پاکسازی درون

پاکسازی درون – راه رسیدن به ذهنی آرام (۷ روش عملی)

افکار بی‌اهمیتی که در ذهنتان جا خوش کرده‌اند، احساس غرق‌شدگی، استرس‌های روزانه‌ و ترکیب آن‌ها با نگرانی‌ از آینده و اتفاقات ناخوشایند گذشته، همه این‌ها یک حلقه بی‌پایان را برای شما ایجاد می‌کنند که آرامش را از شما می‌ربایند. اینجاست که شما به پاکسازی درون نیاز دارید تا بتوانید این آرامش ازدست‌رفته را باز یابید.

با این مقاله از مجله بوکاپو همراه باشید تا هم شما را با اهمیت این پاکسازی آشنا کنیم و هم چند راهکار مفید به شما آموزش دهیم تا بتوانید ذهن خود را به آرامش برسانید.

علت اهمیت پاکسازی درون چیست؟

زمانی که صحبت از خودمراقبتی به میان می‌آید، معمولاً اولین چیزی که به ذهن می‌رسد، مراقبت از جسم است. کارهایی مثل پاکسازی پوستی یا ورزش‌کردن. اما به غیر از جسم انسان، ذهن انسان نیز به مراقبت نیاز دارد. گاهی اوقات ذهن انسان به چنان جای شلوغ و درهم‌‌وبرهمی تبدیل می‌شود که نیاز به یک خانه‌تکانی اساسی پیدا می‌کند.

برای انجام این خانه‌تکانی اساسی شما به پاکسازی درون نیاز دارید تا بر افکار منفی و به‌خصوص بر نشخوارهای فکری غلبه کنید.

خلاصه کتاب وراجی ذهن
چه زمانی صدای درون تبدیل به وراجی ذهن می‌شود و چگونه می‌توان آن را کنترل کرد؟
اتان کراس
در ۵۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب وراجی ذهن

این پاک‌سازی به دلایل زیر اهمیت دارد:

  • برای سلامت روان شما مفید است؛
  • به تمرکز شما کمک می‌کند؛
  • باعث می‌شود، کارآمدتر ‌شوید؛
  • هورمون کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش می‌دهد؛
  • به بهبود حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت کمک می‌کند.

پاکسازی درون را چگونه آغاز کنیم؟

قبل از هر چیز باید به این باور برسید که در کنار توجه به جسم باید به درون خود نیز توجه داشته باشید و بدین گونه مراقبت از خود را الویت زندگیتان قرار دهید.

برای پاکسازی درون باید توجه خود را به ذهنتان معطوف کنید؛ به نشخوارهای فکری خود نگاه کنید و از افکار منفیتان آگاه شوید. سپس با انجام کارهایی که در بخش بعد به آن‌ها اشاره می‌کنیم، به آسودگی خاطر دست یابید.

از طرف دیگر باید با عواملی که ذهن شما را به هم می‌ریزند، آشنا باشید. برخی از این عوامل به شرح زیر است:

  • قرارها و جلسات کاری زیاد
  • تصمیم‌گیری‌های زیاد
  • تسک‌های بیش از اندازه
  • پیگیری بیش از اندازه اخبار (به‌خصوص اخبار ناگوار)
  • شبکه‌های اجتماعی

مراحل پاکسازی درون

انجام کارهای زیر می‌تواند به پاکسازی درونتان کمک کند. اقدامات زیر ترتیب خاصی ندارند. شما می‌توانید با آن کارهایی که راحت‌تر هستید، شروع و به‌مرور سایر موارد را نیز اضافه کنید.

ذهن‌آگاهی انجام دهید

ذهن‌آگاهی به شما کمک می‌کند تا در لحظه اکنون حضور داشته باشید. در عوض نشخوار فکری باعث می‌شود مدام به رویدادهای ناراحت‌کننده در گذشته یا آینده فکر کنید و زمان حال خود را از دست بدهید. به این ترتیب دچار استرس می‌شوید و شادی را از  خود دریغ می‌کنید.

در یک مطالعه نشان داده شده است که درمان ذهن‌آگاهی می‌تواند به‌اندازه درمان CBT در بیماران مبتلا به افسردگی و اضطراب مؤثر باشد. برای آشنایی بیشتر با ذهن‌آگاهی می‌توانید خلاصه کتاب ذهن آگاهی برای آغازگران را در بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب ذهن آگاهی برای آغازگران
راهی برای آگاه شدن از کسی که واقعا هستید
جان کابات زین
در ۳۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب ذهن آگاهی برای آغازگران

محیط اطراف خود را مرتب نگه دارید

شاید جالب باشد برایتان اگر بدانید، محیط اطرافتان می‌تواند روی محیط ذهنی شما اثرگذار باشد. کتاب پاکسازی ذهن به شما پیشنهاد می‌‌دهد که یکی از اولویت‌های زندگی خود را پاکسازی محل زندگیتان قرار دهید.

بی‌نظمی در محیط خانه می‌تواند روی عملکرد مغز اثر بگذارد و آرامش را از فرد بگیرد. این خلاصه کتاب در ادامه درباره سم‌زدایی دیجیتال نیز صحبت می‌کند و پیشنهادات خوبی در این زمینه ارائه می‌دهد.

پاکسازی محیط اطراف، پیش نیاز پاکسازی درون

نه بگویید

از آنجایی که انسان‌ها زمان و مکان محدودی دارند، نمی‌توانند به همه کارها جواب مثبت دهند. بنابراین باید یاد بگیرید که کارهای خود را اولویت‌بندی کنید. نه‌گفتن در بسیاری از موارد باعث می‌شود، استرس شما کم شود و به پاکسازی درون شما کمک می‌کند.

شانا نیکوئست نویسنده هنر در لحظه زندگی کردن از کلمه «نه» به‌عنوان کلمه‌ای یاد می‌کند که همه چیز را برایش تغییر داده است. او اعتراف می‌کند که سال‌ها به‌طور مداوم به همه چیز پاسخ مثبت می‌داده است و این بله‌گفتن افراطی باعث شده بود از لذت‌های زیادی در زندگی محروم بماند.

خلاصه کتاب هنر در لحظه زندگی کردن
رهایی از اضطراب و دستیابی به روشی ساده‌تر و پرشورتر برای زندگی
شانا نیکوئست
در ۳۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب هنر در لحظه زندگی کردن

در این کتاب می‌خوانید که او چگونه بالاخره بعد از سال‌ها توانست با یادگیری این مهارت به آرامش برسد.

حواس خود را پرت کنید

اگر درباره یک فکر دچار وسواس شده‌اید و مدام نشخوار فکری می‌کنید، یکی از راه‌هایی که می‌تواند به شما در پاکسازی درونتان کمک کند این است که حواس خود را پرت کنید. ذهن شما در یک زمان فقط می‌تواند روی یک مسئله تمرکز کند. پس اگر توجه خود را روی یک مسئله معطوف کنید، به‌صورت هدفمند چیزهای دیگر را نادیده می‌گیرید.

در خلاصه کتاب بهتر از قبل می‌خوانیم که سرکوب اندیشه‌ها آن‌ها را قدرتمندتر می‌کند. بنابراین باید تمرکزتان را  از روی آن بردارید و آگاهانه حواس خود را پرت کنید.  در این کتاب یاد می‌گیرید که چگونه عادات خوب را در خود نهادینه کنید و عادات بد را از بین ببرید.

مدیتیشن کنید

مدیتیشن به شما کمک می‌کند تا بر احساسات منفی غلبه کنید. همچنین در تحقیقات نشان داده شده است که مدیتیشن می‌تواند در رهاکردن نشخوار فکری مؤثر باشد. اگر مشکل خواب دارید، در پایان روز مدیتیشن می‌تواند یک راه مفید برای شما باشد.

پاکسازی درون و مدیتیشن

از چندوظیفگی دوری کنید

شاید در دنیای سریع امروز، انجام چند کار با هم بسیار وسوسه‌انگیز باشد. اما حقیقت این است که انجام چند کار سنگین با هم باعث می‌شود کارایی شما کاهش یابد و استرس شما زیاد شود. سعی کنید یک فهرست واقع‌بینانه از کارهایی که باید در روز انجام دهید، تهیه کنید و با مهم‌ترین کار شروع کنید.

اهمال‌کاری نکنید

هیچ کاری را به تعویق نیندازید. کارهایی که به تعویق می‌افتند، فضایی را در ذهن شما اشغال می‌کنند و باعث احساس گناه می‌شوند. اگر با مسئله اهمال‌کاری دست‌وپنجه نرم می‌کنید، مطالعه خلاصه کتاب راهنمای درمان اهمال کاری به شما پیشنهاد می‌شود.

خلاصه کتاب راهنمای درمان اهمال کاری
اهمال کاری یک انتخاب است
مونیکا رامیرز باسکو
در ۵۱ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب راهنمای درمان اهمال کاری

سخن آخر

با انجام اقدامات بالا می‌توانید ذهن خود را از افکار منفی، نشخوار ذهنی و استرس رهایی یخشید. درواقع پاکسازی درون به شما کمک می‌کند آرامش بیشتری را در زندگی تجربه کنید.  زمانی که ذهنتان را پاکسازی می‌کنید، نیرویی دوباره به آن می‌بخشید که باعث می‌شود بتواند بار دیگر با قدرت بیشتری به وظایف خودش عمل کند.

به شما پیشنهاد می‌کنیم حتماً به خلاصه کتاب‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره کردیم، مراجعه کنید تا با نکات بیشتری در این حوزه آشنا شوید. در کنار خلاصه کتاب‌های معرفی‌شده در این مقاله بیش از ۷۰۰ خلاصه کتاب دیگر نیز در بوکاپو وجود دارد که می‌توانید با مراجعه به بخش کتاب‌ها، به خلاصه‌هایی با موضوعات متنوع دسترسی داشته باشید.

سوالات متداول
پاکسازی درون چه اهمیتی دارد؟

پاکسازی درون یا پاکسازی ذهن به سلامت روان شما کمک می‌کند؛ در تمرکز و بهبود حافظه کوتاه‌مدت و بلندمدت مؤثر است و هورمون استرس را کاهش می‌دهد. در نهایت به بهبود عملکرد شما کمک می‌کند.

مراحل پاکسازی درون چه هستند؟

کارهایی مثل ذهن‌آگاهی، مدیتیشن، مهارت نه‌گفتن، مرتب‌کردن محیط اطراف خود، اجتناب از اهمال‌کاری و چندوظیفگی می‌تواند آرامش را به ذهن شما بازگرداند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *