انواع شخصیت در روانشناسی

انواع شخصیت در روانشناسی

همه ما، با هر شغل و جایگاه اجتماعی، به طور روزانه با افراد مختلفی سروکار داریم که هر یک انواع شخصیت متفاوتی دارند. اگر بدانیم که هر شخص چه ویژگی‌هایی دارد و بهترین شیوه برخورد با او کدام است، در زندگی شخصی و حتی مسیر شعلی خود، موفقیت و آرامش بیشتری را تجربه خواهیم کرد.

اما انواع شخصیت در روانشناسی کدام‌‌اند؟ مبنای این طبقه‌بندی چیست؟ شناخت این شخصیت‎‌ها چه تاثیری بر زندگی ما می‌گذارد؟ در این مقاله از بوکاپو به همه این سوالات پاسخ داده می‌شود.

انواع تیپ های شخصیتی در روانشناسی

علم روانشناسی در مقایسه با سایر رشته‌ها، علم نسبتاً جدیدی است. اگر سرآغاز این علم به شکلی که امروز با آن آشنا هستیم را تأملات دکارت و جمله معروف او یعنی «می‌اندیشم پس هستم» بدانیم، علم روانشناسی و طبقه‌بندی انواع شخصیت در روانشناسی سال‌ها بعد و در حقیقت از اواسط قرن نوزدهم وجهه‌ای برای خودش پیدا کرد.

حتی آن زمان هم این علم با علم روانشناسی که امروز می‌شناسیم متفاوت بود. بخش بزرگی از کار روانشناسی را رمان‌‌نویس‌ها انجام می‌دادند. اگر رمان‌های داستایفسکی را خوانده‌ باشید، حتما به این موضوع برخورده‌اید که برخی نویسندگان قدیمی چه سطرها و صفحه‌های مفصلی را به واکاوی شخصیت افراد اختصاص می‌دادند.

بعد از رمان‌نویس‌ها، بعضی فیلسوف‌ها بودند که به روانشناسی چهره‌ای علمی بخشیدند. ویلیام جیمز یکی از این افراد بود که نظریه‌های جدید و جالب توجهی در مورد کارکرد روان انسان تدوین کرد و پایه‌گذار مکتب مهمی در شناخت ذهن انسان شد.

با این حال روانکاوانی چون فروید، یونگ و آدلر بودند که دانش روانشناسی را به شکل امروزی پایه گذاشتند. آن چیزی که به عنوان تیپ‎‌شناسی شخصیت و انواع شخصیت در روانشناسی امروز وجهه علمی پیدا کرده مرهون تلاش‌های این دانشمندان است.

خلاصه کتاب فروید
زندگی‌نامه زیگموند فروید بنیانگذار علم روانکاری
پیتر گی
در ۳۶ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب فروید

از تاریخچه روانشناسی که بگذریم، اهمیت عملی این علم در زندگی روزمره ما (البته اگر قصد نداریم تارک دنیا بشویم!) خیلی زیاد است. دانش روانشناسی به ما کمک می‌کند ضعف‌ها و قدرت‌های خودمان را بشناسیم. فعالیت‌ها و فضاهایی را که با ما سازگار هستند، تشخیص بدهیم و انرژی و وقتی که در اختیار داریم را کمتر هدر بدهیم.

فایده شناخت انواع شخصیت

همین موضوع در مورد شناخت بقیه آدم‌هایی که در زندگی با آنها سر و کار داریم هم صدق می‌کند. دانش روانشناسی به ما کمک می‌کند تشخیص بدهیم کجا باید مقابله کنیم و کجا سازش به خرج بدهیم. با چه کسی می‌توانیم دوستی نزدیک داشته باشیم و چه کسی را تنها زمانی که ضروری است ملاقات کنیم.

در بسیاری موارد شناخت شخصیت افراد از روی رفتار آنها نیز راهنمای ما برای انتخاب عکس‌العمل مناسب است. به طور کلی، پس از شناختن تیپ شخصیتی خودمان و دیگران دلیل شکست‌های قبلی در روابط شغلی، عاطفی و خانوادگی‌مان را می‌فهمیم.

انواع شخصیت در روانشناسی

 

امروزه سیستم‌های زیادی برای طبقه‌بندی انواع شخصیت در روانشناسی وجود دارند. مثلاً سیستم فروید افراد را بر اساس مرحله‌هایی از رشد روانی که در آن تثبیت شده‌‎اند طبقه‌‎بندی می‎‌کند و سیستم کارن هورنای نیز بر اساس شیوه مقابله فرد با تضادهای محیط شکل گرفته ‎است. این روش‌ها اگرچه معتبرند ولی بیشتر به درد دوره‌های درمانی نزد روانکاو می‌خورند.

در این مطلب ما به طبقه‎‌بندی‌‎هایی می‌پردازیم که جنبه کاربرد‌ی‌تری دارند و برای همه افراد قابل استفاده‌اند. این طبقه‌بندی‌ها که عمدتاً تحت تاثیر روانشناسی یونگی هستند، به کارکردهای روانی آدم‌ها توجه می‌کنند و بر اساس قدرتی که هر فرد در زمینه‌ای دارد، او را در دسته‌ای قرار می‌دهند.

تست مایرز بریگز که طی سال‌های اخیر مشهور شده، یک از این سیستم‌های طبقه‌‎بندی است. این شکل شخصیت شناسی روانی به نقاط قوت و ضعف فردی در هر یک از عملکردها می‌پردازد.

چگونه از طریق قانون پذیرش، حتی بدترین نقاط ضعف‌تان را  هم تبدیل به نقاط قوت‌تان کنید پیشنهاد مطالعه: چگونه از طریق قانون پذیرش، حتی بدترین نقاط ضعف‌تان را هم تبدیل به نقاط قوت‌تان کنید

یک شیوه طبقه‌بندی دیگر که کمی قبل از تست مایرز خیلی طرفدار پیدا کرد؛ طبقه‌بندی روانشناسان یونگی بر اساس نمادهای اساطیری بود. این شیوه شخصیت شناسی با ارجاع به اساطیر یونانی گرایشات غالب هر فرد، دشواری‌های روانشناختی و چالش‎های رشدی ممکن را توصیف می‌کند.

تست مایرز بریگز یا MBTI

تست مایرز بر اساس قدرت و ضعف‌های عملکرد روانی افراد ساخته شده است. به باور دانشمندان، می‌توانیم روان را هم شبیه بدن ببینیم که با تمرین در بعضی‌ زمینه‌ها ورزیده و با تنبلی فرسوده می‌شود و جدا از این، به‌طور مادرزادی بعضی خصوصیاتش از بعضی دیگر قوی‌تر است. تست مایرز بر اساس چهار دوگانه در توانایی ذهنی افراد طراحی شده است و انواع شخصیت افراد را بر این اساس واکاوی می‌کند.

برونگرایی/درونگرایی

افراد درونگرا انرژی را از تنهایی و خلوت می‌گیرند. این آدم‌ها با تماشای فیلم، قدم زدن در طبیعت و خلاصه، فعالیت‌هایی که به حضور دیگران نیاز ندارد، بیشتر اوقات خودشان را می‌گذرانند. حتی بیشتر از این، حضور دیگران در مقاطعی، زندگی فرد درون‌گرا را مختل می‌کند.

خلاصه کتاب سکوت
قدرت درون‌گراها در دنیایی که از حرف زدن باز نمی‌ایستد!
سوزان کین
در ۲۲ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب سکوت

سوزان کین در کتاب «سکوت» به طور مفصل به ویژگی‌های درونگراها اشاره کرده و روش‌های مطلوب برقراری ارتباط بهتر با آن‌ها را ارائه می‌کند. هم‌اکنون می‌توانید خلاصه نکات این کتاب را در وبسایت بوکاپو مطالعه کنید.

برعکس، افراد برونگرا کسانی هستند که از ارتباط با دیگران انرژی می‌گیرند. برای فرد برونگرا تلفنی حرف زدن با خواهر یا برادر، قرار قهوه با یک دوست و شرکت در مهمانی‌ها می‌تواند التیام‌بخش ناراحتی‌ها باشد. آن‌ها از اینکه مرکز توجه باشند لذت می‌برند و معمولا دوستان زیادی دارند.

البته همه آنچه باید از افراد برونگرا بدانیم به همین موارد محدود نمی‌شود. اگر علاقه‌مندید با دنیای افراد برونگرا بیشتر آشنا شوید و علل و نشانه‌های برونگرایی را بررسی کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله برونگرایی چیست را مطالعه کنید.

برونگرایی چیست؟ افراد برون گرا چه ویژگی هایی دارند؟ پیشنهاد مطالعه: برونگرایی چیست؟ افراد برون گرا چه ویژگی هایی دارند؟

حسی/شهودی

بعضی افراد هستند که با جزییات پیرامونشان درگیر می‌شوند و بعضی‌ها، اگر دنیا را آب ببرد، خبردار نمی‌شوند. شاید برایتان پیش آمده باشد که با دوستی به خرید بروید و از این موضوع تعجب کنید که چطور او به خاطر رنگ دکمه جیب پشتی، لباسی که خیلی دوست دارد را نمی‌خرد و شما را یک ساعت دیگر در مغازه‌ها می‌چرخاند.

بعد ممکن است شما به این فکر کنید که حتی از رنگ بقیه لباس‌هایی که در خانه دارید بی‌خبرید و در خیالات خودتان سیر می‌کنید. در این صورت در مورد انواع شخصیت شما می‌توان گفت که شما یک فرد شهودی و دوستتان یک فرد حسی است. افراد حسی از جزییات و تحریکات محیطی تغذیه می‌‌کنند و افراد شهودی از تخیل و دریافت‌های درونی سیراب می‎شوند.

تست مایرز یا MBTI

منطقی/عاطفی

این دوگانه معروف را کمتر کسی هست که نشناسد؛ چون همیشه در تصمیمات مهم زندگی مثل انتخاب شغل و همسر از راه می‌رسند. آیا به عقلم گوش بدهم و تجارت یا مهندسی بخوانم یا به راه دلم بروم و موسیقیدان بشوم؟ آیا با کسی ازدواج کنم که به دلم می‌نشیند یا کسی که خانواده‌ام می‌پسندند؟

البته هر انتخابی که بکنیم در نهایت در مقطعی احساس پشیمانی خواهیم کرد، چون آن بخشی از روانمان که طی این فرایند تصمیم‌گیری سرکوب کرده‌ایم، گوشه‌ای منتظر نشسته تا بعدا انتقامش را بگیرد. با این حال نباید بدبین بود.

رسیدن به تلفیقی از عقل و احساس ما را به وضع روانی با ثبات‌تری می‌رساند و البته این موضوع در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد. تا قبل از آن همه ما به یکی از این دو طرف گرایش بیشتری داریم.

قضاوت/دریافت

آخرین جفت کارکرد روانی مایرز قدری پیچیده‌تر از قبلی‌هاست. در زندگی اجتماعی، ما با ایده‌ها و تفکرات بقیه آدم‌ها مواجه می‌شویم. خواه از طریق مواجهه مستقیم و خواه از طریق مطالعه کتاب و تماشای فیلم و فعالیت‌هایی که به آنها کار فرهنگی می‌گوییم. در قبال این ایده‌ها و تصورات بیرونی، دو راه پیش پای هر کسی وجود دارد.

راه اول راه قضاوت است، یعنی ما با توجه به هنجارهایی که داریم به چیزهایی که دریافت می‌کنیم واکنش نشان می‌دهیم، درست و غلط چیزها و کاری که باید انجام شود را تعیین می‌کنیم. راه دوم راه دریافت و پذیرش است، یعنی ما واقعیت را به عنوان چیزی که مستقل از ما وجود دارد می‌پذیریم و تجربه خودمان از زندگی را تنها یکی از بی‌شمار شکل‌های ممکن تلقی می‌کنیم.

رویکرد قضاوت‌گری وقتی افراطی شود، به تعصب تبدیل می شود و رویکرد دریافتی اگر متعادل نباشد فرد را دچار بی‌عملی و بی‌خیالی می‌کند. طوری که فرد به هیچ چیز واکنشی مشخصی نشان نمی‌دهد.

این ویژگی‌های و واکنش‌هایی که در افراد مختلف ایجاد می‌کنند، بسیار مفصل‌تر در کتاب «چهار گرایش» مورد بحث قرار گرفته است. گرچن روبین در این کتاب نحوه تعامل انواع شخصیت با دنیای بیرون را مورد بررسی قرار می‌دهد و نکات ارزشمندی برای شناخت بهتر خودتان و دیگران بیان می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حتما راهکارهای موثر این کتاب را مطالعه کنید.

خلاصه کتاب چهار گرایش
با شناخت گرایش شخصیتی‌تان، خود را بیشتر بشناسید و ارتباطات خود را بهبود ببخشید
گرچن روبین
در ۳۴ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب چهار گرایش

انواع شخصیت روانی در جهان اساطیری

این رویکرد به روانشناسی در وهله اول برای بسیاری افراد عجیب به نظر می‌رسد؛ با این حال مبتنی بر رویکردی علمی است. خانم شینودا بولن، روانکاو آمریکایی-ژاپنی، حین درمان بیمارانش متوجه شد که هر کدام از آنها با یک نماد اسطوره‌ای مطابقت دارند. این کشف او منجر به شکل‌گیری یک سیستم طبقه‎‌بندی شد که امروزه برای مردم سرتاسر دنیا قابل استفاده ‎است.

نکته جالب اینجاست که بسیاری از افرادی که هیچ ریشه‌‎ای در فرهنگ رومی و یونانی ندارند با این نمادها ارتباط برقرار می‌کنند. توجیهی که برای این امر آورده می‌شود این است که اسطوره یک پدیده جمعی و جهان‎‌شمول است و از مرزهای جغرافیایی و حتی زبانی به سادگی عبور می‌کند.

در طبقه‏‎‌بندی مبتنی بر اسطوره زنان و مردان در دو گروه مجزا قرار گرفته‎‌اند. این به معنای آن نیست که مردها نمی‌توانند در طبقه‌‎بندی شخصیت روانی گروه دیگر قرار بگیرند. در واقع این جداسازی زنان و مردان در این سیستم بیشتر در سطح روانی معنی دارد؛ روان زنانه به شکل‌هایی بروز پیدا می‎کند و روان مردانه به شکل‌های دیگر که به صورت مختصر آنها را مرور می‌کنیم.

الگوهای شخصیتی زنان

در روانشناسی یونگی، زنانگی هم یک وضع جسمی و هم یک وضع روانی است. یونگ به بخش زنانه روان آنیما نام می‌دهد که به شکل‌های مختلفی در می‌آید. طبقه‌بندی‌ انواع الگوهای شخصیتی زنان که در ادامه خواهید دید، از طریق آنیما برای مردان نیز قابل لمس است.

منطقی و عقلانی

عقلانیت در روان زنانه خیلی وقت‌ها بازتاب معیارهای مردسالارانه است. زنانی که در این دسته از انواع شخصیت قرار می‌گیرند، بر‌عکس گروه قبلی همه ‎چیز را به دور از عواطف و احساسات و بر اساس مصلحت‎‌اندیشی و کارآیی در نظر می‌گیرند. این زن‌ها از نگاه سایرین کمی عجیب و غریب‎‌اند چرا که به نظر می‌رسد در حال بازی کردن در زمین مردان هستند.

شخصیت روانی در جهان اساطیری

طبیعت گرا

طبیعت‎‌گرایی زنان ممکن است هر معنایی داشته باشد جز اینکه آنها به پیک‎نیک رفتن علاقمندند! در واقع این گرایش در روان زنانه او را به بازگشت به احساسات و عواطف طبیعی‌اش ترغیب می‎کند. این دسته از زنان قید و بندهای ناشی از آداب و رسوم و فرهنگ را بر نمی‌تابند و در برابر آن طغیان می‌کنند. طغیانی که از شیوه لباس پوشیدن تا انتخاب همسر و شغل را در بر می‌گیرد.

رابرت گرین در کتاب قوانین طبیعت انسان شرح می‌دهد که طبیعت و ذات انسان چگونه او را به سمت رفتارهای خاصی سوق می‌دهد. گرین همچنین درباره پذیرش بخش‌های زنانه و مردانه نکات موثری را بیان می‌کند و خواننده را برای رسیدن به ثبات و تعادل شخصیت یاری می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حتما خلاصه این کتاب پرمحتوا را در وبسایت بوکاپو مطالعه کنید.

خلاصه کتاب قوانین طبیعت انسان
راهنمای آگاهانه زیستن
رابرت گرین
در ۴۰ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب قوانین طبیعت انسان

دختر گم‎شده

یک تیپ شخصیتی رایج در زنان آن‌هایی هستند که همیشه سردرگم‌اند. بدون اینکه بفهمند چرا ازدواج می‎کنند، بچه‌‎دار می‎شوند. معمولاً‌ اراده‌‎ای از خودشان ندارند و زندگی‌شان دستخوش اتفاقاتی است که بدون دخالت آن‌ها می‌افتد.

شخصیت مادرانه‌

در بسیاری فرهنگ‌ها، بخصوص در فرهنگ‎‌های سنتی، ‌اولین انتظاری که از زن می‎‌رود فرزندآوری و پرورش اوست. بنابراین زنانی که در جوامع سنتی زندگی می‌کنند، اگر این نوع از انواع شخصیت را داشته باشند زندگی آرام و خوبی خواهند داشت.

شخصیت مادرانه از تغذیه کردن و مراقبت کردن نیرو می‌گیرد و به زندگی معنا می‎دهد. اینها زنانی هستند که بعد از رشد بچه‌‎ها و بیرون رفتن آن‌ها از خانه مادری افسرده می‌شوند.

شخصیت لذت‎ جو

باز هم به طور سنتی لذت‌‎جویی برای زنان امری ممنوع است و در بعضی‎ فرهنگ‎ها این منع تا جایی پیش می‌رود که اساساً جامعه منکر ظرفیت و توانایی لذت‌جویی زنان می‌شود. با این حال این زنان هم جمعیت قابل‌توجهی را شکل می‌دهند.

اینها زنانی هستند که از زیبایی لذت می‌برند و همینطور از هر چیز محسوس مادی و جسمانی. متاسفانه این گروه زن‌ها در بسیاری فرهنگ‎ها از نظر اخلاقی و حتی قانونی محکوم می‌شوند و دشواری‌‏‎های روانی زیادی را تجربه می‎کنند.

تیپ همسر

شخصیت دیگری در زنان هست که تمام هویتش را از فردی که همسر اوست می‌گیرد. چنین زنانی عموماً در زندگی هدفی مهمتر از حفظ پیوند زناشویی ندارند و هر چیزی برایشان تحت تاثیر این رابطه قرار می‌گیرد. دشواری‎های چنین شخصیتی نیاز به توضیح بیشتر ندارد. این گروه هم مانند گروه دختران سردرگم زندگی‎شان در اختیار خودشان ندارند و وابسته به اراده دیگری هستند.

زنان درونگرا و معنوی

این دسته از زنان در برابر تمام چیزهایی که به سایرین انگیزه و شوق زندگی می‌دهد، به داشتن فضایی امن و آرام و سرشار از نیروهای روحی علاقمندند. بسیاری از این زنان ممکن است اصولاً ازدواج نکنند و حتی از این بابت رنجی هم نبرند.

ممکن است در مشاغلی مانند پرستاری یا کارهای خیریه احساس آرامش کنند و یا اینکه آن زنی باشند که در پشت پرده پناهگاهی امن برای همسر برونگرایش می‌سازد.

خلاصه کتاب خودشناسی به روش یونگ
تکنیک رمزواژه
مایکل دنیلز
در ۳۵ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب خودشناسی به روش یونگ

الگوهای شخصیتی مردان

الگوهای شخصیتی مردان هم مانند الگوهای شخصیتی زنان، انواع گوناگونی دارند. یونگ بخش مردانه روان را آنیموس می‌نامد. طبقه‌بندی‌ انواع الگوهای شخصیتی مردانه که در ادامه خواهید دید، از طریق آنیموس برای زنان نیز قابل لمس است.

مرد سلطه ‎جو

این دسته از انواع شخصیت در مردان شیفته قدرت و برتری هستند. تلاش مدام برای به دست آوردن ثروت و نفوذ و گاهی رفتارهای بی‌رحمانه‌ای که ضامن موفقیت در این عرصه است، شخصیت این مردان را شکل می‌دهد. این مردان که در بعضی متون به مردان آلفا معروفند، در ارتباط با زنان هم از در برتری‎‌جویی و اغوا و مطیع ساختن آنها وارد می‌شوند.

شخصیت منزوی

این تیپ شخصیتی بر خلاف تیپ قبلی خلوت‎‌گزین و رنجور است. انگار در غار خودش زندگی می‌کند. اگر همسری داشته باشد، مسئولیت ارتباط با جهان بیرون از خانه با زن است. این مردان گاهی به افسردگی‌‎های جدی مبتلا می‌شوند و گاهی هم در این انزوا به سرچشمه‎‌های خلاقیت می‌رسند.

بمب‎‌های عاطفی

مردانی که در این دسته‌اند، پر جوش و خروش‌اند. دلبستگی زیادی به خانواده و فرزندان دارند و از آنها مانند حریم شخصی خودشان دفاع می‌کنند. گاهی خیلی مهربان و حمایتگرند و گاهی عواطف در حال انفجار چشم آنها را می‌بندد و به غیرعقلانی‎‌ترین شیوه‌‎ها عمل می‌کنند.

شخصیت متعادل

این نوع از مردان شیفته دانش و هنر و ادب هستند. ممکن است در نگاه اول خیلی سرد به نظر برسند ولی اگر با آنها از یافته‎‌های علمی روز یا مکاتب هنری حرف بزنیم ناگهان خلقشان باز می‌شود و به هیجان می‌آیند. در کارشان خیلی حرفه‌ای هستند ولی بیرون از حوزه تخصصی‌‎شان اهل مدارا و بی‎طرفی‌‎اند.

مرد سخنور

مرد سخنور اهل سیاست است. این تیپ شخصیتی به خوبی یاد می‌گیرد که چطور از مهارت‌های کلامی برای به پیش ‎بردن اهدافش استفاده کند. خواه این هدف یک هدف تجاری باشد یا به دست آوردن دل زنی که دوست دارد با او ارتباط برقرار کند. در دنیای تجارت و رسانه به وفور می‌شود این تیپ شخصیتی مردانه را دید.

خلاصه کتاب من، خودم و ما
چه ارتباطی بین علم شخصیت شناسی و سلامت فردی وجود دارد
برایان لیتل
در ۲۹ دقیقه مطالعه کنید
مشاهده کتاب من، خودم و ما

شخصیت صنعتگر

در این دسته از انواع شخصیت ما مردانی را می‌بینیم که رنجشی عاطفی یا یک ناکامی درونی را به منبعی برای یک زندگی بی‌سروصدا و به ظاهر یکنواخت تبدیل کرده‌اند. این مردان به کارهای دستی علاقمندند. ممکن است یک تعمیرگاه اتومبیل داشته باشند یا تراشکاری کنند و یا در یک آتلیه شخصی به نقاشی و مجسمه‌سازی رو بیاورند.

روند یکنواخت کار به این مردان فرصت می‌دهد احساسات ناخوشایندشان را به شکل یک محصول بیرونی در بیاورند و به آرامش برسند.

مردان رازآلود

این صفتی است که می‌توانیم به مردانی نسبت بدهیم که به دنبال هر چیزی هستند که آگاهی آنان را دگرگون کند. در سنین جوانی گرایش به مواد مخدر از جدی‎ترین تهدیدها برای زندگی این دسته است.

با این حال در گذر زمان معمولاً این گرایش را تعدیل می‌کنند و ممکن است به مطالعات مذهبی رو بیاورند یا اینکه به صوفی‎گری و عرفان تمایل نشان بدهند. تئاتر و موسیقی و رقص و هر چیزی که تجربه ذهنی متفاوت از حالت عادی به فرد بدهد، چیزی نیست که این دسته از مردان بتوانند در برابر آن مقاومت کنند.

شخصیت هیجانی

شخصیت مرد هیجانی کسی است که تمام اوقات در بدنش زندگی می‎کند. وقتی عصبانی می‌شود رگ‏هایش بیرون می‌زنند و وقتی به هیجان می‎‌آید توان تصمیم‎‌گیری عقلانی را از دست می‌دهد. این تیپ شخصیتی توسط مردان و زنان دیگر مورد سواستفاده قرار می‌گیرد.

او را به جنگ می‌فرستند و بعد از مرگ به او لقب قهرمان می‌دهند و هر جا لازم است کاری انجام شود که ظاهر خوبی ندارد او را به این کار ترغیب می‌کنند.

سخن آخر

در این مقاله با انواع شخصیت در روانشناسی آشنا شدیم و فهمیدیم هر کدام از این گرایش‌ها روی رفتارهای فردی و اجتماعی افراد چه آثاری می‌گذارد. مراجعه به روانکاو و مطالعه کتاب‌های روانشناسی می‌تواند شناخت ما را از قدرت‌ها و ضعف‌های خودمان و افرادی که با آنها در ارتباطیم، بیشتر کند.

حالا که با شخصیت‌ها و نحوه طبقه‌بندی آن از دیدگاه روانشناسی آشنا شدید، بد نیست برای آشنایی بیشتر با انواع شخصیت در روانشناسی، به بخش خلاصه کتاب ‌های روانشناسی در وب‌سایت بوکاپو مراجعه کنید.

سوالات متداول
چند نوع تیپ شخصیتی داریم؟

طبقه‌بندی تیپ های شخصیتی متنوع‌اند. بر اساس هر نظریه روانشناسی تیپ‌های شخصیتی مختلفی داریم. برای مطالعه بیشتر در زمینه شخصیت شناسی می‌توانید به کتاب چهار گرایش اثر گرچن روبین مراجعه کنید.

انواع تیپ شخصیتی زنان چیست؟

روانشناسان پیرو یونگ زنان را در چند تیپ شخصیتی طبقه‌بندی کرده‌اند که مهم‌ترین آنها شامل تیپ طبیعت‎گرا و عقلانی، مادرانه، دخترانه، همسر، روحانی و لذت‌جوی جسمانی است.

انواع تیپ شخصیتی مردان چیست؟

روانشناسان یونگی مردان را در هم در دسته‌های مشابهی طبقه‌بندی کرده‌اند: قدرت‌طلب، پرخروش و عاطفی، منزوی، اهل تعادل، سخنور ، هیجانی، صنعت‎گر، اهل راز و رمز.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *