کاریزماتیک ترین افراد دنیا

کاریزماتیک ترین افراد دنیا و ویژگی‌هایشان؛ رهبرانی که دنیا را به بهشت یا جهنم تبدیل کردند

کشتار دسته‌جمعی یا ایجاد تحولات اساسی به‌نفع حقوق میلیون‌ها انسان؟ کاریزما از آن دست ویژگی‌های انسانی است که می‌تواند به‌شکل یک چاقوی دولبه کار کند. بستگی دارد این چاقو دست چه کسی است و برای چه هدفی از آن استفاده می‌کند. به‌طور کلی کاریزماتیک ترین افراد دنیا از سه ویژگی اصلی برخوردارند: جذابیت، اشتیاق و قدرت متقاعدسازی.

افراد با داشتن چنین ویژگی‌هایی می‌توانند مردم را چنان جذب خود ‌کنند تا آن‌ها را به هر سمت و سویی که می‌خواهند، هدایت کنند. برای همین بسیاری از رهبران دنیا دارای چنین ویژگی‌های هستند یا به‌دنبال آنند تا این خصلت را در خود پرورش دهند. با این مقاله از مجله بوکاپو همراه باشید تا خصوصیات چند تن از افراد کاریزماتیک را بشناسید.

آشنایی با کاریزماتیک ترین افراد دنیا و ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد آن ها

کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک باشید؟ یک شخص کاریزماتیک دارای چه ویژگی‌هایی است؟ کاریزمای مردانه و زنانه چگونه است؟ این‌ها سؤالاتی است که قبلاً در یک مقاله به‌طور مفصل بررسی شده‌اند. آنچه در مقاله پیش‌رو می‌خوانید، شامل معرفی ۹ فرد کاریزماتیک در جهان است که تأثیرات بسزایی در دنیا بر جای گذاشته‌اند.

کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک باشیم؟ پیشنهاد مطالعه: کاریزما چیست؟ چگونه کاریزماتیک باشیم؟

ناپلئون بناپارت

اگر فکر می‌کنید، کاریزماتیک‌بودن به قد بلند و رعنا بستگی زیادی دارد، سخت در اشتباهید. گفته می‌شود ناپلئون بناپارت قامت نسبتا کوتاهی داشت. با این حال فردی نترس، تهاجمی و باهوش بود و همین، نام او را در فهرست کاریزماتیک ترین افراد دنیا قرار می‌دهد.

او ارزش قدردانی‌کردن از افراد را می‌دانست؛ تا جایی که بعد از یکی از پیروزی‌هایش، برای سپاسگزاری از سربازان، به آن‌ها طلا و نقره اهدا کرد. او همچنین در نبردها به سربازانش می‌پیوست و حتی دست به کارهایی می‌زد که به سربازهای رده پایین مربوط می‌شد. این کارها وفاداری افراد را به او برمی‌انگیخت.

احمدشاه مسعود

آیا چیزی درباره ناپلئون افغانستان شنیده‌اید؟ احمدشاه مسعود از قهرمانان ملی کشور افغانستان است که گاه او را با چه‌گوارا و گاه او را با ناپلئون مقایسه می‌کنند. او یک مبارز چریکی بود که دربرابر نیروهای شوروی و سپس طالبان مبارزه می‌کرد.

احمد شاه یکی از کاریزماتیک ترین افراد منطقه بود

احمدشاه مسعود فردی بسیار تأثیرگذار بود و نفوذ زیادی در اطرافیان خود داشت. در دشوارترین لحظات جنگ می‌توانست با صدای رسای خود به همرزمانش روحیه دهد و قوت قلبی برای آن‌ها باشد. او همچنین فردی معتدل، غیرخشن و اخلاق‌مدار بود.

مادر ترزا

همدلی، انسان‌دوستی، سخاوتمندی و دلسوزبودن از ویژگی‌های بارز مادر ترزا بود. او یک شخص الهام‌بخش بود که به افراد دنیا یادآوری می‌کرد تا بدون در نظرگرفتن نژاد یا موقعیت افراد به دیگران کمک کنند.

مادر ترزا پس از تدریس و کمک به فقرا کم‌کم از سازمان‌های مختلف بودجه دریافت کرد و این به او کمک کرد تا بتواند کارش را گسترش دهد و این مسئله او را به یک رهبر محبوب و یکی از کاریزماتیک ترین افراد دنیا تبدیل کرد.

شاید تصور اولیه بسیاری از افراد این است که مهربانی ربطی به کاریزما و جذبه ندارد، حال آن که نویسنده کتاب افسانه کاریزما نظر دیگری دارد. شما با مطالعه این کتاب می‌توانید در مسیر کاریزماتیک‌شدن گام بردارید.

خلاصه کتاب افسانه کاریزما
راهنمایی عملی برای داشتن شخصیتی کاریزماتیک و تأثیرگذار
اولیویا فاکس کابان
در ۵۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب افسانه کاریزما

مارگارت تاچر

مارگارت تاچر اولین نخست وزیر زن بریتانیا بود. این زن قوی و بااعتمادبه‌نفس، چهره‌ای سرد داشت و به او لقب «بانوی آهنین» داده شده بود. با وجود این، همواره اجازه می‌داد دیدگاه‌های دیگر شنیده شود و در صورت نیاز از خود به اندازه کافی فروتنی نشان می‌داد.

اپرا وینفری

کمتر کسی در دنیا وجود دارد که با این مجری معروف آشنا نباشد. اگر شما جزو این دسته نیستید، می‌توانید با مطالعه خلاصه کتاب چه اتفاقی برایت افتاد؟ بیشتر با این فرد محبوب آشنا شوید.

یکی از ویژگی‌های مهم کاریزماتیک ترین افراد دنیا هوش هیجانی بالا است. اپرا از این نوع هوش بهره زیادی می‌برد. او باور دارد دلیل موفقیتش این است که  می‌تواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کند. او برای برقراری این ارتباط اشتیاق زیادی دارد و سعی می‌کند مردم را درک کند و به دیده شدن آن‌ها کمک کند. این‌ها عواملی است که او را به یک فرد کاریزماتیک تبدیل می‌کند.

هوش هیجانی چیست و چه تحولی در شیوه مدیریت ایجاد می‌کند؟ پیشنهاد مطالعه: هوش هیجانی چیست و چه تحولی در شیوه مدیریت ایجاد می‌کند؟

نلسون ماندلا

نخستین رئیس جمهور آفریقای جنوبی یعنی نلسون ماندلا یک فعال سیاسی بود که بر ضد نژادپرستی فعالیت می‌کرد. او یک رهبر همدل و الهام‌بخش بود که توانست برای کشورش دوران جدیدی از دموکراسی را به ارمغان بیاورد. ماندلا طبیعتی مهربان و بخشنده داشت.

جالب است بدانید که بعد از مرگ پدر تنی ماندلا، او توسط شخصی به نام جونگینتابا دالیندیبو، رهبر عالی تمبو به فرزندخواندگی پذیرفته شد. این رهبر قبیله یک فرد کاریزماتیک بود که به مردم اهمیت می‌داد و هرگز برای آن‌ها تصمیم نمی‌گرفت. بلکه فقط آن‌ها را نصیحت می‌کرد و به آن‌ها پیشنهاداتی ارائه می‌داد. ماندلا نیز از او یاد گرفت و به یک رهبر کاریزماتیک تبدیل شد.

اگر می‌خواهید بدانید بر سر ماندلا چه گذشت و چگونه توانست بعد از سال‌ها مبارزه به اهدافش برسد، زندگی‌نامه خودنوشت او، کتاب راه دشوار آزادی از دست ندهید.

آدولف هیتلر

اگرچه وقتی نام هیتلر به گوش می‌خورد، اکثر افراد به یاد جنایت‌های هولناک او می‌افتند، اما این شخصیت منفور به‌دلیل مهارت‌هایی که در فن سخنوری داشته است، به یکی از کاریزماتیک ترین افراد دنیا در تاریخ بدل گشت. او به‌دلیل ویژگی‌های کاریزماتیکی که داشت، توانست مردم آلمان را متقاعد کند که تمام مشکلات کشور را زیر سر یهودی‌ها بدانند.

خلاصه کتاب هنر سخنرانی در جمع
سخنرانی ماهر، با اعتماد به نفس و تاثیرگذار شوید
دیل کارنگی
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب هنر سخنرانی در جمع

فیدل کاسترو

فسادی که در دولت‌های آمریکای لاتین وجود داشت، باعث شد که شهروندان کوبایی به‌دنبال فردی با انگیزه و تأثیرگذار باشند تا از آن‌ها دربرابر حکومت حمایت کند. فیدل کاسترو با انگیزه و سرسختی خود، این نقش را به‌عهده گرفت.

وقتی کاسترو شروع به حرف‌زدن می‌کرد، همه نگاه‌ها به او دوخته شده و همه گوش‌ها نیز تیز می‌شد تا سخنان او را بشنوند. او یکی از کاریزماتیک ترین افراد دنیا بود که طرفداران زیادی داشت.

فیدل کاسترو

دیگو ماردونا

در دنیای ورزش داشتن کاریزما باعث می‌شود آن فرد بتواند تأثیر زیادی بر تیم خود بگذارد. این افراد می‌توانند عملکرد تیم را تغییر دهند و حتی رقیبان خود را به احترام وادار کنند. یکی از این افراد دیگو ماردونا است. او فردی مشتاق با روحیه‌ای آتشین و نگرشی خلاق بود. او نه‌تنها یکی از بهترین بازیکنان فوتبال در تمام دوران بود بلکه یکی از کاریزماتیک‌ترین آن‌ها نیز بود.

سخن آخر

کاریزما همیشه چیز خوبی نیست. این مسئله مهم است که چه شخصیتی از این ویژگی بهره می‌برد و از آن در چه جهتی استفاده می‌کند. هیتلر می‌تواند با بهره‌بردن از این ویژگی کاری کند تا مردم آلمان از یهودی‌ها متنفر شوند و به این ترتیب به‌راحتی با مرگ هزاران انسان کنار بیایند. از طرفی این کاریزما می‌تواند زندگی‌بخش باشد. مثل زمانی که مادر ترزا از آن استفاده می‌کند تا همدلی مردم را برانگیزد و آن‌ها را با خود همراه کند تا زندگی تنگدستان زیادی در جهان متحول شود.

این مقاله یک لیست محدود از کاریزماتیک ترین افراد دنیا را تشکیل می‌دهد. اما ما سعی کردیم طیف متنوعی از این افراد را معرفی کنیم تا بدانید از دنیای سیاست تا مستطیل سبز فوتبال و از قاب تلوزیون تا دنیای امور خیریه، کاریزمای یک فرد می‌تواند روی دیگران تأثیر بگذارد و آن‌ها را در مسیرهای مشخصی هدایت کند. به نظر شما چه افراد دیگری و در چه حوزه‌های دیگری می‌تواند به این لیست اضافه شود؟

سوالات متداول
کاریزماتیک ترین افراد دنیا که هستند؟

مارگارت تاچر، مادر ترزا، ناپلئون بناپارت، احمدشاه مسعود، اپرا وینفری، نلسون ماندلا، آدولف هیتلر، فیدل کاسترو، دیگو مارادونا و... برخی از افراد معروف کاریزماتیک در دنیا هستند.

کاریزماتیک ترین افراد دنیا چه ویژگی هایی دارند؟

معمولاً هر فرد کاریزماتیک سه ویژگی اصلی دارد: جذابیت، اشتیاق و قدرت متقاعدسازی. در ضمن، این افراد می‌توانند دارای ویژگی‌هایی مثل همدلی، اعتمادبه‌نفس، هوش هیجانی، سخنوری و... باشند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *