خواب راحت

خواب راحت را چگونه تجربه کنیم؟ ۱۰ نکته کاربردی برای داشتن خوابی راحت

ما تقریبا یک سوم از عمر خود را در خواب می‌گذرانیم. پس آرام و آسوده خوابیدن مسئله بسیار مهمی است. خواب راحت کیفیت زندگی ما را به‌طور شگفت‌انگیزی بالا می‌برد. حتما داستان افرادی را که مدت زیادی است خواب به چشمانشان نیامده، مدام از خواب می‌پرند، کابوس می‌بینند و… را شنیده‌اید. مگر می‌شود نخوابید و به‌راحتی به زندگی ادامه داد؟

اگر شما هم از این دسته افراد هستید و با خواندن این جملات آهی کشیدید و به حسرت خود برای یک خواب آرام و راحت فکر کردید، این مقاله از مجله بوکاپو را حتما بخوانید. ما در این مقاله، راهکارهایی جهت داشتن خوابی آرام و آسوده برای شما گردآوری کرده‌ایم.

چگونه می‌توان خواب راحت را تجربه کرد؟

در ادامه قصد داریم ۱۰ نکته درباره خواب آسوده را با شما درمیان بگذاریم. با رعایت این نکات ساده اما مهم، می‌توانید خواب باکیفیت را تجربه کنید. اما قبل از آن، یکی از مهم‌ترین کتاب‌های بوکاپو را به شما معرفی می‌کنیم. کتاب چرا می خوابیم شما را با پدیده خواب، ساختار آن، اختلالات، دلایل و تاثیرات آن بر زندگی انسان‌ها و حیوانات آشنا می‌کند.

خلاصه کتاب چرا می خوابیم
قدرت خواب و رویاها در زندگی
متیو واکر
در ۲۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چرا می خوابیم

۱. برنامه خواب منظم داشته باشید

برنامه خواب منظم و پایبندی به آن به شما کمک می‌کند تا خواب آسوده‌تری را تجربه کنید. هر روز در یک ساعت معین به رخت‌خواب بروید و در یک ساعت معین از خواب بیدار شوید. این کار بدن و مغز شما را برای آرام‌تر خوابیدن تمرین می‌دهد. همچنین سحرخیزی نیز می‌تواند به شما در داشتن خواب و زندگی بهتر کمک کند.

۲. اگر خوابتان نمی‌برد، برخیزید

در بسیاری از مواقع پیش می‌آید که به رخت خواب می‌رویم اما به‌هیچ‌عنوان خوابمان نمی‌برد. مدام از این پهلو به آن پهلو می‌شویم و اعصابمان خرد می‌شود اما از خواب خبری نیست! در این مواقع بهتر است از رخت خواب بلند شوید و چند دقیقه‌ای به قسمت دیگری از خانه بروید. به این ترتیب تخت شما کم‌تر به محل استرس تبدیل می‌شود.

۳. کاری آرام انجام دهید

منظورمان از کار آرام، کاری مانند کتاب خواندن است. چنین کاری ذهن شما را از زندگی و هیاهوی آن دور می‌کند. همچنین به این واقعیت که خوابتان نمی‌برد کم‌تر فکر می‌کنید و کم‌کم خواب‌آلودگی به سراغ شما می‌آید. می‌توانید از کتاب‌های صوتی بوکاپو هم استفاده کنید. سپس به تخت بروید و خواب راحت را تجربه کنید.

کتاب خواندن قبل از خواب سبب خوابی راحت می شود

۴. تهیه تشک راحت

یک تشک راحت تهیه کنید. اگر تشکی که روی آن می‌خوابید گلوله گلوله، خیلی نرم یا خیلی سفت باشد، خواب برای شما بسیار سخت خواهد شد. تشک راحت خوابی راحت برای شما به ارمغان می‌آورد.

۵. دمای اتاق خود را تنظیم نگه دارید

دمای بدن شما هنگام خواب پایین می‌آید. پس باید مطمئن شوید که دمای اتاق شما برای خوابتان تنظیم باشد. اتاق نباید خیلی سرد یا خیلی گرم باشد. در هر ۲ صورت، خوابی ناآرام را تجربه خواهید کرد. باید دمای مناسب خود را پیدا کنید.

۶. نور را کنترل کنید

نور خیابان، تلویزیون یا اتاق کناری می‌تواند خواب راحت را از شما بگیرد. برای تاریک کردن اتاق خود می‌توانید پرده‌ها را بکشید و در اتاق را ببندید. همچنین می‌توانید از ماسک خواب استفاده کنید.

شاید به شرایط خاصی برای خواب عادت دارید و فراهم کردن آن شرایط برایتان مشکل است؛ شاید هم عادت‌هایی دارید که مانع راحت خوابیدن شما می‌شوند. برای آن‌که بدانید چگونه می‌توانید عادت‌های خود را تغییر دهید و در شرایط مناسب‌تری به خواب بروید، خلاصه کتاب ریز عادت ها را از دست ندهید.

خلاصه کتاب ریز عادت ها
با ایجاد عاداتی بسیار کوچک در زندگیتان، اهداف بزرگ‌تان را به‌راحتی محقق کنید
استفان گایز
در ۳۷ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ریز عادت ها

۷. صداها را کنترل کنید

کنترل صدا عامل مهمی در خواب است. باید تا جایی که می‌توانید اتاق خود را آرام و بی‌صدا نگه دارید. اگر تمایل دارید خواب آسوده‌ای داشته باشید، تا جایی که می‌توانید اتاق خود را آرام نگه دارید.

۸. ساعت‌ها را بپوشانید

تماشای ساعت و کنترل مرتب آن می‌تواند شما را تحت فشار بگذارد. پس بهتر است ساعت‌ها را بپوشانید یا پنهان کنید تا نتوانید مدام آن را چک کنید.

پوشاندن ساعت ها به آسوده خوابیدن کمک می کند

۹. وسایل الکترونیکی را کنار بگذارید

هر دستگاهی که کارهایتان را به شما یادآوری می‌کند کنار بگذارید. موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و … ممکن است باعث یادآوری کارهایتان به شما شوند، خواب را از چشمانتان بربایند و سبب افکار مزاحم شوند. چک کردن آن‌ها را برای بعد از خواب آرام و آسوده بگذارید.

افکار مزاحم چرا ایجاد می‌شوند و چه روش‌هایی برای توقف آن‌ها وجود دارد؟ پیشنهاد مطالعه: افکار مزاحم چرا ایجاد می‌شوند و چه روش‌هایی برای توقف آن‌ها وجود دارد؟

۱۰.  بالش مناسب برای خود تهیه کنید

یک بالش بد، نه تنها خواب شما را مختل می‌کند، بلکه باعث گردن درد، کمر درد، سردرد و … می‌شود. پس برای آن‌که خواب راحتی تجربه کنید، بالش مناسبی تهیه کنید. همچنین روبالشی خود را به‌طور مرتب بشویید.

چند ترفند برای خواب راحت و  با آرامش

نویسنده کتاب باشگاه پنج صبحی ها به اهمیت سحرخیزی و بیدار شدن در ۵ صبح اشاره می‌کند؛ هرچند سحرخیزی به این آسانی‌ها نیست…

خلاصه کتاب باشگاه پنج صبحی ها
خالق صبحتان باشید و زندگیتان را به بالاترین سطح کیفی برسانید
رابین شارما
در ۴۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب باشگاه پنج صبحی ها

برای سحرخیزی باید خواب آرامی را از سر گذراند و خواب آرام هم مستلزم رعایت کردن راهکارهایی است. یکی از راهکارهای موثر، آرامش پیدا کردن قبل از خواب است. اما چگونه می‌توان آرامش یافت؟ در ادامه چند ترفند برای رسیدن به آرامش قبل از خواب را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

 • چیزی گرم و بدون کافئین مانند شیر گرم یا دمنوش گیاهی بنوشید.
 • دوش یا حمام آب گرم بگیرید.
 • کتاب یا مجله بخوانید.
 • به موسیقی ملایم یا کتاب صوتی گوش دهید. می‌توانید خلاصه کتاب‌های صوتی را در وبسایت یا اپلیکیشن بوکاپو بشنوید.
 • مدیتیشن کنید.
 • عضلات پا تا سر خود را به ترتیب به مدت ۱ تا ۲ ثانیه منقبض کنید و سپس آن‌ها را شل کنید.
 • تنفس شکمی انجام دهید. دست خود را روی شکم بگذارید. یک نفس به داخل بکشید و اجازه دهید هنگام بالا آمدن شکم دست شما را بیرون بکشد. سینه شما نباید حرکت کند.

چگونه خواب باکیفیت داشته باشیم؟

مهم‌ترین عاملی که می‌تواند راحتی را برای شما به ارمغان بیاورد و سبب شود این خواب آرام برای همیشه با شما بماند، زندگی کردن برای خواب راحت است. اما این جمله به چه معنا است؟ در واقع این کار به معنای تغییر سبک زندگی است که علاوه‌بر خواب بهتر، سبب زندگی بهتر هم می‌شود.

در ادامه نکاتی را برای داشتن سبک زندگی سالم با هم مرور می‌کنیم. اما پیش از آن بگذارید از رنگان چاترجی برایتان بگوییم. او که نویسنده کتاب ارکان چهار گانه اساسی است، معتقد است ۳ معیار وجود دارد که نشان‌دهنده کیفیت خواب است. برای آشنایی با این ۳ معیار این کتاب ارزشمند را در بوکاپو مطالعه کنید.

برای داشتن خواب با کیفیت ورزش کنید

 • ورزش

ورزش منظم به شما کمک می‌کند بهتر بخوابید. فقط مطمئن شوید که تمرین خود را درست برنامه‌ریزی کرده‌اید.

 • چرت زدن را محدود کنید

اگر هنگام شب مشکل خواب دارید، بهتر است چرت‌های روزانه خود را محدود کنید. آن‌ها سبب سخت خوابیدن در شب می‌شوند.

 • کافئین را محدود کنید

ممکن است مصرف کافئین در صبح مفید باشد. اما اگر بعدازظهر قهوه، چای یا نوشابه‌های کافئین‌دار بنوشید، خواب راحت در شب احتمالا برایتان تبدیل به یک رویا می‌شود.

 • ترک سیگار

اگر سیگاری هستید و شب‌ها سخت به خواب می‌روید، خوب است بدانید که نیکوتین موجود در سیگار سبب مختل شدن خواب می‌شود. احتمالا راحت خوابیدن بهترین دلیل ترک سیگار برای شما بشود. اگر فکر می‌کنید تغییر عادت کار دشواری است، پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کتاب عادت های اتمی را به‌هیچ عنوان از دست ندهید.

 • هوشمندانه غذا بخورید

از خوردن وعده‌های سنگین قبل از خواب خودداری کنید. سعی کنید شام خود را ۲ تا ۳ ساعت قبل از خواب بخورید و از غذای سالم استفاده کنید. این کار به خواب آسوده شما کمک بزرگی می‌کند.

خوردن وعده سالم چند ساعت قبل از خواب به خواب راحت کمک می کند

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم؟

تمامی کارهایی که در بالا گفتیم به شما در تنظیم خوابتان کمک می‌کنند. تنظیم خواب هم در نهایت سبب خواب راحت و آرام در شب‌های شما می‌شود. در ادامه چند نکته دیگر هم برای تنظیم خواب اضافه می‌کنیم تا بتوانید هر ساعتی که دوست دارید به خواب بروید و هر زمانی که می‌خواهید از خواب بیدار شوید.

قبل از آن اجازه دهید کتاب صبح جادویی را به شما معرفی کنیم. خواندن این کتاب نگرشی تازه درباره خواب و اهمیت صبح زود بیدار شدن به ما می‌دهد. همین نگرش، می‌تواند انگیزه بزرگی برای تنظیم خواب ما شود.

خلاصه کتاب صبح جادویی
رازی نه چندان آشکار که زندگی شما را متحول خواهد کرد
هل الراد
در ۲۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب صبح جادویی

فراموش نکنید که:

 • تا چند ساعت قبل از خواب به صفحه نمایش موبایل، تبلت، لپ‌تاپ و… نگاه نکنید.
 • در یک ساعت معین به خواب بروید و در ساعت معین از خواب بیدار شوید.
 • ساعت خواب خود را آرام‌آرام و به تدریج تغییر دهید.
 • تا می‌توانید از استرس و اضطراب دور بمانید.
 • و… .

سخن آخر

همان‌طور که خواندید داشتن خوابی راحت و آسوده مستلزم رعایت نکاتی است. برخی از این نکات ساده نیستند، اما شما هم یک آدم معمولی نیستید. شما که به‌دنبال خواب راحت هستید، حتما  یک زندگی آرام و آسوده می‌خواهید و برای رسیدن به آن هرکاری می‌کنید!

پس از همین حالا عزم خود را جزم کنید، راهکارهای این مقاله را انجام دهید و به خواب سلام کنید. بگذارید آن یک سوم عمرتان، به آسودگی بگذرد!

سوالات متداول
چگونه خواب راحت داشته باشیم؟

برای داشتن خواب راحت باید نکاتی را رعایت کنیم. نکاتی مثل داشتن برنامه خواب منظم، وجود تشک و بالش مناسب، کنترل صدا و نور و ... .

چگونه خواب راحت در کیفیت زندگی تاثیر دارد؟

ما حدود یک سوم از عمر خود را در خواب می‌گذرانیم. طبیعی است که داشتن خوابی راحت و آسوده بودن در این یک سوم عمر، تاثیر بزرگ و عمیقی بر زندگی ما می‌گذارد.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *