زندگینامه آلن دو باتن

آلن دو باتن نویسنده ای که فلسفه را از آسمان به زمین آورد

آلن دو باتن (Alain de Botton) نویسنده انگلیسی/سوییسی نام‌آشنایی است که کتاب‌های او چند سالی است در قفسه پرفروش‌ترین‌های کتاب‌فروشی‌ها جاخوش کرده‌اند. او که دغدغه اصلی‌اش کاربرد فلسفه در زندگی روزمره است، درباره موضوعاتی همچون عشق، روابط انسانی، زندگی مشترک، معنای زندگی و فلسفه قلم زده است.

آلن دو باتن و کتابهایش اکنون در بین کتابخوان‌ها و علاقه‌مندان به فلسفه، از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هستند. بنابراین تصمیم گرفتیم این مقاله از مجله بوکاپو را به این نویسنده موفق و اثرگذار اختصاص دهیم و درباره سرگذشت و زندگی او، اقدامات مهم و ارزشمندش و کتاب‌هایش صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

زندگینامه آلن دو باتن

آلن در دسامبر ۱۹۶۹ در زوریخ سوییس متولد شد. مادرش، سوییسی و از یهودیان اشکنازی بود و ژاکلین نام داشت. پدرش گیلبرت دو باتن، در اسکندریه مصر در یک خانواده از یهودیان سرشناس انگلیسی متولد شده بود ولی در جریان اخراج یهودیان و افراد غیرعرب از مصر، گیلبرت نیز از مصر خارج شد و به سوییس رفت.

پدر آلن، فارغ‌التحصیل اقتصاد بود و در این علم از متخصصان صاحب‌نظر به شمار می‌آمد. او برای اولین بار نظرات مهمی را در حوزه مدیریت دارایی‌ها مطرح کرد، در سوییس مدیر یکی از بانک‌های خاندان روتشیلد شد و در نهایت شرکت مدیریت دارایی خود را تأسیس کرد.

آلن دو باتن تا ۱۲ سالگی به همراه خانواده‌اش در سوییس زندگی کرد و زبان‌های آلمانی و فرانسوی را به خوبی یاد گرفت. سپس آن‌ها به انگلستان رفتند و آلن تحصیلاتش را در آن کشور ادامه داد.

او از دانشگاه کمبریج، کالج گانویل و کیز که یکی از کالج‌های مشهور در حوزه علوم انسانی است، در رشته تاریخ فارغ‌التحصیل شد. سپس سودای فلسفه در سرش افتاد و از کینگز کالج لندن مدرک کارشناسی ارشد فلسفه دریافت کرد.

تحصیلات آلن دو باتن

او تصمیم گرفت مطالعه رشته فلسفه را به صورت آکادمیک ادامه دهد و رشته فلسفه فرانسه در دانشگاه هاروارد را در مقطع PhD انتخاب کرد. اما در میانه راه پشیمان شد، تحصیل را رها کرد و روی به سوی نویسندگی آورد.

فلسفه آلن دو باتن برای زندگی روزمره

او با ایده نوشتن برای مردم عادی و وارد کردن فلسفه به زندگی روزمره انسان‌ها، پا به دنیای نویسندگی گذاشت. آلن دو باتن تنها کسی نیست که چنین تفکری دارد. با خواندن کتاب خودآموز فلسفه متوجه می‌شوید که می‌توان فلسفه را از میان کتاب‌های قطور و سنگین، بیرون کشید و وارد زندگی کرد.

خلاصه کتاب خودآموز فلسفه
سرفصل‌های مهم فلسفه غرب
مل تامپسون
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب خودآموز فلسفه

آلنِ ۲۳ ساله نوشتن را با نگارش اثری داستانی به نام «جستارهایی درباره عشق» آغاز کرد که به فراز و فرودهای عاشق شدن و شکست‌های عشقی می‌پردازد.

او ۴ سال بعد اولین اثر غیرداستانی‌اش را با عنوان «پروست چگونه می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند» منتشر کرد که درباره زندگی و آثار مارسل پروست نویسنده شهیر ایرلندی بود. این کتاب نام او را بر سر زبان‌ها انداخت و به یکی از پرفروشترین کتاب‌های آمریکا و انگلستان تبدیل شد.

تاکنون او بیش از ۱۳ کتاب نوشته است که در آن‌ها سعی کرده پای فلسفه را به ساده‌ترین شکل ممکن به زندگی همه مردم، با هر سطحی از دانش و آگاهی، باز کند. این مسئله در آثار دو باتن به حدی مشهود است که در وبسایت او مجموعه آثارش با عنوان «فلسفه زندگی روزمره» توصیف شده‌اند.

آلن دو باتن دست به کار می شود: تأسیس مدرسه زندگی

آلن دو باتن در راستای آموختن راه‌ورسم زیستنِ فلسفی، تنها به نوشتن بسنده نکرده است. او اعتقاد دارد که مدارس امروزی، آنچه را که افراد برای درست زندگی کردن نیاز دارند آموزش نمی‌دهند.

او چاره را در این دید که خودش دست‌به‌کار شود و طرحی نو دراندازد. این طرح نو تأسیس موسسه آموزشی «مدرسه زندگی» بود. مدرسه زندگی موسسه‌ای است که می‌کوشد آنچه مدارس از آن غافل‌اند را به مردم آموزش دهد.

این مدرسه با شعار «یادگیری، بهبودی و رشد» تأسیس شده است و هدف خود را آموزش مهارت‌های زندگی می‌داند. مدرسه زندگی می‌خواهد آرامش بیشتر،‌ روابط عاطفی بهتر و عاشقانه‌تر، دوستی‌های عمیق‌تر و درک بهتر خود را برای مخاطبانش به ارمغان بیاورد.

مدرسه زندگی حتی به زندگی حرفه‌ای و شغلی نیز توجه داشته است و به آموزش مهارت‌های لازم در محیط کار می‌پردازد. متخصصان مدرسه زندگی با برخورداری از درک و بینشی عمیق از روابط انسانی و حرفه‌ای را به کسب‌وکارها کمک می‌کنند تا روش‌های مختلف برای افزایش بهره‌وری کارکنان و بهبود روابط بین کارمندان و مدیران را به کار ببندند.

مدرسه زندگی آلن دو باتن

 

در وبسایت مدرسه زندگی مجموعه‌ای از مقالات، کتاب‌ها، فیلم‌ها و خدمات مشاوره روانشناسی به مخاطبان ارائه می‌شود و به مهم‌ترین مهارت‌ها برای داشتن یک زندگی بهتر و غنی‌تر پرداخته شده است.

بهترین کتاب‌های آلن دو باتن که شما را عاشق فلسفه می کند

در بخش آخر این مقاله، می‌خواهیم به مهم‌ترین بخش زندگی او بپردازیم؛ آن‌چه که باعث اثرگذاری او در زندگی مردم شده است، یعنی کتاب‌هایش. در ادامه با ۶ کتاب مهم و پرفروش آلن دو باتن آشنا می‌شویم که خواندن آنها را می‌تواند تغییرات چشمگیری در زندگی‌تان ایجاد کند.

تسلی بخشی های فلسفه

این کتاب، یکی از مشهورترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های دو باتن بوده است و تحسین‌ منتقدان و مخاطبان را برانگیخته است. دو باتن در این کتاب می‌خواهد نشان دهد که چگونه فلسفه می‌تواند مرهم زخم‌های زندگی ما باشد.

این کتاب همانند یک داروی آرام‌بخش فلسفی عمل می‌کند و شما را قادر می‌سازد فلسفه را به محل کار، بین دوستان و تنهایی خود ببرید. این کتاب شما را با زوایای پنهان زندگی و چیزهایی که از آن‌ها خجالت می‌کشید یا فرار می‌کنید آشتی می‌دهد.

خلاصه کتاب تسلی‌ بخشی ‌های فلسفه
چگونه به یک فیلسوف آرام تبدیل شویم؟
آلن دو باتن
در ۵۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب تسلی‌ بخشی ‌های فلسفه

اضطراب منزلت

بسیاری از ما انسان‌ها همواره نگران موقعیت و جایگاه خودمان چه در اجتماع و چه در چشم اطرافیانمان هستیم. آلن دو باتن در این کتاب ریشه‌های تاریخی و فلسفی منزلت اجتماعی و تأثیر آن در زندگی انسان‌ها را بررسی کرده است.

او ۵ دلیل را برمی‌شمرد که در طول تاریخ باعث شده‌اند منزلت برای آدم‌ها بسیار مهم باشد و برای دستیابی و حفظ آن دچار اضطراب شوند. علاوه بر این او ۵ راه‌حل نیز پیش پای خوانندگان می‌گذارد که بتوانند با کمک آنها اضطراب خود را تسکین دهند و از بند باورهای اجتماعی غلط رها شوند.

خلاصه کتاب اضطراب منزلت
بررسی فلسفی و تاریخی پدیده‌ای به نام اضطراب منزلت
آلن دو باتن
در ۵۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب اضطراب منزلت

متفکران بزرگ

اگر قطور و ثقیل بودن کتاب‌های فلسفی و سیاسی باعث شده است علی‌رغم میلتان به سراغ آنها نروید، کتاب متفکران بزرگ می‌تواند یک نقطه شروع عالی برای شما باشد.

این کتاب به همه مخاطبان این امکان را می‌دهد که با اندیشه‌ها و ایده‌های ارسطو آشنا شوند، از عقاید مارکس که پایه‌‌های مارکسیسم را بنا نهاد آگاه شوند و بدانند فروید چگونه به ناخودآگاه انسان سفر کرده بود.

آثار آلن دو باتن

آلن دو باتن نشان داده است که ساده‌فهم کردن مسائل، رسالتی بزرگ است و او این را رسالت خود می‌داند.

انسان‌ها برای آنکه بتوانند ایده‌ای را در زندگی روزمره و حتی جامعه محقق کنند باید ابتدا آن را بفهمند و درک کنند. افکار متفکران بزرگ قرار نیست فقط در دانشگاه‌های علوم‌انسانی درس داده شوند. این‌ها ایده‌هایی برای همه هستند.

خلاصه کتاب متفکران بزرگ
چگونه فلسفه بخوانیم؟
آلن دو باتن
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب متفکران بزرگ

در باب اعتماد به نفس

کتاب‌های بسیاری درباره اعتماد به نفس نوشته شده است و این اثر آلن دو باتن یکی از بهترین کتاب‌های این حوزه است. کتاب در باب اعتماد به نفس، درباره‌ حماقت‌ها، ترس‌ها و شرمساری‌های انسان است.

دو باتن در این کتاب نشان می‌دهد که اشتباه کردن یک ویژگی مشترک بین ما و بزرگ‌ترین قهرمانان جهان است، اما آنچه که آن‌ها را متمایز می‌کند اعتمادبه‌نفس است.

اگر قصد شروع یک کار سخت یا غیرممکن را دارید، اگر نسبت به خودتان شرمنده هستید و از همه مهم‌تر حس می‌کنید سال‌هاست که زیر نقاب خجالتی بودن پنهان شده‌اید، کتاب در باب اعتمادبه‌نفس، کلید رهایی شماست.

خلاصه کتاب در باب اعتماد به نفس
قهرمان‌ها چطور گریه می‌کنند؟
آلن دو باتن
در ۳۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب در باب اعتماد به نفس

چگونه کارآمد فکر کنیم؟

آلن دو باتن در این اثر نیز به دغدغه اصلی خود که کاربردهای فلسفه در زندگی است پرداخته و از راهبردهای فلسفی برای پرورش قوای تفکر و تقویت خلاقیت بهره گرفته است.

او ابتدا ما را با ویژگی‌های طبیعی ذهن آشنا می‌کند، سپس توضیح می‌دهد چرا فکر کردن پروسه دشواری است. او ضرورت فکر کردن در زندگی را مطرح می‌کند که متأسفانه امروزه عده زیادی نسبت به آن بی‌تفاوت شده‌اند.

فکر کردن یعنی متوقف کردن اعمالی که معنای آن‌ها را نمی‌دانیم و حتی هیچ دلیلی برای انجام دادنشان نداریم. زندگی ما پر است از کارهایی که فرصت دقیق شدن در آن‌ها را نداشته‌ایم و اغلب از روی عادت تکرارشان می‌کنیم.

اما اگر شما نمی‌خواهید یکی از هزاران نفری باشید که عمر خود را بدون فکر کردن تلف کرده‌اند، این کتاب برایتان راهگشا خواهد بود.

خلاصه کتاب چگونه کارآمد فکر کنیم
راهنمای خلاقیت و بازدهی بیشتر
آلن دو باتن
در ۳۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چگونه کارآمد فکر کنیم

مصیبت های شاغل بودن

شغل ابزار تبدیل وقت و انرژی به پول است و آدمی زمان زیادی از عمر خویش را صرف کار کردن می‌کند. با وجود این معمولاً آدم‌ها در شغل‌شان شاد نیستند.

این کتاب درباره ویژگی‌های بازار کار و نظام اقتصادی در دنیای مدرن توضیح می‌دهد و هدف دو باتن آگاه کردن مردم از سیستمی است که درون آن کار می‌کنند. در این کتاب متوجه می‌شوید که چرا گاهی همکارانتان برایتان غیرقابل تحمل می‌شوند.

آلن دو باتن در این کتاب مفید، به یاری افراد شاغلی آمده است که مدام به خاطر موفق نشدن، ثروتمند نشدن، ترفیع رتبه نگرفتن، عقب ماندن از رقبا و هدر رفتن استعدادهایشان خود را سرزنش می‌کنند. پیام این نویسنده هوشمند به شما این است: «تمام ناکامی‌ها تقصیر شما نیست.»

خلاصه کتاب مصیبت های شاغل بودن
هشت وضعیت ناخوشایند در بازار کار که تقصیر ما نیست
آلن دو باتن
در ۴۷ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مصیبت های شاغل بودن

سخن آخر

آلن دو باتن نویسنده مشهوری است که دغدغه‌اش ساده‌سازی و همه‌فهم کردن مسائل فلسفی و به کار بستن آنها در زندگی روزمره است. کتاب‌های او غالباً به بررسی ابعاد مختلف زندگی از منظر فلسفی می‌پردازد.

بسیاری از ما علاقه بسیاری به فلسفه داریم. بااین‌وجود عاملی که باعث می‌شود مطالعه در این زمینه را آغاز نکنیم، کمبود زمان یا تمرکز برای مطالعه کتاب‌های فلسفی است، حتی آثار دو باتن. بهترین راه برای برداشتن قدم اول، مطالعه خلاصه کتاب است.

ما در بوکاپو کتاب‌هایی سودمند و پرمحتوا در زمینه فلسفه و معنویت را (در کنار آثار بی‌شمار دیگری در حوزه‌های مختلف) با دقت و وسواس خلاصه کرده‌ایم تا در کوتا‌ه‌ترین زمان ممکن، بتوانید اطلاعات موردنیاز خود را کسب کنید.

سوالات متداول
آلن دو باتن کیست؟

آلن دو باتن نویسنده انگلیسی- سوییسی است که در رشته تاریخ و فلسفه تحصیل کرده است. او به دنبال استفاده از فلسفه و تفکر فلسفی در زندگی روزمره انسان‌هاست. او در راستای آموزش مهارت‌های زندگی، مدرسه زندگی را تأسیس کرده است.

بهترین کتاب‌های آلن دو باتن کدامند؟

از مهم‌ترین کتاب‌های آلن دو باتن می‌توان به تسلی بخشی های فلسفه، اضطراب منزلت، در باب اعتماد به نفس و چگونه کارآمد فکر کنیم اشاره کرد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *