ویژگی زنان موفق – چگونه یک زن موفق باشیم؟

ویژگی زنان موفق – چگونه یک زن موفق باشیم؟

ویژگی زنان موفق

تبدیل شدن به یک زن موفق در جامعه‌ای که قوانین آن از زنان حمایت نمی‌کنند، مسئله چالش‌برانگیزی است. عدم برابری زنان و مردان در بهره‌گیری از امکانات و فرصت‌‌های شغلی، در برخی جوامع مرد سالار، به عنوان یک معضل شناخته می‌‌شود. طبق تفکر آن‌ها توانایی مردان از زنان بیشتر است. بسیاری از زنان موفق جهان با وجود اینکه در این جوامع متولد شده‌اند اما با سخت‌کوشی به اهداف خود رسیده‌اند. اما این تنها ویژگی لازم نیست. ما در این مقاله از مجله بوکاپو، بارزترین ویژگی‌هایی که زنان موفق را از سایرین متمایز می‌کند را بررسی می‌کنیم.

شاید برایتان الهام‌بخش باشد که پیش از شروع، تجربیات بعضی از زنان قدرتمند و مشهوری که به هدفشان دست یافته‌اند را از زبان هیلاری کلینتون در کتاب «با شتاب به پیش» بشنوید. در این کتاب خواهید آموخت که چرا حضور زنان برای پیشرفت جامعه ضروری است و چرا همچنان برابری حقوق زن و مرد حتی در کشورهای پیشرفته هم اعمال نمی‌شود.

خلاصه کتاب با شتاب به پیش
چگونه زنان می‌توانند مقتدر و هدفمند باشند
هیلاری کلینتون، ملانی ورویر و کیم آذارلی
در ۲۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب با شتاب به پیش

در ادامه ۱۰ ویژگی که معمولا بین زنان موفق، مشترک است را بررسی می‌کنیم:

۱. سخت کوشی

احتمالا هیچ فرد موفقی مخالف این نیست که سخت‌ترین و بزرگترین خواسته‌ها را می‌توانیم با تلاش و استمرار به دست بیاوریم. افرادی که به موقعیت‌های دلخواهشان رسیده‌اند اغلب از استعداد یا توانایی ویژه‌ای برخوردار نیستند. بلکه تنها فرق آن‌ها با افراد دیگر این است که در برابر مشکلات و ناهمواری‌ها تسلیم نمی‌شوند و تا رسیدن به هدف سخت تلاش می‌کنند. موانع در هر مسیری که طی کنیم وجود خواهند داشت اما انسان مصمم به راحتی دست از اهدافش نمی‌کشد، حتی اگر مسیری سخت و پُرپیچ‌ و خم در انتظارش باشد.

۲. مثبت اندیشی

دوری از افکار منفی، فضای ذهن را برای خلق ایده‌ها و هدف‌های جدید و ناب باز می‌کند. همچنین نگرش مثبت شتاب‌دهنده افراد در مسیر تحقق اهداف است. هیچ عامل بیرونی قادر نیست جلوی کسی که با دید مثبت، انگیزه خود را برای ادامه مسیر تقویت می‌کند، بایستد. زنان موفق نیز برای تقویت مثبت‌اندیشی معمولا مطالب انگیزشی را مطالعه می‌کنند و اطرافشان را با افرادی که تفکرات مثبت دارند و آن‌ها را تشویق می‌کنند، پر می‌کنند.

قدم اول برای داشتن نگرش مثبت، خالی کردن ذهن از افکار منفی است. راهکارهای موثری برای خانه تکانی ذهن از افکار منفی و به دست گرفتن کنترل فرکانس افکار وجود دارند که لوییز هی به خوبی در کتاب شفای زندگی آن‌ها را توضیح داده است. پیشنهاد می‌کنیم حتما حداقل یک بار این کتاب را مطالعه کنید و از راهکارهای عملی آن بهره ببرید.

خلاصه کتاب شفای زندگی
خانه تکانی ذهنی برای شفای جسم و ذهن
لوییز هی
در ۳۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب شفای زندگی

۳. عزت نفس

عزت نفس بنای وجودی هر انسانی است. در واقع همان احساس ارزشمندی وجودی و لیاقت فارغ از هرگونه دستاورد بیرونی است که یک انسان برای خودش قائل است. عزت نفس همان صدایی است که به شما می‌گوید:‌ «تو لیاقتش رو داری!»

عزت نفس و احساس ارزشمندی در زنان موفق

بدون شک عزت نفس یکی از کلیدی‌ترین ویژگی‌های یک انسان موفق است. اما معمولا اکثر افراد با این مسئله چالش‌های بسیاری دارند. اگر شما هم مایلید برای تقویت این عنصر حیاتی در وجودتان تلاش کنید، پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه مقاله راهکارهای تقویت عزت نفس و تفاوت آن با اعتماد به نفس (+ معرفی کتاب) در مجله بوکاپو شروع کنید.

۴. همدلی

همدلی با مردم ویژگی دیگری از زنان موفق است. کمک کردن و تعامل با دیگران باعث رشد و تغییر خود فرد هم می‌شود. یک فرد موفق می‌داند که موفقیت خودش در گرو موفقیت اطرافیان و جامعه‌اش است. به همین ترتیب یک زن موفق نیز از هیچ کاری برای رسیدن به موفقیت خود دریغ نمی‌کند و سعی می‌کند در حد امکان جهان را برای انسان‌های دیگر نیز جای بهتری برای زیستن کند.

۵. صداقت

هیچ کس به فرد دروغگو اعتماد نمی‌کند و ارزشی برای حرف‌های او قائل نمی‌شود. توانایی جلب اعتماد و اطمینان دیگران، فارغ از جنسیت فرد، یک فاکتور ضروری در پیشرفت است. برای همه واضح است که برای پنهان کردن واقعیت، تنها یک بار دروغ گفتن کافی نیست و فرد دروغگو باید پیوسته در تکاپوی فاش نشدن دروغ‌های قبلی خودش باشد. در نتیجه تمرکز و توجه زیادی که می‌تواند در مسیر موفقیت صرف شود، در مسیر دروغگویی به هدر می‌رود و در مقابل هیچ چیز سودمندی حاصل نمی‌شود.

 

نقش صداقت در موفقیت زنان

۶. قدردانی

مَثَل «شکر نعمت، نعمتت افزون کند، کفر، نعمت از کفت بیرون کند» را اکثر ما شنیده‌ایم. افراد موفق به این مَثَل توجه ویژه دارند. آن‌ها خداوند را بابت نعمات و داشته‌ها شکرگزاری و از دیگران بابت کار‌هایی که برای آن‌ها انجام داده‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنند. اگر هنوز برایتان واضح نیست که چگونه بازتاب رفتارهای ما با دیگران و این جهان، مانند قدردانی یا گلایه‌مندی، ما را به موفقیت نزدیکتر یا از آن دورتر می‌کند، پیشنهاد می‌کنیم نکات کتاب هفت قانون معنوی موفقیت اثر دیپاک چوپرا را مطالعه کنید.

خلاصه کتاب هفت قانون معنوی موفقیت
هفت اصل معنوی زندگی برای موفقیت در تمامی جنبه‌های زندگی
دیپاک چوپرا
در ۲۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب هفت قانون معنوی موفقیت

۷. شجاعت

احتمالا تا کنون افراد زیادی را در اطراف خود مشاهده کرده‌اید که به دلیل ترس از شکست، قضاوت‌های مردم و… از هدف‌ها و آرزو‌های خود دست کشیده‌اند. بارزترین ویژگی زنان موفق شجاعت و مقابله با این گونه ترس‌ها است. اما شجاعت به معنی نترسیدن نیست! ترس یک حس غریزی است که برای محافظت گونه انسان از خطرات احتمالی در وجود او قرار داده شده اما شجاعت، یعنی با وجود ترس، دست به اقدامی که برای موفقیتتان لازم است بزنید. دقیقا مفهومی که برنی براون در کتاب جرأت بسیار به آن می‌پردازذ و با راهکارهایش کمکتان می‌کند شجاعانه آنچه هستید و آنچه دارید را بپذیرید و این شرم و ترس دست‌و‌پا‌گیر را رها کنید.

خلاصه کتاب جرات بسیار
از شهامت پذیرفتن آسیب‌پذیری، تا تغییر در زندگی، عشق و حرفه
برنی براون
در ۴۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب جرات بسیار

۸. علاقه‌مند به یادگیری

به قول آنتونی جی. دی آنجلو (هنرپیشه بریتانیایی) «اشتیاقتان برای یادگیری را توسعه دهید، تا هرگز در راه رشد و تعالی متوقف نشوید». یک زن موفق همواره برای یادگیری علم و مهارت‌های گوناگون و جدید می‌کوشد.

۹. خود مراقبتی

مراقبت از جسم و روح سبب کاهش استرس، تقویت انگیزه و اعتماد به نفس، سلامت، نشاط و شادابی می‌شود. در نتیجه یک انسان موفق برای موفقیت در پیش‌پا‌افتاده‌ترین کارها نیز ابتدا باید روح و جسم سالمی داشته باشد. این ویژگی مهم چیزی است که اکثر زنان زیر پوشش فداکاری از آن فاکتور می‌گیرند و فراموشش می‌کنند. در حالیکه باید بدانید جسم شما تنها کالبد شما برای زیستن در این جهان است. همانطور که ربکا اسکریچفیلد به زیبایی در کتاب با بدن خود مهربان باشید بار دیگر به شما یادآوری می‌کند که برای سلامتی جسم و روحتان به چه نکاتی باید توجه کنید. پیشنهاد می‌کنیم یک بار برای مرور خلاصه این کتاب ارزشمند، در واقع برای سلامتی خودتان وقت بگذارید.

خلاصه کتاب با بدن خود مهربان باشید
با رژیم‌های سخت خداحافظی کنید و سلامتی تان را بازیابید
ربکا اسکریچفیلد
در ۳۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب با بدن خود مهربان باشید

۱۰. هدفمندی

اگر سری به اتاق افراد موفق بزنید بدون شک نوشته‌هایی را پیدا می‌کنید که در مورد اهداف خود نوشته‌اند. برای مثال اهداف زیر، هدف‌های کوتاه‌مدت یا بلند‌مدت یک زن موفق در حوزه خانواده، شغل، تحصیلات و سلامتی است:

 • گنجاندن غذا‌های دریایی و گیاهی در برنامه غذایی خانواده
 • یافتن ایده‌های جدید و ناب در حوزه کاری
 • مطالعه کتاب‌های توسعه فردی
 • یادگیری زبان فرانسه
 • روزی ۳۰ دقیقه پیاده‌روی

اما برای یک زن موفق شدن، چگونه باید هدف‌گذاری کنیم؟ از چه کسی کمک بگیریم و از کجا بدانیم هدفی که انتخاب کرده‌ایم مناسب ماست؟ چه چیزی بهتر از این که جواب این سوالات را از زبان یک زن موفق بشنوید؟ اپرا وینفری نویسنده کتاب راه روشن است از خواننده می‌خواهد که یک‌بار برای همیشه مسیر درست زندگی‌اش را انتخاب کرده و با اشتیاق و عزمی راسخ به دنبال تحقق اهدافش باشد. پیشنهاد می‌کنیم این روایت جذاب را در وبسایت بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب راه روشن است
زمزمه زندگی را بشنوید و مسیر درست زندگی‌تان را کشف کنید
اپرا وینفری
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب راه روشن است

برنامه روزانه یک زن موفق

غنیمت شمردن وقت، برترین ویژگی زنان و به طور کل انسان‌های موفق است. آن‌ها برای تمام ساعات روز خود یک کار خاص دارند و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنند. زنان موفق وقت خود را برای کارهای بیهوده تلف نمی‌کنند، بلکه بالاترین بهره‌وری را از اوقات روز خود دارند.

برنامه روزانه یک زن موفق

زنان موفق ایران و جهان، موارد زیر را به عنوان عوامل تاثیرگذار در موفقیتشان بیان کرده‌اند:

سحرخیزی

اکثر این افراد در مصاحبه‌های خود گفته‌اند که بین ساعت ۶ تا ۷ صبح از خواب بیدار می‌شوند. زیرا معتقدند که سحرخیزی به زندگی‌شان نظم می‌بخشد و باعث می‌شود که از بقیه یک قدم جلو‌تر باشند. اکثر آن‌ها سحرخیزی را در برنامه‌ریزی و استفاده بهتر برای ادامه روزشان موثر می‌دانند. حتما این جمله را شنیده‌اید که از قدیم می‌گویند سحرخیز باش تا کامروا شوی!

نوشتن برنامه روزانه

همانطور که می‌دانید مغز صبح زود بهترین عملکرد را دارد. آرامش صبح کمک می‌کند تا بهتر فکر کنید، تصمیم بگیرید و تمام کار‌هایی که تا آخر شب باید انجام دهید را لیست کنید. طبق گفته زنان موفق نوشتن برنامه روزانه یکی از رمز‌های موفقیت آن‌ها است. لورا وندرکام در کتاب زمانی برای زن بودن، با بررسی جدول زمانی تعدادی از مادران و زنان موفق و پردرآمد به مدت ۱۰۰۱ روز، نشان می‌دهد که شرایط زندگی این افراد آنقدرها هم سخت و ترسناک نیست. این کتاب برای زنان و مادرانی که می‌خواهند از زمان خود بهره کافی ببرند و با تمام مشغله‌های خود در زندگی، پیشرفت کرده و مستقل از هر عامل دیگری به موفقیت برسند، تجربیات ارزشمندی را ارائه می کند.

خوردن کامل صبحانه

مهم‌ترین فواید صبحانه خوردن تنظیم هورمون‌های زنانه، تنظیم فشار خون، جلوگیری از دیابت، افزایش تمرکز، بهبود حافظه، شادابی و تامین انرژی بدن است. پس یک زن موفق ابتدا برای سلامتی بدن خود، سپس برای بهتر انجام دادن برنامه‌های روزانه و فعالیت‌های شخصی، کاری، اجتماعی و… حتما صبحانه کامل و مغذی میل می‌کند.

ورزش

حتی کسانی که هیچ برنامه‌ای برای ورزش کردن نداردن نیز از فواید آن آگاهند. بنابراین اولین دلیل زنان موفق برای ورزش کردن، حفظ سلامت بدن است. اما ورزش کردن تاثیرات دیگری هم بر موفقیت و کار آن‌ها دارد؛ برای مثال ورزش‌های دونفره مانند تنیس یا شمشیر‌بازی موجب تقویت روحیه رقابت‌پذیری می‌شود. ورزش دارت یا تیراندازی به افزایش تمرکز و دقت کمک می‌کند. ورزش‌های گروهی مثل والیبال و بسکتبال موجب تقویت مهارت کار تیمی می‌شود.

آثار ورزش کردن در موفقیت زنان

مطالعه

بهترین غذا برای مغز هر فردی مطالعه کردن است، زیرا مطالعه، ذهن را برای تصمیم‌گیری باز‌تر می‌کند و اطلاعات و آگاهی را افزایش می‌دهد. در واقع مطالعه، ضروری‌ترین ابزارهای مورد نیاز برای موفقیت را فراهم می‌کند. به همین منظور زنان موفق ساعاتی از روز خود را صرف مطالعه کتاب، مقاله و نوشته‌های انگیزشی می‌کنند.

چنانچه به دلیل مشغله کاری فرصت مطالعه ندارید، می‌توانید هنگام رفت و آمد یا انجام برخی کار‌های روزمره از خلاصه کتاب ‌های ارزشمند و روز دنیا به صورت صوتی استفاده کنید. به این ترتیب از زمان‌های مرده مانند زمان‌های انتظار در صف یا رانندگی، بهترین استفاده ممکن را کرده‌اید.

گوش دادن به موسیقی

طبق پژوهش‌های علمی گوش دادن به موسیقی مزایای روان‌شناختی بسیاری برای فرد دارد. موسیقی قادر است روی افکار، احساسات، انگیزه و رفتار تاثیرگذار باشد. حتما تجربه این را داشته‌اید که هنگام گوش‌دادن به موسیقی ریتمیک و شاد، خوشحال و با‌انگیزه شده باشید، یا بالعکس با گوش دادن به یک آهنگ غمگین اشکتان جاری شده باشد.

تاثیر موسیقی بر روحیه

فکر کردن و مدیتیشن

مدیتیشن برای ذهن، مانند ورزش کردن برای افزایش قدرت عضله و سلامتی است. فرد در مراقبه تلاش می‌کند که به شکلی ارادی و خودآگاه، تمام محرک‌های بیرونی و درونی را نادیده گرفته و به سکوت و سکون عمیقی دست پیدا کند. از جمله فواید مدیتیشن می‌توان کاهش استرس و افسردگی، تسکین درد، افزایش آرامش و صبوری در برابر دردهای روحی و جسمی و افزایش درک و تمرکز را نام برد. اما مدیتیشن انواع مختلفی دارد که هرکدام برای اهداف خاصی انجام می‌شوند و روش و اصول مخصوص به خود را دارند.

پیشنهاد مطالعه: مدیتیشن چیست؟ و چگونه به ما کمک می‌کند؟

 

کارآفرینان موفق زن

کارآفرین شخصی خلاق و مبتکر است که یک ایده، پروژه یا هر کسب و کار جدید و نو را راه‌اندازی و هدایت می‌کند. تا کنون با چند ویژگی زنان موفق آشنا شدیم‌. حال بهتر است که با چند نفر از آن‌ها که در زمینه کارآفرینی در حوزه فناوری موفق هستند بیشتر آشنا شویم:

آسیه حاتمی

متولد ۱۳۵۸ و دانش آموخته مهندسی پلیمر از دانشگاه امیرکبیر تهران است. در سال ۱۳۸۲ اولین وب‌ سایت کاریابی آنلاین ایران را به نشانی www.irantalent.ir را راه‌اندازی کرد. هم اکنون بیش از ۵۰۰ هزار متخصص مختلف در این سایت عضو هستند. رضایتمندی مخاطبان از این سرویس و برتری آن نسبت به رقبا از موفقیت‌های او محسوب می‌شود.

گلرخ بحری

سالانه مردم کمک‌های نقدی و غیرنقدی زیادی به موسسات خیریه می‌کنند. متاسفانه گاهی یک سری افراد سود‌‌جو خود را به جای این موسسات معرفی می‌کنند. «مهربانه» نام یک پلتفرم خیریه است که توسط گلرخ بحری بنیان گذاشته شده است. مهربانه این این اطمینان را به افراد می‌دهد که کمک‌هایشان به دست نیازمندان حقیقی می‌رسد. این شرکت در بحران‌های زیادی به افراد کمک کرده است مانند تهیه وسایل ضروری برای زلزله‌زدگان کرمانشاه.

لنا وفایی

متولد ۱۳۶۷ و آخرین مدرک تحصیلی‌اش کارشناسی ارشد معماری و شهرسازی است. گشتن  و گذار در شهر‌ها یکی از علایق او در زمان دانشجویی بود. در سال ۲۰۱۵ اپلیکیشن پیاده را طراحی کرد، این اپلیکیشن تک زبانه است و تمام وقایع و مکان‌های دیدنی شهر تهران مانند رستوران، کافی‌شاپ، موزه‌ها، آثار باستانی و رویداد‌های مربوط به هنر و موسیقی را معرفی می‌کند. اضافه کردن زبان‌های خارجی و شهر‌های دیگر ایران به این اپلیکیشن یکی از هدف‌های این بانوی کار‌آفرین است.

نازنین دانشور

متولد ۱۳۶۲ و دارای مدرک کارشناسی ارشد IT از دانشگاه امیرکبیر است. سایت و اپلیکیشن تخفیفان یک پلتفرم خرید آنلاین است که نازنین دانشور بنیان‌گذار آن است. کاربران می‌توانند تخفیفات لحظه‌ای که در خدمات و محصولات مختلف اعمال شده را مشاهده و آن‌ها را خریداری کنند. تخفیف روی پوشاک، تفریحات و سفرها، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها، هنر و تئاتر و … از جمله خدمات این سایت است.

تبسم لطیفی

چنانچه روزی وقت برای آشپزی نداشتید و هوس یک غذای خانگی کردید، کافی است به سایت «مامان‌پز» که توسط تبسم لطیفی بنیان‌گذاری شده است مراجعه کنید تا به راحتی غذای مورد علاقه خود را سفارش دهید. خانم‌های خانه‌دار غذا‌های خوشمزه خانگی می‌پزند و از طریق این سایت آن‌ها را به علاقه‌مندان غذای خانگی می‌فروشند. این سایت برای خانم‌هایی که به دنبال کار در منزل هستد، گزینه بسیار مناسبی است.

زنان کارآفرین و موفق ایرانی

سوزان ووجسیکی

محل تولد او کالیفرنیا، فارغ‌التحصیل رشته تاریخ و ادبیات از دانشگاه هاروارد است. گاراژ خانه او محل تولد شرکت گوگل در سال ۱۹۹۸ بود. از جمله سِمَت‌های او در گذشته، مدیر بازاریابی شرکت گوگل و در حال حاضر مدیر عامل یوتیوب است.

ثروت وی در حال حاضر ۳۵۰ میلیون دلار است.

شریل سندبرگ

وی زمانی مدیر فناوری و نویسنده شرکت فیسبوک بود، اما هم اکنون مدیر عملیات شرکت facebook است. همزمان عضو هیئت مدیره کمپانی والت دیزنی و شرکت V-Day نیز هست. در سال ۲۰۱۲ عکس او به عنوان یک شخص تاثیرگذار در مجله تایمز چاپ شد. شریل هم اکنون یک میلیارد دلار ثروت دارد.

ونگ لای چون

در سال ۲۰۰۴ به کمک برادرش شرکت Luxshare را خریداری کرد و اقدام به تهیه و تولید قطعات لازم برای محصولات اپل کرد. موارد زیر دستاورد‌های او از سال‌ها تلاش و کوشش است:

 • معرفی به عنوان جوان‌ترین زن میلیاردر در جهان
 • به دست آوردن ۱.۵ میلیارد دلار ثروت

چر ونگ

متولد ۱۹۵۸ و دانش‌آموخته اقتصاد از دانشگاه کالیفرنیا است. چر ونگ در سال ۱۹۹۷ به شکل اشتراکی شرکت htc را بر پا کرد که همه ما این برند را با گوشی‌های همراه خوش‌دست و کاربردی‌اش می‌شناسیم.

از جمله موفقیت‌های او:

 • در ۳ سال متوالی از ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ نامش در لیست افراد میلیاردر قرار گرفت.
 • در سال ۲۰۱۲ به عنوان یکی از زنان قدرتمند جهان معرفی شد.
 • ۶ میلیارد دلار ثروت دارد.
 • هم‌رده قرار گرفتن شرکت htc با شرکت‌های بزرگ مانند اپل و سامسونگ

علت موفقیت یک زن موفق

برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که توانایی‌ها و استعداد‌های زنان کمتر از مردان است. باید گفت که هرگز اینطور نیست بلکه گاهی اوقات زنان به دلایلی موفق به کشف این استعداد‌ها نمی‌شوند یا اصلا دنبال آن نمی‌روند.

اگر موارد چک‌لیست زیر پرورش و تقویت پیدا کنند، به زنان در رسیدن به اهداف و موفق شدن کمک بزرگی می‌کنند:

مهارت

مهارت‌های زندگی و شغلی تاثیر زیادی در موفقیت افراد دارد، مثلا شما تصور کنید مدیر یک شرکت بزرگ توانایی سخنرانی یا تصمیم‌گیری نداشته باشد. به نظر شما آیا می‌توان به آینده و رشد این شرکت امیدوار بود؟ پس لازمه موفقیت کسب مهارت‌های گوناگون و جدید است.

نقش کسب مهارت های جدید در موفقیت زنان

خودآگاهی، ارتباط با دیگران، مدیریت هیجان، حل مسائل پیچیده، همدلی، تفکر، نقد‌پذیری و مقابله با شکست بخشی از مهارت‌هایی هستند که یک خانم برای موفقیت در زندگی شخصی، اجتماعی و کاری باید کسب کند.

برای کسب هر مهارتی که با چالش روبه‌رو شده باشید، کتاب‌های ارزشمندی در دسته‌بندی خلاصه کتاب‌ های رشد و توسعه مهارت های فردی وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای تقویت مهارت‌های مهم ابتدا از این دسته‌بندی در وبسایت بوکاپو شروع کنید.

صبر

صبوری خصلتی است که در تمام افراد موفق دیده می‌شود، زیرا هیچ موفقیتی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. برای درک بهتر اهمیت موضوع صبر، لازم است بدانید اگر بذر یک درخت گردو را در باغچه بکارید حدود ۱۰ سال طول می‌کشد تا درخت شما ثمر دهد. پس تمام کسانی که در حال حاضر در زندگی و کسب و کار خود موفق هستند سال‌ها در برابر مشکلات و سختی‌ها صبر پیشه کرده‌اند.

خلاقیت

یک فرد خلاق همیشه یک قدم جلوتر از دیگران است، زیرا منتظر دیگری نیست و همیشه راهی مناسب برای رسیدن به هدف‌هایش پیدا می‌کند. خلاقیت با‌‌ارزش‌ترین ویژگی زنان موفق است، چون سبب کشف ایده‌ها و راهکار‌های منحصر‌به‌فرد می‌شود. به بیان دیگر خلاقیت همچون شاه‌ کلید خانه موفقیت، درب موفقیت‌های زیادی را پیش رویتان باز می‌کند.

نقش خلاقیت در موفقیت زنان

اعتماد به نفس

در بدترین شرایط نیز باور به اینکه می‌توانید از پس هرچیزی بر بیایید به شما قدرتی مضاعف می‌بخشد. زنان برای موفقیت، نیاز به باوری به مراتب راسخ‌تر و محکم‌تر به خودشان خواهند داشت. احتمالا با یک بررسی اجمالی درباره وضعیت زنان و قوانین حمایتی از آن‌ها در اکثر جوامع به علت این امر پی خواهید برد. آن‌ها با تقویت اعتماد به نفس در مسیر پر‌ پیچ و خم موفقیت قدم می‌گذارند. افراد موفق همیشه مواردی که موجب تضعیف اعتماد به نفس می‌شود را حذف می‌کنند و به نوعی با آن‌ها می‌جنگند تا شکستشان دهند.

هیچ زن موفقی را نخواهید دید که اعتماد به نفس ضعیفی داشته باشد و برای تقویت آن‌ تلاش نکند. تا باور نکنید که می‌توانید از عهده انجام کاری بربیایید نمی‌توانید برای انجام آن اقدام کنید. چرا که اساسا وجود اعتماد به نفس و خودباوری منجر به تلاش هدفمند و رسیدن به نتیجه دلخواه می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم مقاله زیر را در کجله بوکاپو مطالعه کنید و با کمک راهکارهای آن از پس چالش‌های تقویت اعتماد به نفس به خوبی بر بیایید.

پیشنهاد مطالعه: راهکارهای تقویت اعتماد به نفس + معرفی کتاب

 

توجه به جزئیات

یکی از عوامل موفقیت و ستاره شدن برخی از بازیگران سینما توجه به جزئیات و خواسته‌های مخاطبان بوده است. بسیاری از آن‌ها در مصاحبه‌های خود این طور بیان کردند که اگر می‌خواهند نقش یک پزشک را بازی کنند، به تمام جزئیات رفتاری و حرکتی یک پزشک دقت می‌کنند.

اپلیکیشن‌های پیام‌رسان امروزه طرفداران زیادی دارند، اما همانطور که مشاهده می‌کنید اپلیکیشن‌هایی موفق‌ترند که در طراحی آن‌ها به جزئیات بیشتری دقت شده است. برای مثال تلگرام را با واتساپ مقایسه کنید.

مثال‌های بالا فقط دو مورد از تاثیرات توجه به جزئیات در موفقیت است. جزئی‌نگری، دیگر ویژگی زنان موفق است که باعث می‌شود کوچکترین عوامل موفق را در نظر بگیرند. آن‌ها برای رسیدن به موفقیت همیشه به مسائلی دقت می‌کنند و آن‌ها را می‌بینند که شاید افراد دیگر اصلا به آن‌ها توجه ندارند.

نظم

اکثر زنان موفق دارای شخصیتی منظم هستند، زیرا نظم در مقابله با مشکلات و چالش‌های زندگی به آن‌ها کمک زیادی می‌کند. آن‌ها هر روز طبق یک سیستم سازمان یافته پیش می‌روند تا از زمان و فرصت‌های پیش آمده حداکثر بهره‌وری را داشته باشند. شاید تصورتان از این سبک زندگی، شرایطی سخت و کسل‌کننده باشد. ممکن است در ابتدا اینگونه باشد اما پس از اینکه نظم در تار و پود زندگیتان تنیده شود، احساس خوشایند و آرامش بیشتری خواهید داشت. اگر برقراری نظم و برنامه‌ریزی برایتان چالش‌برانگیز است، پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم اثر ماری کندو شروع کنید.

خلاصه کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم
هنر ژاپنی برای ساماندهی و نظم
ماری کندو
در ۲۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب دگرگونی زندگی با جادوی نظم
سوالات متداول
زن موفق کیست؟

زن موفق از سیاره‌های دیگر پا به زمین نگذاشته‌ یا دارای استعداد‌‌ فرازمینی نیست. او سه اصل هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی و تلاش کردن را سرلوحه زندگی خود قرار می‌دهد و سعی می‌کند تمام خصلت‌هایی که به عنوان ویژگی زنان موفق شناخته می‌شود در وجود خود زنده نگه دارد.

چگونه یک زن موفق باشیم؟

اصلی‌ترین موارد ویژگی زنان موفق هدفمندی، برنامه‌ریزی، تلاش و پشتکار، صبر، قدرت، قدردانی، خود‌باوری، خلاقیت، مثبت‌اندیشی، شجاعت، نظم و مراقبت از خود است. اگر بیشتر این خصایص را در خود تقویت کنید، قطعا به یک زن موفق تبدیل خواهید شد.

چرا زمان برای زنان موفق اهمیت دارد؟

مدیریت درست زمان ناب‌ترین ویژگی زنان موفق است. زمان برای زنانی که می‌دانند از این دنیا چه می‌خواهند، اهمیت بالایی دارد. زیرا آن را به عنوان یک سرمایه‌ عظیم می‌دانند که هیچ قیمتی نمی‌توان بر روی آن گذاشت و در صورتی‌که از دست برود قابل جبران نیست. پس بسیار مراقب وقت خود هستند که به راحتی هدر نرود.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “ویژگی زنان موفق – چگونه یک زن موفق باشیم؟

 1. افسانه پورمحمدی گفته:

  با درود و سپاس از مطالب مجله ی ارزشمند بوکاپو میخواستم بگم خوندن مطلب بالا خیلی بموقع بود و کلی به من در انگیزه بخشیدن موثر بود پیروز و مانا باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *