکه زندگی شخصی ما را هم متحول می‌کنند.

برای برقراری ارتباط هم باید به مهارت‌های اجتماعی مجهز شویم ؛ یعنی آن دسته از توانایی‌هایی که به ما در برقراری ارتباط و پایدارسازی آن‌ها کمک می‌کنند. این مهارت‌ها شامل طرح مسئله و ایده در جمع، همکاری‌های تیمی، توان حل مسئله در تیم، انعطاف‌پذیری در ارتباط با دیگران و ایده‌پردازی می‌شوند.

خلاصه کتاب حل مسئله
دیدگاه‌هایی از شناخت و علوم اعصاب
یان رابرتسون
در ۵۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب حل مسئله

۳. پرورش توانایی مدیریت و رهبری در خود

یکی دیگر از توانایی‌های مهمی که می‌تواند در رسیدن به موفقیت نقش ایفا کند توانایی مدیریت‌کردن و رهبری است. برای به دست آوردن این مهارت، ابتدا لازم است که اصول مدیریت و رهبری را بشناسیم.

امّا واقعیت این است که هیچ‌کس با یادگیری این اصول لزوماً مدیر یا رهبر خوبی نمی‌شود؛ بلکه مدیر یا رهبر خوب آن کسی است که از نقاط قوت خود شناخت کامل دارد و می‌تواند با دیدی انتقادی نقاط ضعفش را برطرف کند. این را مرحله خودشناسی مدیر می‌نامیم.

تسلط کامل بر یک حیطه کاری، یکی دیگر از شروط توانایی مدیریت ‌کردن است. دانش باعث ایجاد قدرت در شما برای رهبری دیگر افراد می‌شود. پس یادگیری مداوم در حیطه تخصصی، یکی دیگر از مراحل رسیدن به جایگاه یک رهبر خوب است.

از طرفی رهبر یا مدیر موفق آن کسی است که بتواند خودش را مدیریت کند و در جایگاه یک الگو برای دیگران هم قرار بگیرد. شما چه در یک سطح کوچک کار کنید و چه مدیر یک سازمان بزرگ باشید، نیاز دارید که مهارت مدیریت کردن را یاد بگیرید. این مهارت در زندگی شخصی شما هم نقش ایفا خواهد کرد.

اگر می‌خواهید بدانید که مدیریت اصولی و مهارت‌های رهبری در افراد بزرگ چه رازهایی دارد، مطالعه خلاصه کتاب‌های مدیریت و رهبری یکی از بهترین منابع برای شما خواهد بود.

۴. شناخت خود

یکی از راه‌های شناخت خود، فهم مشخص و دقیق وضعیت‌های روانی است. اگر شما بدانید چگونه رفتار می‌کنید یا اینکه شخصیت شما جزء کدام یک از انواع شخصیت است، می‌توانید بدانید باید در کدام حوزه به دنبال موفقیت باشید.

اینجاست که نه ‌تنها اعتماد به نفس و عزت نفس به دست می‌آورید، بلکه در رویارویی با وضعیت‌های دشوار از پیگیری دست نمی‌کشید. از طرفی در هر مرحله و با هر چالش، ابعاد خود را خواهید شناخت.

خلاصه کتاب شش ستون عزت نفس
بررسی عوامل مؤثر در عزت‌نفس فردی
ناتانیل براندن
در ۳۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب شش ستون عزت نفس

در واقع، شناخت خود یک کار دائمی است و زمانی ممکن می‌شود که فرد خودش را در انواع فرآیندها و کنش‌ها قرار دهد. خودتان می‌دانید که این کار چه تجربه‌ای به زندگی شما اضافه می‌کند. با این وصف، خودشناسی عملی راهی است چند وجهی، منعطف و البته لذت‌بخش. از طرفی در این راه با شناخت خلق و خوی خود، می‌توانید زندگی شادتری را تجربه کنید.

۵. رشد و توسعهٔ مهارت‌های فردی

هیچ موفقیتی بدون مهارت ممکن نیست. کسب مهارت یک فرآیند است. پس مهم‌ترین کار، پیگیری و کنار نکشیدن است. یادگیری مهارت البته باعث رشد فردی شما هم خواهد شد. وقتی یک مهارت را بلد باشید آدم‌های زیادی دنبالتان خواهند آمد و این یعنی قرار گرفتن در موقعیت‌های متنوع زندگی.

در واقع، با مهارتتان در انواع و اقسام شکل‌های زندگی می‌توانید سفر کنید. از طرفی می‌دانید که هیچ سفری بدون لذت نیست، اینجاست که مهارت شما باعث ایجاد حس موفقیت و شادی خواهد شد. نکته مهم این است که همیشه باید مهارت را توسعه داد؛ به‌خصوص در جهانی که هر روز در حال تغییر است.

بنابراین، توسعه مهارت‌ها باعث همیشه نو بودن و جذابیت زندگی شما خواهد شد. آیا این موارد خودشان سازنده موفقیت و احساس خوشبختی نیستند؟

راز موفقیت افراد موفق

پنج راز موفقیت افراد موفق

حالا می‌رسیم به بحث جذاب رازها و ابزار موفقیت بزرگان. تقریباً می‌شود گفت که در بالا به اصول کلی موفقیت در زندگی افراد بزرگ اشاره کرده‌ایم. البته هر کدام از آن‌ها سبک مشخصی را به کار گرفته‌اند و از این به بعد، شما هم هر چه درباره آن‌ها می‌گوییم را باید بر اساس سبک منحصربه‌فرد خودتان تنظیم کنید.

اصلاً یکی از اصول موفقیت، تقلید نکردن است. اصل بعدی نیز خلاقیت نام دارد؛ هر دوی این‌ها بستگی دارند به احترام به خود و علایقی که یک فرد در وجود خویش می‌پروراند.

خلاصه کتاب ابزار موفقیت بزرگان
تاکتیک‌ها، روتین‌ها و استراتژی‌های موفق‌ترین افراد دنیا
تیموتی فریس
در ۱۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ابزار موفقیت بزرگان

۱. عشق‌ورزی به کارهای خود

نماد عشق‌ورزی به افکار و کارهای خود، بیل گیتس است. حتماً شنیده‌اید که او بارها رمز موفقیت خودش را عشق به کارهایی معرفی کرده است که دوست داشته انجامشان بدهد. او می‌گوید لذت بردن از کار با هیچ شکلی از ثروت قابل مقایسه نیست. به همین دلیل همه را دعوت می‌کند به اینکه به خودشان ایمان داشته باشند و راه‌های خلاقانه خود را بسازند.  

۲. زندگی خلاقانه و رفتن به دنبال رؤیاهای خود

یکی از بزرگ‌ترین رویاپردازان قرن ما استیو جابز بود. مردی که به‌ سادگی عشق می‌ورزید و همان‌قدر صریح و ساده رؤیاهایش را می‌ساخت. او همیشه افراد را از تقلید کورکورانه دور می‌کرد و به آن‌ها می‌گفت که نباید بگذارید آنچه کهنه است زندگی شما را در خودش ببلعد.

این کار با ارزش قائل شدن برای افکار و نوع وجودتان عملی می‌شود. شما زمانی می‌توانید بفهمید باید چگونه به دنبال رؤیاهایتان بروید که به حس درونی خودتان و راهی که پیش پایتان می‌گذارد، اعتماد کنید. در واقع، یکی از ۱۳ کاری که افراد هوشمند انجام نمی‌دهند، همین بی‌اعتنایی به حس درونی خود است.

۳. ریسک‌پذیری و فکر کردن به کارهای بزرگ

یکی از شاهراه‌های تغییر دادن زندگی، ریسک‌پذیری است. عبور از انفعال و خستگی ناشی از هیچ کار نکردن، گاهی وقت‌ها نیاز دارد به یک اقدام قهرمانانه. یکی از کسانی که قهرمان دوران خود بود، استیو جابز بود. او همه را به برداشتن قدم‌های بزرگ و پیدا‌کردن راه‌های جدید و تجربه‌های متفاوت دعوت می‌کرد.

خلاصه کتاب استیو جابز
زندگی‌نامه مردی که متفاوت می‌اندیشید!
والتر ایساکسون
در ۵۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب استیو جابز

۴. حل مسائل با وفاداری به خود

اگر با خودمان صادق باشیم، به ایده‌هایمان وفادار بمانیم و مسئولیت تمام تصمیماتمان را بپذیریم، آنگاه می‌توانیم به‌ راحتی مسائل را حل کنیم و دیگران هم برای حل مسائلشان به سراغ ما می‌آیند. برنی الکستون یکی از آدم‌هایی است که این ویژگی را دارند.

او مدیر مسابقات اتومبیلرانی فرمول یک است و همیشه تأکید دارد که علاوه بر صداقت، وفاداری و مسئولیت‌پذیری باید هر روز از زندگی را به حل یک مسئله گذراند. با این شرایط است که شما می‌توانید در هر موقعیتی به خود بگویید: تو کامیاب می‌شوی.

۵. اهمیت دادن به سلامتی

باید یاد بگیرید که با بدن خود مهربان باشید؛ این یکی از رازهای موفقیت است. اریک اشمیت، یکی از مدیران سابق گوگل، جمله معروفی دارد: «به اندازه کافی بخوابید.» این جمله نماد اهمیت‌دادن به سلامتی بین آدم‌های بزرگ است.

از طرفی، این جمله نشان می‌دهد که لزوماً کم خوابیدن یا فشار آوردن به بدن به معنای پشتکار داشتن نیست؛ بلکه هر انسانی باید یاد بگیرد که بدنش را در وضعیت سلامت کامل حفظ کند.

مجهز کردن خود برای استفاده از فرصت‌ها

فراموش نکنید که در زندگی ما اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی زیادی می‌افتد. در این‌ بین، آن کسانی می‌توانند از این فرصت‌ها استفاده کنند که آماده در آغوش کشیدن آن‌ اتفاقات باشند. این آمادگی با کسب مهارت، تجربه و دانش ممکن می‌شود.

بیژن پاکزاد که صاحب برند بیژن است بارها به مجهزسازی خود و آمادگی برای استفاده از فرصت‌ها اشاره کرده؛ چون خود او زندگی‌اش را بر اساس همین ایده ساخته است. او دریافته بود که یکی از راه‌های هنر خوب زندگی‌کردن همین است.

خلاصه کتاب هنر خوب زندگی کردن
استراتژی‌هایی که با کمک آن قادر خواهید بود زندگی شخصی و حرفه‌ای خارق‌العاده‌ای برای خود ایجاد کنید
رولف دوبلی
در ۴۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب هنر خوب زندگی کردن

هنز خوب زندگی کردن در راز موفقیت

سخن آخر

هر انسانی استعدادهای منحصر‌به‌فرد خود را دارد، امّا نباید فکر کند که استعداد شرط لازم و کافی موفقیت است. در واقع، کسی که این‌طور فکر می‌کند در تله استعداد گیر افتاده است؛ چون نمی‌داند فراهم‌ کردن شرایط لازم برای بروز استعداد، از خودِ آن هم مهم‌تر است.

اینجاست که شناخت شرایط اجتماعی و اقتصادی و تلاش شخصی اهمیت پیدا می کنند. با این دو مورد می‌شود به بلوغی دست یافت که به فرد کمک می‌کند بداند کیست و باید چه کاری را بر اساس چه شرایطی انجام دهد. او واقع‌بینانه بر اساس اصول شخصی خودش و معناهایی که به زندگی‌اش می‌بخشد، به کشف راز موفقیت اقدام خواهد کرد.    

اگر شما هم مثل ما فکر می‌کنید مطالعه و افزایش آگاهی و مهارت‌ها، یکی از بهترین رازهای موفقیت است، توصیه می‌کنیم خلاصه کتاب‌های بوکاپو را از دست ندهید. این خلاصه‌ها با دقتی مثال‌زدنی تهیه شده‌اند.

برای مثال مطالعه خلاصه کتاب‌های روانشناسی یکی از ابزارهایی است که در راه پرپیچ‌وخم پیروزی یاری‌گر شما خواهد شد. در دسته‌بندی رشد و توسعه مهارت‌های فردی هم می‌توانید خلاصه ارزشمندترین کتاب‌های این حوزه را می‌توانید مطالعه کنید.

سوالات متداول
راز موفقیت چیست؟

هر توانایی و ویژگی‌ای که بتواند رفتارها و نحوهٔ زندگی ما را معنا کند و باعث دسترسی انسان به بهترین اهداف بشود، راز موفقیت زندگی را می‌سازد. خلاصه کتاب فرمول(قوانین جهانی موفقیت) نکات موثری را برای رسیدن به موفقیت بیان می‌کند که معمولا از چشم ما پنهان می‌ماند.

راز موفقیت در زندگی چیست؟

رشد و توسعهٔ مهارت‌های فردی، شناخت خود، ساختن روابط، کسب مهارت‌های اجتماعی و مدیریت زمان از مهم‌ترین رازهای موفقیت در زندگی است. این رفتارها باعث به دست آوردن توانایی مدیریت و رهبری زندگی ما می‌شوند و کمک می‌کنند با اعتماد به نفس به سمت اهداف حرکت کنیم.

راز موفقیت افراد موفق چیست؟

از مهم‌ترین رازهای موفقیت افراد بزرگ موارد زیر هستند: مجهز کردن خود برای استفاده از فرصت‌ها، اهمیت‌ دادن به سلامتی، وفاداری به خود، ریسک‌پذیری و فکرکردن به کارهای بزرگ، زندگی خلاقانه، رفتن به دنبال رؤیاهای خویش و در نهایت عشق‌ورزی.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “راز موفقیت چیست؟ ۱۰ عامل موفقیت در زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *