راه اندازی کسب و کار

راه اندازی کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

فرض کنید زیر باد کولر و پشت میز مدیرعاملی شرکتی که خودتان تاسیس کرده‌اید، نشسته‌اید. همزمان با نوشیدن یک فنجان قهوه، گزارش‌های مالی شرکت را مرور می‌کنید و از سود میلیاردی که در ماه گذشته نصیب کسب‌وکارتان شده است، چشم‌هایتان برق می‌زند و از راه اندازی کسب و کار خود خوشحال هستید!

ای کاش راه اندازی کسب و کار به همین راحتی بود و با پا روی پا گذاشتن، سودهای میلیاردی نصیبمان می‌شد! راه‌اندازی کسب‌وکار، به‌خصوص در شروع، سختی‌ها و چالش‌های زیادی دارد. اگر تمایل دارید بدانید راه اندازی کسب و کار را از کجا باید شروع کنید، این مقاله از مجله بوکاپو را حتما بخوانید.

راه اندازی کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

همین ابتدای کار و اول از همه به شما بگوییم که از کجا شروع نکنید! به حرف عمه، خاله، عمو، دایی و دوست و آشنا توجه نکنید! نبینید که دیگران کدام کار را توصیه می‌کنند، به خودتان رجوع کنید. شروع کسب‌وکار را باید از درون خودتان شروع کنید!

برای اینکه کسب و کاری را راه بیندازید، نیاز دارید تا به یک خودشناسی برسید. باید از استعدادها و توانایی‌های خودتان آگاه شوید و بدانید در کدام زمینه، استعداد و توانایی دارید و از چه چیزی می‌توانید کسب درآمد داشته باشید.

راه اندازی کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

باید بدانید در چه زمینه‌ای توانا هستید؛ دنیا به چه چیزی نیاز دارد؛ چه چیزی را دوست دارید و در نهایت برای چه کاری به شما پول پرداخت می‌کنند. هکتور گارسیا تمام این موارد را بهتر و بیشتر، در کتاب ایکیگای آورده است. توصیه می‌کنیم سری به آن بزنید تا بتوانید ایکیگای خود را پیدا کنید.

راه اندازی کسب و کار پردرآمد

چه سرمایۀ کمی داشته باشید، چه سرمایه زیادی داشته باشید، برای داشتن کسب‌وکاری پردرآمد، نیاز دارید تا  با اصول و دید باز در این مسیر پرتلاطم پیش بروید. راهکارها و مواردی وجود دارد که مانند چراغ، مسیر را برای شما روشن می‌کند و سود سرشار را نصیب شما می‌گرداند.

 • پیدا کردن ایده کسب‌وکار

بهترین و ساده‌ترین روش برای شروع کسب‌وکار چه چیزی است؟ همه‌چیز بستگی به تجربه، تخصص، زمان و سرمایۀ شما دارد. بسیاری از ایده‌های کسب‌وکارهای کوچک، هزینۀ راه‌اندازی پایینی دارند و می‌توانند حتی از خانه شروع شوند که در ادامه به بعضی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

برای اینکه انتخاب خوبی داشته باشید، نیاز است با علم بازاریابی آشنا شوید تا تصمیم عجولانه و هیجانی نگیرید. ست گادین عصاره تمام علم و تجربه بازاریابی خود را در کتاب بازاریابی یعنی این گنجانده است. او در این کتاب، روش‌ها و راهکارهایی را ارائه می‌دهد که می‌تواند به شما برای انتخاب بهترین ایدۀ ممکن، دید مناسبی دهد.

خلاصه کتاب بازاریابی یعنی این
دیده شدن در گرو خوب دیدن
ست گادین
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب بازاریابی یعنی این
 • نوشتن بیزینس پلن قوی

اگر قصد جدی برای شروع کسب‌وکاری را دارید، داشتن بیزینس پلن از نان شب هم برای شما واجب‌تر است! بیزینس پلن، چرایی و اهداف کسب‌وکارتان را توضیح می‌دهد و راه رسیدن به این چرایی و اهداف را مشخص می‌کند. اگر می‌خواهید درباره این موضوع بیشتر بدانید، توصیه می‌کنیم مقالۀ نمونه بیزینس پلن و انواع آن برای کسب و کارها را در مجله بوکاپو بخوانید.

 • کشف خواسته‌های واقعی مشتریان

باید تحقیقات خودتان را انجام دهید و ببینید مشتریانتان واقعا چه می‌خواهند تا بتوانید آن‌ها را به مشتریانی وفادار تبدیل کنید. رایان لوسک معتقد است، راز رسیدن به خواسته‌های واقعی در درست سوال پرسیدن است و سوالات واقعی با آنچه که فکرش را می‌کنید، متفاوت است.

برای اینکه با آموزش‌های رایان لوسک برای رسیدن به این سوالات واقعی آشنا شوید، تنها نیاز است کتاب فرمول پرسش را بخوانید.

خلاصه کتاب راز کشف خواسته‌های حقیقی مشتریان و تبدیل کردن آن‌ها به مشتریانی وفادار
فرمول پرسش
رایان لوسک
در ۲۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب راز کشف خواسته‌های حقیقی مشتریان و تبدیل کردن آن‌ها به مشتریانی وفادار
 • نیچ مارکتینگ

در جهانی زندگی می‌کنیم که مانند بازاری است که گوشه‌گوشه آن با میلیون‌ها محصول و خدمت پر شده است و برای اینکه در این بازار سهم قابل توجهی داشته باشید باید از دیگران متمایز باشید. نیچ مارکتینگ یا گوشه بازار، فریادرس شما برای این تمایز است. از دیگر مزایای نیچ مارکتینگ می‌توان به تمرکز منابع، رقابت کمتر، حاشیه سود بالا و وفاداری بالای مشتریان اشاره کرد.

 • ساخت وب‌سایت و شروع فروش اینترنتی

امروزه درصد زیادی از مردم، برای تهیه محصولات مورد نیازشان به اینترنت رجوع می‌کنند. برای اینکه سهم بیشتری از بازار داشته باشید باید فرمول‌های سری فروش اینترنتی را یاد بگیرید. جف واکر هر آنچه برای ورود در این فضا را نیاز دارید را برای شما در گنجینه‌ای آماده کرده است. شما می‌توانید این گنجینه را در کتاب راه اندازی کسب‌وکار در بوکاپو بیابید.

خلاصه کتاب راه اندازی کسب‌وکار
فرمول سری میلیونر اینترنتی برای فروش آنلاین کسب‌وکار
جف واکر
در ۲۳ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب راه اندازی کسب‌وکار
 • داشتن مزیت رقابتی و ارزش پیشنهادی کسب‌وکار

برگ برنده هر کسب‌وکاری در رقابت با رقبایش، مزیت رقابتی و ارزش پیشنهادی‌اش است. بگذارید سخن را کوتاه کنیم و شما را برای دریافت اطلاعات بیشتر در این‌باره به مقاله مزیت رقابتی چیست در مجله بوکاپو ارجاع دهیم.

راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

برای راه اندازی کسب و کار همیشه نیاز به سرمایه زیادی ندارید. در حقیقت گاهی با کمترین سرمایه هم می‌توان کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرد.

 1. وب‌سایت فروشگاهی

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی می‌تواند گزینۀ جذابی باشد. آن‌قدر جذاب که می‌توانید به چشم یک شغل دائمی به آن نگاه کنید. برای داشتن یک وب‌سایت فروشگاهی ساده، تنها نیاز به خرید دامنه و هاست، قالب و بعضی افزونه‌ها دارید.

برای داشتن یک وب‌سایت فروشگاهی، حتی نیازی نیست خودتان محصول اولیه را بخرید! می‌توانید با استفاده از اصول و فنون مذاکره، کسب‌وکارهای سنتی راضی کنید تا محصولاتشان را برای فروش در وب‌سایت، در اختیار شما قرار دهند.

اصول و فنون مذاکره و میزان ارتباط آن با بازاریابی موفق پیشنهاد مطالعه: اصول و فنون مذاکره و میزان ارتباط آن با بازاریابی موفق
 1. کسب درآمد از فضای مجازی

راه‌اندازی پیج فروشگاهی اینستاگرامی برای این کسب‌وکار حتی نیاز به هاست و دامنه و دیگر موارد ندارید! همه‌چیز را اینستاگرام برای شما مهیا کرده است. علاوه بر این، ایده‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از فضای مجازی پول دربیاورید.

راه اندازی کسب و کار با سرمایه کم

در مقاله‌ای از مجله بوکاپو به‌طور مفصل انواع روش های پول درآوردن از اینترنت را توضیح داده‌ایم.

 1. کسب‌وکارهای خانگی

یکی از بهترین روش‌های درآمدی برای زنان مستقل و خانم‌هایی که می‌خواهند روی پای خودشان بایستند، این نوع کسب‌وکارها هستند. تولید ترشی خانگی، ساخت عروسک، چرم‌دوزی، لواشک‌های خانگی، تولید روغن از دانه‌های روغنی مانند کنجد، پرورش زنبور عسل، تولید میوه خشک و… از این دست از کسب‌وکارها هستند.

راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه

بله درست شنیدید! راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه در ابتدا ایده‌ای دور از ذهن به‌نظر می‌رسد ولی غیرممکن نیست. قبل شروع هر کسب‌وکاری، همان طور که قبلاً گفتیم، باید ایکیگای خود را پیدا کنید و با تکیه بر مهارت و تجربه‌تان، فرآیند راه‌اندازی را شروع کنید.

راه اندازی کسب و کار بدون سرمایه

اگر موافق باشید، چند نمونه از کسب‌وکارهایی که برای شروع، نیاز به سرمایه اولیه ندارند را با هم مرور کنیم:

 1. آموزش و تدریس خصوصی

این مورد به‌شدت وابسته به مهارت و تخصص شماست. اگر در زمینه‌ای تخصص دارید، وقت را تلف نکنید و با آموزش دادن به دیگران، کسب درآمد را شروع کنید. حتی اگر امکان بیرون رفتن از خانه را ندارید، پاندمی کرونا به یاری‌تان آمده و مقاومت مردم در برابر آموزش آنلاین را شکسته است.

برای برگزاری کلاس‌هایتان به‌شکل آنلاین، می‌توانید از پلتفرم‌هایی مانند گوگل میت، اسکایپ یا اسکای‌روم استفاده کنید. کلی شرکی در کتاب اینجا همه حضور دارند، تاثیر اینترنت بر روابط انسانی را تحلیل و بررسی می‌کند. آموزش آنلاین یکی از مواردی است که تحت تاثیر این روابط قرار دارد. بد نیست، قبل از شروع آموزش در این فضا، نیم‌نگاهی به این کتاب بیندازید.

 1. کترینگ خانگی

این روزها که رستوران‌های فست‌فودی زیاد شده است، عده‌ای زیادی از کارمندان، دانشجویان و دیگر اقشار جامعه، رو به خرید غذاهای خانگی آورده‌اند. می‌توانید با استفاده از قدرت شبکه‌های اجتماعی یا استفاده از اپلیکیشن‌هایی مانند مامان‌پز، مشتریان خود را پیدا کنید و کسب درآمد داشته باشید.

 1. تولید محتوا

تولید محتوا فقط در نوشتن مقاله خلاصه نمی‌شود! در هر زمینه‌ای که تخصص داشته باشید، می‌توانید با تولید محتوا در آن زمینه، کسب درآمد داشته باشید. تولید محتوا در یوتیوب، اینستاگرام و کسب درآمد از این پلتفرم‌ها، گوشۀ کوچکی از این شغل  جذاب است.

اگر برای تولید محتوا سرگردانید و نمی‌دانید تولید محتوا را چطور شروع کنید، کافی است به آموزه‌های آن هندلی و چارلز چپمن عمل کنید.

آن‌ها نقشه گنجی را در کتاب قوانین محتوا پنهان کرده‌اند که می‌تواند راهنمای شما برای تولید محتوای جذاب و کاربردی جهت جذب مشتریان بیشتر باشد. علاوه بر تمام این مشاغل، شغل‌هایی مانند ادیت فیلم و عکس، خیاطی، نقاشی، نجاری، سفال‌گری و… که بیشتر از همه نیازمند مهارت و تخصص هستند در این دسته قرار می‌گیرند.

خلاصه کتاب قوانین محتوا
راهنمای تولید محتوای جذاب و کاربردی برای جذب مشتریان
آن هندلی و چارلز چپمن
در ۲۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب قوانین محتوا

راه اندازی کسب و کار شخصی

برای اینکه در راه اندازی کسب و کار شخصی موفق عمل کنید، نیاز دارید تا برخی مهارت‌ها و علوم را یاد بگیرید. در ادامه چند مورد از این مهارت‌ها و دانش‌ها را با هم مرور می‌کنیم:

 1. مهارت‌های نرم

مهارت نرم، به مهارت غیرفنی‌ای گفته می‌شود که با نحوه کار و تعامل با دیگران سروکار دارد. مسئولیت‌پذیری، مذاکره، رهبری، حل مسئله و… از این دست مهارت‌ها هستند.

 1. مدیریت و رهبری

برای اینکه کسب‌وکار شخصی‌تان به‌خوبی پیش برود، علاوه بر اینکه باید مدیریت را یاد بگیرید، نیاز دارید تا رهبری را هم به خوبی بیاموزید. چراکه در ادامه ممکن است، تیمتان گسترش پیدا کند و کارمندانی را برای پیش‌برد کسب‌وکارتان استخدام کنید.

خواندن زندگی‌نامه کارآفرینان بزرگ می‌تواند درس‌های بزرگ مدیریتی را برای شما به‌همراه داشته باشد. یکی از این زندگی‌نامه‌ها، زندگی‌نامۀ عجیب‌وغریب ریچارد برانسون است. کتاب یافتن بکارت من حاوی داستان‌ها و درس‌های زیادی از این نابغۀ دنیای کسب‌وکار است.

خلاصه کتاب یافتن بکارت من
زندگی‌نامه‌ غیرعادی و عجیب و غریب یکی از بزرگترین نابغه‌های کسب و کار دنیا، ریچارد برانسون
ریچارد برانسون
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب یافتن بکارت من

مدیریت و رهبری تفاوت‌های زیادی دارند و شاید تنها در بسیج کردن منابع و تشریح چشم‌انداز برای رسیدن و دست‌یابی به اهداف اشتراک داشته باشند. اینکه کدام بر دیگری برتری دارد، در طول تاریخ مورد مناقشه بوده است.

ولی مهم‌ترین نکته‌ای که شما باید فرا بگیرید، تفاوت مدیریت و رهبری و هنر به‌کارگیری هر یک از این دو با توجه به ویژگی‌هایش در زمان خاص خودش است.

 1. مقابله با کمال گرایی

یادتان باشد، مسیرْ همیشه هموار نیست و قرار هم نیست، هموار شود! گاهی باید فقط شروع کرد و دست از آماده کردن تمام لوازم و امکانات برای شروع یک کسب‌وکار کشید!

مقابله با کمال گرایی برای راه اندازی کسب و کار شخصی

 1. تبلیغات

چه در ابتدای راه باشید و چه دم‌ودستگاهی به‌هم زده باشید، یکی از عوامل رشد و بیشتر دیده شدنتان، تبلیغات است. برای اینکه پولتان در تبلیغات به هدر نرود، نیاز دارید تا با تکنیک‌ها و روش‌های تبلیغات اثربخش آشنا شوید.

لوک سالیوان دستور پخت تبلیغات اثربخش و جذاب را برایتان آماده کرده است تا همه را انگشت به دهان بگذارید. با خواندن خلاصه کتاب تبلیغات خلاق نوشته لوک سالیوان، به این دستور پخت دسترسی پیدا کنید.

هدف از راه اندازی کسب و کار چیست؟

به‌طور معمول سه هدف برای شروع یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار وجود دارد. کسب درآمد، رضایتمندی درونی از فعالیت در شغل مورد علاقه و سود رساندن به دنیا و دیگران!

اما دلایل دیگری هم می‌تواند دخیل باشد؛ دلایلی مانند:

 • کسب تجربه‌های جدید
 • برنامه‌ریزی برای آینده خود
 • ماجراجویی
 • دنبال کردن اهداف و چشم‌اندازهای زندگی
 • کنترل بیشتر روی سبک زندگی
 • امکان نمایش و بروز هر چه بیشتر خلاقیت
 • و…

سخن آخر

در نهایت باید به این نکته اشاره کنیم که در کنار تمام جذابیت‌هایی که داشتن یک کسب‌وکار شخصی دارد، می‌تواند به همان اندازه هم خطرناک باشد. زیرا در این مسیر، چالش‌ها و دست‌اندازهایی مانند نَه شنیدن‌های فراوان، قانون‌های مالیاتی وحشتناک، استرس عدم فروش محصول یا خدمت و… وجود دارد.

اگر قصد راه اندازی کسب و کار را دارید، توصیه می‌کنیم، با چشم باز و بررسی تمامی جوانب، این مسیر را شروع کنید. برای اینکه با چشم باز پا در این مسیر بگذارید و توشۀ راهتان تکمیل باشد، توصیه می‌کنیم سری به خلاصه کتاب های کارآفرینی در بوکاپو بزنید.

سوالات متداول
چگونه یک کسب و کار راه اندازی کنیم؟

برای راه اندازی کسب و کار در ابتدا باید ایده‌های ناب کسب‌وکار را بر اساس ایکیگایتان را پیدا کنید. در ادامه بیزینس پلن آن را بنویسید و خواسته‌های واقعی مشتریان و نیچ مارکتینگتان را پیدا کنید. و در انتها هم دست‌به بازاریابی و تبلیغات بزنید.

چه کسب و کاری راه بیندازیم؟

باید از درون خودتان شروع کنید و این سوال را از خود بپرسید که چه شغلی مناسب شما است. برای این امر نیاز دارید، ایکیگای خود را بشناسید و بعد از آن آستین‌ها را برای شروع کسب‌وکار بالا بزنید.

با سرمایه کم چه کاری راه اندازی کنیم؟

در حقیقت گاهی با کمترین سرمایه هم می‌توان کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرد. کارهایی مانند تولید ترشی خانگی، ساخت عروسک، چرم‌دوزی، لواشک‌های خانگی، تولید روغن از دانه‌های روغنی مانند کنجد، پرورش زنبور عسل، تولید میوه خشک و... از این دسته‌اند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

1 دیدگاه برای “راه اندازی کسب و کار را از کجا شروع کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *