بهترین کتاب های دنیا که آگاهی سیاسی شما را افزایش خواهند داد

در کشوری زندگی می‌کنیم که هیچ کسی نمی‌تواند ادعا کند که سیاسی نیست. سیاست با تاروپود زندگی ما گره خورده است؛ بااین‌حال در یک پارادوکس عجیب، بیشتر ما که ادعای دانش سیاسی داریم و در هر جمعی اظهار فضل می‌کنیم، هیچ کتابی در این ارتباط نخوانده‌ایم.

البته همین که شما اکنون در حال خواندن این مقاله هستید، نشان از این دارد که دیگر دوست ندارید به این وضع ادامه دهید. برای همین خیلی سریع بدون آنکه بخواهیم وقت شما را بگیریم به سراغ اصل مطلب می‌رویم.

با این مقاله از مجله بوکاپو همراه باشید تا شما را با برخی از بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست آشنا کنیم و بتوانید از این به بعد، بهتر از گذشته در جمع‌های خانوادگی اظهار نظر کنید.

۱۰ تا از بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست، به پیشنهاد بوکاپو

دانش سیاسی فقط برای پزدادن و خوب‌ صحبت‌کردن جلوی دیگران نیست. شما با داشتن دانش سیاسی به آگاهی می‌رسید و با داشتن این آگاهی، انتخاب‌هایی خواهید داشت که می‌تواند در سرنوشت مملکت و فرزندانتان اثرگذار باشد. اینکه آینده شما با سعادت همراه باشد یا شقاوت، به مقدار زیادی به کتاب‌هایی بستگی دارد که امروز می‌خوانید و این اصلاً اغراق نیست.

برای همین، در ادامه به معرفی برخی از بهترین کتاب های دنیا در حوزه سیاست می‌پردازیم تا با مطالعه آن‌ها بتوانید چراغی هرچند نیم‌سوز برای این جاده تاریک در اختیار داشته باشید.

توتالیتاریسم

آیا چیزی از نظام سیاسی توتالیتاریسم می‌دانید؟ می‌دانید چگونه یک انسان در جوامع توتالیتر انسانیت خودش را از دست می‌دهد؟ نویسنده این کتاب، هانا آرنت، خود به‌شخصه، تجربه زندگی در چنین جوامعی را داشته است و از کسانی بود که توانست در دهه ۳۰ میلادی، از دست نازی‌ها فرار کند. به این ترتیب، او با چنین تجربه‌ای دست به نوشتن این کتاب زده است و سعی کرده است جوانب چنین جامعه‌ای را بررسی کند.

هانا آرنت، نحوه به وجود آمدن جوامع توتالیتر را توضیح می‌دهد؛ ویژگی‌های آن را برمی‌شمرد و از نحوه مبارزه با آن صحبت می‌کند. او کتابش را با بررسی ریشه‌های یهودستیزی شروع می‌کند و سپس از ظهور امپریالیسم، جنبش‌های پان‌ناسیونالیسم و جوامع بی‌طبقه حرف می‌زند. او در ادامه از نقش پررنگ رهبر و پروپاگاندا در جوامع توتالیتر می‌گوید و به ارتباط مباحث یادشده می‌پردازد.

حکومت نازی

شما با مطالعه توتالیتاریسم که در لیست بهترین کتاب های دنیا در حوزه سیاست، قرار دارد، می‌توانید بفهمید چگونه می‌‌شود نشانه‌های توتالیتاریسم را پیدا کرد و از چه طریقی از ایجاد چنین جوامعی جلوگیری کرد.

شهریار

شهریار توسط نیکولو ماکیاولی، نظریه‌پرداز و دیپلمات ایتالیایی نوشته شده است. مضمون کلی این اثر، همان جمله معروفی است که می‌گوید: «هدف وسیله را توجیه می‌کند.» این کتاب به‌عنوان راهنمایی برای حکمرانی تألیف شد.

ماکیاولی در این کتاب به طرح توصیه‌های عملی در حوزه‌های مختلف می‌پردازد؛ برای مثال:

 • مزیت‌ها و معایبی که در مسیرهای متفاوت برای رسیدن به قدرت وجود دارد؛
 • نحوه به‌دست‌آوردن دولت جدید و حفظ آن؛
 • نحوه رویارویی با شورش‌های داخلی؛
 • نحوه ایجاد اتحاد؛
 • نحوه حفظ یک ارتش قوی.

ماکیاولی همچنین در این کتاب به مباحثی مثل اراده آزاد، ماهیت انسان، اصول اخلاقی و ویژگی‌های شاهزاده می‌پردازد. نکته جالب توجه این است که این کتاب به حمایت از رذائل اخلاقی حاکمان معروف است.

طرفداران و مخالفان این کتاب در دو سر طیف قرا دارند. مخالفان آن، این کتاب را شیطانی می‌دانند و طرفدارانش معتقدند، ماکیاولی تنها به شرح واقعیات پرداخته است.

اگر می‌خواهید کتابی بخوانید که یکی از بدنام‌ترین و بحث‌برانگیزترین کتاب‌های جهان به حساب می‌آید و مفروضات شما را به چالش می‌کشد، مطالعه این کتاب را از دست ندهید.

درباره آزادی

آزادی چیست؟ جان استوارت میل نویسنده یکی از بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست سعی کرده است در این اثر به این سؤال پاسخ دهد.

درباره آزادی اولین بار در سال ۱۸۵۱ منتشر شد و امروز به‌طور گسترده به‌عنوان مهم‌ترین پایه نظری برای لیبرالیسم، به‌عنوان یک باور سیاسی در نظر گرفته می‌شود.

موضوع این کتاب، درباره آزادی مدنی و اجتماعی است. میل معتقد است که افراد آزادند هر کاری انجام دهند. اما این آزادی یک شرط اساسی دارد و آن این است که مخل آزادی دیگران نشود.

جالب است بدانید که بسیاری از نکاتی که میل درباره حقوق اقلیت‌ها و دگراندیش‌ها می‌گوید، بعدها در قوانین بریتانیا اصلاح می‌شود. اگر به‌دنبال شناخت مفهوم آزادی هستید، می‌توانید به این کتاب مراجعه کنید.

کتاب هایی که باید خواند: فهرستی از بهترین کتاب ها پیشنهاد مطالعه: کتاب هایی که باید خواند: فهرستی از بهترین کتاب ها

قدرت بی‌ قدرتان

آیا کسانی که جزو بی‌قدرتان جامعه به حساب می‌آیند، می‌توانند دارای قدرتی نامرئی باشند که از آن بی‌خبرند؟ پاسخ در این کتاب است. اگر در کتاب توتالیتاریسم از حکومت‌های توتالیتار مطالبی خواندید، در این کتاب با حکومت‌های پساتوتالیتار آشنا می‌شوید.

پایه و اساس حکومت‌های پساتوتالیتار بر دروغ استوار است. آن‌ها به چیزی وانمود می‌کنند که نیستند. این حکومت‌ها قدرت سرکوب خود را از خود مردم می‌گیرند.

واتسلاف هاول در قدرت بی‌قدرتان که یکی از بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست است، برای نشان‌دادن بی‌قدرتان جامعه مثالی از یک سبزی‌فروش می‌زند و در طول کتاب چندین بار به او اشاره می‌کند.

این کتاب می‌خواهد به این سؤال پاسخ دهد که آیا یک شخص بی‌قدرت مانند این سبزی‌فروش می‌تواند به‌تنهایی کاری کند که پایه‌های این حکومت را به لرزه درآورد یا خیر؟ او همچنین در این کتاب از اعتراض مسالمت‌آمیز و مسلحانه صحبت می‌کند.

درنهایت نویسنده از یک قدرت نامرئی حرف می‌زند که می‌تواند به‌مرور ساختار مرئی پیدا کند و حتی به یک انقلاب تبدیل شود. اما این قدرت چطور می‌تواند مرئی می‌شود؟ این کتاب را بخوانید تا به جواب این سؤال برسید.

خلاصه کتاب قدرت بی‌ قدرتان
چطور بی‌قدرتان نظام اروپای شرقی را تغییر دادند؟
واتسلاف هاول
در ۲۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب قدرت بی‌ قدرتان

چرا ملت ها شکست می‌ خورند؟

بسیاری بر این باورند که علت فقر یا ثروت یک کشور به دلایل جغرافیایی یا فرهنگ آن مربوط است؛ اما این کتاب نظر دیگری دارد. این کتاب معتقد است این مسئله به قوانین وضع‌شده در کشور وابسته است.

نویسندگان کتاب چرا ملت ها شکست می‌ خورند، از نهادهای فراگیر و نهادهای استثماری صحبت می‌کنند و معتقدند، سطح زندگی مردم به این بستگی دارد که چه نوع نهادی کنترل اوضاع را به دست دارد.چرا ملت ها شکست می خورند

برای اینکه بدانید این قوانین و نهادها چگونه می‌توانند سرنوشت اقتصادی یک کشور را رقم بزند باید این کتاب را مطالعه کنید. پرفروش‌بودن این کتاب یکی از نشانه‌هایی است که باید آن را در لیست بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست قرار دهیم.

دالان باریک

اگر از خواندن کتاب چرا ملت‌ها شکست می‌خورند لذت بردید، وقت آن رسیده است که کتاب دالان باریک را نیز به لیست بهترین کتاب های دنیا اضافه کنید؛ چراکه این کتاب به نوعی دنباله آن به حساب می‌آید.

نویسندگان این کتاب نیز مانند کتاب پیشین، دارون عجم اوغلو و جیمز رابینسون هستند. آن‌ها در این کتاب به این موضوع اشاره می‌کنند که راه رسیدن به آزادی یک راه دشوار و طولانی است که ممکن است حتی قرن‌ها طول بکشد تا بتوان به آن دست پیدا کرد.

آن‌ها از تعادل بین دولت و جامعه صحبت می‌کنند و همچنین سعی می‌کنند به این سؤال پاسخ دهند که چرا در برخی از کشورها آزادی وجود دارد ولی برخی از کشورها دچار اقتدارگرایی می‌شوند.

شما با خواندن این کتاب و مروری بر افسانه گیلگمش به جواب این سؤال می‌رسید که چرا باوجود تلاش مردم برای رسیدن به آزادی باز هم این آرزوی زیبا به حقیقت تبدیل نمی‌شود؟

علاوه‌بر داستان گیلگمش، این کتاب مثال‌های زیادی از کشورهای مختلف مثل نیجریه، هند، آتن، چین و… می‌آورد تا بتواند مسئله را بیشتر باز کند و به این موضوع بپردازد که چرا برخی از کشورها در دالان باریک آزادی قرار می‌گیرند و برخی حتی به آن نزدیک هم نمی‌شوند.

خلاصه کتاب دالان باریک
از ظهور تا هبوط آزادی در جوامع
دارون عجم اوغلو، جیمز آلن رابینسون
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب دالان باریک

سرزمین موعود

جای خالی یک خاطره‌نگاری در لیست بهترین کتاب های دنیا حس می شود. برای همین سری به کتاب سرزمین موعود نوشته باراک اوباما می‌زنیم. باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکایی بود که ایرانیان زیادی به‌دلایل مختلفی به او علاقه‌مند بودند. او اولین رئیس‌جمهور سیاه‌پوست بود؛ چهره‌ای مخالف جنگ داشت و جالب‌تر از همه، در بین اسمش، نام حسین دیده می‌شد.

این کتاب که نوشته خود باراک اوباماست به نقل خاطرات او در دوران دانشگاه و ریاست‌جمهوریش می‌پردازد. او در این کتاب، چالش‌ها و تجربیاتش را در زندگی شرح می‌دهد.  او همچنین از اشتباهاتی که در دوران ریاست‌جمهوری‌اش داشته و همچنین از تصمیاتی که مایل به انجام آن‌ها نبوده است، صحبت می‌کند.

اگر شما هم جزء کسانی هستید که به این شخص علاقه‌مندید و دوست دارید بیشتر با عقاید او آشنا شوید، مطالعه این کتاب را از دست ندهید. در کنار این کتاب مطالعه کتاب شدن از همسر اوباما نیز به شما پیشنهاد می‌شود.

معرفی کتاب خوب (۱۰ کتاب مهمی که باید بخوانید) پیشنهاد مطالعه: معرفی کتاب خوب (۱۰ کتاب مهمی که باید بخوانید)

سیاست

از گذشته‌های دور، افراد زیادی درباره آیین سیاست صحبت می‌کرده‌اند؛ بنابراین شاید بد نباشد یک کتاب قدیمی را نیز به لیست بهترین کتاب های دنیا در حوزه سیاست اضافه کنیم. قدیمی‌بودن یک کتاب به‌معنای بدبودن آن نیست؛ مخصوصاً اگر نویسنده آن ارسطو باشد. این اثر ارسطو در هشت کتاب نگاشته شده است که بخش‌های مختلف آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • کتاب اول: تعریف و سازمان حکومت؛ تدبیر منزل، بنده، خواسته، کودکان و زنان
 • کتاب دوم: حکومت‌های کمال مطلوب-افلاطون، فالئاس و هیپودام؛ بهترین حکومت‌های موجود: اسپارت، کرت و کارتاژ
 • کتاب سوم: شهروند و فضائل شهروند؛ طبقه‌بندی حکومت‌ها، دموکراسی و الیگارشی، حکومت پادشاهی؛ انواع حکومت پادشاهی
 • کتاب چهارم: انواع نمونه‌های اصلی حکومت؛ بهترین حکومت هم از نظر کلی و هم در شرایط ویژه
 • کتاب پنجم: انقلابات و انگیزه‌های آن‌ها؛ انقلابات در حکومت‌های ویژه و راه جلوگیری از آن‌ها
 • کتاب ششم: سازمان درست دموکراسی‌ها و الیگارشی‌ها
 • کتاب هفتم: کمال مطلوب مردمان و حکومت‌ها؛ تصویر حکومت کمال مطلوب؛ شیوه آموزش و پرورش در حکومت کمال مطلوب، هدف و مراحل آن
 • کتاب هشتم: آموزش و پرورش، موسیقی و ورزش

اگرچه امروزه نه هیچ دولتی باید آرای ارسطو را پیشه کشورداری خود بگرداند و نه هیچ ملتی باید پندهای او را مایه رستگاری خود بداند، اما این کتاب هنوز هم برای مطالعه، ارزشمند است، به‌خصوص آنجا که درباره انگیزه انقلاب‌ها و چاره‌جویی از آن‌ها و همچنین آنجا که درباره خدعه‌هایی که حکومت‌های ظالم برای بقای خویش در پیش می‌گیرند، صحبت می‌کند.

کتاب سیاست ارسطو

شکستن طلسم وحشت

در نهمین مورد از لیست بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست می‌خواهیم به شیلی برویم. زمانی که ژنرال پینوشه دیکتاتور شیلی دستگیر شد، آریل دورفمن تصمیم گرفت کتابی بنویسد تا در آن روند محاکمه این دیکتاتور را به تصویر بکشد. داستان از آنجایی شروع می‌شود که آریل هنگام سوارشدن به هواپیما خبر بازداشت پینوشه را می‌شنود. او پرونده را به طرق مختلف مثل گوش‌دادن به رادیو و تماشای پخش زنده اینترنتی، دنبال می‌کند و روایت‌های دلخراشی را ارائه می‌دهد.

پینوشه که یک انسان معمولی به نظر می‌رسید، بعد از آن که به قدرت می‌رسد، به یک هیولای چند سر تبدیل می‌شود. در دوران او که از ۱۹۷۳ تا  ۱۹۹۰ در شیلی رئیس‌جمهور بود، صدها قتل صورت گرفت؛ صدها نفر ناپدید شدند و افراد زیادی شکنجه و مثله شدند. بااین‌حال هیچ کس امیدی به محاکمه پینوشه نداشت، اما چند سال بعد ورق برگشت. او دستگیر شد و در پیشگاه عدل قرار گرفت.

آریل در این کتاب به این موضوع اشاره می‌کند که پینوشه توانست چهره واقعی خود را تا قبل از به قدرت‌رسیدن به‌سادگی پنهان کند؛ به‌طوری که هیچ کس نمی‌توانست باور کند که چنین شخصی به چنان جنایتکار هولناکی تبدیل شود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتی اگر از پایان محاکمه پینوشه مطلع هستید، این کتاب را بخوانید؛ چراکه این کتاب پر از تعلیق، درام و جزئیاتی است که خواندن آن ارزشمند می‌کند.

کمونیسم به زبان ساده (آشنایی با تاریخچه و اصول آن) پیشنهاد مطالعه: کمونیسم به زبان ساده (آشنایی با تاریخچه و اصول آن)

۱۹۸۴

اگر با دیدن این فهرست از بهترین کتاب های دنیا ناامید شده‌اید و جزء آن دسته از افرادی هستید که حوصله خواندن کتاب‌های جدی را درباره سیاست ندارید، می‌توانید به سراغ این رمان بروید.

۱۹۸۴ نام داستانی است که توسط جرج اورول نوشته شده است و در آن سعی شده با زبان داستانی، یک پادآرمانشهر ترسناک برایتان ترسیم شود.

در جهانی که اورول آن را تصویر می‌کند، سه حکومت تمامیت‌خواه در دنیا مسلّط هستند. آن‌ها قوانین سخت‌گیرانه‌ای را وضع کرده‌اند؛ کنترل فکری مردم را در دست دارند و تفکر انتفادی را سرکوب می‌کنند.

اگرچه این کتاب در سال ۱۹۴۹ منتشر شده است، اما به‌دلیل پیشگویی‌هایش، هر چند وقت یک بار به فروش بالایی می‌رسد.

سوسیالیسم چیست؟ (ایده‌ای که هرگز نمی میرد) پیشنهاد مطالعه: سوسیالیسم چیست؟ (ایده‌ای که هرگز نمی میرد)

سخن آخر

ما سعی کردیم در این مقاله، طیف مختلفی از بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست را به شما معرفی کنیم تا بتوانید با هر سلیقه‌ای دانش سیاسی خود را افزایش دهید. از کتاب قدیمی ارسطو گرفته تا یکی از کتاب‌های پرفروش مثل چرا ملت‌ها شکست می‌‌خورند؛ از رمان ۱۹۸۴ گرفته تا خاطره‌نگاری باراک اوباما در سرزمین موعود.

به نظر شما لیست ده‌تایی ما کدام کتاب را کم دارد؛ اگر فقط یک کتاب سیاسی باشد که بخواهید به ما معرفی کنید، آن کتاب چیست؟ با اشتراک نظرتان ما را در بهبود این مقاله کمک کنید.

چه کتاب هایی در لیست بهترین کتاب های دنیا قرار می‌ گیرند؟

قدرت بی‌قدرتان، توتالیتاریسم، چرا ملت ها شکست می‌ خورند و شکستن طلسم وحشت برخی از بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست هستند.

سوالات متداول
بهترین کتاب های دنیا در زمینه سیاست کدامند؟

از رمان ۱۹۸۴ گرفته تا کتاب بحث‌برانگیز شهریار؛ از شکستن طلسم وحشت گرفته تا کتاب پرفروش چرا ملت‌ها شکست می‌خورند را می‌توانید بسته به سلیقه‌تان مطالعه کنید. سیاست، سرزمین موعود، دالان باریک، قدرت بی‌ قدرتان، درباره آزادی و توتالیتاریسم برخی دیگر از کتاب‌های سیاسی است که می‌توانید بخوانید.

چرا برخی آثار در لیست بهترین کتاب های دنیا قرار می‌گیرند؟

این آثار به دلیل اثربخشی زیادی که در یک برهه زمانی داشته‌اند یا به این دلیل که در دوره‌ای خاص، جریان‌ساز بوده‌اند و دیدگاه جدیدی را مطرح کرده‌اند، به مرور تبدیل به یکی از مطرح‌ترین و بهترین کتاب های دنیا شده‌اند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “بهترین کتاب های دنیا که آگاهی سیاسی شما را افزایش خواهند داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *