تفاوت رهبری و مدیریت

تفاوت رهبری و مدیریت: آیا یکی بر دیگری برتری دارد؟

رهبری و‌ مدیریت دارای خصوصیت‌های متفاوت هستند. در این مقاله ۹ تفاوت بین رهبری و مدیریت بیان شده است. پس از خواندن این مقاله می‌توانید از نکات مثبت و منفی هر دو، درجهت ایجاد یک تعادل در رهبری و مدیریت استفاده کنید.

یک مدیر عالی بودن به معنای رهبری قوی بودن نیست. همه ما افرادی را دیده‌ایم که از این دو عنوان به جای یکدیگر استفاده می‌کند، این موضوع می‌تواند باعث ایجاد اشتباه در اذهان شود.

دانستن تفاوت بین مدیریت و رهبری می‌تواند در درک نقش شما در سازمانتان کمک کند. اگر تفاوت بین رهبری و مدیریت را درک کنید، می‌توانید توانایی‌های خود را در جهت رسیدن به پتانسیل کامل خود ارتقاء دهید.

آگاهی از تمایز بین مدیران و رهبران، می‌تواند نحوه دستیابی به بهترین تعادل در ویژگی‌های رهبری و مدیریت را برای شما آشکار سازد.

در این مقاله شباهت‌ها و تفاوت‌های بین رهبران و مدیران را بررسی کرده و به شما کمک می‌کنیم که تلفیقی از نکات و ویژگی‌های مثبت هر دو (رهبری و مدیریت) بهره بجویید.

تعریف رهبری و مدیریت

رهبری چیست؟

قدرت یک رهبر از توانایی او در کسب حمایت سایرین نشأت می‌گیرد. او از تاثیرگذاری خود جهت به چالش کشیدن قواعد جاافتاده و هدایت نوآوری استفاده می‌کند.

طبق گفته دراکر، رهبران گاهی جهت تحریک تغییرات، قوانین را تغییر می‌دهند. پیتر دراکر به درستی این موضوع را تعریف می‌کند:

«تنها تعریف برای یک رهبر، فردیست که دارای پیرو است. کسب پیروان نیازمند تاثیرگذاری است، اما برای دست‌یابی به پیروان نباید صداقت خود را زیر پا گذاشت. البته رهبرانی نیز بودند که اصل صداقت را رعایت نکردند و ارزش‌هایی را در جامعه نهادینه کردند، اما این ارزش‌ها ماندگار نبودند.»

کتاب بسیار پرفروش مدیر اثربخش نوشته پیتر دراکر در زمینه مدیریت و رهبری نوشته شده است. خلاصه نکات کلیدی این کتاب را در بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب مدیر اثربخش
راهکاری جامع برای مدیران برجسته
پیتر دراکر
در ۲۰ min دقیقه مطالعه کنید

مدیریت چیست؟

مدیران اطمینان حاصل می‌کنند که کارکنان مطابق استانداردها عمل کرده و قوانین را رعایت می‌کنند. آن‌ها از برآورده شدن اهداف رهبران خود اطمینان حاصل می‌کنند.

همچنین آن‌ها افرادی توانا و مسئولیت‌پذیر هستند، اما نقش آن‌ها در سازمان‌ها بسیار تابع قوانین است.

مدیر فردی است که یک وظیفه مدیریتی به گردن دارد؛ به طور کلی، مدیران از طریق برنامه‌ریزی و تعیین بودجه، سازمان‌دهی و استخدام کارکنان و همچنین حل و کنترل مسائل و مشکلات پیش آمده، به اهداف مطلوب دست می‌یابد.

مدیریت و رهبری

رهبری و مدیریت دارای خصوصیت‌های متفاوت و تمرکز متفاوتی هستند. ۹ تفاوت بین رهبری و مدیریت با ذکر مثال در شکل زیر نشان داده شده است.

تفاوت و شابهت های مدیریت و رهبری

۱. تمرکز بر اهداف و چشم‌انداز در مقابل تمرکز بر وظایف

رهبران در راستای چشم‌انداز و اهداف شرکت خود جهت‌گیری می‌کنند. آن‌ها تصویر کلان (Big Picture) را در نظر داشته و ایده‌های جدید جهت تحقق چشم‌انداز خود را ایجاد می‌کنند. زمانی که رهبران موارد جدید را امتحان می‌کنند، آن‌ها همیشه ایده‌های خود را به ماموریت شرکت مرتبط می‌سازند.

مدیران استاد وظایف هستند. در حالی که چشم‌انداز سازمان برای آن‌ها اهمیت دارد، کاملا طبق سیاست‌ها عمل می‌کنند. مدیران ایده‌های بزرگ را برای رهبران سازمان خود اجرایی می‌کنند.

۲. تولید ایده در مقابل بیان آن

از آنجا که رهبران همیشه در نوک پیکان نوآوری قرار دارند، باید سایر افراد را متقاعد کنند که ایده‌های آن‌ها ارزشمند هستند. به خاطر بسپارید، رهبران قدرت خود را از طریق تشویق سایرین، در جهت حمایت از خط فکریشان به دست‌ می‌آورند.

از سوی دیگر، مدیران نباید ایده‌ای تولید کنند، زیرا نقش آن‌ها اجرای سیاست‌هاست. اگر فردی در مسیر شرکت تخطی کند، او را به مسیر باز می‌گردانند. کارکنان آنچه را انجام می‌دهند که مدیران به آن‌ها می‌گویند.

۳. ریسک‌پذیری در مقابل به حداقل رساندن ریسک‌ها

هر زمان که مورد جدیدی را امتحان کنید، باید ریسک کنید. رهبران به صورت پیش‌فرض ریسک‌پذیر هستند، زیرا اغلب در حال تشویق و تلاش برای ایجاد تغییر هستند.

مدیران جهت نگه داشتن ریسک در حداقل میزان ممکن در این پست گماشته می‌شوند. آن‌ها از این امر اطمینان حاصل می‌کنند که کارکنان وظایف خود را به نحوی که شرکت به آن‌ها گفته است، انجام می‌دهند. با بروز مشکلات، مدیران به منظور اصلاح سیاست‌ها مشکلات را با رهبران در جریان می‌گذارند.

۴. تشویق کردن در مقابل دستور دادن

بنابر رویکرد مدیر نسبت به وظیفه خود، مرز بین مدیریت و رهبری در اینجا غیرشفاف است. در نهایت، رهبران کارکنان را تشویق به تفکر خلاقانه و دیدن تصویر کلان می‌کنند.

مدیران معمولا اصولی شفاف در مورد جنبه‌های متفاوت محل کار خود دارند. آن‌ها کارکنان را تشویق می‌کنند، ولی وظیفه اصلی آن‌ها بیان نحوه مطلوب انجام کارها توسط شماست. مدیران افرادی هستند که برای یافتن بهترین راه انجام کار، به آن‌ها مراجعه می‌شود.

۵. حرکت بر خلاف جریان در مقابل حرکت در جهت جریان

رهبران نیازمند چالش کشیدن وضعیت کنونی هستند، در غیر این صورت سازمان‌ آن‌ها با خطر رکود روبه‌رو می‌شود. آن‌ها موارد جدید را جهت بررسی مؤثر یا غیر مؤثر بودن امتحان می‌کنند. رهبران به منظور هم‌تراز کردن سیاست‌های شرکت با چشم‌انداز آن فعالیت می‌کنند.

از سوی دیگر، مدیران وضعیت کنونی را حفظ می‌کنند. آن‌ها در اجرای اصول تعیین‌شده توسط رهبران به بهترین شکل ممکن وظیفه خود را انجام می‌دهند.

۶. انگیزه دادن در مقابل تایید کردن

زمانی که موارد جدید را امتحان می‌کنید، ریسک شکست خوردن افزایش می‌یابد. رهبران باید از انگیزه بالا و توانایی انگیزه دادن به سایرین برخوردار باشند. آن‌ها هر چه که انجام می‌دهند را به چشم‌انداز شرکت مرتبط می‌کنند.

در صورتی که یک شرکت از چشم‌اندازی قوی برخوردار باشد، رهبر می‌تواند از آن به عنوان یک نقطه مشترک برای الهام‌بخشیدن به کارکنان استفاده کند.

زمانی که افراد را مدیریت می‌کنید، هدف اصلی شما تصمیم‌گیری در خصوص این است که آیا چیزی مورد قبول است یا خیر. مدیران به فعالیت‌های کارکنان زیردست خود می‌نگرند و تعیین می‌کنند که آیا آن‌ها استانداردهای تعیین‌شده توسط شرکت را رعایت می‌کنند یا خیر.

۷. قانون‌شکنی در مقابل تبعیت از قانون

رهبران باید جهت پیشرفت در مورد قوانین سهل‌انگار باشند. قوانین اغلب برای ایجاد نوآوری بسیار سخت‌گیرانه هستند، این موضوع به این معناست که رهبران مکررا قوانین را می‌شکنند. زمانی که شرکت یا سازمانی در وضعیت بسیار بدی قرار داشته باشد، رهبران کاملا قوانین را نادیده می‌گیرند.

اگر مدیری قصد حفظ شغل خود را داشته باشد، از استراتژی‌های تعیین‌شده توسط افراد مافوق خود تبعیت می‌کند. سرپیچی و شکستن قوانین موقعیت آن‌ها را تضعیف می‌کند، که این امر منجر به تضعیف شرکت می‌شود.

۸. القای اعتماد در مقابل کنترل داشتن

زمانی که کسی شما را در قلمرویی ناشناس هدایت می‌کند، باید به میزان مشخصی به او اعتماد داشته باشید. یک رهبر قوی از درجه بالای توانایی در القای اعتماد جهت بردن افراد به مکان‌های کاملا ناشناس برخوردار است.

قدرت مدیران در توانایی‌شان در برخورداری از کنترل کامل نهفته است. نیازی نیست برای انجام کارهایی که به شما محول شده است از مدیر خود خوشتان بیاید یا به او اعتماد داشته باشید. مدیران برای انجام وظیفه خود به نحو احسن نیازمند کنترل بوده و انتظار آن را دارند.

۹. پرورش نوآوری در مقابل محول کردن وظایف

رهبران با امتحان کردن موارد جدید در مسیر پیشرفت رشد می‌کنند. آن‌ها ایده‌های جدید و تفکر آزاد را پرورش می‌دهند، زیرا این موارد از اهداف آن‌ها حمایت می‌کند. رهبران می‌دانند اگر بتوانند افراد را تشویق به خلاقیت کنند، قدرت ذهنی تجمعی گروه می‌تواند نوآوری بیشتری را تولید کند.

در مقابل، مدیران تفکر آزاد را تشویق نمی‌کنند، زیرا در این صورت آن‌ها قادر به برآورده‌ کردن انتظارات شرکت نخواهند بود. دستور دادن به افراد برای انجام کارها تنها روشی است که مدیران از طریق آن اطمینان حاصل می‌کنند که کارکنان وظایف خود را به نحوی که باید انجام می‌دهند.

رهبری بهتر است یا مدیریت؟

همانطور که احتمالا متوجه شده‌اید، تفاوت‌های شدیدی میان رهبران و مدیران وجود دارد، ولی رهبری و مدیریت مکمل یکدیگر هستند. این ویدئو دلیل ارتباط نزدیک آن‌ها با یکدیگر را توضیح می‌دهد.

رهبران ریسک‌پذیر، نوآور و تغییردهنده شرایط هستند. مدیران حافظین قانون‌مند وضعیت کنونی هستند. این به آن معنا نیست که یکی از این دو به دیگری برتری دارد.

شرکت‌ها برای عملکرد درست و رو به جلو به مدیران و رهبران نیاز دارند. فقدان مدیریت سازمان‌ها را با خطر عدم تطابق و برآورده نشدن اهداف مواجه می‌کند. فقدان رهبری می‌تواند منجر به رکود و نیروی کار ناامید شود.

در زمینه قدرت، رهبران و مدیران ممکن است در دو سوی متضاد یک طیف قرار گیرند، ولی هردو عضو یک تیم هستند. یک رهبر می‌تواند چشم‌اندازی بزرگ داشته باشد، ولی بدون مدیران جهت انجام آن، چشم‌انداز مذکور محقق نخواهد شد.

مدیران باید استانداردها را رعایت کنند، ولی در صورت عدم الهام‌بخشی به آن‌ها توسط رهبر، نمی‌توانند چشم‌انداز را با نیروی کار به اشترک بگذارند.

گرچن اسپریتز نویسنده کتاب چگونه رهبری مثبت باشیم، معتقد است یک رهبر واقعی می‌تواند خود و افراد سازمان را به سوی دست‌یابی به سرافرازی و برتری هرچه بیشتر هدایت کند.

او در کتاب خود با استفاده از تحقیقات مدرن و دیدگاه‌هایی نو، چگونگی دست‌یابی به این امر را توضیح می‌دهد و به تمام رهبران شجاعت لازم برای اعمال این تغییرات هرچند کوچک اما با نتایجی بزرگ را می‌دهد.

خلاصه نکات کاربردی این کتاب را می‌توانید در بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب چگونه رهبر مثبتی باشیم
راهکارهای ساده، تاثیرات شگرف
جین داتون و گرچن اسپریتزر
در ۲۴ دقیقه مطالعه کنید

تعادل بین رهبری و مدیریت را هدف قرار دهید

مرز تعادلی خوبی بین رهبری و مدیریت وجود دارد. در برخی موارد، به فردی نیاز دارید که هردو نقش را به صورت جدی اجرا کند. یک مدیر ارشد می‌داند چه زمانی رهبری و مدیریت را به نسبت بیشتر یا کمتر اعمال کنند.

چه زمانی از توانایی‌های رهبری استفاده کنیم

درجه‌ی امکان استفاده شما از توانایی‌های رهبری وابسته به نیروی کار و نحوه فعالیت شرکت شماست. اگر چشم‌انداز و هدف تیم برای اعضا شفاف باشد، احتمالا آن‌ها توسط یک رهبر الهام و انگیزه می‌گیرند.

یک مدیر ارشد، برای تکیه بیشتر بر ویژگی‌های رهبری باید بتواند به آگاهی کامل کارکنان از سیاست‌های شرکت و تبعیت از آن‌ها اعتماد کند. اگر دائما باید اعضای تیم خود را برای انجام وظایف ساده مدیریت کنید، تشویق برای تفکر آزاد در این شرایط دشوار خواهد بود.

زمانی که یک تیم از افرادی متعهد تشکیل شده باشد که نقش خود را درک می‌کنند، شما از آزادی عمل بیشتری برخوردار خواهید بود. آن‌ها قادر به مدیریت نوآوری و خلاقیت هستند، در حالی که مسئولیت‌های خود را نیز انجام می‌دهند.

زمانی که یک رهبر قادر به گفتگو با کارکنان در مورد سیاست‌های شرکت باشد، می‌توانند با یکدیگر ایده‌های جدید ایجاد کنند.

چه زمانی نقش مدیریت را ایفا کنیم

زمانی که در شغلی جدید هستید، نیازمند فردی هستید که نحوه انجام کارها را به شما بگوید. زمانی که اعضای تیم شما جدید هستند، وجود مدیر یک ضرورت مطلق محسوب می‌شوند. مدیران می‌توانند در درک نحوه انجام کارها به نحو احسن به کارکنان کمک کنند.

مدیران همچنین از توانایی درکِ میزان قابلیت‌های کارکنان برخوردارند. آن‌ها می‌‌دانند که محول کردن مسئولیت‌های بسیار زیاد می‌تواند اثری منفی بر عملکرد و روحیه کارکنان داشته باشد و با درک نحوه فعالیت و واکنش هر فرد به استرس از بهره‌وری کارکنان محافظت می‌کنند.

سازمان‌ها همیشه جهت کمک به کارکنان در رویارویی با عدم‌ قطعیت‌هایی که در کار آن‌ها روی می‌دهد، نیازمند مدیران هستند.

مدیر فردی است که می‌تواند نحوه انجام کار را به شما نشان دهد. او جهت برآورده‌سازی انتظارات شرکت توسط کارکنان، ابهام و رمز و راز در کار را از بین می‌برد.

سازمان‌ها جهت رسیدن به پتانسیل کامل خود نیازمند مدیران و رهبران هستند. شما نمی‌توانید یکی از این دو مورد را بدون دیگری در اختیار داشته باشید.

اداره یک شرکت متشکل از فقط رهبران مانند نگه‌داری گله‌ای از گربه (کاری عبث و غیرممکن) است. استفاده از مدیران جهت اداره امور به معنی انجام امور بسیار زیاد است، ولی شما هرگز پیشرفت نخواهید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *