چگونه در سخت ترین شرایط، کنترل عصبانیت و خشم تان را در دست بگیرید؟

خشم و عصبانیت یک حس طبیعی است اما نحوه واکنش ما در شرایط بحرانی، نشان می دهد که چقدر مهارت کنترل احساسات مان را داریم

ضربان قلب تان که بالا رفت و یک گرمی ملموس داخل صورتتان خانه کرد, خوب می دانید کنترل اعصاب تان دارد کم کم از دست تان خارج می شود و دیگر هیچ کس جلودارتان نیست. این از همان وقت هایی است که نه می خواهید حرف کسی را بشنوید و نه دلتان می خواهد حرف بزنید چون دوست دارید یک زمین زلزله 8 ریشتری راه بیاندازید و باعث و بانی کسی که ناراحت تان کرده را یک گوشمالی حسابی بدهید. اما چرا؟ چرا عده ای تا این اندازه عصبانی می شوند و کنترل خشم در آن ها اینقدر سخت است؟ آیا راهی وجود دارد که در شرایط این چنینی بشود خودتان را آرام کنید و مانع عصبانیت تان شوید؟ علم روانشناسی چگونه می تواند به شما کمک کند؟

 

مکث کنید

حتما شما هم این جمله معروف را که در هنگام عصبانیت برای کنترل خشم از یک تا ده بشمار را شنیده اید. اما از آنجا که یک دستورالعمل همیشه برای همه جواب نمی دهد بهتر است تکنیک های دیگر را هم امتحان کنید. قبل از اینکه عصبانی شوید بهتر است برای کنترل خشم این کارها را علاوه بر شمردن از یک تا ده امتحان کنید.

    1. بهتر است قبل از هر اقدامی شرایط را بازنگری کنید؛ یعنی به دلیل و علت اصلی خشم تان مجددا فکر کنید و ببینید آیا خشم شما به جا بوده یا در نتیجه یک قضاوت اشتباه عصبانی شده اید.

کنترل خشم

 

    2. قبل از اینکه خشم تان را مانند گلوله به سمت مقابل شلیک کنید برای کنترل خشم و عصبانیت تان بهتر است برای دقایقی کوتاه یا شاید هم مدتی طولانی مکان را ترک کنید تا بعد از کسب آرامش و تعادل روحی تان در مورد موضوعی که باعث خشم تان شده واکنش مناسبی از خود نشان دهید.

    3. سعی کنید برای کنترل خشم و تنش, نفس عمیق بکشید. اصلا هم خجالت نکشید! چه ایرادی دارد که برای کنترل خشم و پرهیز از خشونت از این تکنیک ها استفاده کنید! بگذارید دیگران هرطور دوست دارند در مورد شما صحبت کنند؛ مهم این است که شما با انجام این تکنیک ها همانند فردی بالغ از خود واکنش نشان داده اید و خشم تان را به خوبی کنترل کرده اید.

مضرات خشم

 

خود را تجسم کنید

برای اینکه به بهترین صورت بتوانید خشم تان را کنترل کنید از دیدگاه یک شخص بیرونی به این موضوع نگاه کنید؛ خود را در حالتی که چهره تان برافروخته است ببینید و حالت بدنتان را در این تجسم, تصویرسازی کنید. چه احساسی دارید؟ مطمئنا احساس خوبی را تجربه نخواهید کرد!

 

آرامش

 

برای کنترل خشم, به این فکر کنید که چرا به جای خشم و خشونت, دیگران را به خاطر کاری که مرتکب شده اند ببخشید. با اینکار حس بخشش را تجربه خواهید کرد که از حس تخلیه خشم و انتقام شیرین تر است.

در این مورد کتاب بگیر و ببخش اثر آدام گرنت می تواند راه گشای شما برای یادگیری مهارت بخشش باشد. در این کتاب بسیار مفید یاد خواهید گرفت که چگونه با بخشیدن بیشتر موفقیت بیشتری کسب کنید. خلاصه کتاب بگیر و ببخش را می توانید بصورت متنی و صوتی, در وبسایت و یا اپلیکیشن بوکاپو مطالعه کنید.

بگیر و ببخش
چرا و چگونه بخشنده ها به اوج موفقیت می رسند؟
اثری از آدام گرنت
24 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

 

اخطار دهید

گاهی اوقات تمامی تکنیک هایی که برایتان شرح داده ایم, کارگر نمی افتد و شما آن قدر عصبانی هستید که هر لحظه ممکن است کاسه صبرتان لبریز شود. نگران نباشید چون در چنین مواقعی هم می توانید به بهترین صورت خشم تان را کنترل کنید اما اینبار توسط توقف گفت و گو در دیگری!

به فرد مقابل بگویید که خیلی عصبانی هستید و بهتر است بحث در مورد آن موضوع به خصوص را به زمان دیگری موکول کنید؛ یا اگر شخص مقابل همچنان اصرار به بحث در مورد آن موضوع خاص دارد به او هشدار بدهید که با ادامه بحث, شما از کوره درخواهید رفت و نتایج خوبی برای هر دوی شما نخواهد داشت. البته در استفاده از این جمله هم مراقب باشید که حالت خشونت نداشته باشد زیرا باعث تشدید عصبانیت در فرد مقابل خواهید شد!

می توانید از کمی طنز و شوخی برای بیان این جمله هشدار دهنده استفاده کنید تا با تغییر حال و هوای موجود در بحث, خشم خود و طرف مقابل تان را بهتر کنترل کنید.

با تکنیک هایی که برای کنترل خشم و عصبانیت برایتان شرح داده ایم اینبار بهتر می توانید خشم تان را کنترل کرده و روابط سالم تر و آرام تری را تجربه کنید.

دیدگاه‌ها

پاسخ به
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها