راهنمای تسلط بر شادی و خوشبختی

اگر فکر می کنید زندگی شادی ندارید و همواره به دنبال خوشبختی بوده اید، 9 نکته مهم برای آغاز حرکت در مسیر شادی و خوشبختی را فرابگیرید.

با گذر عمر, متوجه می شویم که زندگی ای رضایت بخش است که در آن بدون هیچ عذر و بهانه ای شاد هستیم.
هرچند, یافتن و حفظ این حس شادی و خوشبختی ممکن است برای برخی افراد سخت به نظر برسد؛ اما با این وجود, پتانسیل خوشبختی در پیرامون همه ما وجود دارد. برای آنکه شاد بودن را بیاموزیم در ابتدا باید مهارت های آن را بلد باشیم. رشد و توسعه مهارت های فردی در زندگی به ما کمک می کند از زندگی رضایت بیشتری داشته باشیم.

ممکن است همیشه درمورد تسلط بر هنر شاد بودن فکر کنید, ولی هرگز مطمئن نبودید که از کجا باید شروع کنید, ما مسیر رسیدن به خوشبختی را به شما نشان می دهیم.
در این راهنما, به شما نشان می دهیم که خوشبختی نه تنها قابل دستیابی است, بلکه در واقع بسیار ساده است.

خوشبختی ساده تر از چیزی است که فکرش را بکنید.

اگر می خواهید از سبک زندگی شادتری برخوردار باشید, 9 نکته که در ادامه این مقاله بیان می شود, می تواند آغازی برای قدم گذاشتن در مسیر خوشبختی  باشد.

1- کلید خوشبختی, پذیرش است.

زمانی که به شکل مداوم در حال مبارزه با جریان زندگی هستید, به راحتی توجه تان از شاد زیستن دور می شود.
همه چیز, چه خوب و چه بد, به دلیلی وارد زندگیمان می شوند؛ و ما انتخاب می کنیم که چگونه به هر وضعیت پاسخ دهیم.

به جای اینکه شرایط نامطلوب را کنار بزنید, مشکلات و شرایط نامساعد را بپذیرید و راه حل هایی بیابید که به پیروزی شما در مقابل این مشکلات بیانجامد.

زمانی که در جهت جریان حرکت کرده و از آنچه در اختیار دارید بهترین بهره را ببرید, در کل می توانید زندگی شادتری را تجربه کنید.

2- اطراف شما مملو از جنبه مثبت است

هر چیزی دارای یک جنبه مثبت است. همه چیز!

حتی دردناک ترین و دشوارترین شرایط دارای جنبه مثبت هستند. زمانی که این جنبه های مثبت را تشخیص نمی دهیم و تنها بر نتایج یا جنبه های منفی یک وضعیت خاص تمرکز می کنیم, مسیر را برای نفوذ غم و اندوه به زندگی خود هموارتر می کنیم.

جنبه مثبت , جنبه منفی

آیا چیزی در این شرایط وجود دارد که جنبه ای مثبت داشته باشد؟

اگر به خوبی شرایط را بررسی کنید, مطمئنا نوعی از مثبت گرایی را خواهید یافت. هرگز تسلیم نشوید.

مارتین سلیگمن در کتاب خوش بینی اکتسابی, از تجارب بیست ساله خود و تحقیقات میدانی و علمی که در زمینه خوش بینی انجام داده است, اثرات مثبت خوشبینی بر کیفیت زندگی را نشان می دهد و اثبات می کند که هر فردی می تواند به تمرین خوش بینی بپردازد. خلاصه این کتاب ارزشمند را می توانید بزودی در بوکاپو مطالعه کنید.

3- زندگی خود را مملو از عشق کنید

زندگی مملو از فعالیت ها و روابطی است که شما را راضی و شاد نمی کند. در واقع این روابط هدر دادن زمان است و شما را به سمت خوشبختی نمی برد. در طول زندگی, امیدها و رویاهای خود را فراموش کرده و به جای اینکه برای چیز هایی که می خواهیم تلاش کنیم, به موارد قابل دسترس و پیش پاافتاده راضی می شویم.

هرچند گریز از این عادت امری دشوار است و راضی شدن به شرایط می تواند ما را از شادی دور کند. راه حل چیست؟ به تک تک جنبه های زندگی خود بنگرید و از خود بپرسید آیا احساس رضایت و شادی می کنید یا خیر.

در حوزه هایی از زندگی خود که احساس می کنید کمبودی وجود دارد تفکر کنید و عاملی که می تواند باعث شادی شما شود را پیدا کنید.

برای مثال, تصور کنید شغل شما آن چیزی نیست که در آغاز آن فکر می کردید, و قطعا شغلی نیست که در کودکی در رویاهای خود تصور می کردید.

در حالی که اکثر افراد علی رغم این مشکل بزرگ در شغل خود باقی می مانند, شما به تغییر شغل فکر کنید. با وجود اینکه این کار نیازمند زمان است, نتیجه نهایی کاملا ارزش این زمان را دارد.

تغییر وضعیت موجود (انجام کاری که دوست دارید به جای انجام کار در دسترس) می تواند شما را یک قدم بلند در مسیر خوشبختی جلو بیاندازد.

4- قدر تک تک دقایق را بدانید

حقیقت زندگی این است که در اصل ما زمان کوتاهی در این سیاره زندگی می کنیم؛ پس چرا این زمان کم را با ناراحتی هدر دهیم؟

باید به بهترین شکل ممکن زندگی کنید و به هر چیزی که می خواهید دست یابید, نه اینکه زمان خود را صرف کارهای بی اهمیت و بیهوده کنید. اگر زمان هایی احساس ناراحتی می کنید, یا زمان خود را با افرادی سپری می کنید که شادیشان از شما کمتر است, این موارد را کاهش دهید.

یک شبانه روز شامل 24 ساعت است, این موضوع بسیار مهم است, اما ممکن است اهمیت این موضوع به راحتی فراموش شود.

برای اینکه حواستان به این موضوع مهم باشد, یک یادداشت در جایی قرار دهید که در طول روز مکررا در آنجا حضور دارید یا اینکه یادآور را به عنوان تصویر پس زمینه تلفن همراه خود قرار دهید.

این گونه همیشه به خاطر دارید که هر دقیقه مهم است و باید جهت برخورداری از شادترین زندگی ممکن به دنبال خواسته های خود بروید. زمان خود را به نحوی اولویت بندی کنید که ظاهرا ارزشمند است – زیرا واقعا ارزشمند است.

5- مراقبت از خود را تمرین کنید

مراقبت از خود (Self-Care) یکی از مهم ترین موارد جهت حفظ شادی و حفظ سلامت روانی است. مراقبت از خود چیست؟ به بیان ساده, مراقبت از خود یعنی تمرین در شرکت در فعالیت هایی که به شارژ شدن روانی شما کمک می کنند.

برای مثال, یک روز مراقبت از خود می تواند شامل یک ساعت یادداشت برداری از وقایع روزانه, رفتن به اسپا (مراکز سلامتی) برای مراقبت کامل از بدن, و چند ساعت برای تماشای فیلم های مورد علاقه تان, باشد.

فرقی ندارد که چه کاری می کنید, فعالیت های مراقبت از خود همیشه به تمرکز بر خودتان و ایجاد آرامش بیشتر در شما کمک می کند.

هیچ قانونی در مورد تکرار و زمان انجام مراقبت از خود برای شاد و سالم ماندن وجود ندارد. هر زمانی که به آن نیاز دارید, آن را انجام دهید. البته, در انجام کار های روزمره خود سهل انگاری نکنید, ولی برای شارژ کردن روانی هر از چند گاه خود, احساس عذاب وجدان نکنید. اقدامات کوچک مراقبت از خود تفاوت های بزرگی را ایجاد می کنند.

6-  به دنبال تجارب هیجان انگیز بروید

یک سبک زندگی ایستا می تواند به سرعت به یک سبک زندگی خسته کننده و نامطلوب تبدیل شود. حتی شادترین افراد نیز در صورت داشتن روزهای یکسان, احساس نارضایتی می کنند.

باید همیشه به دنبال تجارب جدید برای یادگیری در مورد دنیای پیرامون خود و یافتن علاقه ها و افراد جدید (و الهام بخش!) باشید. نکته مهم درباره تجارب جدید این است که شرط مطلوب بودن تجارب جدید, بزرگ یا گران قیمت بودن آن ها نیست؛ حتی تجارب کوچک هم می توانند ارزشمند باشند.

لیست بنویسید

پس از پایان لیست شخصی تان, کمی در اینترنت جست وجو کنید و درباره برخی از فعالیت هایی که قصد انجام آن ها یا مکان هایی که قصد بازدید از آن ها را داشته اید, اطلاعات کسب کنید.

با کامل شدن لیست, برای انجام به نوبت این کارها هدف گذاری کنید. در نهایت, این علاقه ها را ارضا کرده اید و می توانید تهیه لیست های جدید را آغاز کنید.

در این حالت خیلی زود, با نگاه به گذشته به موفقیت های خود می نگرید و به شکل باورنکردنی احساس رضایت و شادی خواهید کرد.

7- هدف گذاری کنید و اهدافتان را فتح کنید

هیچ چیز مانند تعیین هدف و رسیدن به آن, با موفقیت برای ما دل نشین نیست. در واقع, این موضوع یکی از روش های اصلی ساخت اعتماد به نفس است که برای افرادی که دچار افسردگی هستند پیشنهاد می شود.

زندگی, بدون اهداف, می تواند بسیار خسته کننده شود, در این حالت تمرکز خود را بر آنچه واقعا برای شما اهمیت دارد, از دست می دهید.

اهداف شما, مقصود و انگیزه لازم را جهت گذران زندگی و انجام کارهایی که شما را راضی می کنند در اختیارتان قرار می دهند.

منبعی عالی برای هدف گذاری و راهنمایی برای طی مسیر در جهت دستیابی به اهداف, چرخ زندگی زیگ زیگلار است. این منبع چگونگی دسته بندی های اصلی اهداف زندگی که باید برای خود تعیین کنید و نحوه قوی ماندن در طی مسیر دستیابی به آن ها را به شما می آموزد.

8- بی نهایت قدردانی ابراز کنید

قدردان بودن یک نعمت واقعی است. از طریق قدردانی می آموزیم که همیشه یک چیز زیبا در زندگی ما جریان دارد. حتی در تاریک ترین روزها, می توانید برای مواردی به سادگی داشتن 8 ساعت خواب یا سلام کردن یک غریبه به شما در خیابان قدردان باشید.

برای آغاز تمرین قدردانی, کافی است به صورت روزانه مواردی را که برای آن ها قدردان هستید بیان کنید. روشی مشهور برای نشان دادن قدردانی, یادداشت 3 مورد در هر روز است که برای آن ها احساس نیاز به قدردانی می کنید.

پس از مدتی, به این موضوع پی می برید که دیدگاه شما نسبت به زندگی تفییر کرده و به جای منفی نگری به دنبال جنبه های مثبت خواهید بود.

تمرکز بر تمام مواردی که برای آن ها قدردان هستید, برای شما بسیار آسان تر خواهد بود. این موضوع می تواند احساس لذت بیشتر از زندگی روزمره را برای شما به ارمغان آورد. همچنین این امر در زمان استرس بسیار مفید است؛ گاهی به خاطر آوردن مواردی که برای آن ها قدردان هستید می تواند به شکل شگفت انگیزی مفید باشد.

9- زمان خود را صرف کارهای داوطلبانه کنید

همانطور که گاندی گفت «بهترین راه برای یافتن خود, در اختیار گذاشتن خود برای خدمت به دیگران است.»

همه ما به حدی درگیر زندگی و افکار خود می شویم که فراموش می کنیم دنیایی مملو از شرایط و افراد به پیچیدگی ما نیز وجود دارد.

داوطلب شدن به روشن تر شدن واقعیت کمک کرده و فرصتی برای کمک به دیگران و ایجاد تفاوت در جامعه یا جهان در اختیار شما قرار می دهد. زمانی که توانایی ایجاد تفاوتی بزرگ در زندگی یک فرد را دارید, شادی به سوی شما سرازیر می شود.

کمک به دیگران همچنین شما را وادار به توجه به تمام موارد موجود در زندگی خودتان می کند که باید برای آن ها قدردان باشید, و مجددا, این قدردانی شما را در مسیر دستیابی به شادی پیش می برد.

گرچن روبین نویسنده کتاب پرفروش پروژه خوشبختی, به دلیل توانایی بالایش در انتقال مفاهیم پیچیده حوزه ی شادی و شاد زیستن, به طور روشن و واضح و با لحنی شیرین و گاه آمیخته با طنز و شوخ طبعی, مشهور است. او در این کتاب به راه های جدید و کاربردی برای ایجاد شادی در افراد, پرداخته است. خلاصه این کتاب بسیار ارزشمند را می توانید بوکاپو مطالعه کنید.

پروژه خوشبختی
برنامه ی یک ساله من برای شاد زیستن
اثری از گرچن روبین
25 دقیقه
کتاب صوتی موجود است
مشاهده کتاب

شادی در همه جا وجود دارد

در حالی که دستیابی به شادی ظاهرا دشوار است, حقیقت این است که شادی در همه جا وجود دارد و فقط باید بدانید به کجا بنگرید, چه کاری انجام دهید, یا چگونه قدردان بسته های شادی در زندگی باشید.

با پیروی از راهنمایی های 9 نکته ای که در این مقاله بیان شد, در مدتی کوتاه به زندگی شادی دست خواهید یافت که همیشه خواهان آن بوده اید.

دیدگاه‌ها

پاسخ به
اپلیکیشن بوکاپو
کاربردی‌ترین اپلیکیشن مطالعه
خلاصه صوتی و متنی برترین کتاب‌ها