بعد از جدایی

بعد از جدایی، چگونه با احساسات و شرایط جدید کنار بیاییم؟

فرض کنید کسی را با همه عشق و احساس انتخاب کرده‌اید و مطمئن هستید نیمه دیگر شما است؛ اما پس از مدتی درمی‌یابید که فکر شما اشتباه بوده و باید از همه وقت و احساسی که گذاشته‌اید بگذرید و جدا شوید. بعد از جدایی چه احساسات ضد و نقیضی به سراغتان می‌آید؟

در افسانه‌ای قدیمی آمده که آدمیان در ابتدا بسیار قدرتمند و به شکل نر و ماده بودند؛ هر فرد ۴ دست، ۴ پا و ۲ دستگاه تناسلی داشت. زئوس (خدای خدایان یونان باستان) دستور داد برای کاهش قدرت آدمیان، آن‌ها را به دو نیم کنند.

آدم‌ها دو نیم شدند و از آن روز به بعد، پیوسته به دنبال نیمه گمشده خود می‌گردند. برخی از افراد نیمه گمشده خود را پیدا کرده و به خوشی زندگی می‌کنند. اما افرادی هم وجود دارند که شخص دیگری را به اشتباه به عنوان نیمه گمشده خود انتخاب می‌کنند. این افراد عموما در زندگی خود خوشحال نیستند و کارشان پس از مدتی به جدایی می‌کشد.

اما اگر ما هم در میان این دسته از افراد بودیم، پس از جدایی، چه کاری باید انجام دهیم تا از شر این احساسات رها شویم؟ با دلتنگی چه می‌توانیم بکنیم؟ در این مقاله سعی کرده‌ایم پاسخ همه این پرسش‌ها را در این مقاله از مجله بوکاپو بگنجانیم. پس همراه ما باشید.

بعد از جدایی چه کنیم؟

برای آنکه بتوانید با جدایی راحت‌تر کنار بیایید مهم است بدانید بعد از جدایی، چه چیزی تجربه می‌کنید و چه کارهایی باید انجام دهید. نویسنده کتاب بازسازی زندگی پس از طلاق، که درباره دوران نقاهت بعد از جدایی و چگونگی کنار آمدن با آن است، معتقد است بعد از جدایی، احساسات مختلف و متفاوتی سراغ انسان می‌آید.

خلاصه کتاب بازسازی زندگی پس از طلاق
چگونه از رنج جدایی رها شویم؟
بروس فیشر
در ۵۱ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب بازسازی زندگی پس از طلاق

ما قصد داریم ابتدا برخی از این احساسات را با شما به اشتراک بگذاریم و سپس، راه‌حل‌هایی برای رهایی از آن‌ها ارائه دهیم.

چه احساساتی را بعد از جدایی تجربه می‌کنیم؟

۱. انکار

مرحله اول بعد از جدایی، انکار است. این مرحله می‌تواند حتی قبل از جدایی شروع شود؛ زمانی که انکار می‌کنید در رابطه مشکلی وجود دارد. ممکن است سعی کنید خود را متقاعد کنید که همه چیز درست می‌شود و در نهایت با همسر سابق خود دوباره کنار هم قرار می‌گیرید. این راهی برای محافظت از خود در برابر آسیب است.

احساساتی که پس از جدایی تجربه می‌ کنیم

۲. خشم

بعد از جدایی طبیعی است که احساس عصبانیت داشته باشید. این احساس عصبانیت، به احتمال زیاد از شریک سابقتان و خودتان خواهد بود. خشم می‌تواند یک احساس کاملا مخرب باشد؛ بنابراین مهم است که آن را هدایت و کنترل کنید و نگذارید شما را از پا درآورد. دویل جنتری نویسنده کتاب مدیریت خشم، معتقد است خشم می‌تواند ویرانگر باشد اما می‌توان با راهکارهایی آن را کنترل و مدیریت کرد.

خلاصه کتاب مدیریت خشم
افسار خشم‌تان را قبل از اینکه دیر شود، به دست بگیرید!
دویل جنتری
در ۴۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب مدیریت خشم

۳. احساس گناه

آیا نمی‌توانستم کاری برای عدم جدایی انجام دهم؟ نکند برای رابطه کم‌کاری کرده باشم؟ نکند می‌توانستم جلوی جدایی را بگیرم و نگرفتم؟ این‌ها سوالاتی است که ممکن است در ذهنتان بیاید و از این‌که اجازه داده‌اید رابطه‌تان شکست بخورد احساس گناه کنید.

اما در نظر داشته باشید هیچ فایده‌ای ندارد که خود را با احساس گناه سرکوب کنید. عوارض احساس گناه می‌تواند آینده شما را تحت تاثیر قرار دهد. جدایی ممکن است برای هر فردی پیش بیاید.

ایلین ولتراث  یکی از همین افراد است که در کتاب بیشتر از کافی به شما می‌گوید که چه درس‌های بزرگی از ۲ شکست عشقی خود گرفته است.

۴. ترس

هنگامی‌که از انکار، عصبانیت و احساس گناه می‌گذرید، حقیقت شروع به ظهور می‌کند. حال خودتان را در این دنیای بزرگ تنها می‌یابید. این امر می‌تواند یک چشم‌انداز ترسناک باشد و احتمالا حس ترس در وجودتان رخنه می‌کند. این حس یک احساس سالم است که به شما در جلو رفتن و پذیرش جدایی کمک می‌کند.

۵. اندوه

حتی اگر شما پایان‌دهنده این رابطه بوده‌اید، باز هم بعد از جدایی احساس از دست دادن زیادی خواهید داشت. شما برای آینده‌ای که به آن امیدوار بودید و تمام آن رویاهایی که هرگز به حقیقت نپیوستند، اندوهگین خواهید شد.

قبل از آن‌که بتوانید قدم بعدی را بردارید، باید غم خود را بپذیرید و با آن کنار بیایید. یادتان باشد همان‌طور که متیو مک کانهی در کتاب چراغ سبزها می‌گوید، حتی مواجهه با چراغ قرمزهای زندگی هم می‌تواند حاوی خیر و منفعت باشد.

خلاصه کتاب چراغ سبزها
زندگی‌نامه متیو مک‌کانهی، بازیگر سرشناس هالیوود
متیو مک‌ کانهی
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چراغ سبزها

۶. کنار آمدن

پس از گذشتن از مراحل قبل، بسیاری از افراد در مسیر بهبود قرار می‌گیرند. در این مرحله شما  به خود برمی‌گردید و با خود فکر می‌کنید چه کار متفاوتی می‌توانم انجام دهم؟ یا چگونه می‌توانم مطمئن شوم که این اتفاقات دوباره تکرار نمی‌شود؟

در نظر گرفتن این موارد به این معناست که شما در حال حاضر در مسیر بهبود بعد از جدایی هستید.

۷. پذیرش

بعد از آن‌که با احساسات خود کنار آمدید (که ممکن است مدتی طول بکشد) به حالت پذیرش خواهید رفت. اینجا آن نقطه‌ای است که از گذشته عبور کرده و به آینده فکر می‌کنید.

بعد از جدایی، احتمالا خود را در یک ترن  هوایی عاطفی بیابید. جایی که بین خشم، گناه، احساس و اندوه در نوسان هستید. این طبیعی است؛ اما مهم آن است که بتوانید با این احساسات کنار بیایید، ضعف‌هایتان را بپذیرید و به پذیرش نهایی برسید.

حال که با ۷ مرحله احساسی پس از ازدواج آشنا شدید، قصد داریم نکاتی را که باید برای بهبود حالتان بعد از جدایی انجام دهید با شما به اشتراک بگذاریم.

۸. کمک بخواهید

بهترین راه این است که یک درمانگر دلسوز پیدا کنید و درمورد آن‌چه در ازدواجتان اتفاق افتاده صحبت کنید. حتی اگر در آن مقطع حس کردید آمادگی صحبت با درمانگر را ندارید، می‌توانید با دوستی تماس بگیرید که شما را درک می‌کند و مورد اعتماد شما است.

حرف زدن از افکار و احساساتتان، می‌تواند به شما کمک کند تا کمی سبک شوید.

کمک گرفتن از درمانگر برای بهبود احساسات پس از جدایی

۹. سوگواری کنید؛ اما سازنده و به اندازه

سوگواری برای جنبه‌های مثبت ازدواجتان که اکنون آن‌ها را از دست داده‌اید ایرادی ندارد؛ درواقع می‌تواند به شما کمک هم بکند. در این رابطه کتاب عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست می‌تواند نگرش جدیدی را در مواجهه با سوگ بعد از جدایی به شما بدهد.

شاید دفن احساسات و انکار شرایط، در لحظه حس بهتری به شما بدهد؛ اما آینده سلامت عاطفی شما را به خطر می‌اندازد. حرکت در مسیر بهبود، فرایندی است که با احساسات همراه است و نادیده گرفتن آن‌ها، زمان بهبود شما را کند می‌کند. پس، از احساسات خود ساده نگذرید، گاهی ممکن است یک گریه از ته دل، همه چیزی باشد که نیاز دارید.

۱۰. روی موارد مثبت تمرکز کنید

به خاطر داشته باشید با تمرکز بر چیزهایی که ندارید و نمی‌توانید انجام دهید، زندگی خود را بعد از جدایی فلج می‌کنید. هنگامی‌که احساس کردید در نقطه‌ای هستید که همه‌چیز منفی است، یک قدم به عقب بردارید و هر چیز خوبی که در زندگی دارید به خود یادآوری کنید.

حتی می‌توانید یک لیست از نکات مثبت زندگی خود تهیه و هر زمان که لازم بود به آن مراجعه کنید. در این مورد، کتاب شکوفایی روانشناسی مثبت گرا هم می‌تواند به کمک‌تان بیاید. در ضمن یادتان باشد سوگواری سازنده برای رابطه ازدست‌رفته، با گیر افتادن در افکار سراسر منفی متفاوت است.

خلاصه کتاب شکوفایی روانشناسی مثبت گرا
درکی بهتر از نظریه شادکامی و بهزیستی
مارتین سلیگمن
در ۲۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب شکوفایی روانشناسی مثبت گرا

۱۱. خودتان را ببخشید

به راحتی می‌توان به جدایی به عنوان یک شکست نگاه کرد؛ اما آیا تنها به این دلیل که ازدواج شما به نتیجه نرسیده، شما فردی شکست‌خورده هستید؟ آیا شما مقصرید؟ خیر! ازدواج هم مرحله‌ای از زندگی است که ممکن است آدم در آن موفق نشود.

این عدم موفقیت، به هیچ عنوان به منزله شکست در زندگی نیست. زندگی شما ادامه دارد و مقصر دانستن خود، تنها شما را از مسیر موفقیت‌های آینده‌تان دور نگه می‌دارد.

۱۲. به خودتان فرصت تنهایی دهید

اگر طرفدار فیلم‌های کمدی رمانتیک باشید، حتما دیده‌اید که کارکتر اصلی بلافاصله بعد از جدایی با فرد دیگری آشنا می‌شود و زندگی خوشی را تجربه می‌کند.

پیدا کردن یک شریک عاطفی بسیار خوب است؛ اما در این کار هیچ عجله‌ای به خرج ندهید. حرکت سریع برای جایگزین کردن شخص دیگری در زندگی‌تان، ممکن است جواب عکس داده و شما را به عقب براند.

پس از جدایی فرصت بازیابی و بهبود را به خود بدهیدیادتان باشد شما قبل از آن‌که بتوانید کسی را دوست بدارید، باید شروع به دوست داشتن خود کنید. پس، قبل از آن‌که با عجله وارد رابطه دیگری شوید، ابتدا به خودتان فرصت بهبود دهید. اگر از آن افرادی هستید که تحمل تنهایی برایتان سخت است، پیشنهاد می‌کنیم خلاصه کتاب چگونه از تنهایی لذت ببریم را در بوکاپو از دست ندهید.

۱۳. پیشرفت کنید

کاری را انجام دهید که ثابت کند شما در حال پیشرفت در یک زمینه خاص هستید. منظور ما از پیشرفت، انجام یک کار خارق‌العاده نیست. این کار ممکن است یک کار کوچک مانند خواندن کتابی که سال‌ها دوست داشتید بخوانید یا پختن یک غذای جدید باشد.

انجام کاری که دوست دارید اما مدتی از آن دور بوده‌اید، تجربه بسیار خوبی است و شما را بعد از جدایی رو به بهبود خواهد برد.

۱۴. بچه‌ها را به درامای زندگی خود نکشید

اگر فرزندانی داشته باشید، جداییْ زندگی فرزندان شما را کاملا تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما شما باید سعی کنید تا جایی که ممکن است، فرزندان را از مسائل میان خود و همسرتان دور نگه دارید و آن‌ها را نسبت به والد دیگرشان بدبین نکنید. سوزان فوروارد در کتاب والدین سمی به خوبی اشاره می‌کند که رفتار والدین تا چه حد بر زندگی و آینده فرزندانشان تاثیرگذار است.

خلاصه کتاب والدین سمی
چگونه بر رفتارهای آزاردهنده والدین خود غلبه کرده و زندگی خود را از آن‌ها پس بگیریم!
سوزان فوروارد
در ۴۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب والدین سمی

پس اگر آینده فرزندتان برای شما مهم است، او را از دراماهای خود دور نگه دارید. حتی اگر همسر سابق‌تان بدترین کارها را کرده باشد، بد گفتن از او تنها فرزندانتان را از شما دور می‌کند.

اگر فرزندانتان به اندازه کافی بزرگ هستند، بهتر است به جای آن‌که آن‌ها را در تاریکی مطلق نگه دارید، برایشان توضیح دهید که چه اتفاقی دارد می‌افتد.

۱۵. آن‌طور که همیشه می‌خواستید زندگی کنید

همیشه دوست داشتید ادامه تحصیل دهید اما همسر سابق‌تان شما را از این کار باز می‌داشت؟ یا سفری رویایی در لیست آرزوهای خود داشتید که به نظر او مسخره می‌آمد؟ اکنون وقت آن رسیده که به رویاها و آرزوهایی که آدم سابق زندگی‌تان شما را از آن‌ها منع می‌کرد برسید.

حال دیگر هیچ‌کس مانع رسیدن شما به رویاهای‌تان نیست، بعد از جدایی هم می‌توانید رشد کنید و رویاهای خود را زندگی کنید. اگر مایل به قرار گرفتن در مسیر رشد هستید، خلاصه کتاب بهترین خود را در بوکاپو از دست ندهید.

۱۶. ورزش کنید

شاید این مورد در ابتدا کمی عجیب به نظرتان برسد، اما باور کنید یا نه، ورزش می‌تواند برای کانال‌های احساسی مسدودشده معجزه کند. ورزش، باعث ایجاد احساس خوب در شما می‌شود؛ اگر برای رسیدن به ایدئال‌های خود در ورزش، هدف‌گذاری کنید، مثلا رسیدن به وزن ایده‌آل در ۶ ماه و بعد این هدف را تیک بزنید، احساس خوب دوچندان می‌شود.

ورزش به نابودی احساسات منفی بعد از جدایی کمک می‌ کند

۱۷. از روابط خود غافل نشوید

بعد از جدایی ممکن است احساس پوچی و شکست داشته باشید و در این صورت، ارتباط با دوستان و آشنایان و حاضرشدن در اجتماع، احتمالا آخرین کاری است که می‌خواهید انجام دهید.

اما بهتر است سعی کنید با افرادی که دوستشان دارید در ارتباط باشید. ارتباط با افراد مهم زندگی‌تان بیشتر از چیزی که فکرش را بکنید به کمک شما می‌آید. این امر به شما کمک می‌کند تا برای دقایقی هم که شده از افکار آزاردهنده فاصله بگیرید و ذهنتان کمی استراحت کند.

همچنین، پس از مدتی که از دوران نقاهت بعد از جدایی گذشتید و توانستید به پذیرش برسید، می‌توانید با افراد جدید برای ایجاد رابطه عاشقانه ارتباط بگیرید. اگر خانم هستید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از ورود به رابطه جدید، مطالعه خلاصه کتاب زنان زیرک را در بوکاپو از دست ندهید.

دلتنگی زنان بعد از جدایی

دلتنگی بعد از جدایی به سراغ هر دو جنس می‌آید و هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با این حال، علم نشان داده است دلتنگی بر مردان و زنان تاثیر متفاوتی می‌گذارد و هر دو جنس راه‌های متفاوتی برای رهایی از دلتنگی پیش می‌گیرند؛ زیرا همان‌طور که دکتر جان گری در کتاب مردان مریخی، زنان ونوسی اشاره می‌کند، اصولا دنیای زن و مرد، بسیار با هم متفاوت است.

در یک مطالعه‌ مجله Evolutionary Behavioral Sciences که در مقیاس وسیع انجام و منتشر شد، محققان کالج بینگهامتون و کالج  دانشگاه لندن با ۵۷۰۷ شرکت‌کننده از ۹۶ کشور مصاحبه کردند و از آن‌ها خواستند که درد عاطفی و جسمی ناشی از جدایی را از ۱ (بدون درد و رنج)  تا ۱۰ (درد و رنج غیر قابل تحمل) ارزیابی کنند.

این مطالعه نشان داد زنان بعد از جدایی از نظر عاطفی و جسمی بیشتر تحت تاثیر دلتنگی و دلشکستگی قرار می‌گیرند. اما با این حال، آن‌ها تمایل دارند زودتر از این حس عبور کنند و می‌توانند با سرعت بیشتری از دلتنگی خود گذر کرده و به‌طور کامل بهبود یابند.

دلتنگی مردان بعد از جدایی

در حالی که زنان به طور سازنده احساسات خود را جهت داده و کنترل می‌کنند، مردان روشی متفاوت را برای مقابله با این احساسات پیش می‌گیرند. مطالعه انجام شده می‌گوید مردان یا هیچ چیزی تجربه نمی‌کنند و دست به هیچ کاری نمی‌زنند یا ممکن است به الکل، مواد مخدر و خشونت متوسل شوند و کمتر به هر نوع درک شخصی می‌رسند.

پس مردان به نسبت زنان زمان و تلاش بیشتری برای رهایی از حس دلتنگی و شکست احتیاج دارند. درواقع، محققان مشاهده کردند که بسیاری از مردان شرکت‌کننده از غم و اندوه و دلتنگی پس از رابطه رنج می‌برند، حتی اگر بیش از یک سال از جدایی گذشته باشد.

رفع دلتنگی بعد از جدایی

دلتنگی بعد از جدایی کاملا طبیعی است. شما زمان زیادی را با همسر سابق خود گذرانده‌اید، خاطرات مشترک زیادی داشته‌اید و بخش مهمی از زندگی خود را با او شریک بوده‌اید. حتی اگر جدایی به خواست شما باشد، باز هم خاطرات زیبا و مثبتی که داشته‌اید در ذهنتان هست و سبب دلتنگی شما می‌شود.

رفع دلتنگی پس از جداییاجتناب از حس دلتنگی برای آدم سابق زندگی‌تان امکان‌پذیر نیست؛ اما خوشبختانه روش‌هایی برای رفع این دلتنگی وجود دارد. ما در این قسمت ۱۶ مورد از این روش‌ها را با شما درمیان می‌گذاریم.

روش‌های رفع دلتنگی بعد از جدایی

 1. به دلایلی فکر کنید که سبب پایان رابطه شده‌اند.
 2. احساساتتان را درون خود نگه ندارید. بروز احساسات سبب سبک شدن شما می‌شود.
 3. اگر با صحبت کردن راحت نیستید، احساسات خود را بنویسید. با بیرون ریختن احساسات درونی، ذهن شما از آشفتگی رها خواهد شد.
 4. سر خود را با کارهایی که دوست دارید گرم نگه دارید. در خانه ماندن و بی‌کاری، سبب پرواز فکرتان به سوی زندگی و همسر سابق‌تان می‌شود.
 5. تسلیم حس تمایل خود به زنگ زدن یا پیام دادن به همسر سابق‌تان نشوید. تماس گرفتن، فراموشی را برای شما سخت‌تر می‌کند.
 6. با دوستان و عزیزانتان وقت بگذرانید. این کار افکار شما را از همسر سابق‌تان دور می‌کند.
 7. بعد از جدایی برای خودتان وقت بگذارید و سعی کنید نسخه بهتری از خودتان بسازید.
 8. با خودتان مهربان رفتار کنید و از واگویی منفی دست بردارید. برای رهایی از این حس، می‌توانید از جملات تاکیدی مثبت استفاده کنید.
 9. از اطرافیان خود بخواهید از همسر سابق شما صحبتی نکنند.
 10. ورزش کنید. ورزش احساسات منفی شما از جمله دلتنگی افراطی را دور می‌کند.
 11. سفر کنید. تغییر مکان و آب‌وهوا سبب می‌شود افکارتان کمتر سمت شریک سابق زندگی‌تان برود.
 12. از هرچیزی که شما را یاد همسر سابق‌تان می‌اندازد خلاص شوید. عکس، هدیه، یادگاری یا هر چیز دیگری که باعث دلتنگی شما می‌شود باید به سطل آشغال برود.
 13. مراقبت از خود را تمرین کنید. خودمراقبتی، هم مهم است هم باعث می‌شود به جای تمرکز روی همسر سابق و دلتنگی، روی خودتان تمرکز کنید.
 14. روی علایق خود تمرکز کنید. این کار ذهن شما را مشغول کرده و دلتنگی را از شما می‌گیرد.
 15. یک چیز جدید امتحان کنید. گاهی دلتنگی به دلیل کسالت یا سررفتن حوصله است. امتحان کارهای تازه و یادگیری مهارت‌های جدید و چالش‌برانگیز، دلتنگی‌تان را کمتر می‌کند.
 16. به تراپیست مراجعه کنید. اگر هیچ کاری نمی‌تواند فکر شما را از گذشته دور کند، باید دنبال درمان باشید. یک متخصص می‌تواند دلتنگی شما را به بهترین شکل کنترل کند.

دیدار بعد از جدایی

یادتان باشد که ۱۶ موردی که در بخش قبل گفتیم و مواردی از این دست، بهترین راه برای رفع دلتنگی هستند. بدترین راه هم دیدار یا زنگ و پیام به آدم قبلی زندگی‌تان است! اما در مواردی ممکن است مجبور به دیدار با همسر سابق خود باشید و مهم‌ترین این موارد، داشتن فرزند مشترک است. اما چگونه می‌توان این دیدارها را به درستی مدیریت کرد؟

دیدار پس از جداییشما در ابتدا باید پیوندهای عاطفی، روحی و جسمی را که شما را به همسر سابقتان متصل می‌کند قطع کنید. اگر بعد از جدایی، همچنان هر دیداری را با تنش و جنگ اعصاب می‌گذرانید بدانید هنوز در سطح عاطفی طلاق نگرفته‌اید. بهتر است از یک متخصص برای این کار کمک بگیرید و تا قبل از آن، دیدارها را به حداقل برسانید.

در قدم بعدی، تعیین قوانین جدید برای  دیدارهای اجباری، می‌تواند از موقعیت‌های ناراحت‌کننده جلوگیری کند. شما با تعیین قوانین، ماهیت این رابطه جدید را تعیین می‌کنید.

قوانین ملاقات با همسر سابق

این قوانین می‌توانند شامل موارد زیر باشند.

 1. تمام ارتباط میان شما تنها به آنچه که به فرزندتان یا مسائل قانونی مرتبط است محدود شود.
 2. با احترام با یکدیگر صحبت کنید. اگر همسر سابق شما شروع به استفاده از الفاظ نامناسب کرد مکالمه را قطع کنید.
 3. اگر او برای دیدار فرزندان به خانه شما می‌آید، به او نشان دهید که در آن خانه تنها یک مهمان است.
 4. مکالمات خود را بسیار غیرشخصی و دقیق نگه دارید. از مسائل شخصی، ترس‌ها و نگرانی‌های خود چیزی به او نگویید؛ این کار، سبب ایجاد دوباره رابطه عاطفی می‌شود.
 5. فرزندانتان را به هیچ عنوان در ارتباطات خود دخالت ندهید. از طریق کودکان، پیام خود را نرسانید و از آن‌ها محافظت کنید.
 6. از زندگی یکدیگر دوری کنید. شما نیاز ندارید که بدانید او کجا می‌رود، چه می‌کند یا چه کسی را می‌بیند. او هم نباید این مسائل را درباره شما بداند.
 7. برای مشاوره یا حمایت، هیچ انتظاری از او نداشته باشید. او آدم سابق زندگی شماست. کلمه سابق را از یاد نبرید.
با احساس تنهایی چه کنیم؟ پیشنهاد مطالعه: با احساس تنهایی چه کنیم؟

سخن آخر

اگر جدا شده‌اید یا در حال جدایی هستید، شناخت و درک احساساتی که در طول این روند به سراغ شما می‌آیند، می‌تواند کمک بزرگی به شما کند. پس از شناخت احساسات، باید سراغ راه حل‌هایی بروید که در این مقاله درباره آن‌ها صحبت کردیم. فقط یک مورد را فراموش نکنید. جدایی به معنای شکست نیست و گاهی حتی به معنای موفقیت است.

شما می‌توانید بعد از جدایی یک زندگی بهتر برای خود بسازید و در زمان و مکان درست، نیمه گمشده خود را پیدا کنید. در این راه کمک گرفتن از دوستان، خانواده و مشاور بسیار تاثیرگذار است؛ اما یادتان باشد که در انتها، نام نجات‌دهنده خود را باید از آینه بپرسید.

مطالعه کتاب‌های سودمند هم از مهم‌ترین عادت‌هایی است که می‌تواند به شما در عبور از این دوران کمک کند. توصیه می‌کنیم خلاصه کتاب‌های کاربردی روانشناسی و جدیدترین آثار در زمینه هنر شاد زیستن را در وبسایت و اپلیکیشن بوکاپو بخوانید و بشنوید.

سوالات متداول
بعد از جدایی عاطفی چه کنیم؟

هنگامی که عاطفه و احساسات در یک رابطه دخیل هستند، جدایی بسیار سخت‌تر می‌شود. شما بعد از جدایی عاطفی، باید وقت بیشتری را صرف رسیدگی به خودتان و چاله‌های احساسی‌تان کنید. در این مورد، کمک گرفتن از متخصص بسیار چاره‌ساز است.

بعد از جدایی چگونه رفتار کنیم؟

بعد از جدایی، باید بر رفتار با خودتان و شریک سابق‌تان دقت بیشتری بگذارید. با خودتان کاملا مهربان باشید و خود را مقصر یا شکست‌خورده ندانید. با همسر سابق‌تان رفتاری محترمانه، اما بدون هیچ اثری از عشق و محبت گذشته داشته باشید.

بعد از جدایی چه باید کرد؟

مهم‌ترین مسئله بعد از جدایی، شناخت احساساتی که سراغ شما می‌آیند و کنار آمدن با آن‌ها است. پس از شناخت احساسات خود و پذیرش آن‌ها، می‌توانید در مسیر بهبود قرار بگیرید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *