شکرگزاری روزانه

شکرگزاری روزانه و ۷ دلیل که نباید از آن غافل شوید

زیبایی شکرگزاری روزانه را کجا می‌توان بهتر از مناجات‌های خواجه عبدالله انصاری یافت؟‌

«الهی! ادای شکر تو را هیچ زبان نیست و دریای فضل تو را هیچ کران نیست و سِرّ حقیقت تو بر هیچ‌کس عیان نیست، هدایت کن بر من، رهی که بهتر از آن نیست.»

سپاس‌گزاری بابت نعمت‌ها به صورت روزانه یکی از کارهایی است که از سوی متخصصان توسعه فردی، ادیان و مکاتب مختلف توصیه شده است. شواهد فراوانی نیز وجود دارد که بر آثار مثبت آن در زندگی مهر تأیید می‌زند.

در این مقاله از مجله بوکاپو قصد داریم نگاهی دقیق‌تر به شکرگزاری داشته باشیم و با برخی مزایای آن آشنا شویم. با ما همراه باشید.

آیا شکرگزاری روزانه به بهبود زندگی ما کمک می کند؟

شکرگزاری مفهومی بسیار آشنا و بسیار ساده است که مورد بی‌مهری ما قرار می‌گیرد و غالباً از آثار شگفت‌انگیز آن غافل هستیم. اکثر ما فکر می‌کنیم تنها وقتی یک اتفاق خیلی خوب، خیلی مهم و خارق‌العاده رخ می‌دهد باید شکرگزار باشیم.

همیشه یادمان می‌رود که نه فقط در موقعیت‌های مهم و حساس، بلکه در زندگی روتین و روزمره‌مان هم چیزهای بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانیم بابت آن‌ها شکر روزانه را به جا بیاوریم.

کتاب معجزه شکرگزاری اثر راندا برن یکی از بهترین آثاری است که با تمرین‌های عملی مختلف، به شما کمک می‌کند قدردانی بابت نعمت‌ها را به بخشی از زندگی خود تبدیل کنید.

خلاصه کتاب معجزه شکرگزاری
رسیدن به سعادت ابدی، با تمرین ۲۸ روزهٔ شکرگزاری
راندا برن
در ۳۱ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب معجزه شکرگزاری

شکرگزاری در این مفهوم، به این معناست که باید هر چیز خوب و مثبتی را ببینیم، بشناسیم و بابت داشتن آن قدردان باشیم. این چیزهای مثبت می‌توانند به سادگی قدردانی بابت زیبایی یک گل یا سپاس‌گزار بودن بابت بهبود یافتن از یک سرماخوردگی ساده باشد.

۷ دلیل مهم برای شکرگزاری

این نوع قدردانی، به ویژه اگر تبدیل به عادتی روزانه شود و جای خود را در میان فعالیت‌های روزمره باز کند، آثار مثبت فراوانی بر زندگی ما دارد که به ۷ مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

۱. شادی بیشتر

تحقیقات علمی نشان می‌دهند اگر ۵ دقیقه در روز به چیزهایی فکر کنید که بابت داشتن آنها سپاس‌گزار هستید، در طولانی مدت ۱۰% شادتر خواهید بود. فکر کردن به نعمت‌هایی که در حال حاضر از آنها برخوردار هستیم، باعث می‌شود بیشتر متوجه داشته‌هایمان باشیم و درباره زندگی‌مان مثبت‌تر بیندیشیم.

خلاصه کتاب هنر شاد زیستن
هنر چگونه شاد زیستن و دیدن نیمه پر لیوان
اثر هاوارد سی. کاتلر و تنزین جیاتسو
در ۲۸ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب هنر شاد زیستن

۲. افزایش عزت نفس

در یک پژوهش علمی، شرکت‌کنندگانی که تمرین‌های شکرگزاری روزانه را به مدت ۴ هفته انجام داده بودند، احساس رضایت از خود و عزت نفس بیشتری داشتند. قدردان بودن باعث می‌شود درباره شرایط و عملکرد خودتان احساس بهتری داشته باشید.

شکرگزاری روزانه شادی بیشتری را به دنبال دارد

۳. بهبود روابط دوستانه و عاشقانه

ابراز خرسندی بابت وجود عزیزانتان، بهبود کیفیت روابط را به دنبال دارد. اگر نشان دهید که قدردان حضور عزیزانتان در زندگی‌ خود هستید، علاوه بر خودتان، آنها نیز احساس بسیار بهتری پیدا می‌کنند و روابط پایدارتری را تجربه خواهید کرد.

خلاصه کتاب هنر عشق ورزیدن
عاشق شدن یک شانس نیست؛ یک استعداد است
اریک فروم
در ۴۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب هنر عشق ورزیدن

۴. افزایش معنویت

اگر فکر می‌کنید احساسات معنوی شما کمتر از قبل شده است یا بیش از حد مادی‌گرا شده‌اید، تمرین‌های شکرگزاری روزانه به شما کمک خواهد کرد خود را به کائنات یا خداوند نزدیک‌تر احساس کنید.

خلاصه کتاب چهار میثاق
یک راهنمای عملی برای رهایی و آزادی خود
دون میگل روئیس
در ۳۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چهار میثاق

۵. احساس مفید بودن

شکرگزاری باعث می‌شود در کارهایی که در هر روز انجام می‌دهید، در محل کار یا خانه، معنای بیشتری احساس کنید و کار خود را ارزشمند بدانید. از این رو بیشتر روی کارتان تمرکز می‌کنید و با همت بیشتری، برای خود و دیگران مفیدتر واقع خواهید شد.

در این میان اگر می‌خواهید با قدرت قدردانی بیشتر آشنا شوید، علاوه بر مقاله پیش‌رو، مقاله شکرگزاری چیست؟ فواید شکرگزاری و معجزه آن در زندگی را نیز مطالعه کنید.

شکرگزاری چیست؟ فواید شکرگزاری و معجزه آن در زندگی پیشنهاد مطالعه: شکرگزاری چیست؟ فواید شکرگزاری و معجزه آن در زندگی

۶. کاهش علایم افسردگی

مطالعه‌ای نشان داده است که شرکت‌کنندگان با انجام تمرین‌های شکر روزانه تا ۳۵% کاهش در علایم افسردگی را تجربه کرده‌اند. این یافته‌ها نشان می‌دهند که تمرین شکرگزاری می‌تواند در کنار سایر درمان‌های اصلی افسردگی به عنوان یک درمان کمکی، استفاده شود.

خلاصه کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید
روانکاو خودتان باشید
جفری یانگ
در ۶۸ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید

۷. بهبود مشکلات خواب

در یک پژوهش نشان داده شده است که تمرین سپاس‌گزاری می‌تواند به کاهش فشار و بهبود کیفیت خواب شرکت‌کنندگان کمک کند، که این خود منجر به بهبود زندگی روزانه افراد می‌شود. اگر شما هم از مشکلات خواب رنج می‌برید می‌توانید قبل از خواب یک تمرین انجام دهید و با آرامش بیشتری به رختخواب بروید.

خلاصه کتاب هوشمندانه‌ تر بخوابید
نکاتی برای داشتن یک خواب خوب، بدنی سالم‌تر و موفقیتی چشمگیرتر
شاون استیونسون
در ۲۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب هوشمندانه‌ تر بخوابید

اهمیت شکرگزاری روزانه در فرهنگ‌های مختلف

در سنت‌های ادبی و دینی ایرانیان بر اهمیت سپاس‌گزاری بابت نعمت‌ها بسیار تأکید شده است و اهمیت این موضوع بر کسی پوشیده نیست. اما ادیان دیگر نیز از موضوع مستثنی نیستند.

این مسئله نشان می‌دهد شکر نعمت‌ها به صورت روزانه دارای مزایای فراوانی است و به همین دلیل بر آن تأکید فراوان شده است. در ادامه به برخی روایات و سخنان بزرگان از جای جای دنیا اشاره می‌کنیم که از اهمیت شکرگزاری حکایت دارد.

شکرگزاری در ادیان مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است

  • لائوتسه فیلسوف مشهور چینی و بنیان‌گذار آیین تائوئیسم: اگر به واسطه دریافت نعمات شاد و قدردان باشید، کل جهان متعلق به شما خواهد بود.
  • شکرگزاری در قرآن: و (به خاطر آرید) وقتی که خدا اعلام فرمود شما بندگان اگر شکر نعمت به جای آرید بر نعمت شما می‌افزایم و اگر کفران کنید عذاب من بسیار سخت است.
  • شکرگزاری در کتاب مقدس مسیحیان: برای هیچ چیز نگران نباشید، بلکه در هر موقعیتی، با دعا و درخواست و با قدردانی بابت نعمت‌ها، درخواستهای خود را به خدا ارائه دهید.
  • جشن شکرگزاری به عنوان یک سنت فرهنگی – مذهبی در کشورهای مختلف از جمله آمریکا و کانادا برگزار می‌شود. این جشن اولین بار به شکرانه برداشت محصول برگزار شد. اکنون در این روز مردم به بهانه‌های مختلف خداوند را سپاس می‌گویند و جشن‌های خیریه مختلفی برگزار می‌شود.
  • تکومسه، رهبر سرخ‌پوستان امریکا: هر روز صبح به دلیل روشنایی صبح سپاس‌گزار باشید، بابت نیروی حیات و وجود خودتان سپاس‌گزار باشید. اگر دلیلی برای سپاس‌گزاری پیدا نمی‌کنید، مشکل از خودتان است.

۳ روش ساده برای انجام تمرین‌های شکرگزاری روزانه

  • دفتر شکرگزاری: می‌توانید با بهره‌ گرفتن از ایده‌های خلاقانه‌ای که برای ساخت بولت ژورنال استفاده می‌شود، یک ژورنال شکرگزاری بسازید و هر روز قبل از خواب، چیزهایی که در آن روز بابت آنها سپاس‌گزار بوده‌اید را یادداشت کنید.

جعبه شکرگزاری یکی از راه های انجام روزانه این کار است

  • جعبه شکرگزاری: راه دیگری که می‌توانید برای تمرین از آن استفاده کنید، داشتن یک جعبه شکرگزاری است. یک جعبه ساده بردارید و روی آن یک حفره تعبیه کنید. هر روز روی سه کاغذ کوچک چیزهایی که بابت آنها شکرگزار هستید را بنویسید و درون جعبه بیندازید. می‌توانید در پایان ماه یا هفته جعبه را باز کنید و قدردانی‌هایتان را بخوانید. با این کار یک بار دیگر همه داشته‌هایتان برایتان یادآوری می‌شود.
  • مراقبه: با انجام تمرینات مدیتیشن می‌توانید به آرامش و کاهش استرس خود کمک کنید. به علاوه می‌توانید توجه به چیزهایی که بابت آنها سپاس‌گزار هستید را نیز در تمرین‌های مراقبه خود جای دهید.

سخن آخر

شکرگزاری روزانه یکی از بهترین کارهایی است که می‌تواند به بهبود سلامت روان و کیفیت زندگی کمک کند و به همین دلیل ادیان و مکاتب مختلف نیز به آن توصیه کرده‌اند. شکرگزاری باعث می‌شود عزت نفس و شادی بیشتر، استرس کمتر و خواب بهتری را تجربه کنید.

سوالات متداول
شکرگزاری چه آثاری بر زندگی ما دارد؟

شکرگزاری روزانه باعث افزایش عزت نفس، شادتر بودن، بهبود کیفیت خواب، احساس مفید بودن، افزایش حس معنوی و بهبود روابط عاطفی می‌شود.

بهترین کتاب در زمینه شکرگزاری روزانه چیست؟

کتاب معجزه شکرگزاری اثر راندا برن یکی از مشهورترین کتاب‌ها در خصوص آثار مثبت شکرگزاری است که با تمرین‌های روزانه باعث می‌شود شکرگزاری را وارد زندگی روزمره خود کنید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *