جسارت چیست؟

جسارت چیست؟ چگونه وقتی ترسیده‌ایم جسور باشیم؟

جسارت چیست؟ جسارت همان مفهومی است که باعث می‌شود دست به انتخاب‌هایی بزنید که شاید در دید عموم مردم ریسک خیلی بزرگی به نظر برسند. اما شما این کار را انجام می‌دهید زیرا جسارت آن را دارید.

جسارت در لغت به معنی بی‌پروایی، دلیری، بی‌باکی، جرئت و مهارناپذیربودن است. البته این واژه گاهی به‌معنای گستاخی هم به کار می‌رود؛ اما در این مقاله منظور ما از جسارت همان بی‌باکی و دلیری است.

در این مقاله از مجله بوکاپو قصد جسارت را معنا کنیم، تفاوت جسارت و شجاعت را بررسی کنیم و راهکارهایی برای جسور بودن ارائه دهیم. همراه ما باشید.

جسارت چیست؟

شما ممکن است بهترین تحصیلات دانشگاهی با نمرات عالی را داشته باشید یا شاید حتی یک جایگاه شغلی و اجتماعی خوب هم داشته باشید؛ اما بدون جسارت و بدون جرئت وارد عمل شدن، اثرگذاری شما چه در جهان شخصی‌تان و چه در اجتماعتان ناچیز و بی‌فروغ خواهد بود.

جسارت همان چیزی است که باعث می‌شود شما بدون ترس و با مسئولیت ‌پذیری و قاطعیت ابراز عقیده کنید یا عملی انجام دهید و حرفی بزنید.

چگونه جسور باشیم؟

به این سؤال که جسارت چیست پاسخ دادیم. حالا می‌خواهیم چگونه جسور بودن را بررسی کنیم.

همه انسان‌ها در زندگی با احساساتی نظیر ترس، خشم و دودلی دست‌وپنجه نرم می‌کنند. همه این احساسات منفی مانع بروز جسارت در افراد می‌شود. جمله معروفی منسوب به نلسون ماندلا نقل شده است با این مضمون:

چگونه جسور باشیم

در این جمله خردمندانه رازی نهفته است. حتی جسورترین و باشهامت‌ترین افراد هم در دل خود ترس را احساس می‌کنند؛ اما باوجود این، بازهم تصمیم می‌گیرند و وارد عمل می‌شوند.

تفاوت در کجاست؟ برای این کار نیاز است که در وهلهٔ اول، انسان تمامی احساسات منفی خود را بپذیرد و دست به انکار آن‌ها نزند؛ پذیرش و سپس مدیریت این احساسات، مقدمه و پیش‌نیاز انجام هرگونه اقدام جسورانه است. با این کار، در مراحل بعدی شما می‌توانید با این احساسات مواجه شوید؛ سپس با تهور به مبارزه با آنها بپردازد.

چگونه از طریق قانون پذیرش، حتی بدترین نقاط ضعف‌تان را هم تبدیل به نقاط قوت‌تان کنید پیشنهاد مطالعه: چگونه از طریق قانون پذیرش، حتی بدترین نقاط ضعف‌تان را هم تبدیل به نقاط قوت‌تان کنید

آیا جسارت کلمه مثبتی است؟

کلمه “جسورانه” نشان‌دهنده شکستن قوانین یا هنجارها است. (که می‌تواند مثبت باشد، اما شاید برای کسانی که به آن هنجارها اعتقاد دارند، تعریفی مثبت قلمداد نشود).

اما «شجاعت» تقریباً همیشه مثبت است و انجام کاری ترسناک یا خطرناک را به ذهن متبادر می‌کند و ریسک‌کردن را پیشنهاد می‌کند، زیرا کار درستی است. به طور مثال پیکاسو فردی جسور بود زیرا با گذشتن از محدودیت‌ها آثاری کاملاً خارق‌العاده خلق کرد.

اگر دوست دارید دربارهٔ شجاعت بیشتر بدانید، دبی فورد در کتاب شجاعت طرح زیستن یک زندگی شجاعانه را برای شما شرح می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم خلاصهٔ این کتاب را در بوکاپو بخوانید و راهکارهای دبی فورد را جدی بگیرید.

خلاصه کتاب شجاعت
چیره شدن بر ترس و برانگیختن اعتماد به نفس
دبی فورد
در ۳۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب شجاعت

آیا جسارت به معنی بی‌پروا عمل‌کردن است؟

به نظرتان اینکه قبل از تصمیم‌گیری‌های خودتان حسابی دودوتاچهارتا می‌کنید، همه جوانب موضوع را می‌سنجید و بعد از آن وارد عمل می‌شوید، به این معناست که فردی جسور نیستید؟

افلاطون اعتقاد داشت “جسارت داشتن و شجاع بودن همیشه به معنی روبه‌جلو رفتن نیست. به طور مثال اگر در یک صحنه نبرد عقب‌نشینی اقدامی هوشمندانه باشد و باعث نجات جان سربازان شود، اقدامی جسورانه است و شما یک فرد ترسو نیستید، بلکه شجاعت  باید با خرد همراه باشد و بدون عنصر خرد و آگاهی شجاعت می‌تواند باعث شکست شما شود و حتی شما را به کشتن دهد.”

پس جسارت را با سرسری وارد عمل شدن و بدون آگاهی تصمیم‌گیری‌کردن اشتباه نگیرید.

راهکارهای جسور بودن کدامند؟

برای جسور بودن راهکارهایی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید. در ادامه برخی از این راهکارها را با هم بررسی می‌کنیم. این ویژگی‌ها می‌توانند باعث پیشرفت شما در زندگی شخصی و شغلی‌تان شوند.

۱. از اینکه احمق به نظر برسید نترسید

پیرزنی را تصور کنید که در شصت  سالگی قصد کرده است دوچرخه‌سواری یاد بگیرد. هر روز در خیابان‌های فرعی به تمرین می‌پردازد؛ حتماً عدم تعادل و زمین‌خوردن‌های وی را می‌توانید تصور کنید. اما او این کار را انجام می‌دهد بدون آنکه به این موضوع که دیگران چه فکری خواهند کرد اهمیت دهد.

دستاورد این تفکر چیست؟ هزاران پیرزن پنجاه‌ساله دیگر دوچرخه‌سواری را بلد نخواهند شد اما پیرزن داستان ما بعد از چندین بار زمین‌خوردن و برهم‌خوردن تعادلش دوچرخه‌سواری را یاد می‌گیرد.

حالا ما او را می بنیم که سوار بر دوچرخهٔ خود از کنار ما رکاب می‌زند و در دل خود تحسینش می‌کنیم. او از خود یک سؤال پرسیده است؟

راهکارهای جسور بودن

او از خود یک سؤال پرسیده است؟ آیا واقعاً می‌خواهم کاری را که دوست دارم انجام دهم به تعویق بیندازم زیرا می‌ترسم دیگران در موردم چطور فکر می‌کنند؟ به نظر عاقلانه نمی‌آید؛ می‌روم و انجامش می‌دهم.

۲. به خود اجازه انجام کارها را بدهید

در کودکی به ما تلقین شده است که تقریباً برای انجام هر کاری باید اجازه بخواهیم و بسیاری از افراد در حالی وارد بزرگسالی می‌شوند که هنوز فکر می‌کنند قبل از اقدام به تأیید یا رضایت دیگران نیاز دارند.

جسور باشید و بدانید که تنها کسی که نیاز است از او اجازه بگیرید خودتان هستید. هر کاری که می‌خواهید انجام بدهید به خودتان اجازه انجام آن را بدهید. به نظر ساده می‌آید اما بسیار تأثیرگذار است.

نویسنده کتاب جرئت بسیار معتقد است استاندارهایی که توسط خانواده، جامعه، مدرسه و … برای ما چیده شده می‌تواند جرئت زندگی کردن را از ما بگیرد. برای رهایی از این الگوها، مطالعه خلاصه این کتاب را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

۳. قبل از اینکه فکر کنید آماده هستید یا نه شروع کنید

این قانون را در نظر داشته باشید:

“وقتی می‌خواهم یک کار جدیدی را امتحان کنم، زمانی که احساس کنم ۸۰ درصد آماده هستم، آن را امتحان می‌کنم.”

برای اینکه جسورتر و بی‌باک‌تر باشید قبل از اینکه فکر کنید کامل آماده هستید یا نه شروع کنید.

۴. قوانین را بشکنید

قوانین را یاد بگیرید و سپس آن‌ها را بشکنید. به دستورالعمل‌های مرسوم به‌عنوان یک چهارچوب نگاه کنید و درعین‌حال، وقتی از روال انجام کارها مطلع شدید به ابراز وجود خود بپردازید و سلطنت آزاد خود را آغاز کنید. از خود سؤالاتی مانند موارد زیر بپرسید:

 • در این موقعیت “من” باید چه‌کار کنم؟
 • آیا همه این قوانین واقعاً ضروری هستند؟
 • آیا ضروری است که کارها به‌این‌ترتیب انجام شود؟
 • چگونه می‌توانم شخصیت خود را به این موضوع تزریق کنم؟

شکستن قوانین به جسور بودن کمک می کند

تو کله‌خر هستی نام یکی از خلاصه کتاب‌های بوکاپو است که با ارائه راهکارهای عملی و مفید به شما این جرئت را می‌دهد که دست از بدون ترس و باج سارت کامل اهدافتان را دنبال کنید.

خلاصه کتاب تو کله خر هستی
چگونه از تردیدها دست بردارید و یک زندگی خارق‌العاده برای خود خلق کنید
جن سینسرو
در ۲۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب تو کله خر هستی

5. کاری را انجام دهید که فکر می‌کنید از پسش بر نمی‌آیید

همه ما فهرستی از کارهایی داریم که فکر می‌کنیم واقعاً در آن‌ها بد خواهیم بود، یا هرگز نمی‌توانیم آن کارها را انجام دهیم. تصمیم بگیرید هر روز یک اقدام جسورانه انجام دهید.

یادگیری یک مطلب جدید یا به‌دست‌آوردن یک خصلت جدید روندی است که باید در رسیدن به آن استمرار داشته باشد تا به عادت شما تبدیل شود.

با استمرار در انجام یک عمل آن را به عادتتان تبدیل کنید و سپس عادت را به طبع دوم خود. پس از مدتی شما یک فرد جسور محسوب خواهید شد و شاهد نسخه بزرگ‌تر و موفق‌تری از خود خواهید بود.

6. با افراد جسور معاشرت کنید

حتماً شما نیز این جمله را شنیده‌اید که معدل زندگی شما معدل پنج فردی است که بیشترین وقت خود را با آن‌ها می‌گذرانید. اگر دوستانتان دائماً از امتحان کردن چیزهای جدید طفره می‌روند، به‌احتمال زیاد وقتی نوبت امتحان کردن چیزهای جدید به شما می‌رسد تردید بیشتری خواهید داشت.

از سوی دیگر، اگر با تعداد زیادی از افراد جسور احاطه شده‌اید که دوست دارند چیزهای جدید را امتحان کنند، به‌احتمال زیاد متوجه خواهید شد که در کنار هم تجربیات جدید زیادی کسب می‌کنید.

تفاوت جسارت و شجاعت در یک مدیر

برای بسیاری از ما کلمات جسارت و شجاعت تقریباً یکسان هستند. یک کیفیت روحی و ذهنی که فرد را قادر می‌سازد با مشکل و خطر روبه‌رو شود.  هرکسی که جسور باشد در نظر عموم مردم شجاع نیز محسوب می‌شود.

بااین‌حال برخی تمایزات کلیدی بین این دوکلمه وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

 • شجاعت یک حالت روحی خودانگیخته است که به معنای فقدان ترس است؛ اما جسارت لزوماً با نبود ترس به دست نمی‌آید بلکه یک فضیلت همراه با انتخاب و دوراندیشی محسوب می‌شود. به این معنا که می‌دانم یک عمل خطرناک یا سخت است، اما به‌هرحال آن را انجام می‌دهم.
 • شجاعت از طریق خاموش‌کردن ذهن خودآگاه شخص و حالت خلبان خودکار انجام می‌شود؛ اما جسارت کاملاً آگاهانه و انتخابی است.
 • شجاعت یک قدرت در شخصیت فرد است که به شخص اجازه می‌دهد همیشه به‌ظاهر بزرگ‌تر از بحران باشد؛ اما برخلاف شجاعت در جسارت، فردی که با مشکلات و بحران‌ها مواجه می‌شود ممکن است احساس خطر، درد و یا کوچکی کند اما با انتخاب عمدی و آگاهانه به مبارزه می‌پردازد.
 • شجاعت می‌تواند ماهیت خود را بدون علت حفظ کند اما جسارت نیازمند یک علت و انگیزه است؛ مانند نگرانی، شفقت و یا عشق.

تفاوت جسارت و شجاعت در یک مدیر

نحوه بروز دو خصلت جسارت و شجاعت توسط یک مدیر در محل کار

اتاق هیئت‌مدیره شرکت ممکن است با میدان جنگ متفاوت باشد؛ اما از بسیاری جهات تصمیمات گرفته شده در آنجا می‌توانند به‌اندازه تصمیمات میدان جنگ مهم باشند. بسیاری از همان مضامین گذشته هنوز در دنیای مدرن ادامه دارد. این شامل ایده استفاده از جسارت و شجاعت در محل کار توسط یک مدیر نیز هست.

پرورش شجاعت بیشتر زمانی برای یک کسب‌وکار و یا شرکت، عالی و کاربردی است که نگرش “فقط انجامش بده یا همان “Just Do It” در محل کار موردنیاز است.

به‌خصوص زمانی که به ابتکار عمل و به تعویق انداختن نیاز ندارید. در محل کار، بیشتر با شجاعت ذهنی به‌جای شجاعت جسمی سروکار خواهید داشت. یک مدیر اگر با فضای ابری اعتمادبه‌نفس احاطه شده باشد یک فرد شجاع محسوب می‌شود.

همچنین در محیط کار حتماً با موقعیت‌هایی مواجه خواهید شد که در آن جسارت لازم است. جسور بودن مستلزم مقدار زیادی از مایندفولنس و یا همان ذهن‌ آگاهی است.

شما باید در لحظه حال باشید و به‌عنوان یک مدیر از همه چیزهایی که فکر می‌کنید و احساس می‌کنید و همچنین در اطرافتان می‌گذرد، آگاه باشید.

در این راه، کتاب ذهن آگاهی برای آغازگران به کمک شما می‌آید. این کتاب صدای مغز شما را کشف می‌کند، بیرون می‌کشد و ثابت می‌کند شما با آن یکی نیستید.

خلاصه کتاب ذهن آگاهی برای آغازگران
راهی برای آگاه شدن از کسی که واقعا هستید
جان کابات زین
در ۳۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ذهن آگاهی برای آغازگران

برای تصمیم‌گیری‌ها و وزن کردن گزینه‌های موجود و فکرکردن به آن‌ها، جسارت و شجاعت هر دوبه نحوی در محل کار، به کار شما می‌آیند.

مدیران جسور کسانی هستند که حاضرند با توسعه یک محصول جدید ریسک کنند. ریسک‌پذیری چیست؟ آیا فرد ریسک‌پذیری در تصمیم‌گیری‌ها باشیم؟

ریسک‌ پذیری یعنی در مورد موضوعات بحث‌برانگیز صحبت و گفت‌وگو کنیم و  مسئولیت بیشتری نسبت به دیگران در مواجهه با یک تصمیم غیر محبوب بپذیریم. این‌ها همه‌وهمه از ویژگی‌های یک مدیر جسور محسوب می‌شود که با آگاهی از خطرات موجود می‌تواند قدم‌های بزرگ بردارد.

جسارت برای یک مدیر یعنی تعیین اهداف فوق‌العاده بزرگ، پذیرش مبارزه با رقیبان قدرتمند و فکرکردن به روش‌های غیرمتعارف.

چگونه یک مدیر جسور باشیم؟

۴ قدم مهم برای تبدیل‌شدن به یک مدیر جسور عبارت است از:

 1. نوآوری کنید
 2. ارتباط برقرار کنید
 3. بر دنیای بیرون تمرکز کنید
 4. برای نتایج بزرگ نقشه بکشید

از این‌که یک رهبر جسور باشید نترسید به قول هلن کلر:

«فرار از خطرات در درازمدت برای شما امنیت نمی‌آورد؛ ترسوها به‌اندازه جسورها گیر می‌افتند.»

ریسک کنید، فرصت بیافرینید و به دنبال نتایج باشید. همان‌طور که پیش می‌روید متوجه خواهید شد که مؤثرتر و بزرگ‌تر شده‌اید و با شغل رؤیاهایتان ازدواج کرده‌اید.

پیتر دراکر که اغلب به‌عنوان پدر علم مدیریت شناخته می‌شود، کتابی با عنوان مدیر اثربخش نوشته است؛ در این کتاب ۵ اصل کلیدی وجود دارد که عملی‌کردن این ۵ اصل به شما کمک می‌کند به مدیری مؤثر در  فعالیت‌های حرفه‌ای خود تبدیل شوید.

خلاصه کتاب مدیر اثربخش
راهکاری جامع برای مدیران برجسته
پیتر دراکر
در ۲۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مدیر اثربخش

سخن آخر

حالا که به انتهای مقاله رسیدیم و درباره اینکه جسارت چیست و چگونه می‌توان جسور بود به‌طور کامل صحبت کردیم. به‌نظرتان شما جزء آدم‌های جسور محسوب می‌شوید؟

اصلا جسور بودن را نوعی امتیاز مثبت می‌دانید یا معتقدید هرچه جسارت کمتری به خرج دهیم می‌توانیم زندگی آرام‌تر و بی‌دغدغه‌تری داشته باشیم؟ با ما نظرتان را به اشتراک بگذارید.

در کنار این مقالات، می‌توانید سری هم به خلاصه کتاب های بوکاپو بزنید و در مسیر رشد فردی، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. اپلیکیشن و وب‌سایت بوکاپو با بیش از ۷۰۰ خلاصه کتاب در دسترس شما قرار دارد.

سوالات متداول
جسارت چیست؟

جسارت در لغت به معنی بی‌پروایی، دلیری، بی‌باکی، جرئت و مهارناپذیربودن است.

تفاوت جسارت و شجاعت در یک مدیر چیست؟

پرورش شجاعت بیشتر زمانی برای یک کسب‌وکار و یا شرکت، عالی و کاربردی است که نگرش "فقط انجامش بده یا همان "Just Do It" در محل کار موردنیاز است. اما جسارت برای یک مدیر یعنی تعیین اهداف فوق‌العاده بزرگ، پذیرش مبارزه با رقیبان قدرتمند و فکرکردن به روش‌های غیرمتعارف.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *